Sa të hapur janë te rinjtë shqiptare ne familje? - Forumi i Studentëve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sa të hapur janë te rinjtë shqiptare ne familje?

  Sa të hapur janë te rinjtë shqiptare ne familje?

  · 31 · 9933

  • Postime: 2208
  • Karma: +13/-1
  • Gjinia: Femer

  ne: 18-11-2006, 14:41:40
  Unë do të thoja qe ne pergjithesi jane shume pak...

  • Postime: 7088
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 18-11-2006, 22:57:53
  Po, eshte e vertete.
  Ka shume arsye qe rinia jone te mbaj nje qendrim te tille para prinderve. Nje prej tyre dhe kryesori eshte mentaliteti.  Nuk besoj qe ka prinder, psh te pranoj qe vajza e tij te kete te dashur qe pa mbaruar  klasen e tete. Dhe nese ka, ata do pranonin me mire fejesen sesa lidhjen.

  Lidhjet apo maredheniet intime rinia jone kurre nuk i  diskuton ne familje.

  • Postime: 1581
  • Karma: +8/-1

  #2 ne: 19-11-2006, 19:08:44
  Rinia pergjithesisht preferon me teper fshehtesite.

  • Postime: 2208
  • Karma: +13/-1
  • Gjinia: Femer

  #3 ne: 27-11-2006, 21:44:02

  Rinia pergjithesisht preferon me tepër fshehtesite.
  Une mendoj se nuk e preferojne ata,por nuk kane zgjidhje tjeter duket ditur se po rriten ne nje mentalitet tjeter nga ai qe jane ritur prinderit e te rinjve.

  • Postime: 1581
  • Karma: +8/-1

  #4 ne: 27-11-2006, 23:06:06

  Unë mendoj se nuk e preferojne ata,por nuk kanë zgjidhje tjetër duket ditur se po rriten ne një mentalitet tjetër nga ai qe janë ritur prindërit e te rinjve.  Prinderit tane dihet qe jane rritur ne nje mentalitet krejtesisht ndryshe nga ky i sotmi dhe shpeshhere jane kunder deshirave tona pa kufi, prandaj dhe them se te rinjte preferojne te rrine te heshtur.E preferojne heshtjen si zgjidhje te vetme.

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #5 ne: 27-11-2006, 23:14:24
  Te rinjet shqiptare jane ende shume me te hapur ne familje se sa bashkemoshataret e tyre ne shtetet e "zhvilluara" perendimore!Kete e them nga interesimi im i vemendshem per rinine kudo qe shkoj neper bote!

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #6 ne: 27-11-2006, 23:21:52


  Prinderit tanë dihet qe janë rritur ne një mentalitet krejtësisht ndryshe nga ky i sotmi dhe shpeshherë janë kundër deshirave tona pa kufi, prandaj dhe them se te rinjtë preferojne te rrine te heshtur.E preferojne heshtjen si zgjidhje te vetme.
  Mentalitetet jane te nderrueshme per çdo gjenerate.Ashtu si moda e veshjeve qe nderron perdite...per interes te prodhuesit te saj...nderrojne dhe botekuptimet per jeten ne mes te gjeneratave...Kjo nenkupton qe asnjehere me pare,as sot po as neser,kurre prinderit dhe femijet ,jo vetem ke shqiptaret por askund ne bote s`kane qene,s`jane dhe s`do te jene te nje mentaliteti,te nje mendimi ashtu siq nuk jane edhe te nje moshe!

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #7 ne: 27-11-2006, 23:32:56

  Rinia pergjithesisht preferon me tepër fshehtesite.

  Fshehtesite e te rinjve prindërit e tyre i dijnë edhe para se ti kenë bërë këta vet.Ato u janë te njohura atyre edhe pa  u ardhur ende ke fëmijët.I riu qe mund te këtë mësuar me shumë se prindi ai pavaresohet nga ai,bën shtepine dhe jetën e vet...Ai nuk rri me ne heshtje ke prindi si i sëmurë mental ne depresion dhe varferi.Varesia nga prindi,gjithkund ne botë imponon heshtjen,sepse femiu ende  s`ka asgjë për te thënë para prindit qe është me e mirë se ato te tij:Kur ai meson diçka me shumë,ai bëhet i pavarur ne shtepi te vet!
  Ja sa e veshtire eshte ta gjesh pergjigjjen e sakte!

  • Postime: 3003
  • Karma: +5/-1
  • Gjinia: Mashkull

  #8 ne: 28-11-2006, 00:40:06
  Une jam shume i hapur me prinderit. Nuk fsheh asgje nga ata.

  • Postime: 2208
  • Karma: +13/-1
  • Gjinia: Femer

  #9 ne: 28-11-2006, 03:30:55

  Të rinjet shqiptare janë ende shumë me të hapur ne familje se sa bashkemoshataret e tyre ne shtetet e "zhvilluara" perendimore!Këtë e them nga interesimi im i vemendshem për rinine kudo qe shkoj nëpër botë!
  Mua ne fakt me duket e kunderta. Ne Perendim nuk ka ndonje diference te madhe midis mentalitetit te te rinjve dhe prinderve te tyre,ndersa ne Shqiperi ka nje diference te madhe ne mentalitetin midis ty dyja paleve.

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #10 ne: 28-11-2006, 11:47:31

  Mua ne fakt me duket e kundërta. Ne Perëndim nuk ka ndonjë diference te madhe midis mentalitetit te te rinjve dhe prinderve të tyre,ndërsa ne Shqipëri ka një diference te madhe ne mentalitetin midis ty dyja paleve.
  Une nuk dij se çka quani ju perendim!
  Nese ju them konkretisht shtetet qe i kam vizituar dhe i vizitoj,jo nje por shume here,ato fjalet qe kam shkruar me pare jane rezultat i ketyre vizitave.Per t`u bere prind pehet edhe invalidi dhe i semuri mental...kjo dihet apo jo?Te tilleve sigurisht qe femiu s`ka se ç`u tregon se s`kuptojne.Nese merren parasysh edhe mungesat tjera qe kane patur prinderit tane ne kohen e tyre 25-30 vjet me pare si duhanin, drogen,p rostitucionin e hapur te rrugeve, diskotekat ku shiten mishi dhe droga, filmat porno nga programet degjeneruese te tere botes, pamundesia e aborteve dhe mjeteve kontraceptive, mungesa e celulareve, bencave, internetit, banjos me uje te ngrohte 24 ore ne dite ... etj, etj...padyshim qe eshte problem te flasin femijet me prinderit e tyre...edhe pse keto te mira te sotme  keta prinder i kane bere.Femiu qe ben njezet vjete ai s`eshte me femi dhe s`ka se ç`kerkon te jetoje me prinderit nese eshte ps te meta Fizike dhe mentale...Keto rregulla jane,jo vetem per Shqiperine tone por edhe per Ameriken,Kanaden,Angline,francen,belgjiken,Holanden,Gjermanine,Suedine,Norvegjine,Austrine,Zvicren...Ne çdo vend ku ka varferi,rinia eshte e detyruar te heshte ne familje...Ne shtetet e zhvilluara,ka shtepi posaqerisht ku vendosen te rinjte qe s`u shkon jeta me prinderit e tyre dhe aty keta femije trajtohen me "mire" se ata qe merren nga shqiperia per dhe dergohen ne Itali e gjetiu per hajni dhe prostitucion...seps e aty ata prapseprap do te gjenden ne perkujdesje te prinderve,te atyre qe jane per ta me moshe prinderore!
  Ata prinder qe ju i njihni ,te cilet me femijet e tyre ne moshe rinie e jo feminore bisedojne hapur,ata jane te rralle bile s`arrine perqindja e tyre as mbi 2%!Keta prinder,qe e bejne nje gje te tille.qe bisedojne haptas me femijet e tyre te moshes madhore,ata edhe ashtu i bejne konkurence njeri tjetrit neper Diskoteka dhe shtepi publike...ne duhan ,droge,seks grupor e HIV!I riu dhe prindi s`mund te jene asnjehere shoke,mund te jene te barabarte me dije,kjo s`perjashtohet meqe femije ben edhe i marri-a!
  Etj...etj...

  • Postime: 1581
  • Karma: +8/-1

  #11 ne: 28-11-2006, 16:48:47
  .........

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #12 ne: 21-12-2006, 20:47:18
  Me të hapur ne botë s`ka!Kuptojeni vet:
  Djali sheh per vrime te deres babin mbi mamin dhe kur ai e mbaron e del te beje dush,djali ke dera i thot:
  Hajt babi,mos u bëj fanatik, me le edhe mua një herë ta provoj!

  • Postime: 7088
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #13 ne: 21-12-2006, 21:12:00

  Me të hapur ne botë s`ka!Kuptojeni vet:
  Djali sheh për vrime te deres babin mbi mamin dhe kur ai e mbaron e del te beje dush,djali ke dera i thot:
  Hajt babi,mos u bëj fanatik, me le edhe mua një herë ta provoj!  E vështirë te besohet kjo qe thua.
  Kjo menyre e te folurit kurr nuk ka ndodhur ketu tek ne.

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #14 ne: 22-12-2006, 18:49:22


  E vështirë te besohet kjo qe thua.
  Kjo mënyrë e të folurit kurr nuk ka ndodhur këtu tek ne.
  Ka qenë dikur e vështirë,tani ne demokraci jo me!Besimi apo jobesimi ne diçka qe s`e sheh dhe degjon vet është një bindje personale ,për mua e drejtë.Unë jo qe e besoj sepse beson ai qe s`di mirëpo e kam dëgjuar vet te perseritur nga babai dhe duke qeshur me te madhe,per vlerat e demokracise...Njoh babain dhe djaloshin,shtepine ku banojne  ata ne Shqipëri!
  Kjo është demokracia, liria e shprehjes se çdo mendimi dhe dëshire pa pengesa!

  Nje rast tjeter,ky krejte ekstrem per kuroizitet po e shkruaj:
  ne vitin 1990 ne Zvicer,dy te rinj,vella dhe moter,erdhen azilkerkues nga...dhe u paraqiten si burre dhe grua...Atyre iu sigurua nje banese njedhomeshe me guzhine dhe banjo.Ata qendruan ne Zvicerr vetem nje vit.S`i percolli askush por shkuan vet...sepse...kishi n ardhur te vjedhin dhe kete e arrijten qe brenda nje viti,nga Zvicra dolen me 2 milione franga para dhe mall te derguar ne atedhe...Keto Informata i kam...te sakta!Nga kane shkuar ata...ku jetojne...?
  Ky eshte demodobiçianizmi!

  • Postime: 7088
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #15 ne: 27-12-2006, 17:19:07

  Ka qenë dikur e vështirë,tani ne demokraci jo me!Besimi apo jobesimi ne diçka qe s`e sheh dhe degjon vet është një bindje personale ,për mua e drejtë.Unë jo qe e besoj sepse beson ai qe s`di mirëpo e kam dëgjuar vet te përsëritur nga babai dhe duke qeshur me te madhe,për vlerat e demokracise...Njoh babain dhe djaloshin,shtepine ku banojne  ata ne Shqipëri!
  Kjo është demokracia, liria e shprehjes se çdo mendimi dhe dëshire pa pengesa!  Keta une i quaj kafshe.

  • Postime: 2208
  • Karma: +13/-1
  • Gjinia: Femer

  #16 ne: 09-01-2007, 05:30:33
  Prinderit ne shqiperi mundohen qe gjithmone ti mbajne te rinjte nen tutelen e tyre,por duke qene se te rinjte duan te shkojne drejt pavaresise duke bere disa gjera qe prinderve te tyre as nuk ja u nxe truri :D shpesh here bien ne gabim. Kjo per vet faktin se kane veshtiresi te hapen dhe te shprehin ate qe ndjejne,apo dicka qe kane bere ose do u pelqente ta benin. Per kete do ti vija edhe pak faj prinderve shqiptare.  hmmmmm:

  • Postime: 5501
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #17 ne: 09-01-2007, 08:39:54

  Prinderit ne Shqipëri mundohen qe gjithmonë ti mbajnë te rinjtë nën tutelen e tyre,por duke qenë se te rinjtë duan te shkojnë drejt pavarësisë duke bërë disa gjëra qe prinderve të tyre as nuk ja u nxe truri :D shpesh herë bien ne gabim. Kjo për vet faktin se kanë veshtiresi te hapen dhe te shprehin atë qe ndjejne,apo diçka qe kanë bërë ose do u pelqente ta bënin. Për këtë do ti vija edhe pak faj prinderve shqiptare.  hmmmmm:


  Shume teme e mire, Lepurushja Korcare megjithate nuk jam shume e sigurte nese e kuptoj tamam pyetjen tende. E di qe po flet se shume prinder mundohen tu rrine me prane sesa duhet evlatit/femijes se tyre, aq sa i ben keq dhe ata ne kete menyre nuk rriten ne te vertete.

  OK ashtu sic po e kuptoj une temen mund te them qe eshte gjithmone e rendesishme familja ne berthamen e ndertimit te nje njeriu, sigurisht per pozitivisht apo negativisht. Nese do i qaheshim mamit, babit, apo motres se madhe sa here qe gabojme apo per cdo gje te vogel ose te madhe, nuk se do ecnim shume perpara mendoj une. Megjithate une mendoj qe si nena edhe babai duhet tu qendrojne prane femijeve te tyre, madje edhe kur ata kane mbushur 19-20 vjec dhe jane sadopak te gatshem dhe te matur per te marre (te pakten shumicen) vendimet e tyre. Megjithate cdo gje me takt dhe pa teprice. Per shembull eshte gje e shendetshme qe nje vajze apo djale i ri te kete patur nje, dy, tre lidhje dashurie (relationships) dhe ndonje ndarje apo 'heartbreak' para se te gjeje ate njeriun e duhur. Me duket mese normale dhe e shendetshme qe ata ta bisedojne kete gje me prinderit e tyre, sidomos vajza me mamane se mos harrojme qe nena dhe bija kane gjithmone nje bond te pazevendesueshem. Nga ana tjeter me pelqen kjo gje qe ketu ne Shtetet e Bashkuara nje te riu, madje nje adoleshenti i jepet mundesia per te punuar, edhe pse pak ore apo me rroge te vogel qe ne moshen 15-16 vjec. Kjo eshte gje e mire pasi qe ne nje moshe te re, ky njeri mesohet me vleren e lekut si edhe meson pak sec eshte pergjegjesia dhe pavaresia. E kam vene re vete kur fillova pune kur isha akoma ne gjimnaz qe me jepte kenaqesi fakti qe ne njefare menyre e suportoja veten. P.sh. kur me duheshe ndonje shpenzim i vogel si te haja nje sandwich me nje shoqe, apo dhurate per ditelindjen e dikujt, qofte edhe ndonje veshje per veten, nuk e ndieja te vesthire t'u kerkoja prinderve te mi leke. Pra ne njefare menyre ndjehesha disi e pavarur per kesoj gjerash, nga prinderit. Sigurisht une merrja nje rroge minimale ne fillim, megjithate cdo gje ndihmon dhe eshte me mire sesa hic. Nga ana tjeter leku eshte kokrra e se keqes dhe mund t'i beje njerezit nje cike te papergjegjshem pasi eshte ajo ideja qe ndjehen me te matur, me te vendosur per faktin qe e nxjerrin lekun vete. Keshtu lindin borxhet e pafundeta me kredit karta dhe kjo gje eshte mese e vertete ne Shtetet e Bashkuara, ketu ku edhe te rinjte kane mundesi per te punuar me heret.

  Nejse, ka shume menyra sesi mund t'i afrohemi kesaj teme dhe sesi te flasim per te. Mbase do i kthehem prape njehere tjeter. Mund te thosha kete gje ne fund ne lidhje me te Rinjte Shqiptare dhe Familjet e tyre: "Sipas Vendit, Kuvendi." Me kete dua te them qe ka te beje shume ambienti, si psh qyteti, shteti apo vendi ku jeton. Eshte e papranueshme per mendimin tim, qe te mendosh se nje i ri ne Berat ka te njejtat marredhenie me familjen si nje i ri ne Tirane, qofshin te se njejtes moshe. Po keshtu nuk mund t'i krahasosh ne menyre te barabarte femijet qe po rriten ne Shqiperi me ata qe po rriten ne Shtetet e Bashkuara apo ne Kanada, pasi vendi, kushtet, mjedisi, shoqeria, gjithcka, jane ndryshe.

  Kaq per sot. Paskam shkrujt carcaf. :d

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #18 ne: 10-01-2007, 12:58:15

   
   Për shembull është gjë e shendetshme qe një vajzë apo djalë i ri te këtë patur një, dy, tre lidhje dashurie (relationships) dhe ndonjë ndarje apo 'heartbreak' para se te gjeje atë njeriun e duhur.
  Kjo mund te jete e shendetshme por jo dhe per shendetin e familjes...dhe jo vetem te nje familje shqiptare.Shkuarja me shume mashkuj e nje femre gjithkund ne bote eshte ç`vleresim i saj dhe familjes.Ky ç`vleresim nuk eshte fare nje shendet per te por nje demtim shendeti dhe pengese per zgjidhje te detyrave te saja jetesore si shkolla,punesimi,shoqeria...etj.Nese edhe gjate ketyre lidhjeve fiton edhe femije te padeshiruar...vaj halli per ate dhe per prinderit dhe familjen e saj!

  Citim
  Me duket mëse normale dhe e shendetshme qe ata ta bisedojne këtë gjë me prindërit e tyre, sidomos vajza me mamane se mos harrojmë qe nëna dhe bija kanë gjithmonë një bond te pazevendesueshem.
  Mua me duket normale dhe e shendetshme qe vajza keto biseda dhe keto gjera ti bisedoje me mamane dhe babin etj ne familje para se te bie viktime e mossukseseve e jo pastaj...Une si prind do i thoja vetem nje fjale: Largohu nga shtepia ime!
  Nese ajo na qenka ne gjendje te merret me mashkujt,bashkohu-ndaju...le te merret se pari me vetvehten dhe te krijoje pavaresine e saj financiare,profesionale dhe te siguroje nje kulm mbi koke!Kur te kete bere ajo keto gjera...mua s^do me interesonte fare se sa i nderron apo e nderrojne ate!Kjo vlene edhe per djalin.Asnjehere quni im s^do me sillte mua nuse ne shtepine time...por ne shtepine e tij.Nese femijet jane me te meta-mengesi fizike dhe psiqike,do jetonin ke une por jo te martoheshin asnjehere.Seksi dhe martesa e dikujt eshte atribut pavaresie!Kjo ne tere boten e civilizuar eshte keshtu.
  Citim
    Nga ana tjetër me pëlqen kjo gjë qe këtu ne Shtetet e Bashkuara një te riu, madje një adoleshenti i jepet mundësia për te punuar, edhe pse pak ore apo me rroge te vogël qe ne moshen 15-16 vjeç. Kjo është gjë e mirë pasi qe ne një moshe te re, ky njeri mësohet me vleren e lekut si edhe meson pak sec është përgjegjësia dhe pavarësia. E kam vënë re vete kur fillova pune kur isha akoma ne gjimnaz qe me jepte kenaqesi fakti qe ne njëfarë mënyrë e suportoja veten. P.sh. kur me duheshe ndonjë shpenzim i vogël si te haja një sandwich me një shoqe, apo dhurate për ditelindjen e dikujt, qoftë edhe ndonjë veshje për veten, nuk e ndieja te vesthire t'u kerkoja prinderve te mi Lekë. Pra ne njëfarë mënyrë ndjehesha disi e pavarur për kesoj gjërash, nga prindërit. Sigurisht unë merrja një rroge minimale ne fillim, megjithatë çdo gjë ndihmon dhe është me mirë sesa hiç.
  Nese femiu im do merte nje rroge sado te vogel dhe ai-ajo keta leke do i shpenzonte per gjera te cilat une s`ia lejoj,pa marre parasysh qe ai-ajo vet keto i ka fituar ai-ajo do debohet ne rruge nga une....Kur ai-ajo blene gjerat qe s`me pelqejne mua si prind...le te bleje ne shtepine e vet ç`te doje...mashkuj,femra,cigare,droge,alkohol,armatim,stoli,kosmetike,semurje etj...Une nga ana ime pranoj te paguaj obligimet materiale ndaj tij-saj shtetit per aq vite sa ai femi me ligjin e shtetit ende eshte i varur nga une financiarisht!
  Citim
  Nga ana tjetër leku është kokrra e se keqes dhe mund t'i beje njerëzitë një cike te papergjegjshem pasi është ajo ideja qe ndjehen me te matur, me te vendosur për faktin qe e nxjerrin lekun vete. Kështu lindin borxhet e pafundeta me kredit karta dhe kjo gjë është mëse e vërtetë ne Shtetet e Bashkuara, këtu ku edhe te rinjtë kanë mundësi për te punuar me herët.
  Borxhet,problemet,i mbane femiu vet mbi supet e tija-saja nese nuk lejon qe me parate e tija te qeverisin prinderit dhe debohet nga shtepia!
  nese kjo tingellon ashper ke rinia e kohes se sotme xhungeliste nuk ka problem...
  Kjo eshte e domosdoshme per te ruajtur shendetin financiar dhe moral te prinderve,familjes ne teresi dhe vetvehtes ne veqanti!Ai femi qe kerkon argetim dhe kenaqesi... para se te jete pavaresuar nga prinderit...ate duhet mbajtur te lidhur dhe nen kembe gjersa te arrije moshen  e debimit nga shtepia,per ne shtepi te tij apo ne shtepine e te lindurve me te meta...
  E thash shkurt pa marre shembuj ilustrues qe ka me  mija...sidomos ne Amerike ku s`ka te rinj me te degjeneruar ne bote!

  • Postime: 5459
  • Karma: +3/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #19 ne: 10-01-2007, 16:02:34
  ej... flitni se si duhet te jete apo si eshte puna ne te vertete.
  hajt mo se te gjithe jemi pjelle e ndokujt...dhe te gjithe e dijme se sa jan te hapur apo te mbyllur...

  se pari, kisha thene qe pyetja duhet te precizohet edhe me shume. dhe jo vetem: a jane te hapur apo jo...
  mos ta zgjas... pajtohem me albnobody.
  cdo shtepi duhet te ket rregullat e veta dhe jo per hire te nje demokracie te lejoje qe shtepia e tij te behet: hyn e dil isuf-qamil.
  nese femiu im don te jetoje ne baze te rregullave qe vendoj une ne shtepi, ne rregull, nese nuk don...rruga e mbare i qofte... le te shkoje te perdhoset e te corientohet diku tjeter...jo ne shtepine time. derisa nuk ka kufij per cdo gje...nuk ka as komunikim te mirefillte ne shtepi e as familje te rehatshme e te shendoshe...
  respekt
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: