Gjeografia Fizike - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjeografia Fizike. Tema informative dhe diskutime.

erlehta
13-11-2008, 09:57:15

Ishujt Maladive

Ishujt Maladive gjenden ne Oqeanin Indian, ne jugperendim te Indise dhe Sri Lankes. Maladivet kanë trajten e një zinxhiri ishullor i ciliperbere nga 19 grupe ishujsh.Gjithsej janë rreth 1.190 ishuj nga te cilët 220 janë te banuara dhe rreth 87 te tjerë përdoren për qëllimi turizmi.Ishujt jan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
19-07-2008, 19:11:30

Feni.

Feni eshte era joperiodike e rajoneve malore.Feni, ka tiparet e nje ere te thate dhe te ngrohte, madje ndonjehere edhe e nxehte, e cila zbret nga kreshtatneper shpatet ne drejtim te rrezes se maleve.Kjo ere shkaktohet nga dallimi i trysnise atmosferike ne te dy anet e kreshtes malore dhe eshte...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
16-07-2008, 20:28:26

Musonet.

Musonet paraqiten si rryma ajrore te nje shkalle te madhe, me vecorite e nje hallke te pavarur nga rrymat e qarkullimit te pergjithshem te atmosferes, te cilat percaktojne klimen e rajoneve te ndryshme te gjera te rruzullit tokesor ose paraqesin ne to ndikim thelbesor.Muson vjen nga fjala arabe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ermal Hakani
10-06-2008, 10:19:32

EROZIONI I TOKES

GERRYERJA E TOKES ESHTE NJE NGA PROBLEMET ME TE MEDHA TE DEGRADIMIT TE EKOSISTEMEVE.KY FENOMEN KONSISTON NE MARRJEN E NJE PJESE SSIPERFAQESORE TE TOKES NGA VEPRIMI I UJIT APO ERES, DHE NE NDRYSHIMIN CILESOR TE PERMBAJTJES. KJO VARFERON PERMBAJTJEN E HUMUSIT.SIPAS STATISTIKAVE CDO VIT 50 MILION H...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
blertuthka
04-05-2008, 12:37:41

NDIKIMI I KANALIT TE SUEZIT (1869) SHKURTOHEN RRUGET PER MIJERA KM

DERI ME ZBULIMIN E AMERIKES,DETI MESDHE DHE VENDET RRETH TIJ KANE PASUR POZITEN QENDERORE NE BOTEN E VJETER.PAS ZMULIMIT TE MAERIKES ROLIN E DETIT ME TE RENDESISHEM E MERR OQEANI ATLANTIK.ME AHPJEN E KANLAIT TE SUEZIT (V.1869) DETIT MESDHE I RIKTHEHET PRAPE RENDESIA.RRUGA E GJATE RRETH AFRIKES S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-12-2007, 10:54:34

Australia, "made in China"

Pallati i Komunës së Melburnit i ngjan një kështjelle elegante, tipike për fshatrat anglezë, me tavanet e larta, veshjen në dru dhe qilimat e butë. Por sapo John So ulet mbi divanin e madh me lëkurë të gjelbër, kuptohet që në vitet e fundit Australia ka ndryshuar më shumë se çdo vend tjetër i in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-05-2007, 07:30:49

Nga vjen Evropa ?

Shumë herë e përmendim, por pak dijmë për të. Historiani francez mundohet të na shpjegojë se nga vjen ajoEvropa qe fillimisht një mit dhe konceptim gjeografik. Miti e bën Evropën të lindë në Lindje. Fjala dhe ideja e bëjnë shfaqjen e tyre në mitologjinë greke, bërthama më e vjet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-02-2007, 11:18:21

Jeta poshtë Antarktidës !

Bota e nënujshme në skajin më jugor të globit, tashmë mund të monitorohet me ndihmën e një pajisjeje të telekomanduar Pasi ka qëndruar për mijëra vjet i mbuluar, një pjesë e fundit të oqeanit Antarktik tashmë është i arritshëm dhe përfaqëson një nga ekosistemet më pak të llogari...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Dirrtygirl

"Oqeania"

Dirrtygirl
09-06-2006, 10:03:49
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-12-2005, 06:51:58

Mbas 10 vjetësh dimri do të jetë më i ftohtë

Pas 10 vjetësh stina e dimrit do të jetë më e ftohtë dhe më e ashpër në vendet evropiane që gjenden në pjesën atlantike, sipas një studimi anglez.Shkencëtarët kanë analizuar rrymat e oqeanit atlantik, dhe temperaturat e tyre.Rezultati është shumë alarmant, sepse pasoja është se klima e shteteve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
19-11-2005, 16:40:45

Depresionet me te thella ne Kontinente!

Depresionet ose pikat me te ulta ne kontinente.EvropaVlera e pikes me te ulet eshte 28 m nen nivelin e detit dhe ndodhet ne Detin KaspikAziaVlera e pikes me te ulet eshte 394 m nen nivelin e detin dhe ndodhet ne Detin e Vdekur,Gjithashtu ne Azin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
14-09-2005, 09:12:28

BORA

Mungesa e borës   Me ngrohjen e klimës, rajonet malore mund të kenë nivele më të ulta rreshjesh dëbore. Kjo foto tregon Malin Hood në Oregon, SHBA, në të njëjtën stinë, fundi i verës, në vitet 1985 dhe 2002. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe