Disa materiale rreth lëndës së fizikës - 3 - Fizike Kuantike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Disa materiale rreth lëndës së fizikës

Disa materiale rreth lëndës së fizikës

· 87 · 61719

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#50 ne: 20-03-2009, 23:20:50
:D Tungjatjeta me duhet pak ndihm me duhet ligji i kulonit , formula e dicka me rendsi mbi te ... !!

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#51 ne: 23-03-2009, 01:00:48
Përshendetje
E=mc^2 c= shpejtesia e drites por arsya pse une postova eshte se si eshte ardh deri te kjo qe c te ngritet ne fuqi ndersa me nje rast tjeter pashe  E^2=m^2c^4 nuk po mundem me i kuptu pse jan ngritur ne fuqi

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#52 ne: 01-04-2009, 22:33:32
kush me ndihmon me pak info mbi shnderrimet e energjise ne fizik???
« Editimi i fundit: 15-09-2009, 14:15:56 nga M A X »

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#53 ne: 02-04-2009, 19:11:45
a ka dikush qe mundet mem ndihmu ketu

#54 ne: 04-04-2009, 21:31:12
Përshendetje
E=mc^2 c= shpejtesia e drites por arsya pse une postova eshte se si eshte ardh deri te kjo qe c te ngritet ne fuqi ndersa me nje rast tjeter pashe  E^2=m^2c^4 nuk po mundem me i kuptu pse jan ngritur ne fuqi
Une fiziken nuk e njoh veq po du me te than se kta terma qe i ke shenue ne matematike jane te barabarte:
Nese ekuacionin E=mc^2 e ngritum ane per ane ne katrore fitojme E^2=m^2c^4

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#55 ne: 04-04-2009, 22:57:00
po une nuk po e dij nga ka ardh qe kjo c me u ngrit ne katror

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#56 ne: 17-05-2009, 01:23:40
Per sa koh i duhet ketyre trupave te cilet levizin me keto shpejtes qe te kalojne te njejten largesi te rruges qe e kalon drita per nje sekond.

Njeriut i cili leviz me shpejtesi v=1.5km/h
Makina e cila leviz me shpejtesi  v=120km/h
Zeri i cili leviz me shpejtesi    v=340m/s
Plumbi i cili levizme shpejtesi   v=400m/s

Sukseseeeeeeeeeeeee eee.

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#57 ne: 18-05-2009, 01:01:52
Cila eshte shpejtesia e levizjes se trupit nese qerekun e gjysmes se rruges qe e kalon aeroplani per 45 minuta me shpejtesi 720km/h, trupi e kalon per qerekun e nje te tretes se ores.

 hmmmmm: ><

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#58 ne: 01-06-2009, 18:41:32
Jam shum kurioz te dij thenje per keto dy SUPERSHKENCA, nese ju dini ndonje thenje per keto shkruani ne menyr qe edhe ne ti mesojme ato.
Respekt per te gjith pjesetaret e ketij forumi por nje respekt me te madh per ata qe jan per matematike e fizike.

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#59 ne: 02-06-2009, 22:01:25
Pershendetje
Tek kjo detyre e dhene nese kuptohet problemi atehere zgjidhja mundet me u nxjerr shume lehte sa e kuptova une kete problem erdha tek nje zgjidhje e cila eshte 719.9895833km/h afersisht me te njejten shpejtesi te aeroplanit nese te intereson se e bera une zgjidhjen e ketij problemi edhe pse ndoshta nuk eshte i sakt por do ta postoj zgjidhjen dhe do ta diskutojme se bashku Pershendetje

