Forumi i Vogëlushëve - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Bota e fëmijëve, diskutime dhe materiale edukative.

M A X
08-01-2012, 00:17:32

Ushqime shumëngjyrëshe për fëmijët

Nëse fëmija juaj nuk ka oreks atëherë duhet ta tërhiqni atë drejt ushqimit me anë të ngjyrave. Sipas një studimi, përgatitja e një pjate me 6 ngjyra të ndryshme do të hapë oreksin e të vegjëlve. Gjithashtu në ndihmë vijnë edhe format që mund tu jepen ushqimeve. Udhëheqësi i studimit, Brian Wansi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2011, 23:12:54

Si të zbutim kollën tek fëmijët

Për të mësuar arsyen e kollës së fëmijës suaj dhe para se të përdorni metodat natyrale, e mira është që të kryhet vizita tek mjeku. Në të njëjtën kohë thuhet se kurat natyrale nuk janë për ta shëruar plotësisht kollën, por përdoren për të qetësuar fëmijën. Më poshtë jepen disa këshilla të tjera ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2011, 13:45:08

Lexojuni foshnjave, rriten të shëndetshëm

Ti lexosh një material interesant me zë të lartë një fëmije i cili ka mbushur 6-shtë muaj të jetës së tij, është një kontribut në zhvillimin e tij mendor.Çdokush prej nesh mundohet që fëmijëve t’i ofrojë lodra dhe ngjyra nga më të ndryshmet, për të parë se sa të shkathët janë ata, por ama, të rr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 19:57:52

Fëmijët mendojnë se barnat janë sheqerka

Në një studim të realizuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është vërtetuar se më shumë se një e katërta e fëmijëve barnat i konsiderojnë si sheqerka apo ëmbëlsira të tjera. Hulumtuesit pranë Spitalit të fëmijëve Cincinnati kanë përdorur kombinime të 20 llojeve të sheqerkave dhe barnave, ndërs...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2011, 18:11:27

Fëmijët arsyetojnë që 15 muajsh

Një studim i ri provon se një qënie njerëzore është në gjendje të dallojë të mirën nga e keqja që pas 15 muajve të para të jetës. Gjithashtu, u provua se që në këtë moshë fillon të krijohet ndienja e përkatësisë në një grup dhe e afrimit me qëniet e tjera njerëzore në mënyrë të vetëdijshme.Unive...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 12:48:36

“Çantat e shkollës po na dërrmojnë!”

Magdalena Alla
Prindër me çantat e fëmijëve mbi supe edhe kur i çojnë, edhe kur i marrin nga shkolla. Ose fëmijë gati të mbuluar dhe kërrusur nga çantat, sapo dalin nga dera derisa mbërrijnë te prindërit. Sidomos ata të shkollave fillore, por nxënës vazhdimisht të kërrusur gjen deri në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2011, 12:13:47

Nënkuptimi psikologjik i ngjyrave në dhomat e fëmijëve

Gjatë zgjedhjes së ngjyrave për dhomën e fëmijës, duhet të keni kujdes në përsh tatjen e elementeve të tjera...Preferohet të përdoren maksimum tre ngjyra të ndryshme, çdo ngjyrë e tepërt do prishte harmoninë, ndërsa dhoma do dukej kaotike dhe e pakëndshme. Më e rëndësishmja është se gjatë zgjedh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-08-2011, 10:03:14

Programe fiskulture për fëmijë

Mbipesha mes fëmijëve në Amerikë është më shumë se trefishuar në 30 vitet e fundit, dhe gati një në tre të rinj sot janë mbipeshë. Këto shqetësime kanë bërë që të shtohet numri i programeve të fizkulturës në palestra për foshnje dhe fëmijë të vegjël.Brixhida nuk mund ta dijë se po bën stërvitje,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-08-2011, 02:53:45

8 shenja që bebi juaj është sëmurë

Si prindër të rinj që jeni, keni kaluar 9 muaj duke u përgatitur që të mirëprisni bebin në shtëpinë tuaj. Megjithatë,ndoshta nuk jeni e përgatitur për të kuptuar se kur bebi është sëmurë dhe si të menaxhoni situata të tilla kur ai/ajo ka nevojë për ndihmë. Më poshtë janë 8 shenja sëmundjeje për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-08-2011, 12:36:33

Infeksionet e veshit shtojnë peshën e fëmijëve

Seul - Nëse fëmijët vënë peshë, madje deri në obesitet, faji mund të jetë i infeksioneve: duke goditur veshët ato provokojnë humbjen e shijes. Si rrjedhim, fëmijët e sëmurë hanë më shumë dhe shëndoshen.Kjo thuhet nga një studim i Universitetit Kyung Hee (Seul, Kore), drejtuar nga Dr. Ho Shin.Stu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-08-2011, 12:10:53

Fëmijët në Internet, një ”buton paniku” për sigurinë e tyre

Në ditët e sotme është diçka normale që edhe fëmijët të hyjnë në rrjetet e komunikimit shoqëror në internet si, Facebook, Bebo dhe Myspace. Por rreziqet për fëmijët në internet janë shumë serioze. Në Britani, një shoqatë që merret me sigurinë e fëmijëve në internet ka ndërmarrë një fushatë, në q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 15:18:49

Nuk ka pasoja për fëmijët që flasin më vonë

Një studim australian ka treguar se të folurit e vonshëm nuk ka kurrfarë ndikimi në shëndetin mendor të fëmijëve.Shkencëtarët pranë Universitetit “Western Australia” kanë përcjellë zhvillimin e fëmijëve të cilët flasin më vonë dhe kanë zbuluar se ata nuk janë më të turpshëm, depresivë ose më agr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2011, 14:54:29

Vaktet përmirësojnë shëndetin e fëmijës

Vaktet përmirësojnë shëndetin e fëmijësNga Gazeta StandardDëshironi që fëmijët tuaj të konsumojnë më pak produkte jo të ushqyeshme? Jeni duke u kujdesur për një fëmijë që vuan nga çrregullime të të ngrënit? Njëra nga zgjidhjet e sugjeruara është që të uleni në tryezë dhe të konsumoni një vakt fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-07-2011, 00:10:58

Fëmijët prematurë

Çdo vit lindin fëmijë prematurë, të cilët përballen me vështirësi nga më të ndryshmet. Lind pyetja: sa është shansi i mbijetesës së tyre?Një shtatzëni normale zgjat 40 javë ose 280 ditë, që nga dita e parë e menstruacioneve të fundit. Nëse lindja realizohet para javës së 37-të atëher...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-06-2011, 09:07:40

3-vjeçari që nuk ndjen dhembje

Prindërit mësohen shpejt me gërvishtjet dhe lëndimet e fëmijëve të tyre, por kur këto aksidente të vogla nuk shoqërohen me të qara atëherë kjo gjë bëhet shqetësuese.Ky është rasti i Josh Hodgkiss, 3-vjeçari i cili lëndon veten më shumë seç duhet sepse ai thjesht nuk ndjen dhembje. Josh ka kafshu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 16:05:46

TË GJITHË FËMIJTË KANË NEVOJË PËR BUZËQESHJE

Letërsia për fëmijë, natyrisht që është një ndërmarrje e vështirë, por po aq sa e vështirë është edhe e bukur. Është një ndërmarrje, ku edhe shumë krijues me përvojë, ose nuk kanë guxuar t’i ofrohen, ose kanë dështuar, kur në një moment të caktuar kanë tentuar të bëjnë letërsi të tillë. Por kjo ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 02:00:19

Ja këshillat që fëmijët të hanë perimet

Ja këshillat që fëmijët të hanë perimetShijetFëmijët pëlqejnë pjatat e thjeshta dhe me një shije. Dhe ata kanë më shumë dëshirë të hanë të ëmblat si, bombone, çokollata, por edhe makarona, pilaf, mish, prodhimet e qumështit, por edhe të kripurat si patate të skuqura, biskota me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:59:47

Alergjitë ushqimore te fëmijët

Alergjitë ushqimore te fëmijëtAparati tretës ka një sistem të pasur imunitar përsa i përket mukozës. Ky sistem mbron organizmin kundër viruseve, baktereve dhe parazitëve, duke u përgjigjur në një mënyrë imunitare, që ka si qëllim t’i eliminojë këto. Sistemi imunitar duhet të njo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2011, 14:42:55

