Forumi i Studentëve - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Studentët shqiptarë

ßåßy ღ
18-03-2011, 15:25:00

Si mund të ndihmohet një adoleshent në krizë?

Depresion, anoreksi, bulimi, dhunë, seksualitetPeriudhë tepër e brishtë, adoleshenca është e vështirë të jetohet. Disa simptoma që tregojnë një gjendje të keqe të brendshme nuk duhen lënë pas dore.Të rritesh nuk është e lehtë. Përse një brishtësi e tillë? Së pari, sepse kjo moshë është e pafuqis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-02-2011, 15:19:04

Fier, nxënëset martohen në “bankat e shkollës”

Braktisja, të rinjtë shkëputen nga shkolla në klasën e tetë ose të nëntë.Afro 99 nxënës braktisin arsimin e detyrueshëm në qytetin e Fierit, ndërkohë që bëhet e ditur se 50 prej tyre janë femra.Burime zyrtare pranë Drejtorisë Rajonale Fier pohojnë se 90 % e nxënësve braktisin arsimin e detyruesh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, Lepulushja, Trendafili i kuq

Enesa Berisha mahnit muzikalet e Londres!

dreamm
11-02-2011, 21:44:32
  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: +ERELA+, Gjumashi, Tribbiani

Qyteti Studenti, vajza "ujk" që tmerron banorët

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-01-2011, 10:18:55

Marrëveshja, diploma e maturës njihet dhe në Itali

Të gjithë nxënësit që do të mbarojnë shkollën e mesme, gjatë së cilës i janë nënshtruar dhe mësimit të gjuhës italiane, do të kenë këtë avantazh. Ata nuk do t'i nënshtrohen asnjë provimi tjetër. Këtë siguron marrëveshja më e fundit, e nënshkruar dje mes Ministrisë sonë të Arsimit dhe qeverisë it...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
17-01-2011, 23:21:10

Historia e djalit që mposhti kufizimet fizike

Historia e jashtëzakonshme e një 27-vjeçari me aftësi të kufizuara fizike, u vendos në fokusin emisionit të pasdites në Top Channel. Darjan Konomi, i diplomuar në gazetari në Greqi dhe me master në Itali, folës i katër gjuhëve të huaja, ndihet po aq i barabartë sa të gjithë të tjerët, pavarësish...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
17-01-2011, 11:00:39

Jo në kompjuter pas mësimeve, harrohet 70% e mësimit

Psikologët deklarojnë se fëmijët që merren me kompjuter pasi kryejnë mësimet, harrojnë rreth 70% të asaj që kanë mësuar.Kjo e dhënë u bë e ditur në një konference për nxënësit, prindërit dhe mësuesit e shkollave fillore rreth detyrave që u takojnë prindërve dhe nxënësve për të qenë të suksesshëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
16-01-2011, 12:23:38

Vetëvaret me zinxhir 12-vjeçarja !

TEPELENE - Rezultatet e dobëta në mësime gjatë semestrit të parë kanë çuar drejt vdekjes një vajzë 12-vjeçare nga Tepelena. Burime zyrtare nga drejtoria e policisë së qarkut të Gjirokastrës, bëjnë të ditur se ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 17:40 në fshatin Ivzor të komunës Luftinjë. Minorenia...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-01-2011, 11:13:24

Prindërit shqiptarë të painteresuar për shkollën e fëmijëve

Studimi: Prindërit nuk janë pjesë e reformave në arsim, pasi nuk iu është marrë kurrë mendimiPjesëmarrja e prindërve të nxënësve në shkollë është tepër e ulët. Sipas një studimi të kryer nga Qendra për Arsim Demokratik (CDE) dhe Unicef, përfshirja e prindërve ka disa dobësi. Një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, Trendafili i kuq, dreamm

14 % e adoleshentëve shqiptarë, seks që 13 vjeç

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-01-2011, 12:40:07

Analfabet në 2011

Një rikthim i rrotës së historisë mbrapsht është edhe rishfaqja e analfabetëve midis nesh. Qazimi është një prej personave që nuk nguron të na tregojë se ka kryer vetëm tri klasë dhe sot nuk mban mend as alfabetin e gjuhës shqipe.“Nuk di as të shkruaj dhe as të lexoj. Në jetën time nuk kam lexua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-12-2010, 19:21:39

13 vjeçarja: E urrej babin, ai më ka nxirë jetën

Xhesika Bushi ka dëshmuar me detaje shkakun e rebelimit të saj deri në krim makabër duke goditur me thikë të atin e saj.“E urrej babin pasi ai më ka nxirë jetën”. Kështu është shprehur vajza 13-vjeçare e cila ka deklaruar para policisë së ajo ka qëlluar me thikë mbi të atin e saj. Vajza ka vazhd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, Trendafili i kuq

Klasa jonë është “pilot”

erlehta
26-12-2010, 23:03:18
Gut gemocht 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 09:37:30

Ku ndryshojnë ëndrrat e vajzave nga Tirana me ato të periferisë

Edona është nxënëse në vitit e dytë në gjimnazin “Sinan Tafaj”, në kryeqytet. Me një fytyrë të ëmbël dhe buzëqeshjen që e ndrin më shumë ajo na flet për pasionin dhe dëshirat e saj. Dona, siç pëlqen ta quajnë miqtë është vajza e fundit e dy prindërve të cilët kanë një biznes privat mobilierie dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: titi labi, Stefi, LamiA

A di te vishet rinia shqiptare?

Nore
24-12-2010, 10:30:57
PO di te vishet 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-12-2010, 20:14:06

Nxënësi i jashtëzakonshëm

Jemi në shkollën 9-vjeçare Skënder Çaçi në Tiranë për të ndarë një ditë mësimi me një nxënës shumë të veçantë.Do t’ju njohim sot më Iglin, një 8 vjeçar shumë simpatik, por mbi të gjitha një vogëlush që megjithë vështirësitë që i ka sjellë jeta adoptohet dhe arrin të sillet si një fëmijë normal.N...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-12-2010, 12:04:41

Nxënësit e turpshëm drejtohen nga shkencat

Personave, nxënësve të turpshëm u përgjigjet më shumë “thirrja” shkencore dhe prirjen për lëndët shkencore-matematikore e paraqesin që në shkollën e mesme.Individët që flasin shumë, të cilët janë vërtetë komunikues dhe të hapur, nga lëndët natyrore do të heqin dorë që në rastin e parë të paraqit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 23:58:23

Punesimi Rinor

Në kuadrin e programit të punësimit rinor YEM, kjo iniciativë synon të identifikojë vendodhjen dhe kualifikimet përkatëse të të rinjve shqiptarë të cilët studiojnë apo janë diplomuar jashtë vendit, nëpërmjet hartës së të rinjve shqiptarë në botë. Duke u regjistruar dhe duke u bere pjesë e kësaj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2010, 01:18:50

Dhuna në shkolla, fenomen konstant

Prej një viti, në edicionet e lajmeve jemi mësuar që herë pas here të raportohet për dhunën në shkolla.Rasti i fundit ishte ai i datës 23 nëntor, 800 metra larg shkollës së mesme “Eqerem Cabej”, nxënësi Dhimitër Kushgjini, u godit me katër thika në trup nga bashkëmoshatari i tij, Alket Hida. Ngj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2010, 15:33:19

Vizat dhe demaskimi i mediokritetit të arsimit shqiptar

Vizat dhe demaskimi i mediokritetit të arsimit shqiptarVendimi për heqjen e Shqipërisë nga lista e zezë e Shengenit ka për të sjellë një ndryshim radikal cilësor dhe sasior në mundësitë e qytetarëve shqiptarë për të udhëtuar nëpër botë. Sipas raportit vjetor të “Henley & Partners”, mbajtësit e p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


+ERELA+
27-10-2010, 09:19:57

A ju duket e drejte qe per tu diplomuar ne master duhet te japesh TOEFL-in?!

Nuk e kam fjalen per masterin shkencor qe me pas ke mundesi te futesh ne doktorature por per masterin profesional ose ndryshe i ashtequajturi +2 (DND)Mua sme duket e drejte se shume studente kane studiuar per gjuhe te ndryshme si frengjisht,gjermanisht e jo domosdoshmeri anglisht. Pastaj mbi te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-10-2010, 22:32:26

Endrra për arsimim

Kjo është vatra e një familjeje rome prej 3 anëtarësh. Majlinda është kryetarja e shtëpisë, e cila në rolin e nënës dhe burrit të munguar prej vitesh, rrit dhe edukon me sakrifica fëmijët e saj, Emrah dhe Adelina. Endrra për arsimim Në kushte aspak të favorshme, kjo nënë 33-vjeçare është kthyer në një model
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe