Lirit dhe te drejtat e femijeve ! - Forumi i Vogëlushëve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lirit dhe te drejtat e femijeve !

Lirit dhe te drejtat e femijeve !

· 1 · 23544

  • Postime: 1108
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 17-06-2005, 11:03:39
Lirit dhe te drejtat e femijeve


Me 20 nentor 1959 organizata e femijeve Unicef-I duke u nis nga rrezikimi I lirive dhe te drejtave te femijeve dhe ne baze te kerkesave themelore te femijeve.Keto kerkesa ndonse nuk jan objektive sugjerohen shoqerit demokratike,shtetet dhe prinderit qe ti respektojne ato.
Keto kerkesa jane sa vijojne:
1.Na trajton sit e barabart ne tere boten ngase ka rendesi nga cfar prinder jemi ,ku jetojme
ne cfar besojme dhe cfar ngjyre kemi.
2.Na siguron jete te lumtur e te lire
3.Na jepni nje toke dhe nje emer
4.Tregoni kujdes dhe dashuri ,na ushqeni ,mjekoni dhe na krijoni kende per lojra.
5.Kujdesuni per te pa aftet(me kerkesa te veqanta ne mesin tone dhe na plotsoni nevojat.
6.Na lejoni te jetojme ne familje dhe kur kjo mungon ,na rritni me te njejten dashuri.
7.Na mesoni te jetojme te lumture,te aftesohemi per pune,porn a leni kohe per mesim dhe argetim.
8.Ne rast te konflikteve na mbroni neve te parve.
9.Na mbroni nga at ate na keqtrajtojne dhe shfrytzojne.
10.Na rritni me dashuri ashtu qe ne kur te rritemi te dominoje paqja dhe mirkuptimi.

Ne baze te ketyre kerkesave OKB-ja ka nxjerrur Deklaraten mbi lirit dhe te drejtat e femijeve ,net e cilen jan percaktuar lirit dhe te drejtat themelore ne baze te cilave femijet do te mbrohen nga keqperdorimet ,keqtrajtimet,shfrytzimi dhe tregtimi .Keto te drejta jan te padiskutueshme dhe sit e tilla duhet te respektohen :
1.Te gjithe femijet e botes duhet te gezojne te drejtat e tyre paperjashtim apo diskriminim: racor,kombtar,gjinor,bindje politike apo pozita materiale.
2.Te gjithe femijet kan te drejte ne kushte per tu rritur ne liri trupore(fizike),mendore, morale dhe shpirtrore.
3.E drejta ne identitet (emer,komb,shtetsi dhe siguri sociale)
4.Te garantohet siguria shoqrore dhe shendeti i plote per nenen dhe femijet (ushqim , veshmbathje,kujdes shendetsor,sherim dhe strehim)
5.Femijet me nevoja te vecanta duhet te kene trajtim te vacant material,shendetsor,edukim dhe pune psiko-fizike.
6.Te sigurohet e drejta e femijeve per te jetuar me prinder per ata qe nuk kane prinder te kujdese shoqeria duke I siguruar kushte per jete edukim dhe dashuri sin e familje.
7.Arsimim fillor te detyrueshem dhe falas.
8.Ne te gjitha rrethanat e jashtzakonshme apo te luftes femijet duhet te mbrohen te paret.
9.Femijet te mbrohen nga cdo lloje keqperdorimi ,keqtrajtimi,shfrytzimi apo tregtimi.
10.Femijet te mbrohen nga cdo lloje diskriminimi duke filluar ndjenjen e miresis dhe tolerancen.
Siguria civile

Paraqet formen me te gjer te organizimit dhe veprimit te qytetarve e bashksive te tjera shoqerore drejte pengimit te fatkeqsive te ndryshme ne paqe dhe lufte dhe editimi sa me I shpejte i pasojave .Organizimet ne te gjitha nivelet e organizimit shoqeror ne cdo kohe dhe ne cdo vend vecanarisht ne qytet.Qelllimi i saj eshte mbrojtja dhe sigurija e qytetarve
e te mirave materiale ne rast te fatkeqsive ndryshme apo rrethana lufte.
Elementet e sigurise civile jane:
1.Vetsiguria dhe siguria reciproke
2.Masat e sigurise civile (masat urbanistike,evakuimi,largimi,perkujdesja ,mbrojtja nga zjarri ,ndihma e pare mjeksore,mbrojtja veterinare,nxjerrja nga germadhat,mbrojtja nga mjetet e pashperthyera ,ruajtja e rendit,asanimi i termetit,strehimi.
3.Njesit e sigurise civile(te pergjithsheme dhe speciale)
4.Shtabet e sigurise civile.

Temat e fundit