Gjeografi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me gjeografine.


Pergjigje nga: olti, erlehta

Antarktida po shkrihet

M A X
28-12-2020, 00:56:30
...
antartida.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: olti, ~AnnA~

Trekendeshi i Bermudes!

M A X
31-03-2020, 12:15:05
 
trekendeshi bermudes bermuda triangle.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
10-06-2019, 16:54:26

7 muaj natë, shihni ku ndodhet qyteti më i errët në botë

Ka vende në botë ku njerëzit mësohen të jetojnë pa rrezet e diellit dhe shpesh iu nënshtrohen terapive me dritë. Në përgjithësi kjo ndikon negativisht në shëndetin fizik dhe atë mendor, pasi një pjesë e madhe e njerëzve preken nga depresioni. 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
21-03-2013, 23:18:31

Rugova me Pejën dhe Deçanin si qendra urbane turistike

Ismet Azizi Alpet Shqipatare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2  të shtrira ndërmjet liqenit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
16-02-2013, 16:23:55

Alpet Shqiptare në Shqipëri dhe Thethi si fshat turistik

  Ismet Azizi Alpet Shqiptare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2 të shtrira ndërmjet li...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
12-02-2013, 23:48:28

Alpet shqiptare në Mal të Zi dhe Plava si qendër turistike

Ismet AziziAlpet Shqipatare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2  të shtrira ndërmjet liqenit të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-01-2013, 07:39:48

Liqeni që u merr jetën çdo vit 5 mijë njerëzve

Nuk është liqeni Viktoria, të cilin të gjithë e kanë parë në filmin “Piranja”, por është një tjetër liqen Viktoria, i cili shtrihet në Afrikë. Një vend i çuditshëm ku natyra gërshetohet me misterin.Liqeni Viktoria shtrihet në 70.000 kilometra katrorë ndërmjet Ugandës, Tanzanisë dhe Kenias, paraq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
27-12-2012, 10:24:18

Turizmi dhe mbrojtja e mjedisit

Turizmi është një nga veprimtaritë më komplekse të shoqërisë së sotme moderne. Në vendet e zhvilluara, por edhe ne disa shtete në tranzicion, është produkt i rëndësishëm eksporti dhe gjenerator i punësimit. Përfshinë një gërshetim të gjerë dukurishë dhe raportesh që lindin gjatë kohës së udhëtim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: inteligjent1, olti

Qytetet më të shtrenjta në botë

Pussy Lover
01-08-2012, 16:25:07
amsterdam, bruksel
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
18-03-2012, 21:11:26

Kosova e pasur me gurë të çmueshëm

Në Kosovë ekzistojnë resurse të konsiderueshme të gurit të çmuar krizopras (chryzoprase), i cili në krahasim me gurin e njejt nga Australia, që është i njohur shumë mirë në botë, nuk është mbrapa për nga cilësia, ndoshta edhe më i bukur, deklaroi për agjensinë serbe Tanjug kryetari i Shoqatës Ge...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-02-2012, 10:18:24

Kepi i Gjelbër

Ishujt e Kepit të Gjelbër ndodhen në brigjet perëndimore të Afrikës në Oqeanin Atlantik.Në shekullin XV, portugezët i zbulojnë si të pabanuara këta ishuj dhe fillojnë t’i popullzojnë. Gjatë kohës së tregtisë me skllav këta ishuj fitojnë në rëndësi dhe bëhen një qendër e tregtimit të skllaveve dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
13-02-2012, 14:32:11

Superkontinenti Amasia

Pas 50-200 milionë vjetësh pritet të lindë një kontinent i ri, që do të quhet Amasia. Emri vjen nga bashkimi i Amerikës dhe Azisë, nga shkrirja e të cilave do të përbëhet në të ardhmen superkontinenti më i ri i Botës.Mundësia për afrimin e kontinenteve është përfolur edhe më parë nga shkencëtarë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-01-2012, 15:02:05

Liqeni i Çadit

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-12-2011, 13:32:55

Malet Pirineje

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 14:57:17

Gjeodezia moderne

Gjeodezia moderne, një dokumetacion pronësor i saktë dhe i sigurt"Ndërtimi i sistemit për informimin gjeografik (GIS) është një bazë e mirë për një gjeodezi dhe hartografi moderne të kohës", tha dje ministri i Inovacionit, Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit (MITIK), Genc Pollo. Gjatë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
14-11-2011, 13:12:04

7 mrekullitë e natyrës

Nëpërmjet votimit në internet dhe përzgjedhjes së specialistëve, fondacioni “New7wonders”, me qendër në Zvicër përzgjodhi shtatë “mrekullitë e reja të natyrës”. Nga Amazonat në Amerikën Latine deri tek Mali Table në Afrikën e Jugut, shkurtimisht një përshkrim:1)Në vend të parë janë vendosur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-11-2011, 10:41:34

Pushime të paharrueshme në… Irak

Një vend i shkatërruar nga një luftë e gjatë dhe terrorizmi, Iraku synon të shndërrohet në një oaz turistik i së ardhmes. Ndonëse konsiderohet si një prej destinacioneve më të rrezikshme në planet, disa operatorë turistikë do ta përfshijnë për herë të parë në paketat e tyre këtë fund viti.Sipas ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2011, 12:00:25

Ishulli më i ri në botë

Një ishull i ri po lind si pasojë e aktivitet të një vullkani nënujor pranë ishullit Kanarinë. Flluskat e vullkanit po nxjerrin në sipërfaqe shkëmbinj, të cilët po shpërndahet në sipërfaqe dhe si pasojë po formojnë ishullin më të ri në Tokë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-09-2011, 12:51:13

San Marino, republika më e vjetër në botë

Republika e San Marinos e njohur edhe si Republika e Qetë e San Marinos apo San Marino është një shtet në pjesën jugore të Evropës, është plotësisht i rrethuar nga Italia. Pavarësia e Republikës ka origjinë antike, kështu që konsiderohet se San Marino është republika më e vjetër në botë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-09-2011, 16:15:20

Vilkabamba

Ka diçka të çuditshme në Vilkabamba. Diçka që i lejon banorët e saj të jetojnë deri në 140 vjet. Ata jo vetëm që arrijnë të jetojnë gjatë, por arrijnë të kenë një shëndet të përkryer deri në fund të jetësVilkabamba, vendi që ka mposhtur vdekjenTë jetosh gjatë, të lësh pas dhjetëra vite jetë dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-09-2011, 16:21:30

Kush i ndërtoi qytetet e para?

Sumerët ishin një popull që jetonte në Mesopotaminë jugore (Iraku i sotëm) 5000 vjet më parë. Ata shpikën karrocat me rrota dhe një prej sistemeve më të hershme të shkrimit.Ky nivel i përcakton ata si qytetërimi i parë në botë. Emri Mesopotami rrjedh nga greqishtja, që do të thotë “toka midis dy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-08-2011, 16:20:21

Ishujt sekretë të Mesdheut

Kush banon dhe jeton gjithë vitin në qytet, e njeh mirë masën e stresit dhe lodhjes që merr në këmbim të komoditetit të tij.Kështu që, kur vjen koha e pushimeve, arratia nga bota e industrializuar, presioni dhe ritmi i jetës së qytetit, bëhet kushtiparësor për pushime ideale.Imagjinoni nëse moza...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-08-2011, 11:49:55

Liqeni bëhet i kuq në Teksas, shenjë apokalipsi?

Një nga liqenët artificialë të Teksasit është kthyer i kuq. Rezervuari OC Fisher në San Angelo State Park në rajonet perëndimore të Teksasit, ka një hije të thellë të kuqe, pasi nivelet e tij kanë rënë gjatë thatësirës, u njoftua nga LiveScience.com.Uji është i ndenjur dhe plot me peshq të ngord...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 10:44:41

Nëntë grupe ishujsh të Paqësorit Jugor

VanatuNumri i ishujve: 4 ISHUJ KRYESORË DHE 80 ISHUJ MË TË VEGJËLSipërfaqja: 12.189 km2Popullsia 219. 000Vanuatu është një varg ishujsh malorë, vullkanikë. Të mbuluar me pyje tropikale të harlisura. Në Vanuatu ekzistojnë nëntë vullkanë active, ku përfshihet dhe Mali Jasur, në ishullin e Tanës. K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-06-2011, 18:57:58

Cili është vendi më i madh në botë?

Rusia është kaq e madhe sa në të mund të hyjë dy herë Kanadaja, që është vendi i dytë më i madh i botës. Siberia – pjesë e Rusisë që ndodhet në Azi dhe shtrihet nga Malet Urale deri në Oqeanin Paqësor mbulon më shumë se 75% të të gjithë sipërfaqes së vendit. Në KremlinKremlini i Moskës ishte kës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe