Gjeografi - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me gjeografine.

M A X
11-03-2011, 01:07:58

10 qytetet më të nënvlerësuara të botës

Destinacione si Londra, Parisi apo Nju Jorku janë vazhdimisht të preferuara prej turistëve në të gjithë botën, por ekziston edhe një listë me qytetet shumë pak të vizituara, ndonëse kanë shumë për të ofruar.Revista amerikane “Travel and Leisure” ofroi një listë të këtyre destinacioneve të nënvle...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-02-2011, 02:11:03

Fundi tragjik i gjeografisë

Kemi navigatorin satelitor, kemi "Google Maps" dhe mund të gjejmë vendndodhjen e çdo lloj gjëje. Por, ka edhe nga ata që nuk janë aspak dakord me atë se çfarë po ndodh në një botë shumë teknologjikeFundi tragjik i gjeografisëE hequr nga shumë shkolla në Perëndim, gjeografia e di...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-02-2011, 12:15:37

Jeta e indianëve të Amazonës

Këta janë disa nga pjesëtarët e fundit të tribusë Awa, një grup që jeton në thellësitë e pyjeve të Amazonës.Edhe pse po mundohen që të ruajnë mënyrën tradicionale të jetesës së tyre, ky grup e ka të sigurtë humbjen e betejës me “shpyllëzuesit”.Tashmë kanë mbetur vetëm 70 pjesëtarë të pakontaktua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-02-2011, 12:45:58

Florida, Shkëlqimi dhe rënia e saj

Dikur ishte parajsa e pensionistëve, emblema e pushimeve dhe e parqeve të lojërave. Sot, emri i saj evokon papunësinë dhe shtëpitë në shitje. Politika e guvernatorit të ri republikan ka nisur të jetë nën shënjestër.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-01-2011, 13:54:15

Afrika po çahet në dysh nga aktiviteti i jashtëzakonshëm sizmik

Shenjat nisën që dy vjet më parë. Aktiviteti sizmik në veriperëndim të Afrikës ka nisur që të shfaqet dukshëm, ndërsa kontinenti po ndahet në dysh ngadalë. Studiuesit thonë se llava në këtë rajon është e njëjtë me magmën që është në shtratin e detit dhe se në fund të këtij aktiviteti uji do të m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2011, 09:47:19

Superqytetet, moda e re e së ardhmes

Procesi i urbanizimit do të jetë më i vrullshëm se kurrë në 15 vitet e ardhshme, ndërsa metropolet gjigante do të shndërrohen gjithmonë e më shumë në modë, sipas një studimi të kompanisë financiare “Frost & Sullivan”.Deri në vitin 2025, në “superqytete” do të jetojë 60% e popullsisë së botës ose...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2010, 19:10:58

Të gjithë të çmendur pas ishujve

Ishujt janë dete dhe kontinente, mistere dhe dashuri klandestine; janë mishërimi i dëshirave dhe frikës sonë më të thellë. Imagjinarë apo të vërtetë, ishujt vazhdojnë të frymëzojnë filma, këngë, reklama e videolojëraTë gjithë të çmendur pas ishujveEkzistojnë ishuj në të cilët do...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-12-2010, 10:12:45

Kanali i Panamasë

Kanali i Panamasë ka një gjatësi prej 82 kilometrash dhe kalon nëpër ngushticën e Panamasë, duke lidhur Oqeanin Atlantik me Oqeanin Paqësor dhe është një rrugë kyçe për tregtinë detare ndërkombëtare. I ndërtuar mes vitit 1904 dhe 1914, trafiku vjetor është rritur nga rreth 1000 anije në ditët e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-11-2010, 14:46:55

Amerikanët arritën në Evropë 500 vjet para lindjes së Kristofor Kolombit

Kur Kristofor Kolombi shëtiste si në paradë rrugëve të Spanjës, indianët e Amerikës që solli me vete, nuk ishin amerikanët e parë në Evropë.Një grup shkencëtarësh, të cilët kanë studiuar intensivisht gjenet e një familjeje islandeze, deklarojnë se amerikanët e parë në Evropë kanë ardhur plot pes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2010, 01:18:29

Altari ku Sava martohet me Danubin

Ditari i gazetarit 20 tetor 2010. Rasti, që sipas latinëve është mbret, desh që këto ditë tetori të bëja një udhëtim në Beograd. Shkaku? Takimi rajonal i Byrove të Sigurimit të Kartonit Jeshil. Thashë të “armatosem”. Në ndihmë. Statistikat. Interneti. E njohur, shekullore, “lufta e ftohtë” mes S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-10-2010, 16:15:35

Tunguska, qyteti që u godit nga një yll i vdekur

Më 1928, qyteti u shkatërrua papritur. Teoria: një vrimë e zezë mikroskopike goditi Tokën.

