Akullnajë e pashkrirë në Shqipëri - Gjeografi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Akullnajë e pashkrirë në Shqipëri

Akullnajë e pashkrirë në Shqipëri

· 1 · 1309

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 31-01-2010, 20:24:58
Një grup gjeografësh anglez kanë zbuluar një grup akullnajash në malet veriore të Shqipërisë. Akademikët nga universiteti i Mançesterit kanë gjetur katër akullnaja përgjatë maleve të Shqipërisë. Ato formojnë një gjërësi prej 2 mijë metrash dhe nuk është shkrirë që nga koha kur është krijuar. Lajmin e jep gazeta angleze “Times” e cila i referohet, një ekspedite të disa gjeografëve anglezë që kanë qënë për një kohë relativisht të gjatë në Mal të Zi, Shqipërinë e veriut dhe Kosovë. Sipas profesorit të universitetit të Mançesterit, Philip Hughes, “fakti që këto nuk janë zbuluar deri më tani lidhet edhe më lartësinë e madhe dhe masivin e gjerë malor që shtrihet në këto tre shtete, por edhe se kjo zonë e Ballkanit ka qënë për shumë kohë një pjesë e Luftës së Ftohtë dhe e problemeve ndërkufitare”. Megjithatë të dhënat janë publikuar fillimsht në mediat që kanë të bëjnë me gjografinë, ambjentin dhe pastaj janë publikuar në gazetën angleze “Times”. Tani shkencëtarët do studiojnë arsyet dhe të dhënat e tjera në lidhje me këtë fenomen të jashtëzakonshëm në Evropë, dhe kur më shumë se kurrë flitet për ngrohjen globale.

TiranaObserver

Temat e fundit