Forumi i Studentëve - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Studentët shqiptarë

M A X
11-01-2012, 15:12:28

Të mbrosh anglishten

Të mbrosh anglishten, detajet e pagesave dhe testitEglantina BardhiTë gjithë mund të kenë dëgjuar për dy testet e njohura ndërkombëtare TOEFL dhe TOEIC dhe jo pak kush i dëshiron. Tashmë ato do të ofrohen nga Universiteti i Tiranës për mbrojtjen e anglishtes. Specialistët e arsimit shpjegojnë se...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

whitesnake
09-01-2012, 12:56:21

Detyre kursi per gjeografi

Pershendetje!Me duhen 3 detyra kursi per gjeografi humane, gjeografi te pergjithshme dhe hartografi, gjeografi viti i pare (part-time), per te pare se si veprohet ne to (nuk eshte e thene vetem viti i pare edhe i dyti te jete nuk ka problem).Nese ndonjera apo ndonjeri ketu nga forumi i disponon ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-12-2011, 00:46:44

Shpikësi shqiptar, i 12-ti në botë në kategorinë e robotikës

Ergys Ristani është nga Gjirokastra. Ka përfunduar gjimnazin “Asim Zeneli” në këtë qytet. Sot studion në Universitetin Amerikan në Bullgari, në vitin e katërt për Matematikë dhe Shkenca Kompjuterike. Është një nga studentët më të mirë të kësaj shkolle.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
TATU
08-11-2011, 11:35:15

Universitetet private, 170 dege te paakredituara

Studentët shqiptarë shpenzojnë të ardhurat e tyre për t’u arsimuar, por në fund ata pajisen me diploma të pavlefshme.Studentët shqiptarë shpenzojnë të ardhurat e tyre për t’u arsimuar, por në fund ata pajisen me diploma të pavlefshme. Ky është fati që i pret student...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
keis
15-10-2011, 16:46:05

ese

ju lutem kush me ndihmon me nje ese me teme "dhurata e pasur eshte krejt e varfer kur dhuruesi nuk eshte fisnik ":) :)
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-10-2011, 09:36:34

Nxënës problematikë, mësuesit kërkojnë ndihmën e psikologut

Eglantina BardhiNxënës që iu përplasin në fytyrë derën mësuesve të tyre, i ofendojnë, por marrin guximin edhe t’i kërcënojnë kur ata pretendojnë se iu janë cenuar interesat e tyre. Madje, shpesh protagonistë bëhen edhe prindërit e tyre. Në shkollat tona vihet re rëndom kjo dukuri, sidomos në gji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-09-2011, 14:01:26

SHBA, sa e vështirë të bëhesh doktor...

Mjekësia është një degë e vështirë, këtë e dimë të gjithë dhe për t’ia arritur qëllimit na duhet shumë punë. Një nga vendet e botës, ku nuk është e lehtë të bëhesh mjek, është edhe Amerika.Hapi i parë që duhet të ndjekësh është frekuentimi i një shkolle mjekësore. Më shumë se 120 shkolla amerika...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-09-2011, 14:58:17

Ardi Hajdaraj nga Berati, i pari në provimet e maturës shtetërore…

U gëzohet rezultateve të arritura në provimet e maturës shtetërore, rezultate që sipas pikëve të grumbulluara e nxjerrin në vendin e parë. Por, nuk do që të futet në garë emrash se kush ka dalë i pari, ndaj për ta provuar këtë ai kërkon që t'i referohemi faqes së internetit të MASH-it, "Libri i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-08-2011, 23:23:49

Ku t’i gjejë paratë në verë një student

Nga mund ta dallosh një student gjatë verës? Nga… asgjë. Studentët, mund të dallohen disi gjatë vetëm dimrit, dhe kryesisht vetëm brenda oborrit të fakultetit të tyre. Gjatë verës, në mungesë të impenjimeve universitare, shumica e studentëve “dredh zinxhirin”. Gjithçka një student mund të bëjë g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-08-2011, 01:05:16

Hiqet shtesa në pagë për masterat

Pa zhurmë dhe pa argumentim, qeveria shqiptare publikoi dje një vendim që i heq shtesat në pagë për të punësuarit e administratës me tituj shkencorë, një politikë që e pati nisur në vitin 2007 në mënyrë pompoze nën projektin e “kthimit të trurit” dhe nxitjes së arsimimit pasuniversitar në vend.“...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2011, 16:00:31

“Si do përzgjidhen fituesit në universitetet publike”

Për pak javë shpallen fituesit në shkollat e larta. Në një intervistë për gazetën, drejtori i Agjencisë Kombëtare të Provimeve, Arben Fagu, sqaron në çfarë faze është procesi i llogaritjes së pikëve për maturantët dhe si do të veprohet me fituesit.Ai vë theksin tek vëmendja që duhet t’i kushtojn...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-08-2011, 02:21:10

Regjistrimi në gjimnaze nga 1 shtatori

Kriter për regjistrimet plotësimi i formularit të posaçëm. Do ketë kontrolle për proceduratKëtë vit nxënësit që do të regjistrohen në gjimnaz do t’u duhet të plotësojnë një formular të posaçëm në mënyrë që shkolla të marrë masa për përgatitjen, ndarjen e klasave dhe ofertat që i jepen për intere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-07-2011, 15:55:00

Qyteti Studenti, si do të regjistrohen 1850 të rinjtë

Janë 1850 studentë të rinj që do të akomodohen këtë vit në Qytetin Studenti. Punimet për përmirësimin e kushteve kanë ditë që kanë nisur.Dhomat për studentët e vjetër kanë nisur të ndahen, ndërsa për të rinjtë do të ndahen në shtator. Sipas krerëve të Qytetit Studenti këto dy ditë pritet të bëhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Mishel Forever, +ERELA+, olti

“Fakulteti Sexy”

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 00:57:25

MASH: Këtë vit bursa për 3550 nxënës dhe studentë

 Nxënësit, studentët në nevojë, të rinjtë që studiojnë në arsimin e mesëm profesional dhe ata me rezultate të mira, do të përfitojnë bursa nga shteti.Për këtë vit shkollor, Qeveria miratoi në total bursa për 3550 nxënës dhe studentë. Sipas vendimit, Ministria e Arsimit për vitin e ri akademik 20...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:27:55

Universitetet, fituesit dalin më 11 shtator

Lista paraprake e fituesve të universiteteve do të shpallet më 11 shtator, ndërkohë që një ditë më pas do të nisë edhe regjistrimi paraprak i tyre. Për të sqaruar të gjitha rregullat se si do të kryhet kjo procedurë, që është edhe vendimtarja për të marrë statusin e studentit, ministri i Arsimit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:26:59

Universitetet, degët që ofrojnë më shumë shanse studimi

Detajohen fushat ku janë shtuar kuotat e pranimit në të gjitha universitetet publike të vendit, për vitin e ri akademik. Këto do të jenë edhe degët që do të ofrojnë edhe më shumë mundësi studimi për maturantët, që në Formularin A2 do të përzgjedhin edhe të tilla programe. Krahasuar me një vit më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:21:46

Universitetet, kush mund të aplikojë për 10 degët më të kërkuara

Shanset për të vijuar studimet në 10 degët më të kërkuara të universiteteve do t’i kenë vetëm 1940 maturantë, nga rreth 40 mijë që kanë aplikuar për të vijuar studimet e larta në shtet. Bëhet fjalë për degët: Stomatologji, Farmaci, Mjekësi e Përgjithshme, Inxhinieri Ndërtimi, Informatikë Ekonomi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-07-2011, 11:09:55

Pikët minimale për degën e kërkuar, ja si llogaritet

Gati për llogaritjen e pikëve me të cilat do të konkurrojnë në shkollat e larta.Matura Shtetërore është mbyllur dhe tani nis gara e universiteteve. Fill pas publikimit të notave të lëndëve me zgjedhje, çdo maturant ka në duar 5 komponentët e maturës që i duhen për zbatimin e formulës së pikëve. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2011, 19:44:12

Matura Shtetërore, del Formulari A2

Publikohet udhëzimi për plotësimin e formularit A2. Maturantët do ta plotësojnë vetëm pas datës 22 korrik, pasi të kenë dalë të gjitha rezultatet e provimeve të Maturës Shtetërore. Ashtu siç bën me dije Ministria e Arsimit, të gjithë maturantët duhet ta lexojnë me kujdes.Nëse gabojnë gjatë plotë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 19:36:45

Cilësia e Arsimit të Lartë në Shqipëri [Viti 2010]

Një anë shumë e rëndësishme e arsimit të lartë është cilësia e tij. Ndërsa janë bërë shumë hapa për masivizimin, rëndësi ka filluar t’i kushtohet edhe vlerësimit të cilësisë.Kështu, që në vitin 1999, u krijua me ligj sistemi i akreditimit me dy përbërës të rëndësishëm: Agjensia Publike e Akred...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:44:05

Irena Palamani nga Mati, studentja më e mirë në Bullgari

Është shpallur studentja e vitit dhe ka fituar të drejtën e studimeve falas në Universitetin e Virxhinias. Vajza nga Mati numërohet ndër 4 studentët me rezultatet më të larta në historinë e Universitetit Amerikan në BullgariAjo nuk flet shumë, por shndrit e tëra. Kushdo do të ndihej ashtu në ven...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-06-2011, 12:42:15

Halle, halle plot kjo jetë!

Adoleshentët ndeshen me disa probleme që kanë lidhje me vetëdijen, kontrollet prindërore, kodet morale ose konformizmin ndaj normave morale. Pra këto brenga dhe të tjera përjetohen nga çdo njeri që kalon këtë fazë të zhvillimit të njeriut, por adoleshentët e sotëm karakterizohen me mos gjeturi a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-05-2011, 16:24:22

Udhëzimi për regjistrimin e studentëve shqiptarë pranë universiteteve italiane

Publikohet udhëzimi për regjistrimin e studentëve shqiptarë pranë universiteteve italiane.Ambasada bëri me dije dje të gjitha procedurat që duhet të ndjekin kandidatët si dhe degët ku mund të aplikojnë. I gjithë procesi do të kryhet në dy faza. “Në fazën e parë studentët duhet të dorëzojnë dokum...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:56:55

MASH përcakton 6 testet që do të njihen për mbrojtjen e anglishtes

Ministria e Arsimit përcakton gjashtë testet e njohura ndërkombëtare të gjuhës angleze, që do të njihen në vendin tonë për mbrojtjen e anglishtes, një kusht ky i domosdoshëm për të përfunduar studimet e ciklit të dytë dhe të tretë, ku përfshihen Masteri Profesional, Masteri Shkencor dhe Doktorat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-04-2011, 11:22:59

Interneti dhe rreziqet për adoleshentët

Kalimi i kohës në internet rrit mundësitë që adoleshentët të fillojnë përdorimin e drogës apo të kryejnë marrëdhënie seksuale të pambrojtura. Ky është përfundimi i një kërkimi shkencor të realizuar nga shkencëtarët e Universitetit Queens, në Kanada.Sipas tyre, të rinjtë që shumicën e kohës e kal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-04-2011, 11:53:50

Universiteti, midis të thënës dhe të bërës

Kultura e krizës duhet të konfrontohet me shumëfishimin e nevojave. Edhe institucionet universitare, në veçanti ato që merren me komunikim, duhet të kontribuojnë që të interpretohet dhe të mbështetet ndryshimiUniversiteti, midis të thënës dhe të bërësMario Morcellini, Dekan i Fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-03-2011, 13:31:23

Edukimi njëgjinor në Shqipëri

Në vendin tonë, ekzistojnë disa shkolla dhe kolegje njëgjinore, të cilat u vizituan nga kamerat e emisionit të pasdites në Top Channel. Njëra prej nxënëseve, Uejda Dalipi, me origjinë nga Burreli, dëshmoi se nuk e kishte menduar që një ditë do të bëhej pjesë e një përvoje të tillë të veçantë. Aj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe