Folklori Botëror

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tradita dhe zakone, gjurmë e historira; folklore të popujve të ndryshëm.


M A X
18-06-2019, 09:52:47

Samsoni - Herkuli i Izraeliteve

Samsoni, i fundit nga gjyqtarët e izraelitëve të lashtë, kishte një forcë shumë të madhe fizike, e cila fshihej tek flokët e tij të gjatë. Ndër veprat mbinjerëzore të kryera nga Samsoni në Bibël, është vrasja e një luani me duart e tij, mposhtja e një ushtrie filistine, duke përdorur vetëm noful...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Mishel Forever, Gerti1

Gjithcka mbi fenikset !!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: flutur, Gerti1

Mitologjia!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2008, 16:40:17

Legjenda e miteve

Mitet e lashta përbënin një thesar të vërtetë diturie. Tek ato ruhet e gjithë dituria e traditave. Shoqëritë tradicionale janë të lidhura me traditat e përjetshme, kishin mite, initacione dhe rituale. Miti është afrimi i një realiteti psikologjik ose shpirtëror
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
03-07-2007, 18:14:29

"Kumaris"

Ne mbreterine Himalaja ne Nepal ndesh me nje tradite paksa te vecante. Kjo tradite njihet si ""Kumaris" (virgjereshea)Qe te behesh Kumari, duhet qe vajza te plotesoje 32 kritere. Sigurisht te jete e virgjer, te kete trupin ne lartesi te njejte me nje peme Bania( shume e cuditshme, gjyra e lekure...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
24-05-2007, 06:21:19

Tradita Koreane.

Ne Kore e jugut, zhvillohet nje ceremoni e vecante per te gjithe vajzat 20-vjecare, te cilat sipas tradites ato sapo mbushin 20-vjece quhen femra te rritura, dhe festojne keshtu dhe "Fundin e femijerise" Kjo ceremoni zhvillohet ne te henen e trete te muajit Maj.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
10-05-2007, 04:22:32

Traditat Turke.

Ne turqi nese dikush behet daje, eshte nder shume i madh. Personi ne fjale duhet te blej shume dhurata te gjithe njerezve qe ai i njeh. Nuk kam shume qe ma treguan :D
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
28-04-2007, 02:23:23

Kozmogonia & Teogonia

Kozmogonia & Teogonia Kozmogonia ishte shpjegimi i krijimit te botes,Sipas Hesiotit ne fillim ishte Kaosi prej te cilit doli Rea (toka)Erosi, dashuria, i dhe mundesi asaj te krijo Erebosin (erresiren) dhe Nyksin (naten) Prej tyre linden Eteri(ajri) dhe Hemera (drita). Nga ky cift lindi Urani.Kis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
29-12-2006, 17:33:11

Pjese nga Esodi.

Pjese nga Esodi, libri i dyte i Bibles, libri i Shenjte i Hebrenjve."Une jam Zoti, Zoti yt, nuk do te kete Zota te tjere pervec meje, nuk do te bej te adhurosh, as te imagjinosh ndonje gje qe eshte lart ne qiell, as ndonje gje qe eshte ketu ne toke, as c'eshte ne uje poshte toke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-12-2006, 19:52:08

Hyjni e Hyjnesha te Olimpit!

ZeusiLatinisht quhet Jupiter.Ishte ne krye te te gjithe hyjnive.Te lashtet e kane cilesuar hyjnin "Bubulluesi".Ishte perendia e Gjemimit.Tradita e ben te lindur nga Saturni dhe Rea.Legjenda tregon se ai zbriti ne toke dhe u takua me te vdekshmit. Joshte femrat qe i pelqenin dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: atman, cl@ud

Pandora

atman
03-01-2005, 07:00:58
.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe