Trojet Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjeografia e trojeve shqiptare. Tema informative dhe diskutime.

Pergjigje nga: Lajmet

“Parajsa” e alpeve shqiptare

12:51
09-11-2020, 21:36:09
....
Shala-9.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeBerni
17-04-2013, 07:37:08

Laguna e Nartës

Laguna e Nartës gjenden pak kilometra larg qytetit të Vlorës, në pjesën veriperëndimore të tij. Pamja e parë mbi të mund të merret madje që në kodrat nga Kriporja deri sa mbërrihet në qytetin e Vlorës përgjatë rrugës që vjen nga Fieri. Me një sipërfaqe prej 41,8 km², laguna e Nartës zë gjithë pj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-06-2012, 17:13:07

Mali Gjeravica

Gjeravica me 2.656 metra lartësi mbidetare është maja më e lartë në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Nemuna) në pjesën e Kosovës, edhe pse lartësia e vërtetë mund të jetë për disa metra më e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e tretë pas majës së malit Korab dhe Jezercit që gjenden ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
17-02-2012, 10:26:54

Akullnajat në Alpet Shqiptare

Në Alpet Shqiptare akullnajat kanë pasur veprim më të dalluar nga të gjitha malet tjera në Gadishullin Ballkanik. Nga Shkodra e deri te Rozafa të gjitha malet e Alpeve Shqiptare kanë qenë të mbuluara nga masa akullnajore, përveç majave më të larta malore.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-02-2012, 10:22:07

Mali i Gjallicës

Gjallica është mali më i lartë në rrethin e Kukësit me lartësi prej 2489 metra mbi nivelin e detit. Ai ngrihet në lindje të qytetit të Kukësit, mes Malit të Koritnikut dhe atij të Kolesjanit.Lumi ka gërryer një kanion të thellë mes Malit të Koritnikut dhe Gjallicës, duke formuar Grykën e Vanave,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-02-2012, 10:15:01

Liqeni i Shkodrës

Liqeni i Shkodrës është liqeni më i madh në Gadishullin Ballkanik dhe llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në botë.I njohur në lashtësi si Palus Labeatis.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2011, 00:20:45

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut Mali i Skënderbeut është jo vetëm një vend turistik për shkak edhe të vlerave historike, por edhe një vend pelegrinazhi. Sidomos gjatë muajve të fundit vizitorët janë më të shumtë për arsye edhe të ndërtimit të plotë të rrugës që të çon në mal. Çdo ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-09-2011, 14:59:40

Sazani, ishulli më i madh në Shqipëri

Sazani është ishulli më i madh i Shqipërisë. Sipërfaqja e ishullit është 5.7 kilometër katror dhe shtrihet në hyrje të Gjirit të Vlorës. Shtrirja gjeografike e tij është juglindje-veriperëndim në një gjatësi prej 4.8 kilometër.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Evjenia Gjici, rovena uldedaj, celjeta

Parqet kombetare ne vendin tone!

Evjenia Gjici
21-03-2011, 18:35:44
Une mendoj se Shqiperia ka 13 parqe kombetare.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: deshire, sermina, Rugovasi

"Bjeshket e Nemura te Rugoves"

deshire
17-03-2011, 19:37:49
cili esht lumi me i gjat ne bot
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Besjan tasholli, behar vuthaj, shejtania

Shpella e Mermerit ne Gadime (Kosovë)

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
06-12-2009, 09:19:59

Kruja

Kruja eshte nje pike e vecante e historise se popullit shqiptar.Shtrihet ne nje peisazh te bukur, ne shpatin perendimor te malit te Krujes. Ndodhet vetem 30 km larg kryeqytetit te vendit, Tiranes.Qyteti ka nje siperfaqe prej 40 km² dhe ndodhet ne nje lartesi prej 520 m mbi nivelin e detit.Pozici...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Ajbiii, erlehta, Grens

Alpet Shqiptare!

Ajbiii
19-05-2009, 19:26:32
Shum sakt njeri A???qart
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
blertuthka
04-05-2008, 12:27:18

Ndertimi i autostrades ose autostraden te ashutquajtur "superstradë"

komunikacioni ne shiqperika berenje zhvillim te vogel,ka nderutar autostraden tirane-durres,autostraden durres elbasan dhe superstraden tirane-shkoder.ne plane eshte ndertimi i autostrade ose te ashtuquajters superstrades "TIRANE-KUKëS-MORINë-PRIZREN,si dhe ne drejtim te jugut nga saranda,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
blertuthka
04-05-2008, 12:17:54

pjesa jugperendimore e gadishullit ballkanik

shqiperia ze jesen jugpernedimore te gadishullit,eshte vend kryesisht malor me lumenj te cilet rrjedhin prej lindjes ne pernedim.pershkak te pozites se mesme gjeografike,afersise se deteve jon dhe adriatik,luginave lumore dhe fushgropave dhe maleve te mesmee te larta klima e s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
25-03-2008, 19:15:02

Lugina e Drinos.

 Lugina e Drinos shtrihet ndermjet vargut Lunxheri-Bureto ne lindje dhe Malit te Gjere e pjeserisht Kutveleshit ne perendim. Ka nje shtrrje gjatesore te pergjithshme rreth 60 km dhe gjeresi prej 1.5 km. Shtrihet gjithashtu ne nje lartesi nga 200-250 metra mbi nivelin e detit.Nga ana morfologjike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Rajdo Nikaj, erlehta

Kanioni i Osumit

Rajdo Nikaj
03-03-2008, 09:53:48
dua informacion per kanionin e osumit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
01-03-2008, 18:52:28

Malesia e Mokres.

Malesia e Mokres shtrihet ne jug te fushegropes se Perrenjasit dhe Qafes se Thanes, midis Malesise se Gores ne jug; lugines se Shkumbinit te Siperm ne perendim dhe Gropes se Pogradecit ne lindje.Ka pothuajse gjeresi e gjatesi te njejte, rreth 20 km.Kjo Malesi pershkohet nga shume dege te Shkumbi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-02-2008, 10:42:54

Tirana, metropoli i shqiptarëve

Tirana u themelua në vitin 1614 nga Sulejman Pasha, nga fshati Mullet. Fillimisht, ndërtoj një furrë, një xhami dhe një hamam. Për prejardhjen e emrit Tiranë, ka tri hipoteza të rëndësishme.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-04-2007, 02:01:03

Termetet me te fuqishme, gjatë 2000 vjetëve në Shqipëri !

27 lëkundjet sizmike më të fuqishme. Datat, vendet dhe pasojatTërmetet e kanë shoqëruar Shqipërinë që në vitet e para të dymijëvjeçarit. Sipas specialistëve, nga lashtësia njihen si tërmete më të fuqishme ai i Apolonisë në vitin 217 pas Krishtit. Më pas, në Durrës në vitet 334 d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-01-2007, 13:59:02

Botimi, nje guide turistike malore per Alpet Shqiptare !

Guida Gjeoturistike të Alpeve Shqiptare, një botim i realizuar nga Shoqata Kombëtare e Studimeve Malore dhe Shoqatës së Alpeve Shqiptare me mbështetjen financiare të UNESCO-su mundëson turistëve vendas dhe të huaj eksplorimin e peizazhit fantastik malor të Alpeve të vendit tonë.Guida, e cila sap...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-07-2006, 19:51:03

Popullsia e Shqiperise eshte 3, 087,159 banore

Popullsia e Shqiperise eshte 3, 087,159 banore, sipas INSTAT it; me nje dendesi prej 113, 3 banore per kilometer katrore. Shkalla e rritjes natyrore te popullsise eshte 0,97 per qind ne vit. Lindshmeria eshte 21,35 lindje per 1000 banore. Jetegjatesia mesatare eshte 71,4 vjet. Per meshkujt ky tr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

kreksi
08-05-2006, 18:06:15

Pikat e Konfluances në Shqiperi

Ti njohim edhe pikat e konfluances edhe ne Shqiperi...Klikoni ketu;http://www.con...

M A X
23-11-2005, 09:30:30

Kukesi i Vjeter

Kukesi i Vjeter - Uji rikthen fantazmat e së shkuarës  Admirina Peçi  U zhyt poshtë ujit dhe humbi. Të gjithë menduan se aty poshtë varrosën kujtimet, të shkuarën, bisedat e kafeneve, kohërat e arta dhe ato të trishtat... përgjithmonë. Një qytet me lamtumirën e përjetshme poshtë ujit. Një qytet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
22-10-2005, 08:17:21

Burimet hidrike ne Shqiperi!

BURIMET HIDRIKEShqiperia, me siperfaqen e saj te pergjithshme prej 28 748 km2, ne pergjithesi eshte nje vend malor ku 70 % e zene malet, kodrat, siperfaqet e liqeneve dhe shtratet e lumenjve. Per sa i perket pasurive ujore dhe potencialit hidroenergjitik te saj ajo radhitet nder...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-08-2005, 04:45:12

"Bredhi i Hotovës" perla e gjelbërt e Shqipërisë

Parku në Përmet mund të vizitohet për turizëm dhe gjueti Artan HoxhaParku kombëtar "Bredhi i Hotovës" mund të cilësohet pa asnjë dyshim mushkria natyrore e Shqipërisë Jugore. Me një shtrirje prej 1200 hektarësh dhe një masiv të mrekullueshëm të përbërë kryesisht nga Bredhi Maqedonas, ky park...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe