Figura Historike - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Figura Historike boterore dhe shqiptare. Tema informative dhe diskutime.

Berni
21-06-2008, 16:41:41

Haxhi Isuf Banka

Haxhi Isuf Banka, tiranasi që themeloi financat e shtetit shqiptarFamilja Banka, apo siç njihet ndryshe me mbiemrin e saj të parë, Zhelegu, është me origjinë të vjetër tiranase. Një nga burrat më të njohur të kësaj familjeje, që ka bërë emër të madh, ka qenë Isuf Banka, apo siç ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-02-2008, 10:47:44

Dokumentet e Lef Nosit

Anisa YmeriPika kthese te forta ne historine e nje kombi! Momente kur erdhi koha qe shqiptaret intelektuale te merrnin ne dore freret, per te diktuar sadopak fatin e vendit prej nga vinin, percillet nepermjet dokumenteve qe deri me tani kane qene te varrosura ne arkiva a biblioteka. Lef Nosi qe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-10-2007, 12:34:16

Mbretëresha e Shqiptarëve, Geraldinë !

Zbardhet jeta e plotë e Mbretëreshës së vetme të Shqipërisë Detaje dhe fakte të reja e interesante dalin nga arkivi i Oborrit Mbretëror për Mbretëreshën Geraldinë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-10-2007, 07:10:06

Eseja e plotë e atdhetarit Mit’hat Frashëri !

Pasuritë e Shqipërisë dhe studimet mbi pasuritë nëntokësore dhe investimet Po të shikojmë me vëmendje Shqipërinë do të shohim se ajo është shumë më e pasur nga ç’e pandehim. Gjithë pjesa fushore, gjithë ultësira që zgjatet përgjatë bregut të Adriatikut, ka një klimë shumë të bu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-09-2007, 08:40:08

Mehmet Gjevori : Elbasanasi qe ringjalli Kosoven !

Lindi në Elbasan, më 1 prill 1912. Shkollën filore e unike e mbaroi në qytetin e lindjes, ndërsa shkollën e mesme e kreu në shkollën teknike shqiptare-amerikane (dega e mësuesisë) në Tiranë, në vitin 1933.Nga viti 1933-1940 punon mësues dhe edukator në internatin e Matit në Burrel, kurse në viti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Nositi
01-07-2007, 01:03:45

BEHJADIN ALLAQI

 RIKUIEM PËR LUFTËTARIN E LIRISË – BEHAJDIN ALLAQI  Shkruan: Binak BERISHA, Kempten (www.pashtriku.org – 21.06.2007 / 16:00)*** Behajdin Myrteza Allaqi u lind më 7 prill 1963 në Prizren. Rrjedh pr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
12-04-2007, 08:21:29

DEDË GJO' LULI - Burrë i Shqipërisë

DEDË GJO' LULI - Burrë i Shqipërisë Nga: Gjergj Nikprelaj Autonomia e Shqiperise, si kusht paraprak per arritjen e pavaresise kombetare, kishte hyre ne gjakun e çdo rilindasi dhe çdo patrioti shqiptar. Per fat te keq, parimi "Ballkani - popujve te Ballkanit", shpallur nga aktoret e skenes politi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-02-2007, 22:21:03

"Per heronjte tane"

Belina Budini26-02-2007TIRANË - Janë shumë të njohur, por më shumë të përfytyruar. Nga filmat e Kinostudios "Shqipëria e Re", deri tek librat e mërzitshëm të historisë, me aq pak "figura" apo imazhe, personazhet e historisë së Shqipërisë, edhe asaj të fotografuar, herë na janë s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
17-01-2007, 23:45:39

Ymer Prizereni figur e rensishme e rilindjes Komtare

YMER PRIZRENI FIGUR E RËNDËSISHME E RILINDJES KOMBËTARE Prof. dr. Xheladin SHALAMyderriz Ymer Efendi Prizreni bën pjesë në lagjen e figurave më të rëndësishme të periudhës së Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Rëndësia e tij është aq më e madhe kur kemi parasysh se emri dhe përpjekja e tij janë të l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-01-2007, 11:23:10

Sylejman Vuqiterrna

Sulejman Vuçitërna - shpirt që rrezaton vëllazërim kombëtarDrenica ajo kurorë lavdie malesh,ka përkundur në djepat e saj mijëra trima.Ata luftuan e s’u dhanë as ndaj ushtrive të mëdha osmane,as ndaj fuqive serbo-malazeze,as prej atyre fashiste,dhe në fund treguan heroizëm të pashembullt edhe nda...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-09-2006, 15:19:55

Bardhok Biba !

57 vjet nga vdekja e Bardhok BibësPër mirditorët, 7 gushti prej më shumë se gjysmë shekulli është shpallur ditë zie. Në këtë ditë, 57 vjet më parë është vrarë Bardhok Biba, njeriu që, me gjithë moshën e re, bëri një emër të madh jo vetëm në krahinën e Mirditës, por në tërë S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
14-06-2006, 10:20:44

Pirro i Epirit

Pirro i Epirit Pirro (296-272 para Krishtit.......Pirr oja ishte ,ndoshta, Sundimtari me i shquar i Epirit .Ai, si pasardhes i larget i Akilit, ishte biri i Akidit. Kusheriri i Aleksandrit te Molosise, qe sundoi Moloset e Janines. Fat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-05-2006, 10:12:37

40 personalitetet që kanë varrin jashtë Shqipërisë!

Botohet lista e figurave të shquara të vendit që nuk prehen në atdheun e tyreDyzetë nga figurat më të shquara të Shqipërisë që jetuan në kohëra të ndryshme, banesën e tyre të fundit e kanë jashtë vendit. Madje, katër nga krerët më të mëdhenj që kanë drejtuar Shqipërinë, si mbret...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
27-04-2006, 18:59:35

Fadil Rifati - trimi që e dridhi Sharrin

Fadil Rifati - trimi që e dridhi SharrinNdonëse kanë kaluar pesë vjet, familja e dëshmorit të UçK-së, Fadil Rifati, ende me mall e kujton veprën e tij Mbi malet dhe grykat e Sharrit plak, atje lart në viset e Pollogut, më shumë se nga mjegullat dimërore, këto gryka janë të mbështjella prej legje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-03-2006, 12:09:33

154 personat qe kane marre titullin "Hero i Popullit"

Nga Ismail Qemali tek Haxhi Lleshi, ja kush janë ata që dhanë kontribut të lartë shtetit shqiptarPër herë të parë botohen 154 Heronjtë e Popullit. Gazeta "Tirana Observer" ka arritur të sigurojë listën e plotë të atyre që populli i shpalli heronj të tij. Kjo listë është marrë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-03-2006, 09:25:22

Abdyl Ypi, nismëtari për Normalen e Elbasanit dhe Kongresin e Lushnjës

Në jetëshkrimin e Abdyl Ypit spikat një moment i rëndësishëm: kontributi i tij për mësimin e gjuhës shqipe. Këto janë përpjekjet që zënë fill qysh në vitin 1911, ku Stambolli, pas kryengritjeve të njëpasnjëshme të shqiptarëve, e dërgon atë bashkë me Fejzi Alizotin në mbështetje të marrëv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
17-02-2006, 18:48:40

Perjetshem qoftë kujtimi i Fadil Rifatit dhe dëshmorëve te kombit tonë

.....O Fadil  Halil  Rifati,LUM POLLOGU  QË TË PATI Lum Pollogu qe ka të tillë bijë Qe japin jetën për shqipëri....  Mbi malet  dhe grykat e Sharit plak, atje lart në viset  e pollogut, më shumë se nga mjegullat dimërore, këto gryka  janë  te mbështjella  prej legjendave. Legjenda të hershme dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
mamoca
09-12-2005, 08:51:04

Kristo Floqi mbi Kosoven

KOSOVA(Serbi e vjetër)Studim ethnografik e statistik(Përgjegje Z. Prof. Zvijich-it)Shkruen: Dr. Kristo FloqiDimitri Stefanovich, nji antar i flakët i Federatës Panslaviste, në nji broshrë * pat botue më 1881 (Slaves et Grecs devant la Turquie) nuk lypë tjetër për Serbin, përveç se Bosnjen, Herz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
mamoca
09-12-2005, 08:49:22

FJALA E EMZOT FAN NOLIT

FJALA E EMZOT FAN NOLITKryetarit të Delegatës Shqyptare, mbajtun përpara Këshillit të Lidhjes së Komevet me 25.VI.1921Shqypnija, tue hyemë në Lidhjen e Komevet, nen mbrojtjen e nji asemblesë të njizani, natyrisht ajo asht zotuem përpara Lidhjes së Komevet i së cilës asht mis, se kish me u sjellë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2005, 08:40:18

Donika Kastrioti!

Ishte gruaja e Skenderbeut dhe fatin e ka patur te njejte me shume bashkeshorte te tjera njerezish shume te famshem: eshte eklipsuar prej lavdise se tyre. Eshte mbajtur ne hije. Eshte terrur. Ka mpakur dhe zvogeluar dimensionet historike te saj. Bashke me to edhe vlerat qe ka mbartur. Madje nje ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
10-11-2005, 13:13:46

Fehmi lladrofci Gjev krasniqi lladrofci .

   Fehmi LLadrofci            Në trevjetorin e rënies heroike, bashkëluftëtarët rrëfejnë për komandantin e tyre Fehmi Lladrofci     Fehmi Lladrofci është njëri prej luftëtarëve që bashkë me të shoqen, Xhevë Krasniqi-Lladrovci, përbëjnë çiftin që më se miri e emi
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: bajraku, Doni

Mark Tirta

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Kisss
23-04-2005, 00:23:18

HASAN TAHSINI

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë.Hasan Tahsini, (1811-1881). Atdhet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Kisss
23-04-2005, 00:14:03

MIC SOKOLI

Mic-Sokoli-me-burratMic SokoliNga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë.Mic ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lucent, Seviyorum, The World

Bajram Curri

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

INDRITI
23-03-2005, 14:03:31

Sami Frashëri

Sami Frasheri  Dijetari dhe ideologu i Rilindje Kombëtare Shqiptare Sami Frashëri lindi më 1850 në fshatin Frashër. Që në fëmijëri atij i vdesin të dy prindërit kështu që detyra për të mbajtur familjen i bie vëllait më të madh Abdylit. Duke qenë gjashtë vëllezër dhe dy motra A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Je e imja
22-02-2005, 02:35:05

Dede Gjo Luli