Gjenetika - Gjenetike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjenetika

Gjenetika

· 51 · 33862

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 31-10-2004, 01:11:47
Kete teme ndoshta ndokush mund ta kete hasur ndoku por po e hap per te shpjeguar disa gjera nga gjenetika dhe duke i integruar me gjerat e fundit qe jane gjetur nga shkenca.do perdor si burime materiale revista te ndryshme,libra,programe te dhena ne televizion dhe shenime  nga leksionet qe kam marre.shpresoj qe te jem ne gjendje te shpjegoj gjerat  kryesore dhe ne te njejten kohe ndokush te perfitoje ndonje gje.

do te me pelqente shume qe cdokush qe ka ndonje gje per te shtuar ta shtoje gjate shrimeve qe do bej sepse mund te kete gjera qe mund ti kem harruar ose dhe ti kem thene pa dashje gabim.

atehere ia fillojme...
« Editimi i fundit: 22-12-2004, 14:43:56 nga M A X »

 • Postime: 845
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 31-10-2004, 21:37:34
Ne radhe te pare mundohu ta fillosh fjaline me shkronje te madhe.

E dyta(lajm i keq) eshte vertetuar nga te dhenat e fundit te shkences se; nga ana gjenetike mashkulli ka pesuar ndryshime te medha (po merr karaketeristikat gjenetike te femres),    :D    prandaj eshte dhene alarmi se po na zhduket mashulli....

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 01-11-2004, 23:36:50
sa per shkronjat e medha ne fillim te fjalive me eshte bere ves te shkruaj ashtu...skam ca me i bo.
sa per punen e mashkullit qe po zhduket...kjo eshte per tu pare se veshtire te ndodhe.jemi te dobishem ne mooooj!!!! :D

do doja ta filloja nga fillimi cdo gje qe dua te them per gjenetiken dhe me kalimin e kohes do te dal te shume argumente interesante qe kam hasur ne shkrime te ndryshme po normalisht per te arritur me i kuptuar sa me mire keto argumente duhet me pasur nje baze te koncepteve kryesore te gjenetikes.

gjenetika eshte nje shkence qe nuk ka me shume se 100 vjet qe i ka nisjet e veta po edhe pse kaq e re ka zene nje vend mjaft te rendesishem ne jeten tone te perditshme duke filluar qe nga ana mjeksore si psh terapite e semundjeve te ndryshme e deri te perdorimi i gjenetikes ne raste te ndryshme kriminalistike.ta marresh holle holle gjenetika eshte nje shkence microscopike sepse merret pak a shume me materialin qe ndodhet ne berthamat e qelizave permasat e te cilave shkojne ne te dhjetrat e micronit(10^-7).secili nga ne e ka degjuar se ne berthamat e qelizave ka material gjenetik i cili kryen funksione te shumta ne trupin e njeriut.me miliona operacione cdo sekond kane nevoje per materialin gjenetik.
ne qofte se do te japim disa numra per trupin e njeriut mund te themi se jemi te perbere nga rreth 65 mije miliarde qeliza dhe secila prej ketyre ka ne berthamat e tyre 1.8 meter adn(do me ndodhe shpesh ta shkruaj me te vogla kete sigel po merreni si ADN).kjo adn ka rreth 3 miliard nukleotide.ky material perdoret nga cdo qelize per te jetuar ose te themi me mire per te mbijetuar.qelizat e kuqe te gjakur qe e heqin berthamen qe te kene sa me shume hapesire per te ushtruar funksionet e tyre kane nje jetegjatesi rreth 120 dite nga paaftesija per te rinovuar strukturat e veta te brendshme.dhe cdo qelize qe jeton duhet te kete te njejtin material gjenetik qe te mund te ece perpara.edhe vdekja e nje qelize me ane te procedurave te ndryshme sic eshte apoptoze ose ndryshe sic quhet ndryshe "vdekje e programuar" ka nevoje per materialin gjenetik.do te kem mundesine me vone te shprehem edhe me shume per funksionet e materialit gjenetik...do mundohem edhe ti shkruaj postimet jo shume te gjata ne menyre qe ai qe i lexon te mos merzitet... :)

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 05-11-2004, 00:45:13
nese marrim parasysh qe cdo sekond trupi i njeriut prodhon rreth 2 milion qeliza gjaku dhe se po kaq qeliza shkaterrohen,ose qe jetegjatesia e qelizave te bardha eshte shume i shkurter dhe se here pas here duhet te zevendesohen dhe se cdo sekond trupi i njeriut duhet te jete ne gjendje ti beje balle mikroorganizmave te ndryshem qe mund ta sulmojne dhe se sa dhjetra lloje hormonesh qe duhet te prodhohen cdo sekond qe ta mbajne trupin ne nje ekuiliber te mahnitshem do ta kuptonim me mire se sa rendesi ka ajo strukture e vogel brenda cdo qelize.ka raste qe mjafton nje gabim ne ato 3 miliard baza,sic ndodh ne disa semundje gjenetike dhe trupi i njeriut mund te shkoje drejt vdekjes.keto jane si tip hyrjeje per sa i perket gjerave qe eshte ne gjendje te beje materiali gjenetik ne trupin e njeriut.ky material gjenetik qe quhet adn(acidi deoksiribonukleik)ose arn(acid ribonukleik).keto dy forma ndryshojne njeri nga tjetri per llojin e sheqerit ose me mire tethemi per nga grupi qe eshte i vendosur te karboni 2 i sheqerit dhe per nga llojet e bazave te azotuara(tek arn ka uracil ne vend te timines).

nese do te thoja dicka per historine e adn...
ne fund te shekullit te 19 nje biokimist gjerman gjeti acidet nukleike,polimere nukleotidesh te gjate te formuar nga sheqer,acid fosforik dhe disa lloj bazash qe permbanin azot.me vone u gjet qe sheqeri i acideve nukleik mund te ishte ose riboza ose deoksiriboza dhe keshtu acidet nukleik ishin ne 2 forma:arn dhe adn.
ne vitin 1943 oswald avery gjeti qe adn mbante materialin gjenetik dhe mendoi se ajo mund te ishte gjeni.njerezit akoma mendonin se nje gjen duhet te ishte nje proteine por me vone u pranua ideja qe adn ishte nje molekule gjenetike.

 ne 1932 nese nuk gabohem griffith u mundua i pari te gjente dicka rreth molekules se adn kur beri  eksperimentet e para per te provuar qe adn eshte pergjegjes per trashgimine.i pari u be nga griffith i cili perdori 2 tipe bakteriesh IIR dhe IIIS(r qendron per rough=i ashper per sa i perket siperfaqes ndersa s=smooth= i bute).eksperimente nuk eshte qe tregoi ndonje gje te madhe po sherbeu per ato te me vonshmet.sipar ketij eksperimenti bakteriet IIIS ishin te demshem ne trupin e miut qe u perdor ndersa IIR jo.u vrane bakteriet IIIS me nxehtesi dhe u pa qe miu nuk vdiste.kur i vendosen bakterie s te vrara dhe r te gjalla dhe u pa qe ne trupin e miut kishte bakterie s te gjalla.ky ne fakt ishte principi trasformues qe behet tek bakteries ,nje nga 3 mekanizmat qe perdorin bakteriet per te levizur adn e tyre.

ne vitin 1948 linus pauling gjeti qe proteinat mund te merrnin format e helikes(helika alfa).ne 1950 erwin chargaff gjeti qe vendosjet e bazave te azotuata ishte te ndryshme por kishin nje proporcionalitet 1-1.keto gjetje ishin shume te rendesishme per gjetjen e struktures.

ne vitet '50 gara per te gjetur strukturen ishte akoma e hapur.ne universitetin e kembrixhit Francis Crick dhe James Watson ishin terhequr shume nga puna e pauling-ut.nderkohe ne King's College te londres Maurice Wilkins dhe Rosalind Franklin ishin duke studiuar edhe keta adn.grupi i kembrixhit kishte si qellim te bente modele te ndryshme fizike dhe te ulnin sa me shume mundesite e gjetjes se struktures.nderkohe grupi i king college arriti ti afrohej edhe me shume duke i pare molekulat e adn me ane te rrezeve x....vazhdon

 • Postime: 845
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 09-11-2004, 21:29:29
Biologjia, gjenetika kane qene deget qe kam adhuruar.
Megjithse shkenca e tyre eshte e re si vite, por ka ecur shume perpara ne te dhenat e saj.
Gjithe perqendrimi i shkences sot eshte grumbulluar tek qeliza, ose sic quhet baza e jetes, nje organizem mikroskopik , me funksione te shume e te larmishem, gjithmon ne levizje.

Ne permiresimet gjenetike te bimeve dhe kafsheve, shkenca ka evoluar shume perpara, shume te mira jan dhuruar prej tyre, por eshte vene re se ne llojet e farave, ndryshimet e tyre me ane te nderhyrjes se rrezatimeve apo te lendeve te huaja kimike, e kan cuar bimet ne basardime.
Mbi eksportimin e tyre duhet nje kontroll i rrepte, nese nuk behet nje veprim i tille, pasojat e renda qe mbartin ato do te vihen re tek kafshet dhe sigurisht tek njerzit.  
Te ushqehesh me lloje te tille bimesh, te prodhuara nga ndryshime gjenetike, ose "bombarime" te gjenezes se tyre"me ane te rrezatimeve apo te lendeve kimike, eshte teper e rrezikshme, efekti negativ i tyre verehet ne gjak....
Te tilla jane semundjet kancerogjene ....

Nje vemende e  madhe e shkencetarve  eshte perqendruar per zbulimin e elementeve qe do te sherojne semundjet e ndryshme, nje rast i till eshte SIDA, semundja e shekullit, pasojat sic dihen jane tejet te renda, megjithese punohet shume per te ndaluar apo eleminuar kete semundje, pervec disa mjekimeve te lehta qe mund te lejojne zgjatjen e jetes se  pacientit, nuk mendohet ende te gjendet zgjidhja e shpejte dhe e duhur.

Nje rruge ku mendojne te arrijne suksesin e sherimit te kesaj semundjeje eshte; studimi i qelizes; si te mundesojne prodhimin e elementeve brenda vet qelizes per te goditur apo elemeninuar  bakteriet infektuese, viruset qe shkaktojne dobesimin dhe eleminimin  e fuqise mbrojtese dhe me pas shkatrrimin e gjithe  qelizes....deri me sot vetem shpresat  jane.....

Por nje gje qe nuk me peqen eshte kllonimi i njeriut me kafshen.....
Eshte shume e rende te shikon nje kafshe me fytyre njeriu te prodhuar nga nderhyrjet ne gene.....a eshte kjo e drejte.....lejimin e eksperimenteve tek keto organizma eshte akt kriminal....?!

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 15-11-2004, 19:05:51
perparimi i shkences normalisht sjell te mirat dhe te keqijat e vet po njeriu eshte i afte te beje ndryshimin dhe ta perdore kete shkence si mjet per ti bere mire vetes.

sa per punen e klonimit as mua nuk do te pelqente qe te behej klonimi i njeriut sepse ne kete rast nuk kemi te bejme me nje kafshe me te cilin mund te kryhen eksperimentet e rralles.ashtu sic askujt nuk do ti pelqente qe dikush te luante me jeten a tij ashtu edhe fryti i atij eksperimenti nuk do ti pelqeje ideja qe kane luajtur me jeten e tij sepse fundja fundit e tille eshte klonimi duke qene se rezultatet e vetme ne klonimin e njeriut do te arriheshin vetem duke klonuar njeriun vete.

megjithse sot per sot mundesia e klonimit te nje njeriu eshte akoma fantazi megjithse kam degjuar raste qe organizata te ndryshme kane thene se kane klonuar njerez po nuk kane nxjerre asnje prove sot per sot.eksperimente te kryera mbi kafshe qe mund ti perafersojme me ato te njeriut kane hedhur poshte nje rezultat te mire te klonimit si pasoje te gabimeve qe percoheshin me klonimin.

me pak fjale qe ta kuptojne te gjithe klonimi eshte nje metode ku nje veze(gemetit femer)i hiqet berthama e vet qe ka vetem gjysmen  e kromozomeve dhe i vendoset nje berthame e marre nga nje qelize e rritur pra e diferencuar qe normalisht  ka nje numer te plote kromozomesh.ketu duhet te nmarrim parasysh qe berthama e kesaj qelize ka bere ndonje ndarje dhe soc do te shpjegoj me vone,ne cdo ndarje kemi humbje te copave anesore te kromozomeve nga paaftesia per te dublikuar ato(enzima telomerazi eshte inaktive te qelizat e rritura) dhe prandaj ne cdo ndarje kemi kromozome me te shkurtuar derisa ky shkurtim prek gjenet qe jane te rendesishem per mbijetesen e qelizes dhe qeliza vdes....me duhet ta nderpres kete shpjegim per mungese kompjuteri  :pafshim

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 17-11-2004, 16:42:25
qeliza vdes me ane te nje mekanizmi qe quhet apoptoze.mendohet qe nje nga shkaqet e plakjes se njeriut eshte pikerisht arsyeja qe shpjegova me siper.

sic thame duke qene se vezes i futim nje berthame nga nje qelize e rritur e marre nga nje individ tjeter atehere individi i ri do te jete "kloni" i te vjetrit.kjo eshte e sakte deri ne nje fare pike.per cilat arsye?duhet te marrim parasysh qe 2 vellezer binjake homozigote(qe vijne nga e njejta veze)nuk i kane shenjat e gishterinjve njelloj megjtihse materiali i tyre gjenetik eshte 100% njelloj.si eshte e mundur kjo?eshte e mundur nga fakti se forma e njeriut dhe cdo strukture e trupit te njeriut varet nga grada qe perdoret ADN ne traskriptimin e saj.mjafton qe ne njerin rast te jete nje perqendrim me i vogel i nje gjeni dhe do te kemi nje ndryshim.ketu mund te fus nje shifer:vetem 0.01% e ADN eshte pergjegjse per pamjen toe te jashtme dhe se rreth 5 % e ADN eshte ajo qe permban te gjitha gjenet qe i duhen njeriut ne jeten e perditshme.pjesa tjeter e ADN te themi qe eshte "pleher" megjithse eshte term jashtzakonisht i gabuar po per momentin lidhur me ca po them eshte disi i pershtatshem.

besoj se me pak fjale kaq mjafton per te dhene nje ide te thjeshte per klonimin:kur themi klon duhet te kemi parasysh vetem materilain gjenetik dhe jo formen e jashtme.mos ta bejme si disa qe i ngordhte kotelja dhe merrnin qeliza nga macja dhe kerkonin klonimin me idene se do e sillte ne jete ate qe iku.

rasti me i bujshem i klonimit ka qene ai i deles dolly,i perjetshem qofte kujtimi i saj se ngordhi vitin e kaluar me injeksion per ti lehtesuar dhimbjet nese nuk gabohem.pse ngordhi?ishte e semure nga nje semurje e sistemit te frymemarrjes.deri ketu eshte normale...semundje. ..dhe atehere?do te ishte normale deri sa te mendonim qe ajo semundje vihej re tek delet qe kishin nje moshe minimumi 10 vjec:dolly ishte 6 vjece.eshte si me thene qe kur dolly lindi ishte pothuajse minimumi 4 vjece.per meteper kishte edhe semuje te tjera dhe u pa me e arsyeshme ta ngordhnin.imagjinon i ca ndikimesh do te kishte te njeriu...ketu duhet te marrim parasysh qe njeriu eshte shume me i komplikuar se nje dele dhe se mund ti pergjigjej nje klonimi ne nje menyre te ndryshme me skenare  qe nuk na e merr mendja...

per momentin po e le me kaq dhe do ti rikthehesha edhe nje here historise se ADN ne menyre qe kur te mberrihen pika si klonimi,kanceri ose viruset si SARS ose HIV(AIDS) cdokush te jete ne gjendje te kuptoje se per ca jam duke folur ose te kuptoje cdo te re qe mund te dale ne qarkullim nga kerkimet qe jane duke u bere.

megjithse kush ka per te shtuar ose kritikuar nga ato qe thashe bujrum...

 • Postime: 845
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 17-11-2004, 17:03:48
Per lehtesi, disa linqe me te dhena nga gjenetika, jane ne gjuhen italisht dhe anglisht; foto vidio....dhe ajo qe eshte e padrejte, fjala "projekt" ka kuptimin eksperimentime....f lijohen kafshet e gjora...per njeriun.... :(.


 

    http://www.molecularlab.it/interactive/?google

   
 http://www.doegenomes.org/


http://www.telethon.it/informagene/genetica.asp.


[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 17-11-2004, 17:13:28 nga dallandyshe »

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 25-11-2004, 19:23:19
ketu keni ca gjera shkurtimisht per historine e zbulimit te adn perpara se te futim ne shpjegimin e struktures se saj.
ne fund te shekullit te 19 nje biokimist gjerman gjeti acidet nukleike,polimere nukleotidesh te gjate te formuar nga sheqer,acid fosforik dhe disa lloj bazash qe permbanin azot.me vone u gjet qe sheqeri i acideve nukleik mund te ishte ose riboza ose deoksiriboza dhe keshtu acidet nukleik ishin ne 2 forma:arn dhe adn.
ne vitin 1943 oswald avery gjeti qe adn mbante materialin gjenetik dhe mendoi se ajo mund te ishte gjeni.njerezit akoma mendonin se nje gjen duhet te ishte nje proteine por me vone u pranua ideja qe adn ishte nje molekule gjenetike.

 ne 1932 nese nuk gabohem griffith u mundua i pari te gjente dicka rreth molekules se adn kur beri  eksperimentet e para per te provuar qe dna eshte pergjegjes per trashgimine.i pari u be nga griffith i cili perdori 2 tipe bakteriesh IIR dhe IIIS(r qendron per rough=i ashper per sa i perket siperfaqes ndersa s=smooth= i bute).eksperimente nuk eshte qe tregoi ndonje gje te madhe po sherbeu per ato te me vonshmet.sipar ketij eksperimenti bakteriet IIIS ishin te demshem ne trupin e miut qe u perdor ndersa IIR jo.u vrane bakteriet IIIS me nxehtesi dhe u pa qe miu nuk vdiste.kur i vendosen bakterie s te vrara dhe r te gjalla dhe u pa qe ne trupin e miut kishte bakterie s te gjalla.ky ne fakt ishte principi trasformues qe behet tek bakteries ,nje nga 3 mekanizmat qe perdorin bakteriet per te levizur dna e tyre.

ne vitin 1948 linus pauling gjeti qe proteinat mund te merrnin format e helikes(helika alfa).ne 1950 erwin chargaff gjeti qe vendosjet e bazave te azotuata ishte te ndryshme por kishin nje proporcionalitet 1-1.keto gjetje ishin shume te rendesishme per gjetjen e struktures.

ne vitet '50 gara per te gjetur strukturen ishte akoma e hapur.ne universitetin e kembrixhit Francis Crick dhe James Watson ishin terhequr shume nga puna e pauling-ut.nderkohe ne King's College te londres Maurice Wilkins dhe Rosalind Franklin ishin duke studiuar edhe keta adn.grupi i kembrixhit kishte si qellim te bente modele te ndryshme fizike dhe te ulnin sa me shume mundesite e gjetjes se struktures.nderkohe grupi i king college arriti ti afrohej edhe me shume duke i pare molekulat e adn me ane te rrezeve x.

ne 1951,watson qe prezent ne nje fjalim te fraklin rreth punes se saj.ajo kishte gjetur se adn ekzistonte ne 2 forma dhe keto forma vareshin nga lageshtia e ambientit rreth e qark.kjo nxirrte si perfundim qe grupet fosfat duhet te ishin nga pjese e jashtme e struktures.nje eksperiment i kryer me pare ku u perdoren viruse qe infektonin e.coli nje lloj bakteri nxorre ne pah disa karakteristika te tjera.duke perdorur principin qe dna permban fosfor dhe proteinat sulfur u perdoren izitope te sulfurit dhe fosforit.koka e virusit permbante izotopin e sulfurit dhe dna virale ate te fosforit.kur u infektua bakteri u pa qe brenda bakterit mund te identifikohej izotopi i fosforit ndersa ai i squfurit ishte jashte.kjo tregonte qe vetem dna futej ne bakter dhe se ajo ishte pergjegjes per trasmetimin e virusit.

watson u kthye me nje grup informacionesh dhe u mundua me shokun e tij te bente nje model qe doli i deshtuar.pas kesaj qene pothuajse gati te linin kerkimet e adn por ata vazhduan me ngulm.

franklin duke punuar vetem me rrezet x gjeti qe forma a adn ne ambientin me te lagesht kishte te gjitha karakteristikat per me qene nje helike.ajo mendoi se gjithe adn duhet te ishte nje helike por nuk desh ta tregonte kete gje derisa te kishte prova te mjaftueshme per formen tjeter gjithashtu.wilkins ishte i bezdisur.ne janar,1953,ai i tregoi gjetjet e bera nga franklin,watsonit,pa pasur lejen e saj.

Watson dhe Crick moren nje hap te rendesishem ,duke sugjeruar se molekula ishte e bere nga 2 zinxhire nukleotidesh,secili ne forme helike sic e kishte gjetur franklin por njeri shkonte per siper tjetri per pshte.gjithashtu crick kishte marre vesh per gjetjet e chargaffit per bazat ne veren e '52.ai ia shtoi kete tipar struktures keshtu qe bazat te lidheshin ne qender te helikes dhe te mbanin largesine ndermjet helikes te njejte.

watson dhe krik treguan se cdo zinxhir i adn ishte komplementare e tjetres.gjate ndarjes se qelizes,2 zinxhiret ndaheshin nga njeri tjetri dhe formoheshin zinxhire te tjere.

watson dhe krik i paten gjerat gati dhe u desh vetem te bejne permbledhjen sepse ata paten mbledhur te gjitha informacionet e gjetura nga shkencetaret e asaj kohe dhe vetem bene permbledhjen e informacioneve te marra.

(informacione te marra nga interneti dhe nga libri "principet e gjenetikes" i snustadit)

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 29-11-2004, 15:35:21
te gjithe kemi degjuar fjalen ADN ose ARN po nje pjese e vogel besoj e kane pare si strukture ose kane qene kurioz per te kerkuar rreth saj.

acidi deoksiribonukleik(ADN) ashtu si dhe acidi ribonukleik(ARN)jane te formuar nga nukleotidet.cdo nukleotid eshte i formuar nga nje sheqer pentoz(ribozi) nga nje baze e azotuar(adenine,guanine,citozine,timine ne ADN ndersa ne ARN kemi uracil ne vend te timines)qe lidhen tek karboni 1 ,dhe nga grupet fosfat qe jane ne numer nga 1-3 cope.3 cope jane nese nukleotidi eshte ne formen e lire ndersa 1 nese eshte i lidhur ne zinxhirin e ADN ose ARN.grupet fosfat lidhen tek karboni 5 .besoj te gjithe keni degjuar per ATP qe eshte quajtur edhe si monedha e trupit tone.

ndryshimi ne strukturen e sheqerit (nga i cili vjen edhe emri i secilit material gjenetik)eshte grupi qe eshte i lidhur me karbonin 2.nese karboni 2 ka grup -OH eshte ARN,nese ka vetem -H eshte deoksiribo dmth ADN.kjo eshte nje nga ndryshimet ndermjet ADN dhe ARN.

bazat e azotuara jane 2 llojesh ne saje te numrit te unazave qe kane:adenina dhe guanina jane purina(kane 2 unaza ne strukture) kurse citozina,timina dhe uracili jane piramidina(nje unaze ne strukture).besoj edhe nga foto duket qarte qe citozina eshte me 1 unaze.....

po te shihni mire struturen e nje nukleotidi do te vereni karbonet 3 dhe 5 qe jane te nje rendesie thelbesore per sa i perkt bashkimit te nukleotideve ne nje zinxhir se dhe per menyren se si lexohet ADN.te njejten figure do ta perdor edhe me vone(figure klas kjo,e thjeshte dhe te ndihmon shume per te kuptuar gjerat kryesore.ma te mire nuk gjeta ne internet)

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 29-11-2004, 15:40:14 nga une prape »

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 03-12-2004, 19:07:34
ADN dhe ARN jane nje sekuence nukleotidesh qe jane te lidhur me njeri tjetrin.ndryshimi qendron ne faktin se ne pergjithsi ADN eshte i perbere nga 2 zinxhire kurse ARN nga nje po nuk eshte e thene qe kjo te jete e vertete gjithmone.cdo nukleotid lidhet me tjetrin me ane te lidhjeve fosfodiestere dhe me ane te lidhjeve hidrogjenore.jane dy lidhje hidrogjenore ndermjet adenines dhe timines dhe 3 lidhje ndermjet guaines dhe citozines.keto lidhje mund te duken lidhje te dobeta po mund te kujtoj se jane keto lidhje qe e mbajne ujin ne gjendje te lenget dhe ne baze te llogaritjeve te bera nese nuk do te egzistonin keto lidhje uji do te ishte ne gjendje te avullt qe ne temperaturen -81 grade celcius(informacion i marre nga libri i biologjise molekulare i wolf-it).nukleotidet sic thashe ne formen e vecuar jane me 3 grupe fosfat por kur bashkohen i humbin 2 grupe per te dhene ate lidhje te qendrueshme.ne figuren me poshte do tu kerkoja te vinit re disa gjera:e para qe 2 zinxhiret e ADN jane ne drejtim te kundert njeri me tjetrin....

[attachment[/attachment]

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 06-12-2004, 19:26:17
sic po thoja dy zinxhiret e ADN jane ne drejtime te kundert sepse kjo eshte e vetmja menyre qe kane per te formuar nje forme sa me te qendrueshme me ane te lidhjeve hidrogjenore.kjo gje eshte shume e rendesihme per faktin qe kur behet dyfishimi i ADN enzimat e ndryshme influencohen nga forma e zinxhirit.po ashtu thashe qe pozicionet e karbonit 3 dhe 5 jane shume te rendesishem.pse?ne pozicionin 3 eshte pika ku lidhet njeri nukleotid ndersa pozicioni 5 eshte pika ku eshte i lidhur grupi fosfat qe lidhet me nukleotidin e ri.praktikisht formohet nje lidhje ku grupi -OH i nukleotidit te dyte(te themi keshtu) leshon hidrogjenin dhe me oksigjenin lidhet me grupin fosfat te nukleotidit te pare i cili normalisht ka leshuar 2 grupe fosfat si grupe inorganik dhe lidhet me kete oksigjen.pak a shume eshte menyra si shperbehet ATP ne ADP ose AMP +2Pi.

bashkimi i dy zinxhireve te ADN formon nje strukture ne forme helike qe ka edhe ajo karakteristikat e veta:ne saje te llojit te ADN qe ndryshon ne baze te sa nukleotideve qe formojne nje rrotullim te plote kemi ADN te tipit A,B dhe Z me duket.se mbaj mend mire te cilit lloj eshte kjo me e perhapura po di qe nje rrotullim i plote eshte rreth 10.5 baza dhe nje gjatesi 0.34nm.pastaj ka edhe shume forma te tjera qe mund te marre ADN.ka raste qe mund te gjehet edhe si zinxhir i vetem sic eshte ne rastin  e viruseve me ADN ku eshte nje klase qe e ka gjenomen deri ne nje fare pike si helike po ne fund e ka nje pjese qe nuk eshte helike...

ne figuren me siper do te doja te vinit re edhe dicka tjeter:nese ne njeren ane ka guanine eshte e sigurte qe ne anen tjeter do te kete citozine dhe nese ne njeren ane ka timine ne anen tjeter do te kete adenine.kjo eshte ajo qe quhet komplementariteti dhe ishte nje nga konkluzionet kyce qe gjeti kargaff dhe qe ndihmoi ne gjetjen e struktures se ADN.po cfare duhet kjo gje?

edhe dicka tjeter:fakti qe ne ADN kishte fosfor dhe ne proteina squfur qe nje nga principet qe u perdor per te vertetuar qe ishte ADN ajo te mbante materialin gjenetik edhe pse eksperimenti nuk ishte i sigurte deri ne 100%.po cfare eksperimenti u be?si u gjet qe ADN ishte percuesi dhe pse nuk qe eksperimenti i sigurte komplet?

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 11-12-2004, 11:08:47
komplementariteti eshte nje karakteristike themelore e ADN.thashe qe kete gje e gjeti kargaff kur zbuloi se numri i bazave purine ishte i barabarte me numrin e bazave piramidine.me vone watson dhe krik e integruan kete informacion ne strukturen e tyre dhe per me teper dhane nje ide se si mund te dyfishohej ADN:perderisa informacioni gjenetik duhet te ruhej ai duhet te ishte  i njejte edhe tek qelizat pasardhese.sipas konceptit te komplementaritetit mjafton te dish sekuencen e njerit zinxhir mund te gjejme se si eshte sekuenca e zinxhirit tjete.atehere -thane ata-nese njeri zinxhir vlen si origjinal tjetri do te behet ne baze te tij.kjo ishte ideja baze...do te me falni se po e nderpres per mungese kompjuteri...

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 11-12-2004, 23:10:41
e njejta ide eshte qe perdoret edhe ne metodat e PCR(polymerise chain reaction)nje metode qe perdoret per te shumefishuar nje sasi te vogel ADN.eshte e njejta merode qe perdoret nga policia per te vrtetuar nese nje ind i gjetur i perket dikujt apo jo.

me siper permenda edhe faktin s eshte bere nje eksperiment ku eshte perdorur nje lloj virusi dhe nje lloj bakteri.nuk e di a i kane klasifikuar apo jo viruset nder qenie tegjalla sepse kane disa karakteristika te qenieve te gjala dhe disa te qelieve te pagjalla.viruset kane nje mbeshtjellje proteinoredhe ne brendesi te tyre kane materialin gjenetik.proteinat jane nje nga klasat me te rendesishme te trupit te njeriut dhe kafsheve ne pergjithsi:nje proteine varet nga sekuenza e aminoacideve qe e perbejne(struktura primare)dhe kjo sekuence eshte mjaft e rendesishme sepse prej saj varet edhe funksioni i proteines vete.struktura sekondare e proteinave eshte dy llojeshe:forme helike dhe nje konfigurim beta.struktura terziare eshte forma qe merr kjo proteine ne hapesiren 3 dimensionale kurse struktura kuaternare eshte bashkeveprimi i nenpjeseve te ndryshme njera me tjetren.psh hemoglobina ne formen e saj kuaternare eshte e perbere nga 4 zinxhire 2 alfa dhe 2 beta (form te njeriu i rritur)dhe keto bashkeveprojne njera me tjeter.por nese struktura primare qe eshte sekuenza e aminoacideve peson nje ndrsyhim kete ndryshim e ndjejne te gjitha strukturat e tjera te proteines prandaj dhe thashe qe eshte themelor per funksionin.rasti me i thjeshte eshte ai i anemise mesdhetare.pse i thashe te gjitha keto gjera:here pas here ne strukturen terziare dhe kuaternare te proteines mund te gjesh lidhje ndermjer grupesh squfur qe formohen nga bashkimi i aneve te aminoacideve cisteine dhe kane si funksion stabilizimin e struktures ne hapesire.dhe ne fakt kur nje proteine humbet funksionin e saj (denaturim)gjerat e para qe prishen jane urat disulfurore.kjo prishje mund te jete e kthyeshme ose te pakthyeshme me humbjen totale te funksionit te proteines.

pas gjithe ketij muhabeti kthehemi edhe njehere te eksperimenti:u rriten viruse ne kushte te tilla qe ne terrenet e rritjes kishte izotope te squfur-35 dhe fosfor-32.ne nje fare menyre viruset e rritur ne kete ambient kishin nje mbeshtjellje proteinore qe permbante squfur-32 dhe nje material gjenetik qe permbante fosfor-35.kur u vendos ky virus ne nje koloni bakteresh viruset e ngjiten ne siperfaqn e bakterit dhe normalisht futen materialin  e tyre gjenetik brenda bakterit.me metodat qe kishin gjeten qe brenda bakterit kishte fosfor-35 dhe jo squfur gje qe tregonte se materiali gjenetik qe drejtonte formimin e viruseve ishte ADN dhe jo proteinat.
ky rezultat ishte i rendesishem por akoma i pamjaftueshem sepse materiali gjenetik nuk ishte i paster komplet (u gjet edhe nje perqindje e vogel proteine squfur-35)dhe kjo mund te conte ne mendimin se proteinat mund te ishin pergjegjse...pak a shume ky ishte eksperimenti...ti rikthehemi edhe nje here struktures se helikes se ADN....si lexohet?
« Editimi i fundit: 11-12-2004, 23:18:27 nga une prape »

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 13-12-2004, 22:57:16
nese ju kujtohet jua kam thene qe karboni 3 dhe 5 ishin te rendesishem per faktet se ishin pikat ku lidheshin nukleotidet njeri me tjetrin.ne pozicionin 3 kemi nje grup -OH i cili kur bashkohet me nje nukleotid tjeter e leshon hidrogjenin dhe formon nje lidhje qe do te jete ndremjet oksigjenit dhe fosfatit te nukleotidit tjeter.pozicioni 3 quhet 3'(3 prim) ne leximin e adn dhe sa here qe degjojme kete duhet te kemi parasysh karbonin 3 qe kishte grupin -OH dhe qe lidhet me grupet fosfat.

nga karboni 5 fillojne grupet fosfat qe mund te jene deri ne 3 cope kur eshte ne formen xTP ose 1 ne formen kur nukleotidi eshte i lidhur ne sekuencen a adn.ky quhet pozicioni 5'(5 prim) dhe kur permendet duhet te kemi parasysh karbonin nga fillojne grupet fosfat.pra nese themi qe njeri segment i adn ka drentimin 5'-> 3' duhet te imagjinojme qe nukleotidi i pare ka pozicionin 5' te lire,ka bere lidhje me ane te pozicionit 3' me pozicionin 5' te nukleotidit te dyte dhe se nukleotidi i fundit ka pozicionin 3' te lire.shpresoj se ne figuren e meposhtme do te jeni ne gjendje te kuptoni ato qe kam dashur te shpjegoj:poshta majtas ku duket grupi -OH eshte pozicioni 3' i lire dhe larte po majtas shifni qe pozicioni 5' ka 3 grupe fosfat dhe eshte i lire.pra nese nesemi nga larte majtas ne drejtim poshta majtas kemi 5'->3'.tani vini re djathtas:drejtimi eshte i kundert:3'->5' nese nisemi nga larte djathtas ne drejtim poshta djathtas.keto gjera jane shume te rendesihme per faktin se enzimat qe ndihmojne ne formimin e zinxhirit te ADN njofin vetem nje drejtim dhe jo tjetrin.cdua te them me kete?nese keni durim do tua shpjegoj kur ti vije koha.

mberritur ne kete pike mendojme se mbaruam?jo akoma!!!shkencetaret pyesnin vetet se si mundet 1.8 meter ADN(nga ato qe me kane thene mua kaq e gjate eshte ADN ne cdo qelize.nese jam gabim me korregjoni me ndonje vlere tjeter)te qendroje brenda nje qelize?pyetje e lezetshme.cfare gjeten?[attachment[/attachment]

 • Postime: 2494
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 15-12-2004, 01:49:44
Me pelqen kjo teme shume shpjegime te qarta jep   <>
gjithe te mirat UNE PRAPE   :pafshim :lule

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 17-12-2004, 17:38:58
faleminderit leni per vleresimin e temes.
thjesht do tu kerkoja te gjitheve qe ne kete teme nuk eshte qe duhet te shkruaj vetem une po secili mund te shkruaj ndonje gje qofte edhe kuriozitet ose kritike.

gjeja e re qe u pa ishte se ekzistonin disa struktura qe u quajten nukleozome te cilet sherbenin per te mbeshtjellur ADN.ne nje fare menyre nukleozomet perbejne shkallen e dyte te organizimit te ADN ne qelize ku e para ishte helika.e treta eshte e quajtur me nje term ne anglisht qe eshte "scaffold" per te cilin nuk di ndonje term ne shqip por mund te them qe eshte gjendje ku kromatina(ADN+proteinat histone) eshte e shperndare.shkalla e katert jane kromozomet.
nukleozomet jane te formuar nga proteina histone(proteinat histone jane proteinat qe marrin pjese ne paketimin e ADN kurse ato johistone jane pjesa tjeter).ne figuren me poshte keni nje ide me te qarte te struktures se nje nukleozome.sic shihet ADN rrotullohet rreth saj dhe ne dalje mbahet e lidhur nga histoni 1(jane 8 lloje histonesh qe marrin pjese ne formimin e nje nukleozomi).diametri i tij eshte 11nm(numer i marre nga nje sit interneti)dhe rreth tij mbeshtillet nje gjatesi ADN qe shkon nga 150 deri ne 250 baza nese nuk gabohem(per kete numer me duhet te sigurohem mire)
ne kete rast te lind pyetja se per cfare duhet i gjithe ky paketim ne nukleozome dhe se cfare fshihet pas ketij organizimi.

kam lexuar dhe degjuar se normalisht vetem 5% e ADN eshte funksionale me kuptimin qe perdoret ne trupi e njeriut(edhe kjo e vertete deri ne nje fare pike bazuar ne faktet e fundit te gjetura per ate qe quhej ADN pleher(perkthim fjale per fjale nga italishtja qe eshte DNA spazzatura. ky pohim eshte i vlefshem deri ne nje fare pike per arsyet qe do ti tregoj me vone).cfare lidhje kane me nukleozomet dhe cfare mund te na tregojne me teper?

po ashtu ne lidhje me pyetjen e mesiperme ka edhe dicka tjeter qe ndoshta do te jete me mire ta shpjegoj kur te shpjegoj kromozomet por po e prek si ceshtje: nuk e di sa prej jush e kane degjuar qe normalisht njeri kromozom X i femrave eshte i heshtur me kuptimin qe nuk funksionon(kjo deri ne nje fare pike eshte e vertete sepse me a duket qenkan bere kerkime dhe paskan nxjerrur ne drite qe disa gjene i shpetokan ketij mekanizmi.[attachment[/attachment]

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 07-01-2005, 20:21:47
pershendetje te gjitheve.si ja kaloni mire?si ja kaluat per pushime?shpresoj te gjithe mire.
kohet e fundit nuk shkruajta tek kjo teme se isha ne shqiperi dhe skam pasur kohe po tani qe u ktheva do filloj serish.vetem kerkoj edhe nje here qe ndonje gabim qe bej te ma korregjoni se mund te jete ose se e kam kuptuar gabim ose ma kane thene gabim ose se nuk eshte me si ka qene duke qene se shkenca ecen gjithmone perpara dhe ka gjera qe thuhen sot dhe neser dalin qe ishin gabim.
atehere me pare thashe qe do te verifikoja se sa ishte numri i nukleotideve qe paketohen ne nje nukleozom dhe bazuar ne librin principet e gjenetikes i snustadit mund te them qe numri i nukleotideve ne nje nukleozom ishte rreth 200 kurse numri i nukleotideve qe ndodhen ndermjet 2 nukleozomeve ishte 146.
po ashtu thashe qe nukleozomet kane funksione te ndryshme ku mund te permend ne rradhe te pare ate qe thashe:paketimin e ADN.kromozome te gjatesise se disa cm mund te mblidhen ne struktura qe shkojne ne madhesine e  mm.pra nje paketim i jashtezakonshem qe i kursen qelizes hapesire e cila mund te perdoret per funksione te tjera te rendesishme qe mund te kete.

tjeter gje qe mund te them per sa i perket funksioneve te nukleozomeve mund te them qe histonet e tij jane si pike ankorimi per struktura si grupet acetil(COCH3).eshte pare qe ku ka grupe te tilla acetil gjenet qe ndodhen prane jane me aktive kurse deacetilimi con ne heshtjen e ketyre gjeneve.ne pikat ku grupet acetil lidhen me histonet kromatina(qe sic thashe eshte e perbere nga ADN dhe proteinat dhe qe ka si funksion kontrollin e hyrjes ne ADN nga enzimat e ndryshme)behet e lejueshme per enzimat qe duhet te traskriptojne ate zone.ne kromatinen e heshtur nuk ka grupe acetil po ka nje lloj grupi tjeter qe nuk eshte i lidhur tek histonet e nukleozomeve por tek ADN vete:jane grupet metil(CH3-).keto kane nje aftesi per tu lidhur tek citozinat e ADN dhe eshte pare qe cojne ne heshtje te zones ku lidhen.atehere grupeve metil do ti kthehem me nje postim ne vete.

per sa i perket struktures se ADN dhe organizimit te saj une kaq kam per te thene per momentin;gjera te tjera do ti them gjate rruges kur te shpjegoj;disa gjera jane akoma per tu gjetur ose nuk me kane rene ne vesh ti degjoj:nese me lejohet te jap nje shembull:me pare thashe qe ADnm ishte ne disa forma ku permenda forman A,B(ajo qe ndodhet ne trupin tone) dhe Z.forma Z nuk dihet a egziston akoma.forma B eshte ajo e perhapura kurse forma A nuk egziston pervecse ne laboratore.dhe pak a shume ndryshojne njera nga tjetra per numrin e nukleotideve ne nje rrotullim(10.4 per B,11 per A,12 per Z)si dhe per disa detaje te tjera sij eshte distanca ndermjet bazave(0.34nm per B,0.23 per A dhe 0.18 per Z)ose menyra e rrotullimit te zinxhirit(ne drejtim te djathte ose te majte)ku Z eshte me rrotullim te majte.nese pyesim psh pse forma A dhe Z nuk egzistojne ne natyre deri tani?nje hipoteze qe mund te bej me aq sa di eshte qe enzimat te mos jene ne gjendje te perdorin nje ADN te atyre karakteristikave  sepse enzimat jane shume specifike sic do te shofim me vone.por kjo eshte nje hipoteze.pergjigjen e sakte nuk e di.

per momentin kaq!ne postimin tjeter do te shpjegoj disa gjera rreth metilimit dhe pastaj cfare jane enzimat.

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 15-01-2005, 11:17:15
metilimi eshte nje proces qe mendohet se do te ndryshoje menyres se si e shohim gjenomen tone.fakti qe eshte kaq i rendesishem ka bere qe te fillohet nje projekt i cili  ka si qellim formimin e hartave te plota te vendeve ku ka grupe metil ne gjenomen e njeriut.rezultatet  e para tregojne rreth 100.000 vende ne kromozomin 6.

metilimi si koncept eshte shtimi i grupeve metil ne ADN.keto grupe merren nga grupet folat qe jane disa struktura qe i trasportojne keto grupe pasi i marrin nga metionina qe eshte nje aminoacid burim per grupet metil.grupet folat jane shume te rendesishem per faktin se perdoren edhe ne sintetizimin e timines dhe nese vitamina B12 nuk heq grupet metil nga folati atehere ka probleme ne trupin e njeriut.metili ka nje afinitet te madh per citozinen ne zinxhirin e ADN...do te me falni po ndalem per mungese kompjuteri....

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 19-01-2005, 14:18:11
Por perveç kesaj duket se keto grupe sherbejne per tu ruajtur nga ato elemente gjenike qe jane traspozomet(segmente ADN ne gjendje te levizin nga njeri kromozom ne tjetrin dhe shkaktare te semundjeve te ndryshme sic do te shohim me vone ne rastet e kancerit).Nje mungese metilimi shton numrin e anomalive gjenike dhe mund te coje ne mutacione vdekjeprurese.
A mund te çoje metilimi ne kancer?Eshte pare qe metilimi bllokon transformimin e qelizave te modifikuara ne malinje.Ne polipozin e zorres se trashe psh shihet nje ulje metilimi.Nuk dihet se pse ndodh kjo ulje sepse nuk njihet asnje enzime demetiluese.Por nje ulje metilimi çon ne rritjen e mundesise per çrregullsi gjate ndarjes qelizore.
Nje tjeter vezhgim tregon se ekzistojne qeliza kanceroze qe kane antionkogjene normale.Eshte metilimi ai qe çon ne kancer ne keto raste.Problemi eshte se nuk ka asnje ilaç gjer me sot qe te rregulloi kete ipometilim.Ekzistoj ne disa ilaçe qe me sa duket heqin metile nga ADN.Po mundohe te
shpikin ilaçe qe mund te rregullojne perqendrimin e grupeve metil.d.m.th te heqe grupet metil nga onkosopresoret. Problemet ketu jane dy nese gjendet ilaçi:
-Si mund ta besh specifike per ato gjene.Pra ulja e efekteve kolaterale.
-Mbarimi i efektit te ilaçit çon ne ridaljen e metilve dhe heshtja e onkosopresoreve.
Eshte pare se metilimi luan nje rol te rendesishem edhe  ne  "IMPRINTING" qe aktivizohet tek embrioni pak pas pllenimit dhe qe çon ne heshtjen e gjeneve ose te kronmozomit total.ç'ben qe enzimat metiluese bejne te heshtin alele(forma te ndryshme te gjeneve) specifike dhe te lihen te tjere?Ne rastin e klonimit eshte pare se zevendesimi i berthames çon ne nje çorganizim total te epigjenomes(quhet ajo pjese qe ka lidhje me keto grupe qe influencojne gjenomen normale) dhe shton problemet,prandaj edhe 90% e kloneve vdesin para lindjes,ndersa ato qe lindin nuk kapin moshen e madhe.Pra metilimi nuk i hesht gjenet por i vendos ne nje gjendje te heshtur.Sikurse enzimat i marrin lajmet nga diku.

po ashtu sic do te mund te them me vone metilimi ka lidhje edhe ne c'aktivizimin e kromozomit X tek femrat.por kjo do te shpjegohet me vone.

keto jane te dhenat e fundit qe kam mbi metilimin por ka akoma shume per te zbuluar rreth tij.
kalojme tani tek enzimat dhe me pas do te them disa fjale per ATP.

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 23-01-2005, 22:21:04
ENZIMAT
enzimat jane nje nga zbulimet me te medhaja te biologjise ne fillimet e shekullit te kaluar.enzimat jane krahasuar me motorin ideal i fizikes ku rendimenti shkon gati ne 100%.enzimat ne vete jane struktura biologjike qe kane funksion te pershpejtojne reaksione qe ne kushte normale do te ndodhnin me nje shpejtesi mjaft te ngadalte.shpejtesia e ketyre reaksioneve mund te pershpejtohet nga 100 here deri ne 10^12.deri ne fillim te viteve 80 mendohej qe enzimat mund te ishin vetem proteina po ne kete kohe kur kerkimet mbi ADN dhe mekanizmat e saj po shkonin drejt kulmit u gjeten edhe disa enzima te quajtura ribozime qe ndryshonin nga enzimat tradicionale qe ishin proteina.nje enzime futet ne nje reaksion dhe ne fund del e pandryshuar.pra po fute nje gram enzime po aq do te kesh edhe ne fund.po si arrijne te pershpejtojne reaksionet? per te shpjeguar kete duhet te shpjegoj shkurtimisht se si ndosh nje reaksion(shume kllapa u bene po skam cti bej nese dueht me e bere dicka te qarte).nje reaksion fillon me sunstancat fillestare dhe perufndon me produktet.reaksioni kalon nepermjet disa produkteve te ndermjetme qe mund te vazhdojne perpara drejt produkteve ose te kthehen pas drejt sunstancave fillestare.te marrim kete reaksion:
                     A+B->AB->C+D
ketu A&B jane substancat fillestare.AB jane produktet e ndermjetme dhe C e D jane produktet.qe te ndodhe ky reasion ka nevoje per nje fare energjie qe quhet energjia e aktivizimit qe ben qe substancat fillestare te formojne sunstancat e ndermjetme.vetem grimcat qe kane energji te mjaftueshme mund te mberrijne piken e formimit te substancave te mdermjetme.sa me e ulet te jete kjo aq me shume grimca do te arrijne ate pike dhe me shume produkte do te kemi.nese kjo energji eshte me e vogel se nje vlere e caktuar nuk kemi reaksion dhe nuk formohen produkte.kur mberrihet vlera e caktuar kemi ate qe quhet faze tranzicioni ku formohet kompleksi AB i cili ka 2 mundesi:ose te shkoje perpara ose te kthehet pas(ato shigjeta qe kam vendosur duhet te jene me 2 drejtime per te treguar se mund te kthehet pas)pak a shume mjaftojne keto te dhena per te arritur aty ku dua.enzimat ca bejne:enzimat ulin energjine e aktivizimit keshtu qe do te kemi me shume grimca qe kane energjine e mjaftueshme per te formuar substancat e ndermjetme.po si e bejne lind pyetja edhe ketu.qe te formohet AB duhet qe A dhe B te perplasen me disa kende te caktuara.nese ka perplasme me kende te ndryshme nga keto nuk kemi reaksion.enzimat bejne te mundur qe perplasjet ndermjet grimcave te kryhen me kendet e sakte dhe rrisin keshtu probabilitetin e nje reaksioni.po ashtu ka rendesi edhe ambienti:ka reaksione qe mund te ndodhin me mire ne mungese te ujit dhe enzimat e bejne te mundur kete.
shembuj kei sa te duash:te llogaritesh qe gjithe sheqernat qe kthehen ne energji ne trupin tone katalizohen nga enzimat.ushqimet qe hajme duke filluar nga goja e deri te zorra e trashe shkaterrohen nga enzimat.nje nga perberesit e lotit qe pastron syrin nga bakteret e ndryshme,lisozima eshte emzime dhe shkaterron muret e bakterieve,levizjet e muskujve behen te mundura nga shkaterrimi i ATP nga enzima fosfatazi,formimi i ADN behet e mundur nga enzimat,edhe futja dhe tretja e dioksidit te karbonit brenda qelizave te kuqe te gjakut behet e mundur nga anidrazi karbonik dhe eshte nje menyre edhe per te ulur  perqendrimin e acideve ne gjak(sistemi tampon qe ka funsion te ule perqendrimin e acideve ne gjak qe do te ishin te demshme per njeriun).pak a shume cdo reaksion ne trupin e njeriut behet me ane te enzimave meqenese keto e pershpejtojne reaksionin.per te kuptuar me mire rendesine e keture enzimave mund te themi se ekzistojne semundje qe shkaktohen nga probleme te enzimave.mund te permend nje lloj anemije qe shkaktohet nga thyerja e shpejte e qelizave te gjakut dhe e gjithe kjo per faktin se mundgon nje enzime(glukoz 6 fosfat dehidrogjenazi) qe ul mbrojtjen qe i jep qelizes.probleme enzimash shkaktojne deme te jashtezakonshme kur mendojme se sistemi imunitar varet prej tyre.nese enzimat e mpiksjes sdo te funksiononin mire do te kishim nje mpiksje te tepert ose te pakte me rezultate si bllokim te kapilareve ose shkaterrim te qelizave.semundje te sistemit imunitar shkaktohen nga futja ne qarkullim te enzimave te ndryshme shkaterruese.
pak a shume keto jane enzimat.nese ka me shume ose shtojini ose do ti shtoj gjate rruges

do doja te thoja edhe dic me shume per ATP(dhe per GTP)

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 13-02-2005, 18:15:18
i kam rradhuar pak shkrimet per faktore kohe dhe provimesh...
fillimisht te themi qe ATP formohet nga nje baze piramidine(nje unaze) e lidhur me 3 grupe fosfat.ne trupin e njeriut ekzistojne dhe forma te tjera si GTP,CTP,TTP,UTP qe nevojiten ne formimin e adn megjithse gtp perdoret edhe per energji ne disa raste ose trasformohet ne atp.atp eshte ajo qe mund ta quanjme me plot gojen euro e trupit.vetem se kjo nuk zvleresohet.reaksio net ne trup kerkojne energji.kalimet e ioneve nepermjet membranes me ane te pompave kerkojne energji.mungesa e saj do te conte ne disekuiliber dhe kjo do te thonte cenim i jetes.levizjet e muskujve behet e mundur me ane te ATp dhe po ta shohim pas vdekjes njeriu ngrin per faktin se nuk ka me zevendesim te atp dhe adp ne fijet me te vogla te muskulit.nese llogaritim qe impulset nervoze levizin me ane te ndryshimeve te perqendrimeve te ioneve na dhe k dhe keto duhet te sillen ne vend nga pompa do te kuptonim sa vend te rendesishem ze atp.prodhimi i proteinave dhe adn kerkon energji po ashtu.zemra funsionon fale energjise qe i jepet pompave te ioneve.rruazat e gjakur qe nuk kane me berthame rrojne me energjine qe prodhojne mitokondrite dhe ne baze te kesaj energjie varet dhe kohezgjatja ne qarkullim e rruazave te gjakut.jo vetem kaq...hormonet kur veprojne te qelizat lidhen ne membranen e jashtme dhe sinjali i tyre percohet brenda ne nje forme zinxhiri.aktivizimi i  enzimave te ndryshme con ne trasformimin e atp ne cAMP qe nevojitet per te cuar mesazhin deri ne berthame(keto jane ata qe quhen percuesit e dyte).
ne pergjithsi energjia perftohet nga perdorimi i sheqernave qe jane ushqimet qe mund te perdoren menjehere.pas ketyre vijne yndyrnat dhe kur kemi nje agjerim te gjate fillojne te shkaterrohen edhe proteinat e ndryshme dhe keto faza cenojne jeten e nje personi dhe te gjitha keto per te formuar energjine pa te cilen trupi eshte i teri i mbaruar.
pak a shume keto jane funksionet e atp megjithse ajo ka edhe shume funksione te tjera si ne mekanizmat e mpiksjes se gjakut,ne mekanizmat molekular te formimit te memories se gjate dhe te shkurter etj.pak a shume keto jane.tani po kaloj ne menyren e perdorimit te ADN...

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 14-03-2005, 09:49:14
ne trupin e njeriut ka disa lloj mekanizmash  perdorimi te ADN.perdorimi i ADN ben qe nga nje zigote me ane te ndarjeve te arrihet deri ne 100 mije miliarde qeliza(ca thone qe mund te jete 10^15 qeliza megjithse pak rendesi ka).procesi qe con ne kete rritje numerike te qelizave quhet mitoze.ndersa formimi i gameteve behet me ane te nje procesi te ndryshem qe quhet meioze.cilat jane ndryshimet ndermjet ketyre 2 proceseve:
ne meioze kemi qe nga nje qelize nene formohen 2 qeliza bija qe kane te njejtin material gjenetik si prindi ndersa ne meioze qelizat qe formohen jane 4 dhe kane gjysmen e materialit gjenetik qe ka pasur nena.kjo per faktin se kur nje spermatozoid do te bashkohet me nje veze(pra gametet mashkullore dhe femerore) do te formojne zigoten e cila ka te njejten sasi kromozomesh qe ka qeliza normale.
duhet te permendim faktin qe ne mitoze kemi vetem nje grup fazash ndersa ne meioze kemi 2 grupe fazash per faktin se formohen 4 qeliza ne fund.
anomali ne ndarjen qelizore cojne ne kancer ne rastin e mitozes per arsye se faktore te ndryshem qe kontrollojne ndarjen qelizore nuk funksionojne me ne menyre te sakte.
si procesi i mitozes ashtu edhe ai i meiozes kane ne fakt nje kohe perpara se te filloje ndarja qe qeliza pergatitet per tu nenshtruar kesaj ndarjeje:eshte ajo qe quhet interfaze dhe konsiston ne formimin e strukturave te ndryshme qe do ti duhen qelizes gjate ndarjes....vazhdon me vone per mungese kohe....

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 15-03-2005, 18:48:36
proceset qe kryhen ne materialin gjenetik jane:dublikimi i adn,traskriptimi i adn ne arn dhe dhe perkthimi i arn ne proteina qe kryejne funksionin e tyre ne cdo vend te trupit.
normalisht dublikimi i adn ndodh ne rastet kur qeliza ben nje ndarje me ane te  procesit qe quhet mitoze ku nga ndarja e nje qelize formohen 2 qeliza qe kane te njejtin material gjenetik me qelizen e pare dhe kjo behet e mundur me ane te ketij mekanizmi.mitoza paraprihet nga nje faze pergatitore gjate se ciles qeliza behet gati per ndarjen dhe zmadhohet ne volum,fillon te dublikoje adn dhe organelet e ndryshme si mitokondrite,aparatin e golxhit etj.fazat ku kryhen keto jane quajtur me emrat G0,G1,S dhe G2.keto pika kontrollohen nga molekula qe njoftojne berthamen per gjendjen e qelizes ne cdo moment.kanceret,qe jane probleme ne ndarjet e qelizave ku qelizat fillojne te ndahen pa u ndalur dhe kemi nje ndarje te qelizave te pakontrolluar prishin pikerisht kontrollet qe jane ne kalimet nga g0 ne g1,S dhe g2 e ne mitoze.qeliza ne perfundim te cdo faze merr informacione per gjendjen dhe jep leje per kalimin ne fazen tjeter ose ne qendrimin ne ate faze.pershembull qelizat qe jane ne palcen e kockes qendrojne ne g0 gati per te filluar mitozen ne raste kur ka nevoje per prodhim qelizash te gjakut.leucemite(semundje e qelizave te palces se kockes,nga ndarja e te cilave do te formoheshin qelizat e bardhe e te kuqe) jane nje konseguence e problemeve te ketyre qelizave.
pervec fazave pergatitore kemi edhe fasen e mitozes ku ndodh edhe ndarja e qelizes ne 2 te tjera.nje faze shume e rendesishme eshte momenti kur kromozomet vendosen ne mes te qelizes dhe nga 2 polet e qelizes zgjaten fije qe formohen nga organelet qe quhen centriole dhe i terheqin kromozonet drejt poleve.gjate kesaj terheqjeje fillon edhe te formohet edhe prerja ne mes e qelizes.kjo eshte me fjale te thjeshta se cndodh ne mitoze.me ane te mitozes trupi i njeriut rritet ne peshe dhe ne madhesi.duhet te plotesoj ketu qe normalisht nje qelize ndahet deri ne 70 here dhe me pas eshte e destinuar te vdese.arsyeja e kesaj eshte se trupi vete kujdeset per mirembajtjen e indeve duke i zevendesuar qelizat here par here.arsyeja pse nje qeliza nuk ndahet me shume eshte arsye gjenetike dhe e kam permendur edhe me parame duket megjithse po e permend prape:cdo here qe ndodh nje dublikim i adn qelizore ka nje humbje te aneve te kromozomeve qe quhen telomere.enzima qe e ben kete pune quhet telomerazi dhe normalisht eshte aktive tek embrioni dhe inaktive te njeriu.perderisa qelizat e kancerit nuk njohin limit ne ndarje ka shume mundesi qe kjo enzime te jete aktive megjithse nuk kam informacion per kete gje.keshtu nga paaftesia per te rekuperuar keto copa qe humben me cdo ndarje vjen nje pike qe humben gjene qe jane vitale per qelizen dhe ajo vdes.nuk duhet ta ngaterrojme kete proces me ate te vdekjes qelizore te programuar.te themi ne rastin e pare qeliza vdes nga "halli" kurse ne rastin e dyte duhet te kete ndonje mesazh qe e con ne vdekje.per ta kuptuar me mire me shembull mund te them se ndarja e gishtave te embrioni behet fale vdekjes se programuar.ose rast tjeter jane qelizat qe prodhojne antitrupat qe formohen ne trupin e njeriut duhet ti nenshtrohen nje ndryshimi te sekuences se adn per arsye funksionale dhe nese qeliza qe i prodhon nuk ia del te beje nje ndryshim qe jep prodhim ajo vdes.keto qeliza quhen linfocitet B(do te flas dhe per to kur te shpjegoj gjentiken e sistemit imunitar).
ti rikthehemi edhe njehere procesit te dyte qe quhej meioze...

(informacione me te thelluara do te gjeni ne vazhdim te temes kur te shpjegoj gjenomen e njeriut  si dhe ne temen e kancereve sidomos per sa i perket portave qe kontrollojne ndarjen....)
« Editimi i fundit: 15-03-2005, 18:52:24 nga nemesis »

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 21-03-2005, 18:53:39
meioza ndryshon nga mitoza per faktin se 4 qelizat(ne meioze formohen 4 per arsyen qe do ta them me poshte) qe formohen nga e para nuk kane te gjithe materialin gjenetik po kane vetem gjysmen e tij.gametet, qe jane qelizat qe prodhehen te mashkulli e te femra nga bashkimi i te cileve do te formohet zigota formohen me kete lloj ndarje.meioza ne fakt perbehet nga 2 cikle te vazhdueshem qe jane quajtur thjesht meioza 1 dhe 2.meioza 1 eshte origjinal(pothuajse per arsyen qe do te permend) si mitoza ku paraprihet nga nje faze pergatitore ku dublikohet adn dhe organelet(pjeset e brendshme te qelizes si mitokondrite,aparati i goxhit etj) dhe proteinat e ndryshme qe do te nevojiten.kur mbaron meioza 1 kemi 2 qeliza qe kane nje numer kromozomesh sa e para.ketu ndodh edhe ajo qe e dallon nga mitoza:qeliza nuk e dyfishon materialin gjenetik po e kapercen fazen G1 dhe kalon direkt ne G2 dhe vazhdon ndarjen(do te kerkoja falje per nje gabim qe kam bere sepse kam harruar te them qe ndermjet g1 dhe g2 eshte fasa S ajo ne te cilen behet dublikimi i adn).ne fund do te kemi 4 qeliza me nje material gjenetik te pergjysmuar.keto qeliza tek mashkulli jane spermatozoidet dhe te femra jane oocitet.

ne meiozen 1 ndodh nje proces qe quhet crossing-over ne te cilen kromozomet nderrojne segmente adn ndermjet tyre.eshte ky proces qe con ne diferencat e ndryshme qe jane ndermjet qenieve njerezore.crossing-over eshte nje proces shume i rendesishem sepse con edhe ne formimin e rikombinimeve.ky proces ndodh rreth fundit te profazes(fasa e pare e mitozes dhe meiozes)per faktin se eksperimente te ndryshme kane treguar qe ne kete pike prodhohet nje sasi e vogel ADN qe mendohet te duhet per te riparuar kromozomet ne pikat ku ajne keputur.po ashtu eksperimente me kromozome te vecante qe ndryshonin per nga gjatesia e kraheve kane treguar qe crossing-over ndodh dhe kane dhene rezultatet eksperimentale per te provuar ate qe ishte nje teori.per momentin po e le me kaq procesin e crossing-over-it per t'iu kthyer ndoshta me vone.

mekanizmat me te zgjeruar te mitozes do ti shihni tek tema e kancerit sepse kane me shume lidhje me te

Temat e fundit