×
Hyrja
Profili

Forumi i Gjeografise
M A X
ne: 21-01-2020, 20:24:54
Fakte interesante rreth oqeaneve

Gjeografi

 

M A X
ne: 10-06-2019, 16:54:26
7 muaj natë, shihni ku ndodhet qyteti më i errët në botë

Gjeografi

Ka vende në botë ku njerëzit mësohen të jetojnë pa rrezet e diellit dhe shpesh iu nënshtrohen terapive me dritë. Në përgjithësi kjo ndikon negativisht në shëndetin fizik dhe atë mendor, pasi një pjesë e madhe e njerëzve preken nga depresioni. 


*
I.Azizi
ne: 21-03-2013, 23:18:31
Rugova me Pejën dhe Deçanin si qendra urbane turistike

Gjeografi

Ismet Azizi Alpet Shqipatare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2  të shtrira ndërmjet liqenit të...*
I.Azizi
ne: 16-02-2013, 16:23:55
Alpet Shqiptare në Shqipëri dhe Thethi si fshat turistik

Gjeografi

  Ismet Azizi Alpet Shqiptare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2 të shtrira ndërmjet li...

*
I.Azizi
ne: 12-02-2013, 23:48:28
Alpet shqiptare në Mal të Zi dhe Plava si qendër turistike

Gjeografi

Ismet AziziAlpet Shqipatare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2  të shtrira ndërmjet liqenit të ...

Berni
ne: 25-01-2013, 07:39:48
Liqeni që u merr jetën çdo vit 5 mijë njerëzve

Gjeografi

Nuk është liqeni Viktoria, të cilin të gjithë e kanë parë në filmin “Piranja”, por është një tjetër liqen Viktoria, i cili shtrihet në Afrikë. Një vend i çuditshëm ku natyra gërshetohet me misterin.Liqeni Viktoria shtrihet në 70.000 kilometra katrorë ndërmjet Ugandës, Tanzanisë dhe Kenias, paraq...

*
I.Azizi
ne: 27-12-2012, 10:24:18
Turizmi dhe mbrojtja e mjedisit

Gjeografi

Turizmi është një nga veprimtaritë më komplekse të shoqërisë së sotme moderne. Në vendet e zhvilluara, por edhe ne disa shtete në tranzicion, është produkt i rëndësishëm eksporti dhe gjenerator i punësimit. Përfshinë një gërshetim të gjerë dukurishë dhe raportesh që lindin gjatë kohës së udhëtim...

Berni
ne: 04-12-2012, 08:04:48
Manhatan, historia e lagjes që cilësohet si zemra e zemrës së botës

Gjeografi

Nëse Nju Jorku është zemra e Amerikës, atëherë Manhatani është zemra e zemrës. Jo thjesht se në ishullin prej 8746 kilometra katrorë jetojnë 1 milionë e gjysmë banorë, jo thjesht se aty është ekstremi i zhvillimit, jo thjesht se aty është qendra e “kryeqytetit” të OKB-së, dhe jo se aty prodhohen...
*
I.Azizi
ne: 18-03-2012, 21:11:26
Kosova e pasur me gurë të çmueshëm

Gjeografi

Në Kosovë ekzistojnë resurse të konsiderueshme të gurit të çmuar krizopras (chryzoprase), i cili në krahasim me gurin e njejt nga Australia, që është i njohur shumë mirë në botë, nuk është mbrapa për nga cilësia, ndoshta edhe më i bukur, deklaroi për agjensinë serbe Tanjug kryetari i Shoqatës Ge...

M A X
ne: 05-03-2012, 22:12:01
Fshatrat më të bukur në botë

Gjeografi

Flitet shumë për qytetet më të bukura të botës, por një revistë britanike solli edhe listën e dhjetë fshatrave më piktoresk të planetit. Nga brigjet e Afrikës në thellësinë e stepave ruse, këto janë dhjetë vende pothuajse të panjohura, që janë të bekuara me një bukuri të jashtëzakonshme.10. St. ...

Berni
ne: 17-02-2012, 10:18:24
Kepi i Gjelbër

Gjeografi

Ishujt e Kepit të Gjelbër ndodhen në brigjet perëndimore të Afrikës në Oqeanin Atlantik.Në shekullin XV, portugezët i zbulojnë si të pabanuara këta ishuj dhe fillojnë t’i popullzojnë. Gjatë kohës së tregtisë me skllav këta ishuj fitojnë në rëndësi dhe bëhen një qendër e tregtimit të skllaveve dh...

Berni
ne: 17-02-2012, 10:16:48
Toba, liqeni më vullkanik në botë

Gjeografi

Liqeni Toba, 100 km i gjatë dhe deri 30 km i gjerë, është liqe me prejardhje vullkanike në ishullin e Sumatrës në Indonezi. Ka nji sipërfaqe 1.103 km2 dhe thellësi 505 m dhe njihet si liqeni më i madh vullkanik në botë.

M A X
ne: 13-02-2012, 14:32:11
Superkontinenti Amasia

Gjeografi

Pas 50-200 milionë vjetësh pritet të lindë një kontinent i ri, që do të quhet Amasia. Emri vjen nga bashkimi i Amerikës dhe Azisë, nga shkrirja e të cilave do të përbëhet në të ardhmen superkontinenti më i ri i Botës.Mundësia për afrimin e kontinenteve është përfolur edhe më parë nga shkencëtarë...

Berni
ne: 30-01-2012, 15:02:05
Liqeni i Çadit

Gjeografi

Baseni i liqenit të Çadit shtrihet në pjesën qendrore të Afrikës, në skajin jugor të Saharës. Ultësira përfshinë 2.4 milionë kilometra katrorë (rreth 8 % të sipërfaqes së Afrikës) dhe kryesisht është i rrethuar me male dhe rrafshnalta: Tibesti në veri, Djebek Marra në lindje, Adamaoua dhe Mandar...

Berni
ne: 22-12-2011, 13:32:55
Malet Pirineje

Gjeografi

Malet Pirineje janë vargmale që shtrihen në jugperëndim të Evropës dhe formojnë kufi natyralë mes Francës dhe Spanjës. Vargmalet kanë gjatësi prej rreth 430 kilometra, duke filluar nga Oqeani Atlantik e deri te Deti Mesdhe.

M A X
ne: 20-12-2011, 14:57:17
Gjeodezia moderne

Gjeografi

Gjeodezia moderne, një dokumetacion pronësor i saktë dhe i sigurt"Ndërtimi i sistemit për informimin gjeografik (GIS) është një bazë e mirë për një gjeodezi dhe hartografi moderne të kohës", tha dje ministri i Inovacionit, Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (MITIK), Genc Pollo. Gjatë ...

Berni
ne: 12-12-2011, 17:02:49
Kaukazi

Gjeografi

Kaukazi është masiv malor, i cili gjendet mes Detit të Zi dhe liqenit Kaspik, në regjionin e Kaukazit. Kaukazi zakonisht merret si kufi natyror në lindje, që kufizon Evropën me Azinë. Mali Kaukaz përbëhet nga dy sisteme malore të ndara, e këto janë Kaukazi i Madh dhe Kaukazi i Vogël.


M A X
ne: 14-11-2011, 13:12:04
7 mrekullitë e natyrës

Gjeografi

Nëpërmjet votimit në internet dhe përzgjedhjes së specialistëve, fondacioni “New7wonders”, me qendër në Zvicër përzgjodhi shtatë “mrekullitë e reja të natyrës”. Nga Amazonat në Amerikën Latine deri tek Mali Table në Afrikën e Jugut, shkurtimisht një përshkrim:1)Në vend të parë janë vendosur ...

M A X
ne: 13-11-2011, 13:33:02
Imazhe përrallore nga Polinezia

Gjeografi

Tahiti, Bora Bora, Moorea, imazhe përrallore nga PolineziaImazhe përrallore vijnë nga Polinizia. Pamje të mrekullueshme të ishujve të saj, si Tahiti, Bora Bora dhe Moorea. (er/cu/BalkanWeb) 

M A X
ne: 12-11-2011, 10:41:34
Pushime të paharrueshme në… Irak

Gjeografi

Një vend i shkatërruar nga një luftë e gjatë dhe terrorizmi, Iraku synon të shndërrohet në një oaz turistik i së ardhmes. Ndonëse konsiderohet si një prej destinacioneve më të rrezikshme në planet, disa operatorë turistikë do ta përfshijnë për herë të parë në paketat e tyre këtë fund viti.Sipas ...

M A X
ne: 11-11-2011, 12:00:25
Ishulli më i ri në botë

Gjeografi

Një ishull i ri po lind si pasojë e aktivitet të një vullkani nënujor pranë ishullit Kanarinë. Flluskat e vullkanit po nxjerrin në sipërfaqe shkëmbinj, të cilët po shpërndahet në sipërfaqe dhe si pasojë po formojnë ishullin më të ri në Tokë. Ishulli më i ri në Tokë [url=http://www.shekulli.com.al/shekulli/2Berni
ne: 14-09-2011, 12:51:13
San Marino, republika më e vjetër në botë

Gjeografi

Republika e San Marinos e njohur edhe si Republika e Qetë e San Marinos apo San Marino është një shtet në pjesën jugore të Evropës, është plotësisht i rrethuar nga Italia. Pavarësia e Republikës ka origjinë antike, kështu që konsiderohet se San Marino është republika më e vjetër në botë.

M A X
ne: 07-09-2011, 16:15:20
Vilkabamba

Gjeografi

Ka diçka të çuditshme në Vilkabamba. Diçka që i lejon banorët e saj të jetojnë deri në 140 vjet. Ata jo vetëm që arrijnë të jetojnë gjatë, por arrijnë të kenë një shëndet të përkryer deri në fund të jetësVilkabamba, vendi që ka mposhtur vdekjenTë jetosh gjatë, të lësh pas dhjetëra vite jetë dhe ...


Berni
ne: 06-09-2011, 16:21:30
Kush i ndërtoi qytetet e para?

Gjeografi

Sumerët ishin një popull që jetonte në Mesopotaminë jugore (Iraku i sotëm) 5000 vjet më parë. Ata shpikën karrocat me rrota dhe një prej sistemeve më të hershme të shkrimit.Ky nivel i përcakton ata si qytetërimi i parë në botë. Emri Mesopotami rrjedh nga greqishtja, që do të thotë “toka midis dy...

M A X
ne: 12-08-2011, 16:20:21
Ishujt sekretë të Mesdheut

Gjeografi

Kush banon dhe jeton gjithë vitin në qytet, e njeh mirë masën e stresit dhe lodhjes që merr në këmbim të komoditetit të tij.Kështu që, kur vjen koha e pushimeve, arratia nga bota e industrializuar, presioni dhe ritmi i jetës së qytetit, bëhet kushtiparësor për pushime ideale.[img width=518 heigh...

Berni
ne: 07-08-2011, 11:49:55
Liqeni bëhet i kuq në Teksas, shenjë apokalipsi?

Gjeografi

Një nga liqenët artificialë të Teksasit është kthyer i kuq. Rezervuari OC Fisher në San Angelo State Park në rajonet perëndimore të Teksasit, ka një hije të thellë të kuqe, pasi nivelet e tij kanë rënë gjatë thatësirës, u njoftua nga LiveScience.com.

M A X
ne: 02-07-2011, 10:44:41
Nëntë grupe ishujsh të Paqësorit Jugor

Gjeografi

[html]
http-equiv="content-type">style="border-collapse: separate; color: rg...

M A X
ne: 24-06-2011, 18:57:58
Cili është vendi më i madh në botë?

Gjeografi

Rusia është kaq e madhe sa në të mund të hyjë dy herë Kanadaja, që është vendi i dytë më i madh i botës. Siberia – pjesë e Rusisë që ndodhet në Azi dhe shtrihet nga Malet Urale deri në Oqeanin Paqësor mbulon më shumë se 75% të të gjithë sipërfaqes së vendit. Në KremlinKremlini i Moskës ishte kës...


Berni
ne: 25-04-2011, 08:45:57
Uhuru - maja e lirisë

Gjeografi

Kilimanxharo, mali i mrekullueshëm, gjendet në kufirin mes Tanzanisë dhe Kenisë. Kjo është maja më e lartë në Afrikë. Kilimanxharo nga vendasit quhet Uhuru, çka nënkupton majën e lirisë.

Berni
ne: 19-04-2011, 16:14:17
Kush ishin keltët?

Gjeografi

Emërtimi keltë nuk i drejtohet një populli të vetëm që i përket një etnie të caktuar, por grupesh fisnore që kanë të përbashkët gjuhën, zakonet fetare dhe format e shprehjes artistike.Dialektet e ndryshme gjuhësore të përdorura nga keltët janë indoevropiane, ashtu si latinishtja, greqishtja, gju...


M A X
ne: 11-03-2011, 01:07:58
10 qytetet më të nënvlerësuara të botës

Gjeografi

Destinacione si Londra, Parisi apo Nju Jorku janë vazhdimisht të preferuara prej turistëve në të gjithë botën, por ekziston edhe një listë me qytetet shumë pak të vizituara, ndonëse kanë shumë për të ofruar.Revista amerikane “Travel and Leisure” ofroi një listë të këtyre destinacioneve të nënvle...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board