Gjeografia e Shteteve - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me shtetet e botes dhe gjeografine e shteteve.

M A X
27-03-2011, 14:41:53

Bota në zhvillim, sundimtarja e së ardhmes

Çdo vit e më shumë, jetojmë në një botë urbane. Gjysma e popullsisë botërore jeton tashmë në qytete dhe gjeneron më shumë se 80 përqind të GDP-së. Çdo javë popullsia urbane rritet me 1 milion banorëBota në zhvillim, sundimtarja e së ardhmesÇdo vit e më shumë, jetojmë në një botë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-03-2011, 16:29:02

Ishujt Marshall jane duke u zhdukur

Ishujt Marshall, një prej perlave të vërteta të natyrës, të ndodhura në Oqeanin Paqësor, mund të zhduken nga faqja e dheut.Alarmi është aq i madh, sa që ka detyruar të interesohet dhe Asamblenë Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.Lajmi shqetësues u dha për herë të parë nga Kaminaga Kaminagam, k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-07-2010, 15:08:14

Munihu, qyteti më i mirë në botë

Në Munih bëhet jeta më e mirë në botë. Kështu konstaton revista prestigjioze britanike "Monocle". “Starbucks” (një zinxhir amerikan i kafeneve) ul cilësinë e jetës. Pse? Britanikët mendojnë se edhe kompanitë e ndryshme multinacionale janë fajtore pse ka humbur pamja unike e disa metropoleve.

Berni
24-06-2010, 15:11:09

Gjermania

Gjermania ndodhet në qendër të Evropës. Ajo kufizohet me Danimarkën në veri, me Hollandën, Belgjikën, Luksemburgun, Francën, Zvicrën, Austrinë, Çekinë dhe Poloninë.Kush udhëton nëpër Gjermani do të kuptojë, se nuk mund të flitet për gjermanët. Historia dhe kultura e rajoneve i b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-06-2010, 16:07:43

Malajzia, mrekullia e prekshme aziatike

Toka e Sandokanit, tigrit të Malajzisë. Natyrë ekzotike, xhungël, florë dhe faunë të pasur. Gjithçka që mund të kërkosh, aty e gjen pa frikë. Këtu qytetet nuk kanë asgjë përse t’i kenë zili metropolet e mëdha të Perëndimit. Malajzia është një nga anëtaret më të forta mes dhjetë të tillave që bëj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-01-2010, 12:10:44

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur eshte kryeqyteti i Malajzise, nderkohe dhe qyteti me i madh i vendit.Kuala Lumpur eshte qender metropoli shume e rendesishme, ne te cilen zhvillohen te gjitha veprimtarite kryesore administrative, kulturore dhe ekonomike. Ky qytet dallohet per nje larmi te madhe kulturore dhe besime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
07-10-2008, 07:10:21

Gjermania, das beste Land der Welt

Gjermania eshte cilesuar si vendi me i mire ne bote.Ky eshte perfundimi i dale kohet e fundit nga nje sondazh i kryer ne 20 shtetet me te industrializuara ne te gjithe boten. Gjermania shfaqet ne kete sondazh si vendi me imazh me te mire ne te gjithe boten. Me pas renditen Franca, Britania e Mad...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-04-2008, 09:56:36

Angola

Angola, mrekullia e "tigrit të Afrikës" Qytezat prej çadre të banorëve kinezë notojnë mbi baltën e kuqe. Luftojnë kot kundër pluhurit dhe smogut, që ngrihen në qiell në formën e reve të zeza, duke u bërë hije maleve me çimento, tullave, asfaltit dhe një tufe prostitutash të vog...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-02-2008, 10:15:35

Sofia, Kryeqyteti i Bullgarise

Nga e kaluara sovjetike tani nuk ka ngelur më asnjë shenjë në Sofje. Asnjë simbol, përveç ikonave të vjetra të kohës bizantine. Mauzoleumi i shokut Georgi Dimitrov, themeluesi i Bullgarisësocialiste, i ndërtuar brenda gjashtë ditëve e gjashtë netëve, tani nuk është më. Edhe pallati i dikurshëm m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-01-2008, 14:28:42

Londra kryeqyteti i ri i botës

Një studim i fundit, shumë i detajuar, liston kryeqendrat më të rëndësishme të planetit. Londra ndodhet në krye të njërit prej klasifikimeve më serioze që janë bërë në lidhje me kryeqytetet e botës, një klasifikim që e rendit atë të parën ndër shumë qendra e metropole të tjerë gjigantë për nga p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-12-2007, 15:43:04

Austria, muza e muzeve !

Vjena, destinacion i duhur për gjithë vitinAustria shtrihet në pjesën juglindore të Evropës Qendrore. Alpet dominojnë në një pjesë të madhe të territorit austriak, i cili ndan kufijtë me Gjermaninë, Çekinë, Slloveninë, Hungarinë, Italinë, Zvicrën dhe Lihtenshtain. Me një sipërfaqe rreth 83 855...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-12-2007, 15:58:38

Madriti Kryeqyteti i Spanjes !

Madridi, mes ngrohtësisë dhe ngjyraveKryeqyteti spanjoll plot jetë e gjallëri
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-05-2007, 09:28:07

Pesë shtetet më të vogla në botë !

Ku ndodhen, sa banorë kanë dhe sa janë përmasat e tyreMe masën e një fushe golfi, qyteti i Vatikanit është shteti më i vogël në botë. Në parim është në enklavë me mur brenda Romës. Është kaq i vogël, sa i gjithë shteti nuk ka asnjë adresë. Qyteti i Vatikanit mun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
03-03-2007, 09:34:38

Bavaria

Rajoni i Bavarise perben rajonin me malor te Gjermanise, me burime hidroenergjitike te pasura dhe me pyje te shumta.Ky rajon perben shpatet veriore te Alpeve, ne lindje te liqenit Kanstance. Malet bjenne drejtim te lumit Danub qe kalon ne lindje te Alpeve Bavareze. Megjithate ne kete rajon nuk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe