Adoleshentёt, tё shqetёsuar pёr peshёn - Forumi i Studentëve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Adoleshentёt, tё shqetёsuar pёr peshёn

   Adoleshentёt, tё shqetёsuar pёr peshёn

  · 3 · 1343

  • Postime: 17922
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

  ne: 13-10-2012, 09:59:17
  Një studim i kryer mbi vajzat adoleshnte rreth tё 12-ve, tregon qё janë tё pakënaqura me peshёn e tyre dhe lëne vaktet ushqimore pёr t’u dobësuar. Gjysma e vajzave  të moshes 12-13 vjec thonё se duan tё jenё mё tё dobëta dhe 58 % e vajzave  të moshës 14-15 vjec thonë  se duan tё humbasin nё peshë. Gjatë kërkimit, 31.354 djem dhe vajza tё moshёs 10 nё 15 u pyetёn për veset e tё ngrënit dhe pamjes se trupit. Vajzat e reja treguan sesi kontrollonin tё ushqyerin e tyre nё mёnyrё qё tё humbisnin në peshë. Njё e katёrta e vitit të 10-të anashkalonin mëngjesin dhe 20% e tyre kishin anashkaluar drekёn njё ditё mё parё. Por nё qoftё se shumica e vajzave janё tё prirura pёr tё filluar dietёn, ato mund tё vёnё shёndetin e tyre nё rrezik. Kërkuesit thanë: "Analiza e karakteristikave të dhjetë femrave të vitit tregon se shumica e atyre që dëshirojnë të humbasin peshë janë brenda kufijve të peshës, dmth të shëndetshme, dhe disa janë tashmë nën peshë."Aktivistët thanë se rezultatet ishin befasuese duke patur parasysh ekspozimin e tё rinjve në imazhet e trukuara tё njerёzve tё famshёm nё revista.

   Magjepsja me njerzit e famshёm, trupat e tyre, rrobat dhe pamjen ka rritur të gjithë presionin që të rinjtë të ndjehen sikur kërkojnë që të krijojnë identitetin e tyre - dhe zakonisht në një kohë kur trupat e tyre janë në rritje dhe në ndryshim. Njerzit e famshёm janë shqyrtuar për gabime dhe mangësi, duke çuar të rinjtë të marrin në konsideratë trupat e tyre në një dritë shumë kritike.
   Nё brendёsi të kësaj përzierje shtohet trukimi dhe manipulimi i imazheve dixhitale, duke krijuar një përsosmëri hiper-reale.

  Lajmetsot

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 17-10-2012, 22:02:17
  Te kujdesesh per trupin sigurisht eshte pozitive, por kuptohet pa e tepruar.
  P.s   Ketej nga EQ-ja, i enderrojne artikuj te tille.  :D

  • Postime: 10
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 03-12-2012, 23:37:07
  Nese eshte e vertet eshte per tu lavderuar kur ne shtet e zvilluara obeziteti po behet fenomen shqetesues.

  Temat e fundit