Mësimi i instrumentit në fëmijëri i bën mirë trurit

Fëmijët që marrin leksione muzike për të mësuar pianon apo kitarën kanë përfitime më të mëdha se të tjerët me kalimin e viteve.Nuk bëhet fjalë për para, por për trurin e tyre. Edhe nëse shkojnë me forcë për të mësuar instrumentin muzikor, edhe nëse nuk do të bëhen muzikantë, truri i tyre do të j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: lirigzona gashi, titi labi, kengaime

"Kesulkuqja" , përralla me e lexuar!

lirigzona gashi
03-03-2011, 20:39:10
Citim nga: MACSI ne 29-08-2010, 14:35:18
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
15-02-2011, 09:51:26

Shikimi i TV në moshën fëminore zvogëlon koncentrimin

Shikimi i TV në moshën fëminore zvogëlon koncentriminNëse fëmijët në moshën prej 1 deri 3 vjet shikojnë program televiziv, është përqindje e madhe që ata të kenë problem me koncentrimin në moshën prej 7 viteve.Këto janë rezultate të një hulumtimi të publikuara në revistën "Pediatrics", të cilën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
13-02-2011, 22:02:05

Fëmija me 26 gishtërinj!

Vogëlushja Lei Yadi Min ka lindur me 12 gishta në duar dhe 14 në këmbë. Ajo jeton në Mianmar (ish-Birmania).Lei është një vjeç dhe ky mutacion i saj e bën që të thyejë rekordin Guiness të cilin më parë e mbanin dy fëmijë indianë me 12 gishta në duar dhe 13 në këmbë.Në jug të Azisë, veçanërisht n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2011, 18:35:29

Foshnjat kuptojnë qëllimet e të tjerëvë

Bebet shumë të vogla kanë kapacitet të kuptojnë dhe të marrin në konsideratë pikëpamjet e të tjerëve pa u sforcuar shumë.Në këtë konkluzion kanë dalë studiuesit e Institutit Psikologjik të Akadeisë Hungareze në një kërkim të financuar nga Bashkimi Europian.Para këtij studimi, një pjesë e komunit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, olti

Fotografimi i foshnjave

erlehta
10-01-2011, 21:30:56
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-12-2010, 10:17:19

Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët

Leximi të ndihmon të rritesh dhe kurrë nuk është herët për t‘i dashur librat. Që në muajin e gjashtë të lindjes, një fëmijë fillon të ketë interes për librat, mjafton të jenë të mbushur me figura. Në moshën 1-vjeçare këshillohen përrallat e ilustruara me figura. Të dashur prindër, librat duhen l...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: darknet02, shejtania, Trendafili i kuq

Forumisti me i vogël i Zeri Yt

DiniL
28-11-2010, 23:56:07
Ti Bejbi sa vj je?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-11-2010, 17:09:13

Kukullat, modelet që u pëlqejnë vajzave

Ja si kompanitë që i prodhojnë kërkojnë të bëjnë për vete fëmijët e vegjël.Zyrat e marketingut të firmave prodhuese të lodrave tregojnë se: me pellushët më të vegjël se 15 centimetra vogëlushet mërziten shumë shpejt. Në prag të Krishtlindjeve ka nisur prodhimi i modeleve të reja: të mëdha dhe të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
21-09-2010, 14:40:03

Kinë, vajza 5 muajshe bën llogari matematikore!

Një vajzë 5 muajshe nga Kina është në gjendje që të bëjë llogari të thjeshta matematikore. Fëmija i është nënshtruar disa testeve të përgatitura nga Instituti i Psikologjisë së Akademisë së Shkencave dhe i ka kaluar ato me sukses.E vogla arrin të kapë konceptin e numrave. Foshnja do t'i nënshtro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ami
23-06-2009, 11:41:41

Kerkese per video - leksione te gjuhes angleze per femije 6-7 vjec.

Pershendetje, Ju lutem qe nese ndonjeri/a ka mundesi te me gjeje leksione te gjuhes angleze (video) per femije te moshes 6-7 vjec, ti postoje ketu. Faleminderit paraprakisht
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-03-2008, 11:04:14

Fëmijët në internet? Ja mosha e duhur

Këshillohet që të mos jetë kurrë më parë se viti i 10 i jetësShumë orë përpara kompjuterit ndikojnë për keq në formimin e fëmijëve: i bëjnë të rriten në një botë të shkëputur nga realiteti, të varur nga kompjuteri, nga videolojërat dhe çati. Ky nuk është njoftimi i parë, por par...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe