Nxënësi i jashtëzakonshëm - Forumi i Studentëve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nxënësi i jashtëzakonshëm

Nxënësi i jashtëzakonshëm

· 1 · 497

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-12-2010, 20:14:06
Jemi në shkollën 9-vjeçare Skënder Çaçi në Tiranë për të ndarë një ditë mësimi me një nxënës shumë të veçantë.

Do t’ju njohim sot më Iglin, një 8 vjeçar shumë simpatik, por mbi të gjitha një vogëlush që megjithë vështirësitë që i ka sjellë jeta adoptohet dhe arrin të sillet si një fëmijë normal.

Në fakt Igli meriton të quhet i tillë edhe pse aftësia e tij e dëgjimit mungon që prej lindjes. Sikundër mund të kuptohet Adela, vajza që i qëndron në krah nuk është familjare e tij, por interpretja që ndjek vogëlushin nga ora e parë e mësimit deri në të fundit.

“Ne e dimë shumë mirë që Igli është një person që nuk dëgjon. Vështirësit dihen që janë të mëdha, megjithatë me punë, me sakrifica, me arritje qëllimi ynë do arrihet”, thotë Adela.

8-vjeçari, i përfshirë në një projekt social me vullnetin e prindërve, po edukohet në një shkollë normale, pavarësisht kufizmit të tij në dëgjim. Por barriera e të gjithë vështirësive të tij komunikative është Adela.

“Unë bëj shenja në çdo mësim të ri. Çfarë bëhet në klasë unë ia shpjegoj me shenja”, tregon Adela.

“Është punë e vështirë se do rrish në klasë ku ka dhe fëmijë të tjerë. Mund të tërheq vëmendje, ata mund të bëjnë zhurmë e ti s’e dëgjon mësuesen”, shton ajo.

Të mësosh çdo ditë në një klasë ku gjuhën e shenjave s’e njeh njeri, madje as mësuesja, s’është dhe aq e lehtë. Por, Igli dhe gjithë klasa ia dalin ta kuptojnë njëri-tjetrin.

“Ardhja e Iglit në klasën timë ishte e vështirë. Por e pranova edhe për të integruar Iglin, por edhe për t’ju mësuar vlerat e jetës fëmijëve të tjerë”, thotë mësuese Anila.

Ajo tanimë e ka kaluar pjesën e vështirë të punës së saj fillestare me Iglin dhe prania e tij për të, sikurse dhe për klasën mbarë, është kthyer në një kënaqësi.

“Është shumë aktiv. Ndryshimi i tij nga fillimi është shumë i dukshëm. Komunikonte vetëm me shenja, ndërsa tani artikulon fjalë. Tani arrin të lexojë vetëm më fjalë”, shprehet mësuese Anila.

“Është shumë i gjallë, aktiv, sidimos në matematikë. Bie në sy për shkathtësi dhe mënyrën e shpejtë të të kuptuarit”, shton ajo.

E po të qe për vogëlushin, që tani ai nuk do ta kërkonte ndoshta shoqërimin e Adelës çdokund.

“Igli ka mësuar nga shokët dhe ata nga ai. Ata e njohin alfabetin me shenja dhe unë nuk e besoja që do integrohej kaq mirë dhe në fillim isha pak pesimiste”, thekson mësuesja.

“Në fillim donte të ndihmonte një shok, po ai e keqkuptonte. Tani kjo nuk ndodh më pasi fëmijët e kuptojnë Iglin”, shprehet mësuesja.

Por edhe Igli me intuitën dhe zgjuarsinë e lindur di t’i kuptojë shumë mirë shokët në klasë, madje edhe kur ata gabojnë.

“Sot po të ishit në orën e dytë, ai filloi të fliste me zë të lartë dhe të korrigjonte shokun. Është shumë i pranueshëm dhe i këndshëm. Fëmijët e duan dhe e duartrokasin shpesh”, tregon zysha.

Igli është një mesazh i bukur për të gjithë ata, të cilëve jeta nuk ju vjen me bujari, e që me vullnet arrijnë të mposhtin çdo barrierë kufizuese.

Kufizimin e tij fizik ai e ka kompensuar me shpirtmadhësinë e njerëzve që e ndihmojnë të jetojë e përshtatet siç do fëmijë normal.

Por edhe Igli di të jetë mirënjohës atëherë kur ndjen se të tjerët rrezatojnë dashuri rreth tij. /top channel

Temat e fundit