Berni
29-09-2010, 01:44:40

Gjeneva, qyteti ndërkombëtar me histori të pasur shqiptare

Isidor KOTIKëtë fillim shtatori e gjeta Gjenevën "të përlotur" nga kapriçot e natyrës. Shiu i imët e kishte shprishur paksa bukurinë e natyrës brilante dhe konfigurimin estetik, por jo imazhin që shfaqet fill pas lindjes së diellit. Nën petkun e pasqyrës së vet, një ndër 10 qytetet më të bukura ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-09-2010, 00:19:13

EUROPA, në kërkim të origjinës, mes trashëgimisë dhe kufijve

Jacques Le GoffEvropa qe fillimisht një mit dhe konceptim gjeografik. Miti e bën Evropën të lindë në Lindje. Fjala dhe ideja e bëjnë shfaqjen e tyre në mitologjinë greke, bërthama më e vjetër e qytetërimit të pranishëm në territorin e asaj që më pas do të bëhet Evropë. Evropa figuron si bijë e A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-09-2010, 14:50:52

Hokkaido, ishulli parajsë…

Kushdo ka mundësinë dhe është një i apasionuar pas turizmit të gjelbër, do të gjejë parajsën në një nga zonat me të bukura të planetit që ndodhet në Japoni.Bëhet fjalë për ishullin e Hokkaido-s, mrekulli e vërtetë natyrore. Vendet më ekzemplare mund të vecohen, liqeni Toya dhe gadishulli Shireto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, BeRni

Austria: Europa e blertë

ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ
12-09-2010, 23:29:21
Ja... sa t'liberalizohen vizat dhe t'marrim pronat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-09-2010, 15:46:51

Sllovakia misterioze

Udhëtim në një tokë të LindjesNdoshta nëse nuk do të kisha Sllovakinë matanë kufirit nuk do të isha në gjendje të jetoja. Kur jam i dërrmuar nga trishtimi dhe mërzia, apo kur vendi im bëhet “i padurueshëm” dhe i bezdisshëm, i hipi makinës dhe shkoj në Sllovaki.

Berni
22-08-2010, 20:23:12

Berlini, seksi, por jo i varfër

Ekonomia e qytetit po rritet me ritme tri herë më të larta se në pjesën tjetër të vendit, tregu i punës po ndryshon dhe të ardhurat janë më të larta. Por diçka nuk ka ndryshuar: në kryeqytetin gjerman jetohet shumë mirë.

M A X
15-08-2010, 02:54:38

Las Vegasi

 LAS VEGAS/Përse mëkati nuk mjaftonKevin ConnollyNëse jugu i Francës është një vend plot diell për njerëz të dyshimtë, atëherë Las Vegasi, në Nevada është një vend i ndritshëm ku lulëzojnë dëshirat e errëta. Qyteti e shfaq në mënyrë kaq të gjallë premtimin e neonave për fitime pa punuar kundrejt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2010, 02:53:58

Qipro Veriore

Kazino, klube nate, ruse shumë të bukura. Presidenti i ri i pjesës turke të ishullit premton që ta shndërrojë atë në Las Vegasin e MesdheutQIPRO VERIORE/ Dolçe Vita në ishullin e ëndrrave të humburaBixhozxhinjtë e adhurojnë Qipron veriore. Kazino super moderne. Shërbime luksoze. Të huaj, me të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-08-2010, 02:02:34

Himalajet, poshtë çatisë së botës po behet një tunel

Një tunel në çatinë e botës, për të rimarrë terrenin e humbur. Ky është projekti i fundit i hartuar për të forcuar kontrollin e Indisë në territorin e maleve Himalaje, duke e bërë kështu më pak të vështirë jetën e qytetarëve të këtyre zonave.

ßåßy ღ
22-07-2010, 11:05:42

National Geographic, Shqiperia mes 6 vendeve me thesare turistike

Shqipëria është një nga gjashtë vendet e Ballkanit, qe është prezantuar në suplementin e muajit qershor të revistës "National Geographics".Botimi me titull "Ballkani Perëndimor, vendi i zbulimeve", prezanton thesaret natyrore, historike dhe kulturore të rajonit. I pranishëm dje në prezantim, min...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-07-2010, 15:36:24

Perandoria turistike turke

Riviera turke vazhdon të jetë vendi që të bënë për vete sapo të shkelësh në një nga bregdetet e saj.Plazhet ekzotike, rëra e pastër, kaltërsia e ujit, hotelet luksoze me çmime relativisht të lira, ushqimi oriental e shumë elemente përcjellëse të menysë turistike turke, mbeten oferta më ideale pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-07-2010, 15:23:03

Beteja për Nilin

U jep ushqim dhe punë të paktën 300 milionë personave, furnizon me ujë tokat dhe digat hidroelektrike. Lumi më i gjatë në botë po shndërrohet në një objekt konflikti: gjysma e Afrikës po rebelohet ndaj Egjiptit, duke kërkuar ndarjen e re të sasisë së ujit.Nëse për shumë mijëvjeçarë Nili është ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-07-2010, 00:39:31

Amsterdami i seksit, qepëve të njoma dhe islamofobisë

Eshtë sfiduese të shkosh për herë të parë në Hollandë me njëmijë e një përfytyrime për shembull për lirinë seksuale që do të gjesh atje, apo me përfytyrime për njerëzit që do i shikosh të tymosin bar në çdo cep të ndriçuar apo të errët, - e përkundër kësaj, - të shikosh një të ri prej Stambolli ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-07-2010, 15:06:50

Venecia, Qyteti magjik i Europes

Venecia është një qytet-ishull i madh, i bukur, që ngrihet mbi dallgët e detit Adriatik, si një sirenë magjike dhe që, sipas legjendave, prej shekujsh është në kërkim të të dashurit të saj, i cili do ta bëjë një ditë të lumtur. Themelet e qytetit u hodhën në datën e largët 25 mars të vitit 421 p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-06-2010, 01:08:09

Dhjetë statujat më të mëdha në botë

Monumentet më të famshme që janë ndërtuar për të kapur qiellinStatujat shërbejnë për të përkujtuar e nderuar koncepte e njerëz. Ngrijnë kulte e rrëfejnë përulësi. Janë me përmasa të ndryshme sipas kohës e stilit, të cilit janë ndërtuar. Por, disa statuja janë aq të mëdha dhe për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
I.Azizi
03-05-2010, 20:17:34

Prof. Dr Musa Gashi

Prof. Dr Musa Gashi u shkollua në Mitrovicë dhe Prishtinë.U diplomua në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Beograd (1952), në të cilin mbrojti edhe magjistraturën në lëmin e turizmit më 1967, ndërsa disertacionin e doktoratures në Prishtinë në vitin 1973.Karrierën e tij e filloi si më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 12:33:59

Shkretëtira e Gobit, oqeani i kthyer në thatësirë

Shkretëtira e Gobit është hapësira e dytë më e thatë e planetit, pas Saharasë. Një det i vërtetë rëre edhe pse mijëra e mijëra vjet më parë Gobi ishte një det, madje një oqean i brendshëm më i madh se MesdheuShkretëtira e Gobit, oqeani i kthyer në thatësirëShkretëtira e Gobit ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: DEMONI, BeRni

Si lindi Europa

DEMONI
19-04-2010, 22:38:00
interesante
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
23-03-2010, 20:22:23

Lumi Ibër

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
22-03-2010, 16:12:15

Gjeografia e Trojeve ShqiptareRrafshnalta e Peshterrit Nga Wikipedia, Encikloped

Rrafshnalta e PeshterritRrafshnalta e Peshterrit, (njihet edhe si vetëm Peshterr), është rrafshnaltë karstike me një lartësi mbidetare prej 1250 m në jugperëndim të Serbisë, gjegjësisht veriu i trojeve shqiptare. Rrafshnalta e Peshterrit është e pasur me kullosa. Popullsia kryesisht merret me bl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-02-2010, 12:27:52

Misteri i shpellave Huashan që mbajnë sekret historinë e tyre

Shpella numër 35 është 170 metra e thellë dhe ka një sipërfaqe prej afro 12 mijë metrash katrorë dhe është shpella më e madhe e të gjithë zinxhirit të shpellave të malit Huashan. Hyrja e kësaj shpelle nuk është e madhe. Por, pas një kanali të ngushtë afro 20 metra të gjatë, të del para syve një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-01-2010, 20:24:58

Akullnajë e pashkrirë në Shqipëri

Një grup gjeografësh anglez kanë zbuluar një grup akullnajash në malet veriore të Shqipërisë. Akademikët nga universiteti i Mançesterit kanë gjetur katër akullnaja përgjatë maleve të Shqipërisë. Ato formojnë një gjërësi prej 2 mijë metrash dhe nuk është shkrirë që nga koha kur është krijuar. Laj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2010, 01:06:53

Esen, qendra e kultures europiane 2010

Nje prej zonave me te pasura minerare te Gjermanise, Lugina e Ruhrit, nuk eshte vetem simbol i industrise se rende ku u bazuan themelet e shtetit te shek XX.Kete e verteton me se miri qyteti i Esenit qe eshte shpallur si qyteti i Kultures ne Europe per vitin 2010. Shume fabrika ne kete qytet tas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-01-2010, 23:51:03

Tri fytyrat e Romës

Tri fytyrat e RomësAndrew McCarthyEshtë mesnatë - kambanat e Kishës sapo ranë. Hëna është një ditë pas të plotës. Jam duke ngrënë akullore teksa qëndroj në shkallët e shatërvanit në mes të Sheshit "Santa Maria di Trastevere" në Romë. Jam ndërmjet një të dehuri dhe një çifti që p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:45:43

Shkatërrimi i Sodomit dhe Gomorrës

RREFIMI APOKALIPTIK/Shkatërrimi i Sodomit dhe GomorrësJessica CecilLibri i gjenezës përmban disa prej historive më dramatike që mund të jenë rrëfyer ndonjëherë. Njëra prej tyre ka qenë për mijëra vjet me radhë si një mësim i fuqishëm për rreziqet e ligësisë: historia e Sodomit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe