Kanioni i Osumit - Trojet Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kanioni i Osumit

Kanioni i Osumit

· 4 · 4132

  • Postime: 4
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 22-02-2008, 19:13:52
Brenda mundesive po të na ndihmoni me ndonjë material se na duhen do tja u dija për faleminderit.
« Editimi i fundit: 28-02-2008, 10:46:31 nga Berni »

  • Postime: 7085
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 28-02-2008, 17:57:24
Kanionet e Osumit jane pjese perberese e lugines se Osumit.
 Kanionet e Osumit  fillojne  pas kanioneve te Micanit. Pas ketyre te fundit  lugina mer  tiparet e nje pellgu te gjere me gjatesi rreth 7 km e gjeresi 150-350 metra. Kthesat e shpeshta te saj here nga VL e here nga JP i detyrojne dege .
te shumta te perfundojne ketu   si Staravecka, Malindi dhe Cepani. Shtrati i lumit eshte i mbushur me materiale te shumta copezore te prura nga keta perrenj. Shpatet e lugines ne kete sektor jane te ndertuar me shkembinj flishor teper te eroduar. Per kete arsye ketu jane ndertuar vatra erozive dhe vende vende ka rreshqitje te ruallit.
Duke filluar nga Hambulla e deri ne qytetin e Corrovodes, lugina ben nje kthese te menjehershme drejt veriperendimit. Ketu ajo formon nje kanion madheshtor me gjatesi rreth 12 km
Per nga menyra e formimit eshte e njejte me luginat e tjera te tipit antecedent te vendit tone,vecse ketu Osumi nuk kalon terthore struktures por pergjate saj .
Brenda ne kanion tarracat jane thuajse te pazhvilluara

  • Postime: 7085
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 28-02-2008, 18:01:06
Kanionet e Osumit


#3 ne: 03-03-2008, 09:53:48
dua informacion per kanionin e osumit

Temat e fundit