Gjeografi - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me gjeografine.

Berni
03-08-2010, 02:02:34

Himalajet, poshtë çatisë së botës po behet një tunel

Një tunel në çatinë e botës, për të rimarrë terrenin e humbur. Ky është projekti i fundit i hartuar për të forcuar kontrollin e Indisë në territorin e maleve Himalaje, duke e bërë kështu më pak të vështirë jetën e qytetarëve të këtyre zonave.

ßåßy ღ
22-07-2010, 11:05:42

National Geographic, Shqiperia mes 6 vendeve me thesare turistike

Shqipëria është një nga gjashtë vendet e Ballkanit, qe është prezantuar në suplementin e muajit qershor të revistës "National Geographics".Botimi me titull "Ballkani Perëndimor, vendi i zbulimeve", prezanton thesaret natyrore, historike dhe kulturore të rajonit. I pranishëm dje në prezantim, min...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-07-2010, 15:36:24

Perandoria turistike turke

Riviera turke vazhdon të jetë vendi që të bënë për vete sapo të shkelësh në një nga bregdetet e saj.Plazhet ekzotike, rëra e pastër, kaltërsia e ujit, hotelet luksoze me çmime relativisht të lira, ushqimi oriental e shumë elemente përcjellëse të menysë turistike turke, mbeten oferta më ideale pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-07-2010, 15:23:03

Beteja për Nilin

U jep ushqim dhe punë të paktën 300 milionë personave, furnizon me ujë tokat dhe digat hidroelektrike. Lumi më i gjatë në botë po shndërrohet në një objekt konflikti: gjysma e Afrikës po rebelohet ndaj Egjiptit, duke kërkuar ndarjen e re të sasisë së ujit.Nëse për shumë mijëvjeçarë Nili është ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-07-2010, 00:39:31

Amsterdami i seksit, qepëve të njoma dhe islamofobisë

Eshtë sfiduese të shkosh për herë të parë në Hollandë me njëmijë e një përfytyrime për shembull për lirinë seksuale që do të gjesh atje, apo me përfytyrime për njerëzit që do i shikosh të tymosin bar në çdo cep të ndriçuar apo të errët, - e përkundër kësaj, - të shikosh një të ri prej Stambolli ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-07-2010, 15:06:50

Venecia, Qyteti magjik i Europes

Venecia është një qytet-ishull i madh, i bukur, që ngrihet mbi dallgët e detit Adriatik, si një sirenë magjike dhe që, sipas legjendave, prej shekujsh është në kërkim të të dashurit të saj, i cili do ta bëjë një ditë të lumtur. Themelet e qytetit u hodhën në datën e largët 25 mars të vitit 421 p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-06-2010, 01:08:09

Dhjetë statujat më të mëdha në botë

Monumentet më të famshme që janë ndërtuar për të kapur qiellinStatujat shërbejnë për të përkujtuar e nderuar koncepte e njerëz. Ngrijnë kulte e rrëfejnë përulësi. Janë me përmasa të ndryshme sipas kohës e stilit, të cilit janë ndërtuar. Por, disa statuja janë aq të mëdha dhe për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
I.Azizi
03-05-2010, 20:17:34

Prof. Dr Musa Gashi

Prof. Dr Musa Gashi u shkollua në Mitrovicë dhe Prishtinë.U diplomua në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Beograd (1952), në të cilin mbrojti edhe magjistraturën në lëmin e turizmit më 1967, ndërsa disertacionin e doktoratures në Prishtinë në vitin 1973.Karrierën e tij e filloi si më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 12:33:59

Shkretëtira e Gobit, oqeani i kthyer në thatësirë

Shkretëtira e Gobit është hapësira e dytë më e thatë e planetit, pas Saharasë. Një det i vërtetë rëre edhe pse mijëra e mijëra vjet më parë Gobi ishte një det, madje një oqean i brendshëm më i madh se MesdheuShkretëtira e Gobit, oqeani i kthyer në thatësirëShkretëtira e Gobit ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: DEMONI, BeRni

Si lindi Europa

DEMONI
19-04-2010, 22:38:00
interesante
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
23-03-2010, 20:22:23

Lumi Ibër

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
22-03-2010, 16:12:15

Gjeografia e Trojeve ShqiptareRrafshnalta e Peshterrit Nga Wikipedia, Encikloped

Rrafshnalta e PeshterritRrafshnalta e Peshterrit, (njihet edhe si vetëm Peshterr), është rrafshnaltë karstike me një lartësi mbidetare prej 1250 m në jugperëndim të Serbisë, gjegjësisht veriu i trojeve shqiptare. Rrafshnalta e Peshterrit është e pasur me kullosa. Popullsia kryesisht merret me bl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-02-2010, 12:27:52

Misteri i shpellave Huashan që mbajnë sekret historinë e tyre

Shpella numër 35 është 170 metra e thellë dhe ka një sipërfaqe prej afro 12 mijë metrash katrorë dhe është shpella më e madhe e të gjithë zinxhirit të shpellave të malit Huashan. Hyrja e kësaj shpelle nuk është e madhe. Por, pas një kanali të ngushtë afro 20 metra të gjatë, të del para syve një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-01-2010, 20:24:58

Akullnajë e pashkrirë në Shqipëri

Një grup gjeografësh anglez kanë zbuluar një grup akullnajash në malet veriore të Shqipërisë. Akademikët nga universiteti i Mançesterit kanë gjetur katër akullnaja përgjatë maleve të Shqipërisë. Ato formojnë një gjërësi prej 2 mijë metrash dhe nuk është shkrirë që nga koha kur është krijuar. Laj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 01:06:53

Esen, qendra e kultures europiane 2010

Nje prej zonave me te pasura minerare te Gjermanise, Lugina e Ruhrit, nuk eshte vetem simbol i industrise se rende ku u bazuan themelet e shtetit te shek XX.Kete e verteton me se miri qyteti i Esenit qe eshte shpallur si qyteti i Kultures ne Europe per vitin 2010. Shume fabrika ne kete qytet tas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2010, 23:51:03

Tri fytyrat e Romës

Tri fytyrat e RomësAndrew McCarthyEshtë mesnatë - kambanat e Kishës sapo ranë. Hëna është një ditë pas të plotës. Jam duke ngrënë akullore teksa qëndroj në shkallët e shatërvanit në mes të Sheshit "Santa Maria di Trastevere" në Romë. Jam ndërmjet një të dehuri dhe një çifti që p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:45:43

Shkatërrimi i Sodomit dhe Gomorrës

RREFIMI APOKALIPTIK/Shkatërrimi i Sodomit dhe GomorrësJessica CecilLibri i gjenezës përmban disa prej historive më dramatike që mund të jenë rrëfyer ndonjëherë. Njëra prej tyre ka qenë për mijëra vjet me radhë si një mësim i fuqishëm për rreziqet e ligësisë: historia e Sodomit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2009, 15:21:50

Na ishte njëherë City

Londra në kohë krize duket si qytet fantazëm: restorante të boshatisura, dyqane të mbyllura, mijëra vende pune të humbura. Qyteti simbol i bumit të financës paguan çmimin e zhvillimit artificial …Na ishte njëherë CityShumë shpresa të reja të gastronomisë ndërkombëtare janë fry...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ajbiii
02-05-2009, 17:41:50

PRESHEVA-my city

Presheva eshte qytet ne pjesen me jugore te serbies dhe ne lindje te Kosoves {KOSOVA LINDORE},sic njihet edhe me kete emer.Komuna e presheves ka pozit strategjike ne trekendeshin Serbi-Maqedoni-Kosove.Sipas regjistrimit te fundit Presheva ka mbi 40.000 banor,mbi 92% te banuar me shqiptar {Pkicat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2009, 00:29:48

Sulfur ne atmosfere per te ulur temperaturen e Tokes

Gjate punimeve te kongresit te Unionit Gjeofizik Amerikan eshte hedhur nje ide e padegjuar me pare per te ulur temperaturen e Tokes.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-12-2008, 13:59:34

Azia e Re, nga Pakistani në Tibet

Kontinenti me kufijtë më të lëkundshëm është Azia, ku Lufta e Dytë Botërore nuk ka përfunduar kurrëAzia e Re, nga Pakistani në TibetNë këto kohë, kontinentet e vetëm të karakterizuar nga kufij të palëv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-12-2008, 15:08:58

Kartum, rilindja nga gërmadhat e luftës

Paratë nga nafta e kanë shndërruar kryeqendrën në një ishull luksoz plot grataçela dhe qendra tregtareKartum, rilindja nga gërmadhat e luftësPavarësisht Darfurit, kryeqyteti i Sudanit ndodhet në një periudhë bumiE quajnë "Grande vela" i Muamar Gedafit, por në të vërtetë, hoteli i ri duket si një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
16-10-2008, 12:01:06

Ekologji-Vdekja e Liqenit Aral!

"Vdekja" e Liqenit AralTemat ekologjike në kohën e sotme bashkëkohore janë aktualitete të pashmangshme. Në ktë aspekt temë diskutimikemi detin - liqeni Aral, si të doni. Viteve të gjashtëdhjettëta të shekullit të kaluar filloi zvoglimi i sipërfaqes së tijë, për arsye të përdorjes së ujit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, BeRni

Kailas, mali i zotave

erlehta
29-06-2008, 10:28:32
kaliash
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-04-2008, 08:49:33

Uganda, vendi më "i ri" në botë

Popullsia më e re e planetit jeton në zemër të Afrikës: 56% e banorëve të Ugandës është nën moshën 18 vjeçNë Ugandën e largët afrikane, që në vitin 1998 është ngritur një institucion i posaçëm, i cili merret me këshillimin e qeverisë në lidhje me politikat demografike. I është d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-03-2008, 11:33:39

Shqipëria 4 milionë

Emigracioni ka ndalur ne kuoten e rreth 700 mije personave. Te tjeret, jetojne ne Shqiperi. Dhe po shtohen me shpejtesiDritan Laci Pas një ndalese në fillimin e viteve 90-të, e influencuar kjo nga lëvizjet emigratore, duket se Shqipëria do t’i kthehet edhe njëherë vrullshëm shti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-02-2008, 10:33:07

Doha, vendi i njëmijë e një netëve

Në shtatë vjet, kryeqyteti i Katarit ka kaluar nga Mesjeta në një jetë moderne, falë një emiri që i ka dhënë jetë revolucionit urban. Luks i shfrenuar, gradaçela, hotele, qendra tregtare dhe një ishull artificial për miliarderët. Qëllimi? Për të rivalizuar Dubain, duke filluar që nga emri: "Perl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-09-2007, 14:44:31

Vizitë në Elsinor, në kështjellën e Hamletit !

Historia e qytetit danez Elsinor është e gjatë dhe interesante. Ajo lidhet me tragjedinë e famshme të quajtur “Hamlet”. Udhëtimi nëpër Elsinor përshkohet nga emocione të ankthshme dhe vërtet i ngjason një drame të thellë, përmasat e së cilës të tronditin në shpirt. Është kjo drama e përjetshme e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-03-2007, 07:43:14

Ekuadori - në vendin e maleve të zjarrta !

Cotopaxi ka formën më interesante e më të bukur ndër të gjitha majat kolosale të Andeve të larta. Ai është një kazan i vërtetë natyror, që mbulohet shpesh me një masë të stërmadhe dëbore, e që ndriçon gjatë perëndimit të diellit me një shkëlqim të pamasë", shkruante dikur Aleksandër fon Humboldt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe