Muri i madh i gjelbert i Afrikes - Gjeografi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Muri i madh i gjelbert i Afrikes

   Muri i madh i gjelbert i Afrikes

  · 1 · 689

  • Postime: 28630
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 17-01-2021, 21:29:20
   

  Per te parandaluar perhapjen e metejshme te shkretetires vendet afrikane te rajonit te Sahel kane vendosur qe ndertojne nje barriere 50 kilometra te gjere dhe 8 mije kilometra te gjate, qe pershkon keto vende duke filluar nga Senegali ne perendim, deri ne Xhibut ne lindje. Idea eshte dhene nga biologu anglez Richard St. Barbe Baker ne vitin 1952, por filloi te jetesohet vetem ne vitin 2007. Aktualisht puna per ndertimin e kesaj barriere bimore eshte e ngadalte dhe nuk i permbahet planit, por pritshmeria eshte qe deri ne vitin 2030 te jete perfunduar. Kur te jete realizuar ky "Mur jeshil" do te jete vepra me e madhe e ndertuar ndonjehere nga njeriu mbi Toke. Vlen per t'u theksuar se ky projekt qe kushton te pakten 33 miliarde dollare, jo vetem do te mundesoje qe te parandalohet perhapja e meteshme e shkretetires dhe krijimin e nje hapesire te madhe te gjelbert, por nderkohe gjate realizimit do te hape dhe vende pune per 10 milione njerez.

  Temat e fundit