Forumi i Studentëve - 8

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Studentët shqiptarë

Dimi
10-08-2007, 17:04:50

UNIVERSITETI I PRISHTINËS

Universiteti i Prishtinës është themeluar me Ligjin mbi themelimin e Universitetit të Prishtinës, të cilin e miratoi Kuvendi i Krahinës Socialiste të Kosovës më 18 Nëntor 1969.Themelimi i Universitetit të Prishtinës ishte një ngjarje historike për popullin e Kosovës dhe sidomos për kombin shqipt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-08-2007, 07:49:25

Dokumentet për të përfituar bursë ne Itali sezoni 2007 - 2008 !

Duke filluar nga data 6 gusht të gjithë ata kandidatë për studentë, të cilët dëshirojnë të përgjysmojnë taksat e studimit në shtetin fqinjë, apo të fitojnë një bursë studimi duhet të dërgojnë dokumentacionin si dhe kërkesën përkatëse pranë Ambasadës Italiane. Ditën e djeshme, specialistë të këti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-08-2007, 17:10:42

Lista me 424 studentë që fitojnë të drejtën e studimit në Itali

Ambasada e Italisë dëshiron t’i informojë studentët e poshtëshënuar se duke filluar nga data 6 gusht deri në datën përfundimtare 24 gusht 2007, mund të drejtohen pranë zyrës më të afërt të Korrierit Union Ekspres, e cila, falas, do të kryejë dërgimin e dokumentacionit të nevojshëm për lëshimin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-07-2007, 15:51:49

Gjimnazi, 80 për qind e nxënësve me 5-a e 6-a !

Niveli i dobët i shkollave doli nga rezultatet e provimeve të maturësProvimet e maturës tregojnë se niveli i shkollave të mesme është mjaft i dobët. Kështu, pas publikimit të notave të tri provimeve të maturës, Ministria e Arsimit ka dalë në konkluzionin se pjesa më e madhe e nx...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-04-2007, 06:49:54

Bursa studimi për në Itali !

Shteti fqinj, Italia, do të ofrojë edhe këtë vit bursa për studime e kërkime pranë institucioneve italiane. Konkretisht Ministria e Punëve të Jashtme italiane ofron bursa me një kohëzgjatje nga 1 deri në 12 muaj për t’u kryer pranë Institucioneve Shkencore italiane. Bursat do të jenë për disa se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-02-2007, 21:20:55

Matura dhe Universiteti.

Matura, regjistrimet do bëhen nëpër shkollaBruna Prifti27-02-2007Regjistrimet e maturantëve do të bëhen vetëm në shkolla, e jo nëpër universitetet ku duan të aplikojnë. Ndonëse jo pjesë e zyrtarizuar e Rregullores së re, burimet zyrtare të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës bëjn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-01-2007, 11:20:12

Bursa për studentët e shkëlqyer brenda dhe jashtë Shqiperise !

Krijohet fondacioni "Mësoj për Shqipërinë" nga deputetët Nikollaq Neranxi dhe Dritan Prifti Studentët me rezultate të larta në mësime do të gjejnë mbështetje financiare nga fondacioni më i ri i ngritur në shërbim të dijes, "Mësoj për Shqipërinë". I themeluar dje nga dy deputetë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-01-2007, 08:51:34

Bursat austriake, me internet !

Sipas ambasadës austriake ne Tirane, kërkesat për bursë do të bëhen përmes një adrese në internet Kërkesa për bursë në Austri nuk do të bëhet më me anë të broshurave, por do të zëvendosohet me mënyrën elektronike. Për vitin akademik 2006-2008, për herë të parë do të bëhet e mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-12-2006, 14:29:09

Bursa për në Universitetin Amerikan në Bullgari !

Me kishte ardhur ne E-mail ndoshta i intereson ndonjerit................Bursa për në Universitetin Amerikan në BullgariFondacioni i Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë – SOROS dhe Universiteti Amerikan i Bullgarisë ftojnë gjithë të interesuarit të aplikojnë për st...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-11-2006, 10:17:43

Francë, 40 mijë studentë "shesin" veten për të bërë studimet !

Studimi i një grupi sindikal i realizuar nga "Le Figaro" Të studiosh kushton dhe jo gjithmonë familja mund të jetë në gjendje që të paguajë shpenzimet e pesë viteve të universitetit.Për këtë arsye, shumë të rinj fillojnë punë të ndryshme si kamerierë ose shpërndarës produktesh t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-11-2006, 13:34:08

Bursa 15 Studenteve me te mire ne Universitetet ne Shqiperi !

15 studentët më të mirë të regjistruar në 11 universitetet publike përfituan bursë prej rreth 1 000 EuroNë Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës dje u organizua ceremonia e ndarjes së bursave të mundësuara nga kompania celulare AMC. Gjatë kësaj ceremonie, 15 studentët më të mirë të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-10-2006, 14:03:25

Universiteti italian “San Pio V” i Romës , tani në Tiranë !

Universiteti “San Pio V” i Romës në bashkëpunim me “Wisdom University”, filial në Shqipëri.Paskali: Staf akademik italian dhe po ashtu një diplomë italianeNëse do t'ju duhet një diplomë universitare ital...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
14-10-2006, 20:14:59

Studentet ne greve!

Stazhistët e Universitetit Politeknik, kanë kërcënuar dje me grevë urie nëse rektorati nuk heq penalizimin e përsëritjes së vitit. Ata kanë kërkuar heqjen e stazhit, pasi sipas tyre i rrezikon vitin akademik, ndërkohë që i kanë kërkuar Qeverisë uljen e tarifës së regjistrimit si dhe përmirësimin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-10-2006, 21:50:06

Qytet Studenti, Bashki me vete!

Dy net më parë, Kryeministri Sali Berisha deklaroi në Qytetin Studenti se së shpejti kjo pjesë e Tiranës do të jetë bashki më vete. Sipas tij, ky qytet duhet të shkëputet nga Bashkia e Tiranës dhe të shndërrohet në bashki më vete. Berisha e mbështeti deklaratën e tij vetëm në një argumen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
26-09-2006, 16:26:25

Vende bosh ne UT.

Në ditën e parë, të raundit të dytë të regjistrimeve, në universitetin e Tiranës kanë mbetur edhe 1 mijë vende bosh. Fluksi i të rinjve që u janë drejtuar sekretarive në fakultete kanë qenë i ulët, por dekanët shpresojnë në rritjen e numrit të regjistruarve gjatë ditës së sotme. “Vetëm dje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
25-09-2006, 09:48:57

"Bisturia" ne Arsim.

    TIRANE (24 Shtator) -Kesaj radhe “bisturia” do te kaloje ne sistemin arsimor parauniversitar. Ministri i Arsimit, Genc Pollo u ka derguar nje udhezim te gjitha Drejtorive Arsimore ne vend, te cilat do te percaktojne me qartesi vendet e lira ne organike, nevojat sipas profileve,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
23-09-2006, 20:10:30

Arsimi tallet me mesuesit!

GJIROKASTËR - Drejtoria Rajonale e Arsimit në Gjirokastër hedh poshtë kërkesën e mësuesit Ilia Kalluci, i cili që prej pesë ditësh vazhdon grevën e urisë në ambientet e Pallatit të Sportit të këtij qyteti. Përfaqësues të këtij institucioni arsimor gjatë takimit me Kallucin kanë deklaruar se ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-09-2006, 14:35:33

Pranga për ryshfet pedagogut !

Një kurth i ngritur me mjeshtëri nga një studente fierake ka vënë në pranga pedagogun e lëndës së Historisë në Universitetin e Gjirokastrës, Vasil Kosta.“Mitmarrje” është akuza që do të rëndojë mbi pedagogun në moshë, pas gjetjes në xhepat e tij të shumës së parave q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-09-2006, 18:35:17

Shkarkohet rektori i Akademis Sportive!

Ministria e Arsimit ka shkarkuar nga detyra rektorin e Akademis Sportive "Vojo Kushi" pasi mendohet se ai eshte perfshire ne parregullsi per pranimin e studenteve si dhe per parregullsi ne procedurat e disa tenderave.Nderkohe ministria ka emeruar nje rektor te ri.Kete vendim e ka kundershtuar re...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe