×

Post reply

Emri:
Email:
Titulli:
Ikona e mesazhit:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

shtyp alt+s per te postuar ose alt+p per ta kontrolluar


Permbledhje

Postuar nga: Shej
« ne: 11-09-2013, 10:46:36 »

Njeriu ka dy kembe dhe dy bindje: Nje kur ai eshte mire, dhe nje kur ai ndjehet I dobet -e dyta quhet Fe. Njeriu eshte vertebror dhe ka nje shpirt te pavdekshem, si edhe nje atdhe, ne menyre qe te mos behet teper kryelarte. Njeriu eshte prodhuar ne menyre natyrore, por ai e percepton si te panatyrshme dhe nuk I pelqen te flase per te.Ai eshte krijuar, e megjithate nuk u pyet nese donte te krijohej.Njeriu eshte nje krijese e dobishme,sepse perdor vdekjen e ushtareve per te rritur fitimin nga shitja e naftes ,per te rritur fitimin e pronareve te minave si dhe te kultures,artit dhe shkences.Ai krahas instiktit te riprodhimit ,te ngrenit dhe te pirit ka edhe dy pasione: te beje zhurme dhe te mos e degjoj ate. Njeriu mund te percaktohet si nje qenie qe nuk degjon. Nese eshte I zgjuar e ben ne menyre te sakte: I zgjuar sepse I jepet rralle per te degjuar. Njerezit degjojne me kenaqesi kur u jepen premtime, lavderime, komplimente. Per sa I perket lajkave, ato duhet te jene trefish me te medha se ajo pjese qe quhet realitet. Njeriu nuk eshte I kenaqur me specien e tij, keshtu qe ai shpiku ligjin. Nese atij nuk I lejohet dicka, nuk duhet ti lejohet as te tjereve. Qe te mbeshtesesh nje njeri, duhet ti ofrosh besimin tend atij, sepse vetem keshtu mund te fitohet siguria qe ai nuk do ja mbathe. Disa mbeshteten edhe ne karakter. Njeriu perbehet nga dy pjese: Ne nje mashkull qe nuk do te mendoje dhe ne nje femer qe nuk mund te mendoje. Te dyja palet kane te ashtuquajturat “ndjenja”, dhe menyra me e sigurte per te vecuar kete fenomen eshte ta justifikosh si nje pike te caktuar nervore qe ve ne funksion organizmin. Ne keto raste disa njerez vecojne poezine. Njeriu eshte nje krijese bime- dhe mishngrenese. Gjate udhetimeve ne Polin e Veriut ai ha kopje te llojit te tij,por kjo kompesohet perseri nga fashizmi. Njeriu eshte nje krijese politike, qe preferon te koklavis jeten e tij. Cdo koklavitje urren koklavitjet e tjera , sepse ato jane te tjeret, dhe urren te tijat sepse jane te tijat. Urrejtja e dyte quhet Patriotizem. Cdo njeri ka nje melci, nje shpretke, nje mushkeri dhe nje flamur. Keto organe jane te katerta jetike. Mund te kete njerez pa melci,pa shpretke dhe me gjysme mushkerie, por njerez pa flamur nuk ka. Aktiviteti I varfer riprodhues e ben njeriun te lumtur, dhe per kete ai ka mjete te shumta: ndeshje me dema, sportin, krimin dhe administrimin e drejtesise.Njerez te bashkuar nuk ka.Ka vetem njerez qe sundojne dhe njerez qe sundohen.Por askush deri me sot nuk ka sunduar veten e tij,sepse skllavi oponent eshte gjithnje me I fuqishem se qeveria e etur per pushtet. Njeriu eshte inferior ndaj vetes. Kur njeriu e ndjen se nuk mund te synoje per me larte, ai behet I devotshem dhe I urte. Keshtu ai heq dore nga “rrushi” I tharte I botes. Ky quhet reflektim I brendshem. Moshat e ndryshme te njerezve e quajne njera-tjetren rraca te ndryshme: Te vjetrit zakonisht harrojne qe kane qene te rinj, ose qe jane te plakur, ndersa te rinjte harrojne qe nje dite mund te plaken. Njeriu nuk e pret me kenaqesi vdekjen,sepse ai nuk e di se cfare vjen me pas. Ai pretendon se e di se cfare e pret, por nuk deshiron ta dije ate gje,sepse ai deshiron qe te vazhdoje te ushtroje edhe pak zakonet e vjetra. Ne kete pike me “pak” nenkuptohet perjetesia. Per me teper njeriu eshte nje krijese qe troket, ben muzike te keqe dhe le qenin te leh. Ndonjehere ka edhe qetesi,por atehere ai eshte I vdekur. Pervec njerezve ka edhe Saksone dhe Amerikane, por per ta nuk kemi mesuar ende asgje,sepse zoologjine e fillojme vitin tjeter.