Festivali i Jazzit! - Festivale dhe Koncerte

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Festivali i Jazzit!

Festivali i Jazzit!

· 1 · 649

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 05-09-2006, 19:45:31


Festivali i Dytë Ndërkombëtar i Jazzit, do të mbyllë sezonin koncertor, veror në qytetin e Durrësit. Njëkohësisht mbyll dhe sezonin turistik, i cili ka pasur një sërë aktititetesh kulturore. Dje në mbrëmje, në skenën verore te shëtitorja "Taulantia", buzë detit, nisi Jazz Ethnic, i cili do të zgjasë 3 ditë. Në këtë festival i cili është i dyti, marrin pjesë grupe nga Italia, Bullgaria, Kosova, Greqia, Maqedonia dhe Sh.B.A. Janë grupe me kurikula dhe repertore të pasura. Sipas njërit prej organizatorëve të festivalit, Emiliano Meta, njëkohësisht edhe drejtuesi i departamentit të kulturës në Bashkinë e Durrësit, "këto grupe do të interpretojnë pjesë Jazz të mbështetur në muzikën e tyre tradicionale, ndaj festivali quhet Jazz Ethnic". Duke u nisur nga eksperienca e vitit të shkuar, kur aktiviteti u ndoq nga mjaft artdashës durrsakë, tashmë po synohet që ky aktivitet të bëhet traditë në qytetin bregdetar. Mbrëmë konkurroi grupi italian"RZ Limanaquequa Group Itali".

Temat e fundit