Figura Historike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Figura Historike boterore dhe shqiptare. Tema informative dhe diskutime.

Pergjigje nga: olti, emiliatje, The World

Çerçiz Topulli - Heroi i madh i kombit shqiptar

M A X
24-07-2022, 20:54:48
 FB_IMG_1658688818541.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, olti

Kadri Hazbiu

1dhe1
14-03-2021, 21:58:34
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

FB_IMG_1579274203206.jpg
Pergjigje nga: Metin, [mendimtari]

Shqiptarë të shquar

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
15-10-2013, 22:50:02

Bekim Jashari (info foto video)

Temë informative dhe diskutimesh per Bekim Jashari. https://instagram.com/bekim.h.jashari 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-10-2012, 20:52:05

Aqif Pashë Elbasani

Kush ishte Aqif Pashë Elbasani, Biçakçiu i famshëm i disa ngjarjeve historikeAqif Pashë Elbasani, ose siç njihet me mbiemrin tjetër Biçakçiu; ka qenë ministër i Brendshëm nga 28. 3. 1914 deri më 3. 9. 1914 në Qeverinë e Ismail Qemali. Ai njihet edhe për një fakt tjetër sepse ka ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
04-04-2012, 23:11:03

Aleksandër Moisiu

Artist i njohur shqiptar me famë botërore Aleksandër Moisiu, është përkujtuar sot, përmes një aktiviteti të veçantë të organizuar nga shkolla që mban emrin e tij në qytetin e Kavajës.Drejtues të shkollës, pedagogë, nxënës dhe artistë kanë qënë të pranishëm në takimin e organizuar.Pjesëmarrësit q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Mit'hat Frashëri

M A X
26-03-2012, 10:12:43
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-02-2012, 01:00:51

Haxhi Lleshi

Haxhi Lleshi për Masakrën e Tivarit: Mirë ua bëmë kosovarëveNga: FATMIRA NIKOLLI-Ish-ministri i Brendshëm Haxhi Lleshi nuk u pendua kurrë për atë që bëri me shqiptarët e Kosovës në Masakrën e Tivarit. Kur i dërgova një dokument për të konfirmuar firmën e tij, ai tha 'nuk jam penduar. Ne ishim nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 12:29:08

Hasan Dosti

Zbardhet kërkesa urgjente e Enver Hoxhës ndaj Hasan Dostit në ‘44-n kur po arratisej nga ShqipëriaNga Fatos VeliuPër herë të parë kërkesa më misterioze e shtabit partizan ndaj krerëve të Ballit Kombëtar për të mos u arratisur nga Shqipëria. Cilat ishin pretendimet e Ali Këlcyrës dhe Hasan Dostit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-10-2011, 14:54:50

Konstantin Kristoforidhi

Konstandin Kristoforidhi (krishtëmbajtësi) Nelko Elbasanasi është një ndër figurat më të rëndësishme për punën me gjuhën shqipe në shekullin e 19. Ai u cilësua edhe si babai i gjuhës shqipe dhe ky përcaktim ka kaluar një shekull. I parë nga shumë studjues të cilët madje i kushtuan edhe jetën stu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2011, 10:39:05

Shefqet Peçi

Pirro Mosi: Ju tregoj si më ka masakruar vëllain tim Shefqet PeçiNga Fatos VeliuNGJARJA RRËQETHËSEShokët e idealit i marrin jetën në mënyrë barbareIshin pesë persona që po e hiqnin zvarrë, ndërsa ai ngulte këmbët në tokë, duke u munduar të mos ecte, ndërkohë që bërtiste me përgjërim se ishte i p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, BeRni, adhuruesi

Azem dhe Shote Galica

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
17-05-2011, 07:49:32

As pas 12 vjetësh nuk dihet për fatin e Ukshin Hotit

Sot mbushen 12 vjet që kur për fatin e profesor Ukshin Hotit nuk dihet asgjë. Përfaqësues të familjarëve të të pagjeturve, thonë se institucionet nuk kanë bërë asgjë për zbardhjen e fatit të tij.Ndërkohë, nesër në raundin e katërt të bisedimeve Prishtinë – Beograd, do të diskutohet çështja e t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 00:51:04

Ja çfarë pasurie la Faik Konica pas vdekjes

NE KUJTIM TE FAIK KONICES-15 MARS 1875Me rastin e 136 vjetorit të lindjes të Faik Konicës, përfaqësuesit më të shquar të lëvizjes politike dhe kulturore shqiptare, publicist, kritik letrar, diplomatdhe veprimtar politikFaik Konica, përfaqësuesi i shquar i lëvizjes politike dhe kulturoreFaik Ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-03-2011, 12:23:23

De Rada, miti arbëresh

Vizitë në muzeun kushtuar poetit të madh arbëresh, Jeronim De Rada, në shkollën ku ai studoi dhe më pas dha mësim dhe në insitutin me të njëjtin emër. Në kulturën arbëreshe të djeshme dhe të sotshme De Rada duket se mbetet idhulli i numër dy i pazëvendësueshëm pas Skënderbeut.Pallati De Rada, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2010, 10:51:35

Xhevdet Mustafa

Exclusive: Xhevdet Mustafa-Pj.1 Exclusive: Xhevdet Mustafa-Pj.1 Exclusive: Xhevdet Mustafa-Pj.2 Exclusive: Xhevdet Mustafa-Pj.2 Xhevdet Mustafa per Enver Hoxhen 1/3 Xh
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 01:22:37

H. T. Fultz, (1888-1980)

Pothuajse të gjithë e njohin Harry Fultz, ish Drejtor i Shkollës Teknike Amerikane në Tiranë i cili vdiq më 30 dhjetor 1980 në Salem, Indiana në moshën 92 vjeç. Shumë vetë po ashtu dhe unë i kemi borxh një mirënjohje të madhe. Me të vërtetë mund të themi që ai ka bërë më shumë se çdo intelektual...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
23-07-2010, 10:46:05

Nje pikture e Skenderbeut ne Muzeun e Athines

Muzeu Historik Kombëtar i Greqisë është vendosur në ndërtesën e vjetër të Parlamentit Grek. Kjo ndërtesë e shek. XIX ndodhet në Rrugën “Stradiou” të Athinës. Gjindet kollaj. Përballë saj lartësohet në një piedestal prej mermeri të bardhë monumenti impozant i Teodor Kolokotronit, arvanitas, kryek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-04-2010, 20:25:22

Gjashtë misteret e Ahmet Zogut

Cilat janë të fshehtat e njeriut që drejtoi vendin nga viti 1925 deri në 1939Ahmet Zogu, mbreti i cili qeverisi shqiptarët për 14 vjet, do të jetë sot në rubrikën "Sekretet e njerëzve të vdekur". Janë gjashtë mistere, ku shoqëruan atë gjatë gjithë jetës së tij. Që nga momenti se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
27-03-2010, 13:20:00

Xhaferr Deva

Xhaferr Deva ishte Ministër i Brendshëm i Shqipërisë gjatë periudhës tetor, 1943 - qershor, 1944.Xhafer (Ibrahim) Deva (1904-1978), lindi nё Mitrovicё, Politikan dhe burrё shteti. U shkollua në Stamboll dhe nё Vjenё, ku u diplomua nё degёn e inxhenjerisё. Pas kapitullimit tё Mbretrisё sё Jugosll...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
24-03-2010, 18:09:55

Ferat Draga

Ferat be Draga (1873-1944), rilindës, politikan, luftëtar i paepur i çështjes shqiptare, hero kombëtar.Ferat be Draga ishte vëllau i tretë nga kater djemt e Ali Pashë Dragës nga fisi Kelmend i Peshterrit.Ferat beu ishte më shumë se krah i djathtë i të vëllait, Nexhibit, në përpjekjet për shkollë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 01:44:37

Mbreti Faruk: Fundi pa lavdi i Shqiptareve te Egjiptit

Mbreti Faruk, fundi pa lavdi i shqiptarëve të Egjiptit Zeno Salihi është një ferizajas nga Kosova që ka një agjenci turistike. Brenda vitit ai sjell në Egjipt deri në 70 mijë turistë të huaj. Po ashtu kemi dhe profesor Gëzim Alpion i cili ka kryer shkollën në Egjipt dhe atje pati një kompani të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe