×

Niki Lauda nuk është më

Niki Lauda nuk është më

· 4 · 106

  • Postime: 22905
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 21-05-2019, 09:37:59
 

Bota e Formula 1 është në zi për vdekjen e Niki Lauda. Ish-piloti austriak, tre herë kampion bote, është shuar në moshën 70 vjecare. “Me trishtim të thellë lajmërojmë se Niki ynë i shtrenjtë ka vdekur paqtë me familjen e tij në krah, ditën e hënë”, lexohet në komunikatën e shpërndarë nga Sun. Lauda ishte shtruar në një klinikë zvicerane dhe ishte i sëmurë prej kohësh: tetë muaj më parë kishte kryer një transplant mushkërie.

70 vjecari, piloti mitik austriak, nuk është më: 25 GP të fituar, 24 pole position, 54 podiume e 3 tituj Botëror. Triumfi i 1975 me Ferrari, rivaliteti me James Hunt, që u bë legjendar edhe falë filmit “Rush”, aksidenti i tmerrshëm në Nurburgring në 1976, e rikthimi mrekulli me fitoren e kurorës botërore në 1977 me Ferrari e bënë Lauda të paharrueshëm. Tërheqja nga kompeticionet, rikthimi në pistë me McLaren e trisi botëror i 1984. Pastaj një jetë tjetër në botën e makinave, në fillim si komentator TV e konsulent i skuadrave, pastaj si president nderi i Mercedes.

“Rezultatet e tij unike si pilot e sipërmarrës janë e do të mbeten të paharrueshëm, ashtu si entuziazmi i palodhshëm dhe kurajo e tij. Një model dhe pikë referimi për të gjithë ne, ishte një burrë i mrekullueshëm, një baba e gjysh larg publikut, e do të na mungojë”, është komunikata e familjarëve.

Lindur në Vienë në 22 shkurt 1949, Lauda fitoi tre tituj Botëror si pilot i F1 në 1975, në 1977 e në 1984 me McLaren e Ferrari. Mbeti i dëmtuar rëndë në një aksident në 1976 dhe konsiderohej një nga pilotët më të mirë të historisë.

  • Postime: 2136
Grens(Wiliams)
#1 ne: 26-05-2019, 14:36:18
jeta vazhdon..

  • Postime: 22905
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 26-05-2019, 20:09:12
Ne nje interviste thoshte nje here qe kam jetuar ne kete jete aq sa shume te tjere nuk do i benin dot as ne 3 jete.

  • Postime: 22905
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 29-05-2019, 13:21:53
Tributi i kolegeve dhe miqve per Niki Lauden ne Monaco