Gjeografia e Shteteve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me shtetet e botes dhe gjeografine e shteteve.

FB_IMG_1595832997041.jpgM A X
19-06-2019, 21:02:22

Barcelona

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


BertiPace
10-06-2013, 21:51:36

Informacione interesante per shtetin e Jordanise

Kryeqyteti: AmmanPopullsia: 6,508,887 (vlerësimi i korrikut 2012)Sipërfaqja: 34,495 kilometra katrorë (89,342 km katrore)Bregdeti: 16 milje (26 km)Vendet kufitare: Iraku, Izraeli, Arabia Saudite dhe SiriaPika më e Lartë: Jabal Umm ad Dami në 6,082 metra (1,854 m)Pika më e ulët: Deti i Vdekur në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
06-06-2013, 14:32:34

Cfare shteti eshte Korea Veriore?

Vendi i Koresë së Veriut ka qenë në lajm shpesh në vitet e fundit për shkak të marrëdhënieve të saj të pakëndshme me bashkësinë ndërkombëtare. Megjithatë, pak njerëz e dinë shumë për Korenë e Veriut. Për shembull, emri i plotë i saj është Republika Popullore Demokratike e Koresë së Veriut. Ky ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
03-06-2013, 12:52:25

Cfare duhet te dime per Ishujt Kiribati?

Popullsia: 100,743 (vlerësimi i muajit korrik 2011)Kryeqyteti: TarawaSipërfaqja: 313 kilometra katrorë (811 km katrore)Bregdeti: 710 milje (1,143 km)Pika më e lartë: Një pikë e paidentifikuar në ishullin e Banaba në 265 metra (81 m)Kiribati është një vend ishull që gjendet në Oqeani në Oqeanin P...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

regrets
02-06-2013, 18:43:32

Informacione interesante rreth Monakos

Popullsia: 32,965 (vlerësimi i korrikut 2009)Kryeqyteti: MonakoSipërfaqja: 0.77 milje katrore (2 km katrore)Vendi kufizues: FrancëBregdeti: 2.55 milje (4.1 km)Pika më e Lartë: Mont Agel në 460 metra (140 m)Pika më e ulët: Deti MesdheMonako është një vend i vogël europian që ndodhet midis Francës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
02-06-2013, 18:02:50

Cfare duhet te dime per Ishujt Havai?

Popullsia: 1,360,301 (vlerësimi i regjistrimit të vitit 2010)Kryeqyteti: HonoluluQytetet më të mëdha: Honolulu, Hilo, Kailua, Kaneohe, Waipahu, Pearl City, Waimalu, Mililani, Kahului dhe KiheiSipërfaqja Toka: 10,931 kilometra katrorë (28,311 km katrore)Pika më e lartë: Mauna Kea në 13.796 metra ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

regrets
02-06-2013, 17:48:37

Cfare duhet te dime per Gjeorgjine?

1. Gjeorgjia ndodhet në mënyrë strategjike në malet e Kaukazit dhe kufizohet me Detin e Zi. Është pak më e vogël se Karolina e Jugut dhe kufizohet me Armeninë, Azerbajxhanin, Rusinë dhe Turqinë.2. Popullsia e Gjeorgjisë është rreth 4.6 milion njerëz, pak më shumë se shteti i Alabama.Gjeorgjia ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

V@GαβθηD
02-06-2013, 11:32:05

C'duhet te dijme rreth Marokut?

Popullsia: 31,627,428 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: RabatSipërfaqja: 172,414 kilometra katrorë (446,550 km katrore)Vende kufizuese : Algjeria, Sahara Perëndimore dhe Spanja (Cueta dhe Melilla)Bregdeti: 1,140 milje (1,835 km)Pika më e lartë: Jebel Toubkal në 13,665 metra (4,165 m)Pika më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

guest13696
01-06-2013, 16:38:21

Informacione interesante rreth Nikaraguas

Popullsia: 5,891,199 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: ManaguaVende kufizuese: Kosta Rika dhe HondurasiSipërfaqja toke: 50,336 kilometra katrorë (130,370 km katrore)Bregdeti: 565 milje (910 km)Pika më e lartë: Mogotoni në 7,998 metra (2,438 m)Nikaragua është një vend i vendosur në Amerikën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
01-06-2013, 13:03:13

Cilat jane landet e Gjermanise?

Die Alten Bundesländer (shtetet e vjetra gjermane) + CapitalSchleswig-Holstein-KielNiedersachsen- Hanover (Hanover)Nordrhein-Westfalen (Nordrhein-Westfalen) - DüsseldorfHessen (Hessen) - WiesbadenRheinland-Pfalz (Rheinland-Pfalz) - MainzBaden-Württemberg- ShtutgartSaarland-SaarbrückenBayern (Bav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
28-05-2013, 20:50:51

Hong-Kong - Cfare duhet te dime rreth Hong-Kongut?

Një listë me 10 fakte për Hong Kong-un1) Historia 35,000-vjeçareDëshmitë arkeologjike kanë treguar se njerëzit kanë qenë të pranishëm në zonën e Hong Kongut për të paktën 35,000 vjet dhe ka disa fusha ku studiuesit kanë gjetur artefakte paleolitike dhe neolitike në të gjithë rajonin. Në vitin 21...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
28-05-2013, 20:24:51

Tunizia - Cfare duhet te dime per Tunizine?

Popullsia: 10,589,025 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: TunisVendet kufizuese: Algjeria dhe LibiaSipërfaqja Toka: 63,170 kilometra katrorë (163,610 km katrore)Bregdeti: 713 milje (1,148 km)Pika më e Lartë: Jebel ech Chambi në 5,065 metra (1,544 m)Pika më e ulët: Shatt al Gharsah në -55 metr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
28-05-2013, 20:19:31

Andora - Cfare duhet te dime per shtetin e Andores?

Popullsia: 84,825 (vlerësimi i muajit korrik 2011)Kryeqyteti: Andorra la VellaVendet kufizuese: Franca dhe SpanjaSipërfaqja: 180 milje katrorë (468 km katrore)Pika më e lartë: Pic de Coma Pedrosa në 9,665 metra (2,946 m)Pika më e ulët: Riu Runer në 2,756 metra (840 m)Andorra është një principatë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
27-05-2013, 15:30:35

Indonezia - Gjera Interesante rreth Indonezise

Popullsia: 240,271,522 (vlerësimi i korrikut 2009)Kryeqyteti: JakartaQytetet kryesore: Surabaya, Bandung, Medan, SemarangSipërfaqja: 735,358 kilometra katrorë (1,904,569 km katrore)Vendet kufizuese: Timor-Leste, Malajzia, Papua Guinea e ReBregdeti: 33,998 milje (54,716 km)Pika më e lartë: Puncak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
27-05-2013, 09:48:05

Alaska - Cfare duhet te dime per Alasken?

Popullsia: 738,432 (2015 est)Kryeqyteti: JuneauZonat kufizuese: Yukon Territory dhe British Columbia , KanadaSipërfaqja: 663,268 kilometra katrorë (1,717,854 km katrore)Pika më e Lartë: Denali ose Mt. McKinley në 20.320 metra (6.193 m)Alaska është një shtet në Shtetet e Bashkuara që ndodhet në p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


regrets
26-05-2013, 15:47:47

Australia - Cfare duhet te dime rreth Australise?

Popullsia: 21,262,641 (vlerësimi i korrikut 2010)Kryeqyteti: CanberraSipërfaqja Toka: 2,988,901 kilometra katrorë (7,741,220 km katrore)Bregdeti: 16,006 milje (25,760 km)Pika më e Lartë: Mali Kosciuszko në 7.313 metra (2.229 m)Pika më e ulët : Liqeni Eyre në -49 metra (-15 m)Australia është një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

NENSY
26-05-2013, 14:27:09

Kush jane shtetet Arabe?

UNESCO identifikon 21 shtete arabe, ndërsa Wikipedia liston 23 shtete arabe. Përveç kësaj, Lidhja Arabe është një organizatë rajonale e këtyre shteteve që u formua në vitin 1945. Ajo aktualisht ka 22 anëtarë. Më poshtë është një listë e atyre kombeve të renditura në rend alfabetik. Për referencë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
24-05-2013, 20:52:47

Pakistani - Cfare duhet te dime per provincat e Pakistanit?

Pakistani është një vend i vendosur në Lindjen e Mesme pranë Detit Arab dhe Gjirit të Omanit. Vendi është i njohur si popullsia e gjashtë më e madhe në botë dhe popullsia e dytë më e madhe myslimane në botë pas Indonezisë është një vend në zhvillim me një ekonomi të pazhvilluar dhe ka një klimë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
24-05-2013, 20:50:35

Argjentina - Cfare duhet te dime rreth Argjentines

Popullsia: 40,913,584 (vlerësim i korrikut 2009)Kryeqyteti: Buenos AiresSipërfaqja: 1,073,518 kilometra katrorë (2,780,400 km katrore)Vende kufizuese: Kili, Bolivi, Paraguai, Brazili, UruguaiBregdeti: 3,100 milje (4,989 km)Pika më e lartë: Aconcagua 22,834 ft (6,960 m)Pika më e ulët : Laguna del...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
24-05-2013, 20:47:17

Afrika e jugut - Disa te dhena interesante rreth Afrikes Jugore

Popullsia: 49,052,489 (korrik 2009 est.)Kryeqyteti: Pretoria (kryeqyteti administrativ), Bloemfontein (gjyqësori) dhe Cape Town (legjislative)Sipërfaqja: 470,693 kilometra katrorë (1,219,090 km katrore)Bregdeti: 1,738 milje (2,798 km)Pika më e lartë: Njesuthi në 11.181 metra (3.408 m)Afrika e Ju...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
24-05-2013, 20:32:07

Brazili - Disa te dhena interesante rreth Brazilit

Popullsia: 198,739,269 (vlerësim 2009)Kryeqyteti: BrasiliaEmri zyrtar: Republika Federative e BrazilitQytetet e rëndësishme: São Paulo, Rio de Janeiro, SalvadorSipërfaqja: 3,287,612 kilometra katrorë (8,514,877 km katrore)Bregdeti: 4,655 milje (7,491 km)Pika më e lartë: Pico da Neblina 9,888 met...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
Pasion
24-05-2013, 20:20:09

Cilat jane prefekturat e Japonise?

Lista e 47 Prefekturave Japoneze sipas ZonësJaponia është një vend ishull i vendosur në Azinë lindore në Oqeanin Paqësor. Është në lindje të Kinës , Rusisë, Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut . Japonia është një arkipelag që përbëhet nga mbi 6,500 ishuj, më i madhi i të cilëve janë Honshu, Hok...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
24-05-2013, 20:19:37

Cfare duhet te dime per shtetin e Kroacise?

Kryeqyteti: ZagrebPopullsia: 4,483,804 (vlerësimi i muajit korrik 2011)Sipërfaqja: 21,851 milje katrorë (56,594 km katrore)Bregdeti: 3,625 milje (5,835 km)Vendet Kufitare: Bosnja dhe Hercegovina, Hungaria, Serbia, Mali i Zi dhe SlloveniaPika më e Lartë: Dinara në 6,007 metra (1,831 m)Kroacia, zy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
elton.asllani
20-05-2013, 09:02:49

Hemisfera Veriore - Cfare eshte dh cfare duhet te dime?

Hemisfera Veriore është gjysma veriore e Tokës (harta). Fillon në 0 ° ose ekuator dhe vazhdon në veri derisa të arrijë gjerësi 90 ° N ose Polin e Veriut . Fjala hemisferë në vetvete do të thotë në mënyrë të veçantë gjysmën e një sferë, dhe meqenëse toka konsiderohet si një sferë e larmishme , nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2012, 19:46:11

Polonia

Polonia ndodhet në pjesën qendrore të Evropës, me dalje në detin Baltik, në lindje të Gjermanisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Polonisë është 312.685 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 52 00 V, 20 00 L dhe 304.465 km2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 8.220 km2 ujë.Vija bregdetare e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2012, 19:42:51

Republika Çeke

Republika Çeke ndodhet në pjesën qendrore të Evropës, është vend kontinental në juglindje të Gjermanisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Çekisë është 78.866 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 49 45 V, 15 30 L dhe 77.276 km2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 1.590 km2 ujë. Vija kufitare...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-07-2012, 21:05:09

Portugalia

Portugalia ndodhet në pjesën jugperëndimore të Evropës, me dalje në Atlantikun verior, në perëndim të Spanjës.Sipërfaqja e përgjithshme e Portugalisë së bashku me ujdhesat është 92.391 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 39 30 V, 8 00 L dhe 91.951 km 2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-05-2012, 20:24:58

Ishujt Turk dhe Kaikos

Kur mendon për bukuritë e Britanisë së Madhe, imazhet më të zakonshme që të vijnë në mendje janë “Buckingham Palace”, “Big Ben” në Londër apo rrugët e pabet e famshme në të gjithë botën. Megjithatë, si ish-Perandoria më e madhe që ka njohur ndonjëherë historia e njerëzimit, Britania vazhdon të r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:56:18

Tibeti

Mbrojtësit e TibetitDuheshin edhe pak vite deri sa të vinte 1950 dhe pushtimi kinez i Tibetit, kur Norbu humbi një krah duke luftuar kundër tre luftëtarëve. Ashtu si ai, ishin budistë të manastirit të Seras, jo shumë larg nga kryeqyteti Lhasa. Sipas një zakoni të lashtë, Norbu, pasi u shërua, sf...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-11-2011, 11:38:28

Freiburg, qyteti i gjelbër

Periferia jugore e Freiburgut, në mes të Pyllit të Zi. Lagja Vauban, është shembulli më i arrirë në botë i një aglomerati urban ekologjik. Në një vend me shumë pak diell si Gjermania, një zgjidhje që synon energjinë sostenibël, veçanërisht atë të erës por edhe energjinë diellore.Gjithçka ka fill...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 02:37:04

Amazonë, zbulohet fisi i izoluar

Një fis i izoluar, pa kontakte me njerëzit e tjerë, është zbuluar në rezervën e Vale do Javari', në perëndim të Amazonës braziliane.Lajmin e ka bërë të ditur Funai, enti shtetëror i mbrojtjes së indigjenëve, sipas të cilit, janë gjithsej rreth 200 persona që duhet t’i përkasin familjes linguisti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2011, 00:13:13

10 qytetet më të rrezikshme në botë

Faqja elektronike 'Urban Titan' ka realizuar klasifikimin e 10 qyteteve më të rrezikshme në botë.Top 10 i referohet të dhënave të vitit 2010, në lidhje me kriminalitetin, terrorizmin dhe krimin e organizuar.Në vend të parë është qyteti i Kapos në Afrikën e Jugut, kur vrasjet dhe vjedhjet janë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 23:38:22

Indi, popullsia ka kaluar 1,2 miliardë banorë

Popullsia e Indisë është rritur me 181 milion njerëz në dekadën e fundit, duke shkuar në 1,21 miliardë banorë, treguan rezultatet e regjistrimit të popullsisë së publikuara sot.Kjo do të thotë se aktualisht në Indi jetojnë më shumë njerëz se në SHBA, Indonezi, Brazil, Pakistan dhe Bangladesh, të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-03-2011, 14:41:53

Bota në zhvillim, sundimtarja e së ardhmes

Çdo vit e më shumë, jetojmë në një botë urbane. Gjysma e popullsisë botërore jeton tashmë në qytete dhe gjeneron më shumë se 80 përqind të GDP-së. Çdo javë popullsia urbane rritet me 1 milion banorëBota në zhvillim, sundimtarja e së ardhmesÇdo vit e më shumë, jetojmë në një botë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe