Trojet Shqiptare


×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjeografia e trojeve shqiptare. Tema informative dhe diskutime.

Pergjigje nga: Lajmet

“Parajsa” e alpeve shqiptare

12:51
09-11-2020, 21:36:09
 Shala-9.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeBerni
17-04-2013, 07:37:08

Laguna e Nartës

Laguna e Nartës gjenden pak kilometra larg qytetit të Vlorës, në pjesën veriperëndimore të tij. Pamja e parë mbi të mund të merret madje që në kodrat nga Kriporja deri sa mbërrihet në qytetin e Vlorës përgjatë rrugës që vjen nga Fieri. Me një sipërfaqe prej 41,8 km², laguna e Nartës zë gjithë pj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-06-2012, 17:13:07

Mali Gjeravica

Gjeravica me 2.656 metra lartësi mbidetare është maja më e lartë në Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Nemuna) në pjesën e Kosovës, edhe pse lartësia e vërtetë mund të jetë për disa metra më e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e tretë pas majës së malit Korab dhe Jezercit që gjenden ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
17-02-2012, 10:26:54

Akullnajat në Alpet Shqiptare

Në Alpet Shqiptare akullnajat kanë pasur veprim më të dalluar nga të gjitha malet tjera në Gadishullin Ballkanik. Nga Shkodra e deri te Rozafa të gjitha malet e Alpeve Shqiptare kanë qenë të mbuluara nga masa akullnajore, përveç majave më të larta malore.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-02-2012, 10:22:07

Mali i Gjallicës

Gjallica është mali më i lartë në rrethin e Kukësit me lartësi prej 2489 metra mbi nivelin e detit. Ai ngrihet në lindje të qytetit të Kukësit, mes Malit të Koritnikut dhe atij të Kolesjanit.Lumi ka gërryer një kanion të thellë mes Malit të Koritnikut dhe Gjallicës, duke formuar Grykën e Vanave,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-02-2012, 10:15:01

Liqeni i Shkodrës

Liqeni i Shkodrës është liqeni më i madh në Gadishullin Ballkanik dhe llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në botë.I njohur në lashtësi si Palus Labeatis.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2011, 00:20:45

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut Mali i Skënderbeut është jo vetëm një vend turistik për shkak edhe të vlerave historike, por edhe një vend pelegrinazhi. Sidomos gjatë muajve të fundit vizitorët janë më të shumtë për arsye edhe të ndërtimit të plotë të rrugës që të çon në mal. Çdo ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-09-2011, 14:59:40

Sazani, ishulli më i madh në Shqipëri

Sazani është ishulli më i madh i Shqipërisë. Sipërfaqja e ishullit është 5.7 kilometër katror dhe shtrihet në hyrje të Gjirit të Vlorës. Shtrirja gjeografike e tij është juglindje-veriperëndim në një gjatësi prej 4.8 kilometër.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Evjenia Gjici, rovena uldedaj, celjeta

Parqet kombetare ne vendin tone!

Evjenia Gjici
21-03-2011, 18:35:44
Une mendoj se Shqiperia ka 13 parqe kombetare.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: deshire, sermina, Rugovasi

"Bjeshket e Nemura te Rugoves"

deshire
17-03-2011, 19:37:49
cili esht lumi me i gjat ne bot
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Besjan tasholli, behar vuthaj, shejtania

Shpella e Mermerit ne Gadime (Kosovë)

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


erlehta
06-12-2009, 09:19:59

Kruja

Kruja eshte nje pike e vecante e historise se popullit shqiptar.Shtrihet ne nje peisazh te bukur, ne shpatin perendimor te malit te Krujes. Ndodhet vetem 30 km larg kryeqytetit te vendit, Tiranes.Qyteti ka nje siperfaqe prej 40 km² dhe ndodhet ne nje lartesi prej 520 m mbi nivelin e detit.Pozici...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Ajbiii, erlehta, Grens

Alpet Shqiptare!

Ajbiii
19-05-2009, 19:26:32
Shum sakt njeri A???qart
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe