Gjeografi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me gjeografine.

Pergjigje nga: 1dhe1.com, olti, ~AnnA~

Trekendeshi i Bermudes!

1dhe1
14-03-2021, 01:02:37
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: olti, erlehta

Antarktida po shkrihet

M A X
28-12-2020, 00:56:30
 antartida.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
M A X
10-06-2019, 16:54:26

7 muaj natë, shihni ku ndodhet qyteti më i errët në botë

Ka vende në botë ku njerëzit mësohen të jetojnë pa rrezet e diellit dhe shpesh iu nënshtrohen terapive me dritë. Në përgjithësi kjo ndikon negativisht në shëndetin fizik dhe atë mendor, pasi një pjesë e madhe e njerëzve preken nga depresioni. 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
27-06-2013, 17:38:55

Kush jane kryeqytetet e 50 shteteve te SHBA?

Kryeqyteti i shtetit në secilin shtet është qendra politike e shtetit dhe është vendi i legjislaturës, qeverisë dhe guvernatorit të shtetit. Në shumë shtete, kryeqyteti i shtetit nuk është qyteti më i madh në aspektin e popullsisë. Për shembull, në Kaliforni, shteti më i populluar i Shteteve të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gerti1
27-06-2013, 15:47:53

A eshte bujqesia urbane e ardhmja e bujesise?

Çdo person në Tokë kërkon burime për të mbijetuar. Ndërsa popullata rritet, do të kërkohet gjithnjë e më shumë burime, më thelbësore nga të cilat janë ushqimi dhe uji. Nëse furnizimi nuk i plotëson kërkesat, ne kemi një situatë të quajtur pasiguria e ushqimit.Kërkesa më e madhe do të vijë nga qy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

elton.asllani
27-06-2013, 14:47:29

Cfare eshte Gjeografia?

Përkufizimet e hershme të gjeografisë:"Qëllimi i gjeografisë është të sigurojë" një pamje të të gjithë tokës "duke përcaktuar vendndodhjen e vendeve". - Ptolemeu, viti 150 i es"Disiplina sinoptike që sintetizon gjetjet e shkencave të tjera nëpërmjet konceptit të Raum (hapësirë ​​ose hapësirë)". ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
26-06-2013, 22:28:08

Cfare duhet te dini per malin Everest?

Mali më i lartë në botë - Mount EverestMe një lartësi maksimale prej 8850 metrash, lartësia e malit Everest është pika më e lartë e botës mbi nivelin e detit. Si mali më i lartë në botë , ngjitja në majën e malit Everest ka qenë një qëllim i shumë alpinistëve malorë për shumë dekada.Mali Everest...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
21-06-2013, 19:50:51

Shteti i Salvadorit

Popullsia: 6,071,774 (vlerësimi i muajit korrik 2011)Vendet kufitare: Guatemalë dhe HondurasSipërfaqja: 8,124 kilometra katrorë (21,041 km katrore)Bregdeti: 191 milje (307 km)Pika më e lartë: Cerro el Pital në 8,956 metra (2,730 m)El Salvador është një vend i vendosur në Amerikën Qendrore midis ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

elton.asllani
21-06-2013, 16:21:05

Shteti i Belizes

Popullsia: 314,522 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: BelmopanVende kufizuese : Guatemala dhe MeksikaSipërfaqja Toka: 8,867 kilometra katrorë (22,966 km katrore)Bregdeti : 320 milje (516 km)Pika më e lartë: kënaqësia e Doyle në 3,805 metra (1,160 m)Belize është një vend i vendosur në Amerikë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

elton.asllani
21-06-2013, 15:58:55

Cilat jane republikat e Rusise?

21 nga këto subjekte federale konsiderohen si republika. Një republikë në Rusi është një zonë që përbëhet nga njerëz që nuk janë me përkatësi ruse. Prandaj, republikat e Rusisë janë në gjendje të vendosin gjuhët e tyre zyrtare dhe të krijojnë kushtetuta të tyre.Më poshtë është një listë e republ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

elton.asllani
21-06-2013, 15:55:47

Fakte interesante rreth Teksasit

Popullsia: 28.449 milion (vlerësim 2017)Kryeqyteti: AustinVendet kufizuese: New Mexico, Oklahoma, Arkansas dhe LuizianaShteti kufizues: MeksikëSipërfaqja toke: 268,820 milje katrorë (696,241 km katrore)Pika më e lartë : Peak Guadalupe në 8.751 metra (2,667 m)Dhjetë Fakte Gjeografike për të Ditur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
20-06-2013, 19:08:56

Fakte interesante rreth Nigerise

Popullsia: 152,217,341 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: AbujaVendet kufizuese: Benin, Kamerun, Çad, NigerSipërfaqja Toka: 356,667 kilometra katrorë (923,768 km katrore)Bregdeti: 530 milje (853 km)Pika më e Lartë: Chappal Waddi në 7,936 metra (2,419 m)Nigeria është një vend i vendosur në Af...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gerti1
20-06-2013, 18:28:18

Sa vende ka bota?

Shtetet Anëtare të Kombeve të BashkuaraNë Kombet e Bashkuara ka 193 shtete anëtare .Ky total shpesh citohet si i pasaktë si numri aktual i vendeve në botë, sepse ka dy anëtarë të tjerë me status të kufizuar. Si Vatikani (zyrtarisht i njohur si Selia e Shenjtë), e cila është një vend i pavarur dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
20-06-2013, 14:56:21

Informacione interesante rreth Korese Jugore

Popullsia: 48,636,068 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: SeulVend i kufizuar: Koreja e VeriutSipërfaqja Toka: 38,502 kilometra katrorë (99,720 km katrore)Bregdeti: 1,499 milje (2,413 km)Pika më e lartë: Halla-san në 6,398 metra (1,950 m)Koreja e Jugut është një vend që gjendet në Azinë lindo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
alvi durres
20-06-2013, 01:20:52

Informacione rreth Kines

Popullsia: 1,336,718,015 (vlerësimi i muajit korrik 2011)Kryeqyteti: PekinQytetet kryesore: Shanghai, Tianjin, Shenyang, Wuhan, Guangzhou, Chongqing, Harbin, ChengduSipërfaqja: 3,705,407 kilometra katrorë (9,596,961 km katrore)Vendet kufizuese: KatërmbëdhjetëBregdeti: 9,010 milje (14,500 km)Pika...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Gerti1
19-06-2013, 17:44:31

Kush jane shtetet e Azise?

Vendet e Azisë, nga më të mëdhenjtë në më të vegjlitRusia : 6,601,668 kilometra katrorë (17,098,242 km katrore)Kina : 3,705,407 kilometra katrorë (9,596,960 km katrore)India : 1,269,219 milje katrore (3,287,263 km katrore)Kazakistani : 1,052,090 kilometra katrorë (2,724,900 km katrore)Arabia Sau...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
19-06-2013, 17:43:31

Informacione rreth Jemenit

Popullsia: 23,822,783 (vlerësimi i korrikut 2009)Kryeqyteti: Sana'aGjuha zyrtare: arabishtSipërfaqja: 203,850 kilometra katrorë (527,968 km katrore)Vendet kufizuese: Omani dhe Arabia SauditeBregdeti: 1,184 kilometra (1,906 km)Pika më e Lartë: Jabal an Nabi Shu'ayb në 12.031 metra (3,667 m)Republ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
19-06-2013, 17:31:15

Historia dhe gjeografia e Uruguajit?

Popullsia: 3,510,386 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: MontevideoVendet kufizuese : Argjentina dhe BraziliSipërfaqja Toka: 68,036 kilometra katrorë (176,215 km katrore)Bregdeti: 410 milje (660 km)Pika më e Lartë: Cerro Catedral në 1.686 feet (514 m)Uruguai (harta) është një vend i vendosur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gerti1
19-06-2013, 17:16:32

Cfare duhet te dime rreth hemisferes jugore?

Gjeografia dhe klima e hemisferës jugoreNë krahasim me Hemisferën Veriore, Hemisferën Jugore ka më pak masa toke dhe më shumë ujë.Paqësori Jugor, Atlantiku i Jugut, oqeanet indiane dhe detet e ndryshme si Deti i Tasmanit midis Australisë dhe Zelandës së Re dhe Detit Weddell pranë Antarktidës për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
19-06-2013, 15:57:41

Cilat jane shtetet pa dalje ne det?

Përafërsisht një e pesta e vendeve të botës janë pa dalje në det, që do të thotë se nuk kanë qasje në oqeanet. Ka 44 vende pa dalje në det, të cilat nuk kanë akses të drejtpërdrejtë në një oqean ose në det të hapur për në det (si Deti Mesdhe ).Pse po lundron një çështje?Ndërsa një vend si Zvicra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
19-06-2013, 15:51:33

A është Porto Riko një shtet i pavarur?

Tetë kritere të pranuara përdoren për të përcaktuar nëse një entitet është një vend i pavarur (i njohur gjithashtu si shtet kombëtar, në krahasim me një shtet apo krahinë që është pjesë e një vendi më të madh), që lidhen me kufijtë, banorët, ekonominë dhe rajonin vend në botë.Porto Riko, një ter...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
01-06-2013, 11:05:01

Kush jane shtetet e Afrikes?

Kontinenti i Afrikës është i dyti më i madh në botë i bazuar në zonën e tokës dhe popullsinë menjëherë pas Azisë. Ajo ka një popullsi prej rreth një miliard njerëzish (që nga viti 2009) dhe mbulon 20.4% të sipërfaqes së Tokës. Afrika kufizohet nga Deti Mesdhe në veri, Deti i Kuq dhe Kanali i Sue...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
01-06-2013, 10:51:44

Gjeografia e Anglise

Mëso 10 Fakte rreth Rajonit Gjeografik të AnglisëAnglia është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar të Evropës dhe ndodhet në ishullin e Britanisë së Madhe. Nuk konsiderohet një komb i veçantë, por është një vend i pavarur brenda Mbretërisë së Bashkuar. Ajo kufizohet nga Skocia në veri dhe Uells në per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
01-06-2013, 10:50:42

Rrethi i Bibles ne SHBA - Cfare eshte?

Rripi i Biblës shtrihet përgjatë Jugut Amerikan (Dhe ndoshta Përtej?)Kur gjeografët amerikanë përcaktojnë normat e besimit fetar dhe pjesëmarrjen e rregullt në vendet e adhurimit, një hartë e dallueshme e besimit shfaqet në hartën e Shteteve të Bashkuara. Ky rajon njihet si "Rrip i Biblës" dhe n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
31-05-2013, 22:18:23

Franca - Informacione rreth Frances

Popullsia: 65,312,249 (vlerësimi i muajit korrik 2011)Kryeqyteti: ParisZona e Metropolitan France: 212,935 kilometra katrorë (551,500 km katrore)Bregdeti: 2,129 milje (3,427 km)Pika më e lartë: Mont Blanc në 15.771 metra (4.807 m)Pika më e ulët: Delta e lumit Rhône në -6,5 metra (-2 m)Franca, e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
31-05-2013, 22:14:52

Dubai - Informacioen rreth Dubait

Dubai është emirata më e madhe e bazuar në popullatën e Emirateve të Bashkuara Arabe. Që nga viti 2008, Dubai kishte një popullsi prej 2,262,000. Është gjithashtu emirata e dytë më e madhe (prapa Abu Dhabit) bazuar në zonën e tokës.Dubai është e vendosur përgjatë Gjirit Persik dhe konsiderohet t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
31-05-2013, 21:46:16

Polonia - Informacione rreth Polonise

Popullsia: 38,482,919 (vlerësimi i korrikut 2009)Kryeqyteti: VarshavëSipërfaqja: 120,728 kilometra katrorë (312,685 km katrore)Vendet kufizuese: Bjellorusia, Republika Çeke, Gjermania, Lituania, Rusia, Sllovakia, UkrainaBregdeti: 273 milje (440 km)Pika më e Lartë: Rysy në 8,034 feet (2,449 m)Pik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
31-05-2013, 21:27:58

Informacione interesante rreth Peruse

Popullsia: 29,248,943 (vlerësimi i muajit korrik 2011)Kryeqyteti: LimaVendet kufizuese: Bolivia, Brazili , Kili , Kolumbia dhe EkuadoriSipërfaqja: 496,224 kilometra katrorë (1,285,216 km katrore)Bregdeti: 1,500 milje (2,414 km)Pika më e Lartë: Nevado Huascaran në 22,205 metra (6,768 m)Peruja ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
30-05-2013, 20:49:23

Cilat jane vendet nordike?

Norvegjia 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
22-05-2013, 13:28:46

Kush ishte Ferdinand Magelani?

Biografia e Ferdinand MagellanNë shtator 1519, eksploruesi portugez Ferdinand Magellan lundron me një flotë prej pesë anije spanjolle në përpjekje për të gjetur Ishujt Spice duke shkuar drejt perëndimit. Megjithëse Magellan vdiq gjatë udhëtimit, ai merret me rrethimin e parë të Tokës.Drejtimi i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
21-03-2013, 23:18:31

Rugova me Pejën dhe Deçanin si qendra urbane turistike

Ismet Azizi Alpet Shqipatare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2  të shtrira ndërmjet liqenit të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
16-02-2013, 16:23:55

Alpet Shqiptare në Shqipëri dhe Thethi si fshat turistik

  Ismet Azizi Alpet Shqiptare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2 të shtrira ndërmjet li...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
12-02-2013, 23:48:28

Alpet shqiptare në Mal të Zi dhe Plava si qendër turistike

Ismet AziziAlpet Shqipatare janë sistem malor i veçantë në Siujdhesën Ballkanike që shtrihen në trekëndëshin ndërmjet Dinariteve në Veriperëndim, Sistemit të Malit Sharr në Juglindje dhe Rodopeve në Lindje dheVerilindje. Alpet Shqiptare  përfshijnë rreth 3500 km2  të shtrira ndërmjet liqenit të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-01-2013, 07:39:48

Liqeni që u merr jetën çdo vit 5 mijë njerëzve

Nuk është liqeni Viktoria, të cilin të gjithë e kanë parë në filmin “Piranja”, por është një tjetër liqen Viktoria, i cili shtrihet në Afrikë. Një vend i çuditshëm ku natyra gërshetohet me misterin.Liqeni Viktoria shtrihet në 70.000 kilometra katrorë ndërmjet Ugandës, Tanzanisë dhe Kenias, paraq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
27-12-2012, 10:24:18

Turizmi dhe mbrojtja e mjedisit

Turizmi është një nga veprimtaritë më komplekse të shoqërisë së sotme moderne. Në vendet e zhvilluara, por edhe ne disa shtete në tranzicion, është produkt i rëndësishëm eksporti dhe gjenerator i punësimit. Përfshinë një gërshetim të gjerë dukurishë dhe raportesh që lindin gjatë kohës së udhëtim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: inteligjent1, olti

Qytetet më të shtrenjta në botë

Pussy Lover
01-08-2012, 16:25:07
amsterdam, bruksel
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe