Gjenetike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me shkencen e gjenetikes.

M A X
06-10-2011, 11:59:20

Harta gjenetike e popujve të Ballkanit në një studim shkencor

GENC SULÇEBE
Studime të shumta u janë kushtuar marrëdhënieve ndërmjet popujve që jetojnë në Gadishullin Ballkanik, origjinës së këtyre popujve apo dhe migrimeve të tyre eventuale në vazhdën e historisë. Ato janë bazuar më së shumti në hulumtimin e gjuhëve të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-07-2011, 21:54:40

ADN-ja, një mister i pafund

Shkencëtarët gjenetistë arritën të deshifrojnë plotësisht kodin gjenetik të jetës njerëzore, ose më saktë, të çdo jete njerëzore në botë. Kjo është një arritje madhështore pas një pune titanike 14-vjeçareADN-ja, një mister i pafundShkencëtarët gjenetistë arritën të deshifrojnë plotësisht kodin g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Oqeani
28-11-2006, 22:38:28

Inxhinjeringu gjenetik

Inxhinjeringugjenetik tanime eshtenjeshkence ne vehteqemerret medryshimin e maderjalit gjenetik tek orkanizmategjalle. Perdoretpershumeparsyendertojaneedhe: Pertiriparuardefektewtgjenetike Per tarrituri
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
29-09-2005, 08:11:24

Ndryshueshmëria dhe llojet!

Ndryshueshmëria dhe llojetNdryshueshmëria është një term i përdorur në gjenetikë, i cili i referohet një ngjarjeje gjenetike që shkakton që individët ose grupet e një lloji të caktuar të kenë karakteristika të ndryshme nga njëri-tjetri. P.sh. të gjithë njerëzit në tokë kanë të n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
19-09-2005, 12:39:12

Gjeni i ri mund te parandaloje dehjen!

Gjeni i ri mund te parandaloje dehjen  Shkencetaret thone se ndodhen ne fazat eksperimentale te krijimit te nje ilaci per kontrollin e shkalles se te dehurit. Ata kane zbuluar ne laborator nje gjen qe shmang ndikimin e alkoholit tek krimbat. Susan Shiver ka shkruar nje liber mbi jeten e Bill U...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2005, 17:53:29

Manipulimi i gjenit te moshës zgjat jetën e miut

Shkencëtarët në SHBA kanë zbuluar gjenin i cili kontrollon moshën e miut. Ata arritën të manipulojnë këtë gjen ashtu që miu i njohur si Klotho të jeton 30% më gjatë sesa që është normale. Mbasi që njeriu posedon një gjen shumë të ngjajshëm, shpresohet se zbulimi do të ketë aplikim edhe për njeri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe