Kuala Lumpur - Gjeografia e Shteteve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

· 1 · 1184

  • Postime: 7083
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 30-01-2010, 12:10:44
Kuala Lumpur eshte kryeqyteti i Malajzise, nderkohe dhe qyteti me i madh i vendit.
Kuala Lumpur eshte qender metropoli shume e rendesishme, ne te cilen zhvillohen te gjitha veprimtarite kryesore administrative, kulturore dhe ekonomike. Ky qytet dallohet per nje larmi te madhe kulturore dhe besimesh.
Arkitektura e vendit eshte gjithashtu shume terheqese. Aty gjendet si ndertesat e stilit te vjeter, si dhe ndersa te reja gjigande. Vlen te permendet Petronas Towers

Keto jane kullat binjake me te larta ne bote, me nje lartesi prej 452 metra
Ndertese tjeter  shume te rendesishme eshte dhe kulla Menara Kuala Lumpur me nje lartesi 421 metra. Nuk mungojne pallat e vjetra te raxhave si dhe  muze te ndryshme

Persa i perket popullsise, ajo perbehet nga kinezet 52%,  39 % Malaiet dhe 6 % Indianet. Nuk mungojne dhe popullsi te tjera si arabet, filipinasit, europianet etj
Vendi i pare ne besimin fetar i perket Buddhisteve (40,8 %). Me pas vijne Myslimanet (40,6 %), Christianet (8,7 %) dhe besimi Hindu (5,2 %)

Klima ne vend eshte tropikale. Temperaturat e larta rregjistrohen mbi 29°Celsius ndresa te ulet jo nen 23° celsius.

Temat e fundit