#60 ne: 04-06-2009, 11:50:58
FIZIKA TE PERGJITHSHMET E SAJ
                           FIZIKE LLOJET E LEVIZJEVE DHE SHPEJTESIA E NXITIMI. Ne kemi levizje te njetrajtshme, dhe te ndryshuar( te ngadalesuar e te shpejtuar).V=l/t          a= v-v0 / t – t0                l= Vot+ at²/ 2    RENIA E LIRE, NXITIMI I RENIES SE LIREh=gt²/2 + v0t       v=gt       t=Vo/g       nxitimi i renies se lire eshte g.Ligjet e Njutonit dhe inerciaLigji i pare eshte ai i inercise:Cdo trup ruan gjendjen e tij te njetrajtshme ose te prehjes per aq kohe sa mbi te nuk veprojne trupa te tjere. Inerci me te madhe kane trupat me te rende.Ligji i dyte:Nxitimi eshte aq i madh sa me e madhe eshte forca qe vepron mbi te  dge sa me e vogel masa e tij.a= F/mLigji i trete:Veprimi dhe bashkeveprimi ekzistojne gjithmone se bashku. Ato jane te barabarte me vlere por me kahe te kunderta.PESHA E TRUPAVEG=mg          G=N=PNATYRA ATOMIKE E LENDESMolekula ndahet ne atome, dhe atomi ne eletrone-(qe vertiten rreth berthames), protone+ dhe neurone(berthama). Ngarkesa e tyre shenohet me q=. q=0 kur atomi eshte I pangacmuar ose elktroasnjeanese. Berthama nuk ndahet por vetem e dhe me largimin ose “kapjen” e eletroneve formohen jonet(+ose-). Lendet si tretesirat dhe metalet, te cilat kane thermija te lira te ngarkuara(e,jone+,jone-) jane percjellese te elektricitetit. Shufra e ebanitit ngarkohet – kur ferkohet me copen e leshte. Shufra e qelqit ngarkohet+ kur ferkohet me cope te mendafshe.Metalet elektrizohen me ndikim.Rryma elektrike ne percjellesit metalik quhet levizja e drejtuar e eletroneve te lira. Ne tretesirat elektrolite, ne prani te fushes elektrike kalon rryme elektrike, e cila eshte levizja e drejtuar e joneve+ dhe joneve-. Katoda(-)—jonet +  Anoda(+)—jonet-.tretesire elektrolite quajme tretesirat ujore te kripave,bazave dhe scideve. Elektronet levizin ne anen e kundert te rrymes elektrike. Rryma elektrike ne gaze eshte levizja e drejtuar e thermijave te ngarkuara te lira(e,jone+ dhe jone-). Rrufeja eshte perplasia e dy reve me shenja te njejta. Procesi I shkeputjes se elektroneve nga filamenti I nxehte, quhet emission termoelktronik. Nese nuk nxehet filamenti nuk ka emission termoelekronik. Fusha elektrike me magnetike vepron mbi elektronet. DENDESIA MASA ELASTICITETIEnergji a e levizjes dhe e  bashkeveprimit  e nje trupi quhet energjia termike e tij. Perqendrimi(n) = nr. kokrrav(N)/ vellimin(V). Masa e njesise se vellimit te nje lende e quajme dendesi te asaj lende. Sa me I madh n aq me I madh dendesia. Forca shtypese(F)=Forcen e rendeses(G). shtypja= F/S=P. 1Pa=1N/m2. shtypja ne gaze rritet ne menyre perpjestimore kur rritet perqendrimi dhe temp e tij. Shtypja atmosferike =760mm=100 000Pa. Matet me barometer me zhive. Shtypja e ushtruar ne leng tejcohet kudo brenda tij sipas te gjithave drejtimeve me te njejten madhesi=shtypje hidrostatike. Eshte njelloj edhe per  gazet. P=d*h*g. h=thellesi g=10N/kg. Fa= V*d*g. Te gjitha objektet qe na rrethojne quhen trupa. Ato perbehen nga lenda. Jane te lenget, gazte dhe ngurte. Te gjitha lendet perbehen nga therrmija te vogla. Pra kane ndertim thermijor. Therrmija me e vogel e lendes qe ruan vetite e saj quhet molekule. V=a*a*c.  trupat kane veti te rendojne, dhe aq me shume te rendojne aq me e madhe eshte masa e tij. Per te shprehur vetine e rendeses perdorim masen. Masa eshte e barabarte me masen e tjeseve te lendes. – kg. Lengjet nuk e ruajne formen por vetem vellimin. Merr forme e enes. Gazet nuk kane as forme as vellim. Marrin formen e enes. Trupat e ngurte kane forme dhe vellim te  caktuar. Ato jane elastike, plastike dhe te thyeshem.   TRUPAT E NGURTE, TE LENGET, TE GAZTE
Gjendja e lendes   Trup I ngurte   Trup i lenget   Gaz
Largesia molekulave   E vogel. Vendosje e rregullt   me e madhe dhe vendosje deridiku e rregullt   Shume e madhe. Vendosje e crregullt
Levizja molekulave   E kufizuar, e crregullt,jo shume e vrullshme   Deridiku e kufizuar, e crregullt, dhe e vrullshme   E lire e crregullt dhe shume e vrullshme
Karakteristik   Ruan formen dhe vellimin   Ruan formen por jo vellimin.   Nuk ruan as formen as vellimin
TEMPERATURA, NXEHTESIA, BYMIMIBymimi eshte dukuria e zmadhimit te permasave te trupat, me rritjen e temperatures. Tkurrja eshte e zvoglimit. Lengjet kur ngrohen bymehen, dhe kur ftohen tkurren. Ato varen nga a- rritje e temp b- lloji I lengut c- vellimi I lengut. Edhe gazet bymehen dhe tkurren. Ato bymehen me shpejte se lengjet. Pra trupat dhe tkurren dhe bymehen. Uji kur shnderrohet nga gjendja e lenget ne te gazte quhet avullim. Kur eshte I vrullshem quhet vlim. Dhe kur bie ne kontakt me nje send te ftohte, formohen bula te vogla lengu qe quhet kondensim.cdo trup qe ve ne levizje nje trup tjeter kryen pune dhe kur kryen pune themi se kane energji.NJOHURI MBI DRITEN, RREZATIMI, PASQYRIMI I SAJShembellimet dhe hijet formohen sepse drita perhapet ne vije te drejte. Kendi I pasqyrimit eshte I barabarte me kendin e renies se drites ne pasqyre.ELEKTROSTAT IKAGjate bashkeveprimit te  magneteve polet e njejte shtyhen kurse polet e kundert terhiqen. Perreth percjellesit me rryme kemi fushe magnetike. Bobina eshte nje tel ne forme spirale,  e rrutulluar mbi nje trup cilindrik. Ashtu si magneti, bobina me rryme ka polin nord N dhe polin sud S.            N= --                        S=  +   Vendosja e shufres prej hekuri brenda bobines me rrryme e forcon fushen magnetike dhe kjo qe formuam eshte nje electromagnet. Ai perdoren ne zilen elektrike, telegrafe etj..Forca terheqese e elektromagnetit zmadhohet kur rritet numri i spirave dhe rryma mbi te.Per te percaktuar kahun e zhvendosjes se percjellesit me rryme, perdorim regullen e dores se majte. Per kete qellim pellemba e dores se majte vendoset perballe polit nord te magnetit ose te bobines. Kater gishterinjte shtrihen sipas kahut te rrymes qe kalon ne percjelles. Gishti i madh i hapur anash tregon kahun e forces magnetike.Me ndihmen e fushes magnetike qe ndryshon, perftojme rryme elektrike. Kjo dukuri quhet dukuria e induksionit elektromagnetik. Galvonometri eshte nje aparat qe regjistron rryma shume shume te dobeta.Elektromotor i. Ne spirat e bllokut kalon rryme gjate kohes qe ato i rrotullojme ndermjet poleve te magnetit.RRYMA ELEKTRIKE, LIGJI I OMIT PER NJE PJESE TE QARKUTR=rezistence elektrike,     I=intensiteti matet me A. I=XA/Np*Ns matet me ampermates. Tensioni me I madh ne ato pjese te qarkut ku e njejta rryme cliron me shume nxehtesi ose kryen me shume pune.  Tensioni=U si I. Matet me voltmeter. R=U/I PRA I om(Ω)= I volt/ I amper -- 1Ω=V/A. I=U/R U=IR.  Rezistenca elektrike varet nga gjatesia, diametric dhe lloji I percjellesit. Sa me I gjate as me I forte, kurse me trashesine e kunderta. Per kete sherben reostati. Ne lidhje seri I= I1=I2. R=U1+U2/I=R1+R2 R=R1+R2 U=U1+U2. Ne lidhje parallel I=I1+I2 U1=U2 U/R=U1/R1+U2/U1. ENERGJIA ELEKTRIKE—energji termike, dritore, levizjes. E=UIt 1J=1V*1A*1s. P=E/t P=UI 1W=1A*1V. energjia e rrymes elektrike—Q—A.QARQET ELEKTRIKE, LIDHJA NE SERI DHE NE PARALELQark elektrik I thjeshte perbehet nga 1pile,1llambe,1celes dhe fijet lidhese. Rryma elektrike ka veprim dritor dhe termik dhe magnetik. Lidhur varg seri dhe me degezim paralel. Paralel eshte me mire sepse llambat ndricojne plotesisht. TRASMETIMI I NXEHTESISEEnergjia elektrike + e bashkeveprimit = energji termikeEnergjia elektrike ndryshohet me pune, shkembim nxehtesie.Kemi percjelles te mire(trupat e ngurte), te keqinj(lengje, gaze). Percjellshmeri termike do te thote menyren e shkembimit te nxehtesise ndermjet bashkeveprimit molecular, pa zhvedosje te lendes. Konveksioni dhe rrezatimi jane menyra te shkembimit te nxehtesise.Trupat e erret thithin me shume rrezet termike. C →nxehtesi specifike e lendes.       Q=cm(t2-t1). Tp= m2t2+m1t1/ m1+m2  R=Qd/Qh. Q=m*q q=nxehtesia specifike e djegies. Q=m*גּ גּ=nxehtesia specifike e shkrirjes. Q=m*l  l=nxehtesia specifike e avullimit. ENERGJIA PUNA FUQIAKemi energji Ep dhe Ek.  Ep+Ek=Em       Kur zvogelohet Ep ose Ek, Em nuk ndryshon sepse rritet tjetra.  Ep=mgh        Ek=mv² / 2.         ligji i momentit te forces: F1*d1=F2*d2Ne rrotullen e fiksuar G=F, kurse ne rrotullen e lire F= ½G . Ne rrafshin e pjerret F/G=h/l dhe Ad= G*h   dhe Ah=F*l.  Ah=Ad eshte vetem ne rrotull dhe ne  rrafshin e pjerret. Ne makineri te tjera Ah=Ad+QLIGJI I RUAJTJES DHE I SHNDERRIMIT TE ENERGJISE.Cdo mekanizem apo kombinim makanizmash, qe sherbejne per te realizuar nje shnderrim energjie quhen makina. Makinat ndahen ne dy grupe: motore dhe gjeneratore.Per motoret: energjia fillestare →energji mekanikePer gjeneratoret: energjia fillestare → energji elektrike.Eh=Ed+Q         R=Ed/Eh    Motoret me djegie te brendshme kane 4 kohe(thithja, ngjeshja, koha e punes, dalja). R=Ad/mq.Motoret reaktive jane 2 lloje:turboreaktive qe per te djegur lende e djegshme perdorin oksigjenin e atmosferes dhe reaktive qe kane vete oksigjen. Ne gjeneratoret R=Uit/mq.

Molekula eshte grimca me e vogel e lendes qe ruan vetite e saj. Ato levizin ne menyre te panderprere dhe te crregullt. Molekula ndahet ne atome dhe atomi ne eletrone, protone, dhe neurone. Lendet jane te thjeshta dhe te perbera. Molekula ne saje te bashkeveprimit zoteron energji. Energjia e levizjes dhe e  bashkeveprimit  e nje trupi quhet energjia termike e tij. Perqendrimi(n) = nr. kokrrav(N)/ vellimin(V).
Gjendja e lendes   Trup I ngurte   Trup i lenget   Gaz
Largesia molekulave   E vogel. Vendosje e rregullt   me e madhe dhe vendosje deridiku e rregullt   Shume e madhe. Vendosje e crregullt
Levizja molekulave   E kufizuar, e crregullt,jo shume e vrullshme   Deridiku e kufizuar, e crregullt, dhe e vrullshme   E lire e crregullt dhe shume e vrullshme
Karakteristik   Ruan formen dhe vellimin   Ruan formen por jo vellimin.   Nuk ruan as formen as vellimin
Masa e njesise se vellimit te nje lende e quajme dendesi te asaj lende. Sa me I madh n aq me I madh dendesia. Ndermjet molekulave te sip. se lire te lengjeve ushtrohen forca terheqese te medha dhe quhen forca te tensionit sip. Forca shtypese(F)=Forcen e rendeses(G). shtypja= F/S=P. 1Pa=1N/m2. shtypja ne gaze rritet ne menyre perpjestimore kur rritet perqendrimi dhe temp e tij. Shtypja atmosferike =760mm=100 000Pa. Matet me barometer me zhive. Shtypja e ushtruar ne leng tejcohet kudo brenda tij sipas te gjithave drejtimeve me te njejten madhesi=shtypje hidrostatike. Eshte njelloj edhe per  gazet. P=d*h*g. h=thellesi g=10N/kg. Fa= V*d*g. PunaA=forceF*zhvendosje l . 1N*m=1J. P=A/t=F*l/t. 1W=1J/s. Energjia e lendes djegese—Q(nxehtesi)—A OSE   Energjia e rrymes elektrike—A.  Tingujt akustike qe degjon veshi jane nga 20hz(infratinguj) deri 20.000hz(ulratingunguj).  
Gjate bashkeveprimit te  magneteve polet e njejte shtyhen kurse polet e kundert terhiqen. Perreth percjellesit me rryme kemi fushe magnetike.
Bobina eshte nje tel ne forme spirale,  e rrutulluar mbi nje trup cilindrik. Ashtu si magneti, bobina me rryme ka polin nord N dhe polin sud S.            N= --                        S=  +   Vendosja e shufres prej hekuri brenda bobines me rrryme e forcon fushen magnetike dhe kjo qe formuam eshte nje electromagnet. Ai perdoren ne zilen elektrike, telegrafe etj..Forca terheqese e elektromagnetit zmadhohet kur rritet numri i spirave dhe rryma mbi te.Per te percaktuar kahun e zhvendosjes se percjellesit me rryme, perdorim regullen e dores se majte. Per kete qellim pellemba e dores se majte vendoset perballe polit nord te magnetit ose te bobines. Kater gishterinjte shtrihen sipas kahut te rrymes qe kalon ne percjelles. Gishti i madh i hapur anash tregon kahun e forces magnetike.Me ndihmen e fushes magnetike qe ndryshon, perftojme rryme elektrike. Kjo dukuri quhet dukuria e induksionit elektromagnetik. Galvonometri eshte nje aparat qe regjistron rryma shume shume te dobeta.Elektromotor i. Ne spirat e bllokut kalon rryme gjate kohes qe ato i rrotullojme ndermjet poleve te magnetit. R=rezistence elektrike,     I=intensiteti matet me A. I=XA/Np*Ns matet me ampermates. Tensioni me I madh ne ato pjese te qarkut ku e njejta rryme cliron me shume nxehtesi ose kryen me shume pune.  Tensioni= U si I. Matet me voltmeter. R=U/I PRA I om(Ω)= I volt/ I amper -- 1Ω=V/A. I=U/R U=IR.  Rezistenca elektrike varet nga gjatesia, diametric dhe lloji I percjellesit. Sa me I gjate as me I forte, kurse me trashesine e kunderta. Per kete sherben reostati. Ne lidhje seri I= I1=I2. R=U1+U2/I=R1+R2 R=R1+R2 U=U1+U2. Ne lidhje parallel I=I1+I2 U1=U2 U/R=U1/R1+U2/U1. ENERGJIA ELEKTRIKE—energji termike, dritore, levizjes. E=UIt 1J=1V*1A*1s. P=E/t P=UI 1W=1A*1V. energjia e rrymes elektrike—Q—A. Shembellimet dhe hijet formohen sepse drita perhapet ne vije te drejte. Kendi I pasqyrimit eshte I barabarte me kendin e renies se drites ne pasqyre.    

Te gjitha objektet qe na rrethojne quhen trupa. Ato perbehen nga lenda. Jane te lenget, gazte dhe ngurte. Te gjitha lendet perbehen nga therrmija te vogla. Pra kane ndertim thermijor. Therrmija me e vogel e lendes qe ruan vetite e saj quhet molekule. V=a*a*c.  trupat kane veti te rendojne, dhe aq me shume te rendojne aq me e madhe eshte masa e tij. Per te shprehur vetine e rendeses perdorim masen. Masa eshte e barabarte me masen e tjeseve te lendes. – kg. Lengjet nuk e ruajne formen por vetem vellimin. Merr forme e enes. Gazet nuk kane as forme as vellim. Marrin formen e enes. Trupat e ngurte kane forme dhe vellim te  caktuar. Ato jane elastike, plastike dhe te thyeshem.  Bymimi eshte dukuria e zmadhimit te permasave te trupat, me rritjen e temperatures. Tkurrja eshte e zvoglimit. Lengjet kur ngrohen bymehen, dhe kur ftohen tkurren. Ato varen nga a- rritje e temp b- lloji I lengut c- vellimi I lengut. Edhe gazet bymehen dhe tkurren. Ato bymehen me shpejte se lengjet. Pra trupat dhe tkurren dhe bymehen. Uji kur shnderrohet nga gjendja e lenget ne te gazte quhet avullim. Kur eshte I vrullshem quhet vlim. Dhe kur bie ne kontakt me nje send te ftohte, formohen bula te vogla lengu qe quhet kondensim.cdo trup qe ve ne levizje nje trup tjeter kryen pune dhe kur kryen pune themi se kane energji. Magneti ka dy pole N-veri dhe S-jug. Kur shtyjne njeri tjerin ose terheqin(n+s dhe n-n) vepron force magnetike, e cila eshte e ndersjellte.Qark elektrik I thjeshte perbehet nga 1pile,1llambe,1celes dhe fijet lidhese. Rryma elektrike ka veprim dritor dhe termik dhe magnetik. Lidhur varg seri dhe me degezim paralel. Paralel eshte me mire sepse llambat ndricojne plotesisht. Masa-m ose M. rruga- l. koha –t. shpejtesia-v   puna-A. Nxehtesia-Q. Veprimi dhe kunderveprimi eksistojne se bashku dhe jane te barabarta ndermjet tyre. Maten me N(njuton) dhe me dinamometer. Trupat shformohen kur mbi ta veprojne forca. Edhe tretja eshte shformim dhe quhet force bashkeveprimi molekular. 1N=100GR.  Rrotulla e fiksuar F=G. Rrotull e lire F=G/2. A=F*l. Forca e ferkimit eshte ajo qe perngon levizjen e trupit. Ajo cliron nxehtesi. Pra lidhen ngushte. A—Q. Q—A. Ne kemi_energji dritore, termike, berthamore, e rrymes elektrike dhe ushqimore

 • Postime: 64
 • Karma: +0/-0

#61 ne: 04-06-2009, 14:55:44
kam nevoje per tekste te matematıkes(temat, lımıtet,derıvatet,logarıtmat,ıntegralet.) sı dhe fızkes(te gjıtha temat nese eshte e mundur..) flm.

 • Postime: 64
 • Karma: +0/-0

#63 ne: 04-06-2009, 18:30:36
flm...

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#64 ne: 04-06-2009, 19:46:30
njeriu=719942404s=199984h=22.8vite
makina=9000000s=2500h=0.28vite
zeri=882353s=245h=10.2dite
plumbi=750000s=208.33h=8.68dite

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#65 ne: 04-06-2009, 23:38:27
Mrk3d nes e ka mundesi te ma japesh edhe zgjidhjen sepse do ishte shume me mire per te diskutuar se bashku me ty.
Postoje edhe zgjidhjen

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#66 ne: 04-06-2009, 23:54:53
Sa koh i duhet drites ta kaloj gjamin me trashesi 5mm?
Postojeni edhe zgjidhjen jo vetem pergjigjjen.
Respekt per te gjithe.

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#67 ne: 05-06-2009, 13:47:38
Pershendetje
qerekun e gjysmes se rruge pra s=1/8
me shpejtesi 720km/h v=720km/h
aeroplani per 45 minuta, trupi e kalon per qerekun e nje te tretes se ores t=45/12
v=s/t
720=12/360
719.9
keshtu erdha une nese ke ndonje zgjidhje tjeter ateher mund ta diskutojm edhe pse eshte shume problem qe te jete e sakt arsya nuk e kam kuptuar mire si duket
Pershendetje

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#68 ne: 05-06-2009, 14:10:12
Ketu keni disa mesime rreth fizikes
http://rapidshare.com/files/241084306/Fiz1Webfaqe.rar.html
keto hapen me power point nese dikush nuk ka power point ateher duhet ta instaloj ne menyre qe ti hapen keto mesime
Pershendetje

#69 ne: 05-06-2009, 19:00:03
 hmmmmm:Nëse nuk kuptohet pa dyshim se është Matematikë.
 hmmmmm:Nëse nuk punon është Fizikë.

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0

#70 ne: 06-06-2009, 02:53:07
Te lumte OPTI, me kan pelqyer shume. ME shkruaj edhe ndonje tjeter te lutem. Te pershendes shume

#71 ne: 09-06-2009, 16:24:11
I nderuar zt.Matematikan keni bere disa gabime gjate pershkrimit te detyres,duke mos i shkruar disa shkronja disa fjaleve,te cilave nuk u bie kuptimi i duhur.Ju lutem kontrollojeni edhe nje here tekstin dhe permiresoni ato gabime e pastaj une do t'a postoj zgjidhjen e detyres.Ne rregull???!

#72 ne: 10-06-2009, 07:36:06
Te uroj qdo gje ne jete,
ne trup shendet,ne pune vullnet,
ne familje harmoni,ne nerva qetesi,
ne ardhmeri lumturi dhe fat ne dashuri.
Te uroj 12 muaj lumturi, 52 weekende qetesi,
365 dite dashuri, 8760 ore paqe,
525600 minuta sukses, 31536000 sekonda miqesi.
Për ditelindjen tende te uroj:
Gjithqka dhe Asgje,
Te uroj gjithqka qe te ben te lumtur,
Dhe asgje qe te ben te vuash.
Urime ditelindjen ,me kete thenie:
Nje mik eshte dikush qe njeh melodine e zemres tende dhe e kendon kur ti ke harruar fjalet.
Te dhenat:
s=5mm=0.000005km   c=s/t x t
c=300000km/s       txc=txs/t   
t=?                 tc=s
                    t=s/c
t=s/c=0.000005km/300000km/s=0.00000016666s=1.6x10(-7)s
              t=1.6x109(-7)s
km-ta jane thjeshtuar ndermjet vete!
    URIME DITELINDJEN E I BEFSH EDHE 100 TJERA!!

#73 ne: 10-06-2009, 07:39:31
1.6X10(-7) ESHTE REZULTATI PERFUNDIMTAR,SE NE DETYREN E LARTCEKUR KAM GABUAR TEK DHENIA E REZULTATI,ME FALNI!

 • Postime: 43
 • Karma: +1/-0

#74 ne: 10-06-2009, 12:01:59
per me shume ke kete faqe interneti...ka edhe shume fusha te tjera por te keshilloj qe te zgjedhesh nje qe te intereson dhe ta lexosh sepse ke nje infinitet material dhe nuk do arrish kurre te lexosh  asnje deri ne fund.

lib.homelinux.org

utente:buratino
password:buratino

faqja e pare eshte ne rusisht por kliko tek linku per matematik.pasi te hysh aty e ke ne anglisht.
studim te mbare

Temat e fundit