Shpella e Mermerit ne Gadime (Kosovë) - Trojet Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shpella e Mermerit ne Gadime (Kosovë)

Shpella e Mermerit ne Gadime (Kosovë)

· 24 · 16031

 • Postime: 2805
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 07-12-2005, 08:12:15
 
Njëra nga pasuritë e rralla natyrore të Kosovës, Shpella e Mermerit në Gadime!!

Kjo shpelle perben nje nga mrekullite e natyres shqiptare.
Gjendet ne afersi te Lipjanit, 20 km ne jug te Prishtines.

Stalgamitet dhe stalaktitet perbejne karakteristiken e saj, zhvillimi i tyre milionavjecar ka bere te mundur qe ne ditet e sotme aty te shfaqen figura te formave te ndryshme qe vendasit i kane interpretuar ne menyra te ndryshme. Interpretimi i bere te ben te buzeqeshesh, por ndoshta dhe t'i shikosh me me shume vemendje.

Ja ketu keni disa Foto :

[attachment[/attachment]

 • Postime: 2805
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 07-12-2005, 08:13:11
Shpella e Gadimes

[attachment[/attachment]

 • Postime: 2805
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 07-12-2005, 08:14:22
  ___Hyrja _____

 • Postime: 2805
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 07-12-2005, 08:15:13
___________________ _______________

 • Postime: 2805
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 07-12-2005, 08:15:53
___________________ ________

 • Postime: 3712
 • Karma: +3/-2
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 07-12-2005, 12:26:35
Ja edhe nje pamje nga shpella e mermerte e Gadimes.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 30-03-2006, 18:31:59
Nëse dikush din me me tregua se kur punon Shpella E Gadimes, po mendoj prej sa deri sa ora ështe e hapur, sa kushton hyrja dhe ndonji kontakt numer telefoni.
FLM

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 31-03-2006, 07:43:44
Kjani te pershendes Paj me sa di une shpella esht hapur gjdo dit dhe duhet te punon nga mengjezi deri ne mbramje per orar t sakt sdi sigurt
Por mundesh me shku ne gjdo koh se aty ka njerz qe punojn ne gjdokoh pa caktim orari
Nese esht mbyll ai lokali i byroja zyreja vetempyt dikand aty pari se ajo mahalla e ka ne dor shpellen dhe vjen dikush dhe ehap shpellen.

Shpella e gadimes esht zbuluar nga nej bashkfshatar i saj , i cili banonta aty afer dhe per perfitim nga guret ai kishte  filluar t then gur afer shtepis dhe me von ai has ne nje grop te vogel dhe aty sheh disa kristale te bukura stalagnite-
Me zbulimin e kesaj bukurije nenetekosore ky fshatr  ka lajmruar organet kompetente komunale dhe per ket si shperblim ka mar 4 shtepi  te asaj kohe qetfork.
Shpella e gadimes esht e  gjet 12 kilometra
Ajo esht e ndertume dhe e vizitume vetem ne 1.5 kilometrit
Temperatura e shpelles esht gjithmon veres 16 grad celciuz ndersa dimrit 15/ grad
Sipas disa deshmive vertetuse se sa e gjat  esht shpella e gadimes me se miri tregojn bashfshataret e katundit gadimja te cilet thojn se ne shpell kan hyr nje zagar dhe nje leper dhe mbas disa dite kan dal ne Janjev dhe kjo deshmon se  gadimja dhe  janjeva jan ne lartsi ajrore 12 Kilometra.
sipas disa zbulusve shpella ke nje dimension te gjer ne mbrendsin e saj ajo ne mbrendsin e saj ka shum gjera t pa zbuluara dhe te pa para si pershembull nje liqen i madh i cili ende sesht i zbuluar dhe shum gjera  skan mund me u zbulua  per shkak t regjimit serb qe ishte ne kosov dhe  shkatrronte  gjdo gje.....

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 01-04-2006, 15:49:40
Nëse dikush din më me tregua se kur punon Shpella E Gadimes, po mendoj prej sa deri sa ora ështe e hapur, sa kushton hyrja dhe ndonji kontakt numer telefoni.
FLM

Pershendetje i nderuar, nuk po hyj ne komentim sikur arbias,po te le nje numer te ciceronit te shpelles z.Nazif Tasholli i cili eshte i polodhshem, ja numri ,044/285-941, mund te  shkosh per vizite kur te duash gjate dites, besoj se do te jesh i gezuar nga ato bukuri te rralla qe i ka skalitur nena natyre.Kalo mire Kauboji.

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 02-04-2006, 03:09:54
Kauboj te pershendes Une aq dita-por dikur  kam lexu nje liber-shpella e gadime- edhe gjithashtu .. se kam edhe larg- ju pershendes

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 05-04-2006, 18:15:41
Përshëndetje i nderuar, nuk po hyj ne komentim sikur arbias,po të le një numer te ciceronit te shpelles z.Nazif Tasholli i cili është i polodhshem, ja numri ,044/285-941, mund te  shkosh për vizite kur të duash gjatë ditës, besoj se do të jesh i gezuar nga ato bukuri te rralla qe i ka skalitur nëna natyre.Kalo mirë Kauboji.

Tung! Kaubojë. Po masi qe paske njohuri rreth kësaj qiti qitu do të dhana si ai tjetri. Mirë ish konë për mu se o du me pregadit një artikull për Wikipedia. Edhe  kish bo mi përdorë çito fotografi aty?

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 05-04-2006, 19:01:41
Hej njerëz, çka po mënoni për qita në Wiki http://sq.wikipedia.org/wiki/Shpella_e_gadimes, a oshtë mirë apo din ndokush diçka ma tepër për Shpellën (a komë harru najsanë). U konë mirë me ditë datën kur ka ndodhë kjo. Po menoj kur ja kanë nisë njerzit me majtë sënime me shkrim e qe shpella aty u konë me siguri që e kanë ditë edhe tjerët ma përpara në atë rrethinë kanë jetu njerzit qe sa shekuj.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 06-04-2006, 19:14:50
Ju faleminderoj shum për informatat Arbias dhe Kauboj.
Përshëndetje.

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 07-04-2006, 09:07:43
Te folesh per shpellen e Gadimes duhet shum te te lexosh dhe te pysesh ..?

 1 Se pari fshataret e Fshatit Gadimja, e sidomos Pleqet.
 2 Se dyti Arkiologet..?
 3 Se treti Historianet

Sipas disa thenjeve te fshatarve dhe disa fjalve te perfolura te kesaj ane rreth shpelels dhe disa grykave te shpellave ende te pa zbuluara por te njohura .

Sipas disa informatave te fshatarve, shpella s ka qen kurr e banushme as qe kishin ndegjuar ndonje her per ket shpell  a po banus ne te
deri sa ai fshatari e kishte zbuluar rastsisht...Por shum fjal dhe te dhena te kesaj shpelle dhe te disa shpellave tjera  me t vogla qe jan per rreth qe per ato shpella ende skemi diqka konkrete mbeten ende te pa zbuluara por vetem ne fjal, po te cilat kan nje histori lidhse po me t njejtet kanale te kesaj shpelle te gadimes...psh;

Shpella e cerniles...?...ne jug te shpelles se gadimes, fshat i komunes se ferizait.

Shpella e sllovies, ne perendim te shpelles se gadimes.. ne drejtimin gadime - janjev,Komuna lipjan.


Shpella e zhegovcit,ne fshatin zhegovc komun e gilanit ne lindje te shpelles se gadimes.

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 07-04-2006, 09:46:46
Ju pershendes te gjitheve qe keni marre guxim te shkruani per kete teme mjaft interesante dhe te dobishme.Besoj  se javen tjeter do tu sjell disa te dhena mjaft te mira.Pasi kete jave isha i zene me pune e nuk kam mun dur te vizitoj ciceronin e shpelles.Disa Shenime qe kem pasur per te i gllaberiu lufta, por do te mundohem qe prap t'ju bej nje pasqyre sa me reale qe eshte e mundur per kete bukuri te rralle natyrore.Shendet.

#15 ne: 03-02-2008, 19:28:41
ky numer qe keni shkruar aty qe esht ciciron nuk esht icicironit por esht i drejtorit te shpelles gadime esht 044285941 permisoni gabimet julutm edhe mos ikeq perdorni emrat edhe shpellen se nuk esht per te ber hajgare merespekt nga vajza e drejtorit NAZIF TASHOLLIT-yllka tasholli

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 03-02-2008, 21:04:11
ky numer qe keni shkruar aty qe esht ciciron nuk esht icicironit por esht i drejtorit te shpelles gadime esht 044285941 permisoni gabimet julutm edhe mos ikeq perdorni emrat edhe shpellen se nuk esht për te ber hajgare merespekt nga vajza e drejtorit NAZIF TASHOLLIT-yllka tasholli

1°Kush e ka ba Nazif Tashollin drejtor aty?
2 Apo ka korrupcion ne ket shpell,dhe sa po kushton nje bilet per te hyr ne Shpell te gadimes.
3 Ti qika e drejtorit sa e ka rrogen baba yt ne te bardh,dhe sa po i dalin ne te zez hahaah?
4 E kujt èsht shpella e gadimes a esht e juaja apo efshatit apo e komunes .

Tepershendes Yllka se shum jam  i interesuar per at shpell.

#17 ne: 21-10-2008, 22:21:53
    Nese je i interesuar ejani e merreni informaten ne zyren e Shpelles se Gadimes. Edhe ju lutem mos spekuloni gjera te parendesishme per shkencat ekzakte.
    Ne shpellen e mermerit ne Gadime drejtor eshte z. Nazif Tasholli. Ndersa administrohet dhe mbikqyret nga Ministria e Mbrojtjes se Natyres.
    Ju pershendes!!!

#18 ne: 15-01-2009, 18:04:32
po  per shpell  te gadimes  qe paska  than aj ika  marr  4 shpija  nuk esht  e vertet po  faktikisht  aj  eka shpellen  pron  te veten se  ajo esht qen pron private e  per  zbulim qe ka than mir  e  ka pas  se  ashtu esht  zbulu
jan  dikun edhe 11  kilometra  jan  zbulu po ende nuk esht nis  ndertimi  i  tyre  ose rindertimi i 11 kilometrav kaq  ju pershendes

#19 ne: 08-04-2009, 13:27:50
Mirdita juve me vjen mir qe ke gjet koh te porpunojsh nje wep te shpelles por mos boni ski skema te pa kendshem se shpellen egadimes nuk ekan te gjith fshatart siq ekishi cekur ju zotri se munesh me u padit me gjygj per keq perdorim te fjalve ne ket wep.shpella ka rregullsi qe vizitohet prej 8derin ne 9mbremje ne kohen everes kurse ne kohen edimrit shpellen munden ta vizitojn prej 9mengjesit deri ne 7te mbremjes.Me falni nse ndiheni te ofenduar por mashum se un qe u ndjeva eofendura per nje pun qe behet ne shpell edhe ne nje wep shkruhet ndrysh kjo nuk esht ereal ju lutem muni me shku ne shpell edhe me marr te dhena te sakta per vizit eper te gjitha.Un jam Vajza e drejtorit te shpelles nse ke diqkaper me pyt per shpell mundesh me kontaktu ne imajlin tim ma gjersit me dit.per shpellen un jam yllka tasholli.mir undegjofshim eulexovshim

#20 ne: 08-10-2009, 10:44:28
shpella egadimes asht shum e bukur mos ngurroni shkoni e vizitoneni
Kjani te pershendes Paj me sa di une shpella esht hapur gjdo dit dhe duhet te punon nga mengjezi deri ne mbramje per orar t sakt sdi sigurt
Por mundesh me shku ne gjdo koh se aty ka njerz qe punojn ne gjdokoh pa caktim orari
Nese esht mbyll ai lokali i byroja zyreja vetempyt dikand aty pari se ajo mahalla e ka ne dor shpellen dhe vjen dikush dhe ehap shpellen.

Shpella e gadimes esht zbuluar nga nej bashkfshatar i saj , i cili banonta aty afer dhe per perfitim nga guret ai kishte  filluar t then gur afer shtepis dhe me von ai has ne nje grop te vogel dhe aty sheh disa kristale te bukura stalagnite-
Me zbulimin e kesaj bukurije nenetekosore ky fshatr  ka lajmruar organet kompetente komunale dhe per ket si shperblim ka mar 4 shtepi  te asaj kohe qetfork.
Shpella e gadimes esht e  gjet 12 kilometra
Ajo esht e ndertume dhe e vizitume vetem ne 1.5 kilometrit
Temperatura e shpelles esht gjithmon veres 16 grad celciuz ndersa dimrit 15/ grad
Sipas disa deshmive vertetuse se sa e gjat  esht shpella e gadimes me se miri tregojn bashfshataret e katundit gadimja te cilet thojn se ne shpell kan hyr nje zagar dhe nje leper dhe mbas disa dite kan dal ne Janjev dhe kjo deshmon se  gadimja dhe  janjeva jan ne lartsi ajrore 12 Kilometra.
sipas disa zbulusve shpella ke nje dimension te gjer ne mbrendsin e saj ajo ne mbrendsin e saj ka shum gjera t pa zbuluara dhe te pa para si pershembull nje liqen i madh i cili ende sesht i zbuluar dhe shum gjera  skan mund me u zbulua  per shkak t regjimit serb qe ishte ne kosov dhe  shkatrronte  gjdo gje.....
[/quote]

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 08-10-2009, 10:51:45
eshte fantastike skam cte shtoj me.

#22 ne: 30-10-2009, 21:46:03
pershendetje kisha dashur te shtoj pak per shpellen e Gadimes,  esht nje bukurij e rrall natyrore qe zoti e  ka krijuar esht nje pasuri e madhe per vendin ton dhe krenohemi per bukurit qe ika Kosova jon bye...

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 25-09-2010, 14:14:42
Shpella Gadimes punon prej 8 deri 22:00

Temat e fundit