Folklori Shqiptar

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Pasuria që kurrë nuk vdes dhe që duhet jetuar!

Pergjigje nga: 1dhe1.com

Veshjet Kombetare

1dhe1
14-03-2021, 22:18:15
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, dreamm

Serenata Korçare

1dhe1
14-03-2021, 21:34:00
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, BeRni

Na ishin dikur kostumet popullore...

1dhe1
14-03-2021, 19:20:35
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, ilir3542

>>Ninulla - Këngë djepi<<

M A X
15-10-2020, 22:25:05
Nina nana
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: flutur, darknet02, ALMA SELMANI

Vallet Popullore

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-08-2011, 12:08:05

Të huajt mësojnë vallet shqiptare për dhjetë ditë

Njërit prej tyre i pëlqen vallja e Osman Takës. Edhe një vendas do të mendohej mirë përpara se të guxonte të dilte në valle.Dikujt tjetër, vallja e Librazhdit. Është më individuale, më ritmike… Prej disa ditësh që ndodhen në Tiranë ata po mundohen të kapin thelbin e këtij vendi. [img width=518 h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-05-2011, 01:27:12

Bejte nga Sefer Daja

Për vajzat Notën nuk bon me dalë Se osht pun shumë e keqe Të fusin rrotën ndër shalë E ta varin me teneqe Për prostitutat Kjo dynjo saju me rrena Koha ka fillu me u ngrof Ju jeni përcëllu nga mrena Përjashta dashki me u ftof Adolishenteve Je pa ndoj herë n’pasqyr mi Gocë? Sa shpejt na bone për
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-10-2010, 00:11:24

Misteret e shpellës "Shkëmbi i Vajës"

Një zë koral vajzash flet për një histori tragjike. Historia ka ndodhur në Krujë, afro 600 vjet më pare dhe më pas u kthye në legjendë.Ngjarjet zhvillohen mes maleve, ndërsa ushtritë osmane kishin rrethuar kështjellën dhe prijësi legjendar, Skënderbeu, luftonte për mbrojtjen e qytetit. Rapsodi p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:23:17

Shah Name, Eposi shqiptar dhe eposi pers, ngjashmëri e paralele

Nga Prof. Dr. Shaban SinaniMarrë nga Gazeta ShqiptareKultura perse përfaqëson një kulturë që e ka prekur me fqinjësi të drejtpërdrejtë kulturën tradicionale të popullit shqiptar dhe të paraardhësve të tij qysh në periudhën ilire. Për rrethana historike të njohura, kjo ka ndodhur me një numër rel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: titi labi, edina, hajkune

Cilit fis i takoni juve?

Nore
07-07-2010, 19:41:29
fis peshkaqensh
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: gojedhene, erlehta

Nje gojedhene!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: elena gjika, BeRni

Folklori muzikor shqiptar

elena gjika
24-09-2009, 17:45:35
poezi per elena gjika
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: hajriz, zharku, Enea

Punime Artizanate

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2009, 14:29:05

Magjia e mitologjisë shqiptare

Historia dhe tradita shqiptare është shfaqur ndër vite edhe me anë të mitologjisë. Veprat e ndryshme të autorëve tanë më të shquar kanë shpalosur kulturën dhe botën shpirtërore të krijimtarisë shqiptareMagjia e mitologjisë shqiptarePër të dhënë një pasqyrë më të gjerë, më të plotë të mitologji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: igod, Borebardha

~~Kenge te nizameve~~

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

STAR BOY
23-03-2008, 17:50:50

VESHTRIM I PERGJITHSHEM MBI FOLKLORIN.

Cdo popull krijon kulturen dhe artin e vet.Tere pasuria kulturore dheartistike e popullit perkates me pare qe bere zakon te quhej Folklor.Folklor=>Folk(popull)+Lore(dituri) fjale qe rrjedh nga Anglishtja.Me kalimin kohes me fjalen Folklor kuptojme,Krijimtarine gojore ose letersine gojore te nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2008, 12:20:34

Gojedhenat Shqiptare

Ne kete teme do te paraqiten vetem gojedhena te ndryshme shqiptare qe populli yne i ka trasheguar brez pas brezi nder shekuj.***Gojedhene per kalane e Beratit:Kalaja - emri i keshtjellesTomori - emri i malitShpiragu - emri i malitOsumi - emri i lumitKalaja eshte nje vajze e buku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

endritii
04-11-2007, 17:52:29

Per Folklorin Shqiptar

Le te flasim folklorin e popullit tone nder shekuj 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-10-2007, 18:09:48

Zbulohet në Fier fustani i viteve ‘30 me shqiponjën me 7 pendë !

FIER - Për herë të parë, kulti i simbolit tonë kombëtar, shqiponja, gjendet e qëndisur në një fustan të trevës së Myzeqesë. Fustani i rrallë, që i përket viteve ’30, është ekspozuar për herë të parë për artdashësit ditën e trashëgimisë kulturore në hollin e teatrit “Bylis” të Fierit. Ajo që e bë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-08-2007, 08:20:44

Veshjet në Fier, humbja e një tradite !

I themeluar në vitin 1864 nga Kahreman Pashë Vrioni, i biri i vezirit Omer Pasha dhe i rindërtuar sipas sistemit modern në vitin 1887 prej Omer Pashë Vrionit (i riu), Fieri ka afruar përherë një çiflig të pasur, nëse do të quhej kështu, përsa i përket edhe tregtisë dhe ndjekjes së modës në veshj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


sorelina
29-12-2006, 17:21:48

Fjale te urta Shqipe!

-Veç tenzone e adhuroj -Kush njef vetveten njef tenzone -Gjinden shumë duar njerzish -Të keqijat mesojne -Skifteri s'ngjitet mbas mizash -Nji njeri q'ka shumë fjale, nji i surdhet e mund -Ky Shekull u kthye ne asgja
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-11-2006, 13:20:38

Dasma Vlonjate !

Dasma vlonjate, sprovat që nusja duhet të kalojë me vjehrrën dhe loja e hajdutit... Si objekt të ciklit mbi traditën, zakonet dhe ritualet e dasmave, lindjes dhe vdekjes, këtë javë “Shekulli-Kontakt” u ndal në zonën e Vlorës. Ajo që dihet, është se traditat ndryshojnë nga një ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
24-11-2006, 18:25:58

Per "Gurin e Bardhe".

Prof. Dr. Muharrem DëzhgiuGuri i Bardhë, vendlindja e Budit, me pasuritë etnografike, me bukuritë natyrore, si dhe me monumentet e kulturës që rrethojnë gjerë mjedisin, duke përfshirë edhe shtëpinë e Budit, qe trualli dhe djepi që përkundi shkrimtarin e shquar të shekullit të XV...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-11-2006, 14:35:09

Dasma Korçare !

Dasma Korçare, krushq “hajdutë” e vjehrra që lyejnë nuset me mjaltëTradita në zonën e Korçës, cilat janë ritualet e dasmës, lindjes dhe vdekjesAshtu sikurse rrethet e tjera të vendit, në fillim-shekullin e kaluar, ed...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-11-2006, 09:46:09

Dasma Dibrane !

Dasma dibrane: Një kod i përpiktë, nga batutat e deri te gjobat dhe roli i dajovePas katër orësh udhëtimi përtej maleve, që nga Kukësi, më në fund mbërritëm në qytetin e Dibrës (Peshkopi), ku pa humbur kohë, duke pyetur e duke kërkuar, takuam disa nga burrat e moshuar të qytetit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
01-10-2006, 23:26:24

Polifornia Labe!

 Shekuj më parë, në truallin e Labërisë, krahas monofonisë, dalëngadalë po kristalizohej një formë tjetër e ndërgjegjes artistike muzikore e banorëve vendas të saj - Polifonia. Nocioni “polifoni”, vjen nga greqishtja! “poli” - shumë, “foni' - zë, tingull, d.m.th., s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
16-09-2006, 15:57:34

Kanuni i Laberise!

Botimi i Kanunit të Labërisë vjen pas botimit të librit "E drejta zakonore e Labërisë", në vitin 1994 dhe të ribotimit në vitin 2002, nga po i njëjti autor, Ismet Elezi. Botimi i këtij Kanuni, pasqyron me vërtetësi kulturën e lashtë juridike të popullit të kësaj krahine, si pjesë përbërëse e kul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: celjeta, Enea

Mendime te urta

erlehta
15-09-2006, 19:08:33
Kush kerkon, gjen.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Lundrentari
08-04-2006, 23:34:44

Mori e mira qe shkon me gja

41.    MORI E MIRË QI SHKON ME GJA      Mori e mirë * shkon me gja,   Shpat më shpat të njof në za.   Të njof në za, të njof në fjalë,   Për shtatë gjaqe s'la pa t'marrë.5   Ã¢â‚¬” S'bahet gjak, as s'bahet varrë.   Dorë për dore shkojmë në saraj:   More saraj, saraj i ri,   Aman pashë, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Lundrentari
08-04-2006, 23:09:47

E mirë boll ti mirë po thue

8.    E MIRE BOLL TI MIRË PO THUE      E mirë boll, ti mirë po thue,   Tasin n'dorë, burinë ngarkue;   Tasin n'dorë, faqet si molla,   E ke shtatin sikur bolla,5   Sikur bolla, bash si ngjalë,   Si ka dit'zoti me t'falë!   Faqe t'kuqe, syshqiponjë,   Sa mirë kryzat po t'dredho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
mikusa
01-02-2006, 03:41:32

kumbimi i këngëve shqiptare

Parashqevi Simaku bën Hollivudin të flasë shqip (gazeta SOT 31 janar 2006)Hollivudi këtë rradhë do të flasë shqip nëpërmjet këngëtares së njohur Parashqevi Simaku. Kjo për arsyen se këngëtarja shqiptare, Simaku ka bërë një kontr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Borebardha
07-01-2006, 18:25:58

Një thesar i çmueshëm i epikës së lashtë shqiptare në Universitetin e Harvardit

Në koleksionet e letërsisë gojore të Bibliotekës Widener, ndodhet thesari i quajtur Koleksioni i Letërsisë Gojore i Milman Parryt (The Milman Parry Collection of Oral Literature) që daton nga vitet 1933-35, i cili ngërthen një bagazh të madh të incizimeve të këngëve të lahutarëve të trevave të B...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe