Filmi Shqiptar - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Kinematografia shqiptare sot dhe dje

erlehta
10-11-2006, 18:09:46

"Gjoleka"

Dhimitër Anagnosti në Romë: “Gjoleka”, ndoshta filmi i fundit Historinë shqiptare që ndodh në një fshat të viteve '30, regjisori i njohur Dhimitër Anagnosti do ta shfaqë sot edhe për publikun italian. Filmi i tij “Gjoleka, djali i Abazit” që e riktheu Anagnostin pas 16 vj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


a1
02-11-2006, 19:05:51

Muzikanti

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


sorelina
01-11-2006, 18:55:14

Plage te vjetra!

Skenari dhe Regjia: Dhimiter AnagnostiOperator: Faruk BashaInterpretojne:Roza Anagnosti (Vera)Ndrek Luca (Gjini)Rikard Ljarja (Naimi)Naim Frasheri (dr. Pellumbi)Violeta Manushi (nena e Veres)Sander Prosi (babai i Veres)Mark Topollai (Frroku)Toni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqea1
30-10-2006, 18:26:51

Vdekja e Kalit

Kjo është historia e kuajve të njohur të rracës Arba. Në 1975 një gjeneral i njohur i ushtrisë shqiptare, i cili ngriti fermën e pare të kuajve në Shqipëri, u dënua me vdekje. Kjo shënoi fillimin e ekzekutimit të kuajve. Agroni në “Vdekja e kalit”, shpëton një kalë dhe për këtë dënoh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

a1
30-10-2006, 18:25:24

Udha e Shkronjave

Mësuesi atdhetar Dhaskal Todri, i shoqëruar nga Tunxhi pasi ka bërë një rrugë të gjatë, sjell në Shqipëri shkronjat shqipe që do të përdoren për të shypur abetaren e parë të gjuhës shqipe. Në një han ata takohen me një prift të panjohur i cili i shoqëron për t'i treguar rrugën. Prifti, i shtyrë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

a1
30-10-2006, 18:24:31

Lulekuqe mbi Mure

Jetimët e një strehe varfnore nën urdhërat e drejtorit dhe kujdestarit të tyre pastrojnë çdo natë parrullat që njerëzit kanë shkruar kundër fashizmit. Katër shokë të vegjël Jaçe Lelo Bardhi Tomi organizojnë rrëzimin e kujdestarit nëpër shkallë. Nga frika e presioneve të kujdestarit Sulo i vogël ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

a1
30-10-2006, 18:22:57

Gjeneral Gramofoni

Në mesin e viteve '30 fillon penetrimi dhe parapërgatitja e pushtimit Italian të vitit 1939. Halit Berati një klarinetist virtuoz dhe Parandili ftohen nga një sipërmarrës Italian të inçizojnë në pllaka gramafoni meloditë e tyre të cilat do të shiten së bashku me muzikën italiane të kohës së fash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
23-10-2006, 22:35:45

Si u xhirua filmi "Balle per balle"

Historia e përplasjes së shkrimtarit të njohur me ushtarakët e lartë për ekranizimin e romanit "Dimri i Madh" në Pashaliman. Reagimi i ashpër i Mehmet Shehut për vonesat Çfarë korrigjuam në filmin e Kadaresë “Ballë për ballë”Flet ish-shefi i Shtabit të Përgji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
20-10-2006, 18:40:37

Perse bie kjo daulle!

Skenari: Ksenofon DiloRegjia: Piro MilkaniOperator: Petraq LubonjaMuzika: Feim IbrahimiInterpretojne:Adelina Xhafa (Katrina)Mihal Stefa (roja e kantierit)Shkelqim Basha (Soda kaustike)Dhimiter Pecani (Rudi)Fehmi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
17-10-2006, 15:28:10

Njesiti Gueril!

Skenari: Hysen Hakani, Muharrem SkenderiRegjia: Hysen HakaniOperator: Saim KokonaMuzika: Agim KrajkaInterpretojne:Ndrek Luca: (pergjegjes i njesitit gueril)Petrit Llanaj (Agroni)Drita Haxhiraj (Drita)Saimir Kumb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
12-10-2006, 18:02:04

Horizonte te hapura

Skenari: Dritero AgolliRegjia, Operator: Viktor GjikaMuzika: Limoz DizdariInterpretojne:Dhimiter Orgocka (Urani)Sander Prosi (kapiteni i biges)Robert Ndrenika (Azemi)Pandi Raidhi (xha Ymeri)Gaqo Spiro (sekretari i Partise)Nikoli...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
08-10-2006, 12:34:44

Ngadhnjim mbi vdekjen!

Skenari: Peci Dado, Gezim Erebara, Piro MilkaniRegji: Gezim Erebara, Piro MilkaniOperator:Saim KokonaMuzika: Feim IbrahimiInterpretojne:Eglantina Kume (Mira Korani)Naim Frasheri (Hans von Shtolc)Rikard Ljarja (P...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shorty, Lepulushja

Femijet e saj.

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqesorelina
03-10-2006, 12:19:29

Duel i heshtur!

Skenari: Nasho JorgaqiRegjia: Dhimiter AnagnostiOperator: Patraq LubonjaMuzika: Nikolla ZoraqiInterpretojne:Rikard Ljarja (Skender Guri)Ndrek Luca (kapter Rahmiu)Reshat Arbana (Islami)Bujar Kapexhiu (Bepini)Inje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
02-10-2006, 22:02:45

Oshetime ne bregdet!

Skenari: Sulejman Pitarka, Hysen HakaniRegjia: Hysen HakaniOperator: Piro MilkaniMuzika: Cesk ZadejaInterpretojne:Ndrek Luca (Jonuz Bruga)Agim Shuke (Dini)Sander Prosi (Bruno)Dhimiter Pacani (Petriti)Elez Kadrij...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
01-10-2006, 14:27:35

Komisari i Drites!

Skenari: Llazar SiliqiRegjia: Operator: Dhimiter Anagnosti, Viktor GjikaMuzika: Tish DaijaInterpretojne:Rikard Ljarja (Dritani)Ndrek Luca (prifti)Roza Xhuxha (Rudina)Ndrek Prela (gjyshi)Prenk Lkunda (xhaxhi i Rudines)Mihal Stefa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
30-09-2006, 13:09:36

Vitet e para!

Skenari: Fatmir GjataRegjia: Kristaq DhamoOperator: Pirro MilkaniMuzika: Nikolla ZoraqiInterpretojne: Piro Mani (Stavri Lara)Sander Prosi (Abdyl Sharra)Margarita Xhepa (Zyraka)Ilia Shyti (inxhinier Mborja)Pandi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
29-09-2006, 18:37:54

Toka jone!

Skenari: Peci DadoRegjia: Hysen HakaniOperator: Dhimiter AnagnostiMuzika: Cesk ZadejaInterpretojne:Mario Ashiku (Leka)Marie Logoreci (Lokja)Loro Kovaci (Tuc Maku)Vangjel Heba (Murrashi)Roza Xhuxha (Filja)Luixhin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
27-09-2006, 12:30:58

Detyre e posacme!

Skenari: Safet KurtiRegjia: Kristaq DhamoOperator: Pirro Milkani, Viktor GjikaMuzika: Pjeter GashiInterpretojne:Ndrek Luca (Tomorri)Preng Lkunda (radisti)Loro Kovaci (Gjergj Nikolla)Marie Logoreci (Lokja)Sander ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
26-09-2006, 16:31:34

Rikthehet Festivali i Filmit!

Dikur ishte kohë e artë për filmin shqiptar. Nga pranvera në pranverë rreth 8 skenarë në gjuhën shqipe, diku më pak e diku më shumë, shënoheshin në shirita xhirimi. Kjo është një histori që i përket viteve para 90-ës. Atëherë kur publiku shqiptar brenda një viti të vetëm mund të shihte realizime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
25-09-2006, 20:51:18

Tana!

Skenari: Fatmir Gjata, Nasho Jorgaqi, Kristaq Dhamo.Regjia: Kristaq DhamoOperator: Sokrat MushaMuzika: Cesk Zadeja.Interpretojne:Tinka Kurti (Tana)Naim Frasheri (Stefani)Pjeter Gjoka (Gjyshi)Kadri Roshi (Lefter ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ali72
17-06-2006, 10:19:05

Kerkoj Paraden Ushtarake e 2004

Kerkoj Paraden Ushtarake e 2004 ne Shqipni  TUNG :engjell:
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-06-2006, 07:20:48

"Dashuri pa të puthura"

Mihal LuarasiShqipëria, ky vend i vogël ballkanik, deri tani i harruar, me rreth tre milion e gjysëm banorë, ka kinematografi, paçkase në shtypin hungarez të artit të shtatë, asnjëherë nuk është dhënë ndonjë informacion për këtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe