Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjeografia Fizike. Tema informative dhe diskutime.


Pergjigje nga: omega, 246162, celjeta

Shkretetirat neper bote!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

shkretetira saharase pamje nga sateliti afrika mesdheu evropa lidhja arabe.jpg

toka e thare.jpg

dreamm
21-05-2013, 10:06:04

Shteti i Tuvalus - Cfare duhet te dime per Ishujt Tuvalu?

Popullsia: 12,373 (vlerësimi i korrikut 2009)Kryeqyteti: Funafuti (gjithashtu qyteti më i madh Tuvalu)Sipërfaqja: 10 kilometra katrorë (26 km katrore)Bregdeti: 15 milje (24 km)Gjuhët zyrtare: Tuvalan dhe anglishtGrupet etnike: 96% Polinezianë, 4% Të tjerëTuvalu është një vend i vogël ishull i ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
20-05-2013, 22:17:30

Islanda - Cfare duhet te dime rreth shtetit te Islandes?

Popullsia: 306,694 (vlerësimi i korrikut 2009)Kryeqyteti: ReykjavikSipërfaqja: 39,768 kilometra katrorë (103,000 km katrore)Bregdeti: 3,088 milje (4,970 km)Pika më e Lartë: Hvannadalshnukur në 6,922 metra (2,110 m)Islanda, e quajtur zyrtarisht Republikën e Islandës, është një vend ishull i vendo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
20-05-2013, 12:16:43

Cilat jane liqenet qe ndodhen shume lart mbi nivelin e detit?

Më poshtë është një listë e 10 liqeneve më të lartë të Tokës, të rregulluar nga lartësia e tyre:1) Ojos del SaladaLartësia: 20,965 metra (6,390 m)Vendndodhja: Argjentinë2) Pool LhagbaLartësi: 20.892 metra (6.368 m)Vendndodhja: Tibet3) Pool ChangtseLartësi: 20,394 metra (6,216 m)Vendndodhja: Tibe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
22-01-2013, 19:55:36

Fshati më ftohtë në botë -71,2 ⁰ C ! (VIDEO)

Ojmajkon, vendbanim nëRusi ështëshpallur vendimë të ftohtë në botë, temperatura e matur ka arritë madje-71,2 gradë C!Temperatura mesatare e dimrit në këtë vendbanimështë rreth -50 gradë Celsius!Banorët, e që janë rreth500, janë adaptuar në një dimër shumë i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-06-2012, 08:44:25

Shiu Acidik

Shiu acid është shiu i krijuar nga përzierja e oksideve të sulfurit dhe azotit (që lirohen nga makina, fabrikat, termocentralet) me shiun e krijuar nga retë.Bashkëveprimi i ujit me oksidet e sulfurit krijon acidin sulfurik kurse, me bashkëveprimin e ujit me oksidin e azotit krijon acidin nitrik....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-11-2011, 07:27:47

Shtrati i lumit

 

Berni
16-11-2011, 18:41:11

Hidrosfera

Hidrosfera është shtresa e ujit që mbështjell tokën.- Përfshirja e hidrosferës: Hidrosfera përfshin të gjithë ujërat e lira në pjesën sipërfaqësore të tokës. Veti karakteristike e hidrosferës është ripërtëritja e përhershme e saj. Me studimin e hidrosferës, proceset dhe dukuritë në të, merret hi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-10-2011, 10:22:21

Cikloni

Cikloni është hapësira me shtypje të ulët atmosferike në krahasim me rrethinën. Cikloni shënohet me N (ose C). Ajri në këtë hapësirë rrymon nga pjesët anësore në drejtim të brendisë, për shkak të koncentrimit nga brendia fillon të ngrihet dhe të ftohet, dhe krijohen kushte për krijimin e të resh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-10-2011, 10:18:59

Rrymat detare

Rrymat detare janë lëvizjet më të rëndësishme të ujit në oqeanin botëror. Shkaktarët kryesorë janë erërat e përhershme, energjia e lëvizjes së thërrmijave të ujit gradualisht nëpërmjet fërkimit përcillen në shtresa më të thella. Për shkak të veprimit të forcës së devijimit, të gjitha rrymat ujor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-09-2011, 01:16:34

Liqeni i Bajkalit, më i thelli në botë

Liqeni i Bajkalit gjendet në pjesën aziatike të Federatës Ruse dhe njëherit është liqeni më i thellë në botë. Emri i tij rrjedh nga fjala tatare "bai-kul", që do të thotë "liqe i pasur".
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-07-2011, 15:50:23

Liqeni Titikaka

Inkasit besonin se perëndia Virakoka doli nga thellësitë e Liqenit Titikaka për të krijuar botën, Diellin dhe yjet. Liqeni Titikaka është gjithnjë i ftohtë, sepse furnizohet me ujë nga akullnajat në lartësitë e Andeve. Në Isla del Dol (Ishulli i Diellit), ishulli më i madh i liqenit, gjenden shu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2011, 12:36:55

Krijimi i reve të stuhishme

Avulli i ujit që vjen nga oqeani, thith energji nga uji dhe e bart atë në qiell. Pra, avulli përmban më shumë energji se uji. Kur avulli shndërrohet në pikla uji, energjia çlirohet, duke e ngrohur ajrin.Nga ngrohtësia, ajri ngrihet lart, duke bartur me vete piklat e ujit. Nëse e gjithë sasia e a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-07-2011, 00:36:55

Çfarë ka nën det?

Në fundin e deteve dhe oqeaneve ka vargje malore, vullkane, fusha dhe humnera. Korja kontinentale lidhet me oqeaniken nga një platformë, një shirit shkëmbor që rrethon të gjithë kontinentet, e thellë, maksimumi 200 metra.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
23-06-2011, 13:29:50

Çfarë është shpella?

Shpellat janë zgavra nëntokësore të gërmuara në shkëmb si pasojë e erozionit. Ka lloje të ndryshme shpellash: të formuara nga shiu që filtron në të çarat e tokës dhe të formuara nga lumenjtë e llavës që rrjedh nën tokë; shpellat e formuara nga dallgët e deteve që rrahin brigjet dhe ato që gërrye...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: BeRni

Detet

Berni
13-06-2011, 17:04:54
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-06-2011, 00:04:58

Përse në pole bën gjithmonë ftohtë?

Sa më e drejtë të jetë rruga që përshkojnë rrezet e Diellit që ndriçojnë Tokën, aq më shumë nxehtësi krijojnë. Nëse bien pingul me sipërfaqen, siç ndodh në Ekuador, atëherë klima është vazhdimisht e ngrohtë. Ndryshe ndodh nëse bien pjerrtazi, forca e tyre është shumë më e vogël. Për këtë arsye, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
26-05-2011, 15:56:05

Përse bie shi ose borë?

Grimcat e ujit që formojnë retë janë në lëvizje të vazhdueshme: të shtyra nga rrymat e ajrit, ato ndeshen dhe bashkohen me njëra-tjetrën duke u bërë gjithnjë e më të mëdha derisa, të rënduara së tepërmi, bien mbi tokë në formën e shiut.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-05-2011, 15:06:30

Si formohet një liqen?

Liqenet janë sipërfaqe uji, zakonisht të ëmbël, që mbushin gropa të tokës. Karakteristikat e tyre varen nga zanafillat e ndryshme. Në fakt, liqenet mund të zënë kraterin e një vullkani të vjetër të shuar ose një gropë të formuar nga shkrirja e një akullnaje.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-05-2011, 16:32:32

Ishulli Manhatan

Ishulli Manhatan është qendra e Nju-Jorkut, qytetit më të madh të Amerikës Veriore dhe mbarë botës.Manhatani ka një gjatësi 16 dhe i gjerë 2.5 kilometra, ndërsa në këtë hapësirë kaq të vogël, jetojnë mbi 2 milionë njerëz, çka nënkupton se në një kilometër katrorë, banojnë 50 mijë banorë.[img wid...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-04-2011, 12:00:05

Ishujt Galapagos

Ishujt Galapagos janë një arkipelag ishujsh vullkanikë të shpërndarë rreth ekuatorit në Oqeanin Paqësor, 972 km në perëndim të Ekuadorit kontinental. Ishujt Galapagos janë një trashëgimi botërore e UNESCO-s: kafshët e egra janë veçoria e tij më e dukshme.Ishujt Galapagos dhe ujërat e tij përreth...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-03-2011, 00:13:44

Çka është stuhia?

Që kur shohim mbi kokat tona retë e mëdha që formohen, një stuhi është duke u përgatitur. Këto re mund t’i dallojmë sepse janë të zeza dhe si shtëllunga tymi.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: altin kryeziu, erlehta

Pyjet Tropikale

*
altin kryeziu
24-11-2010, 20:22:02
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
18-04-2010, 17:14:46

Erupcioni i vullkanit Ejafjatlajekul

Ismet AziziNë historinë e aerotransportit evropian deri tash kurrë nuk ka ndodh që erupcioni vullkanik të bllokoj gati tërë komunikacionin mbi qiellin e Evropës. Të gjithë aeroportet më të rëndësishëm në Evropë janë mbyllur që nga 15 prilli përshkak të aktivizimit të vullkanit Eyjafjallajökull n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
03-03-2010, 17:57:09

Parku Badlands, Monument Kombëtar që në vitin 1939

Parku Kombëtar Badlands National me një sipërfaqe prej diçka më pak se një mijë kilometra katrore toke të djegur, majash të rrumbullakta shkëmbore, lëndinash me bar, një pejsazh tejet i larmishëm si në asnjë vend tjetër në Shtetet e Bashkuara është emërtuar si Monument Kombëtar në vitin 1939. Kj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
I.Azizi
26-02-2010, 14:03:50

Kepi i shpresës së mirë

Kepi i shpresës së mirë (Cape of Good Hope) është kep shkëmborë në bregdetin Atlantik të Afrikës Jugore.Evropiani i parë i cili ka zbuluar ka qenë Bartolomeo Dias 1488. Në afërsi të kepit është vendosur kolonia në vitin 1652, nga e cila koloni është zhvilluar qyteti Kejptaun dhe provinca Kejp, e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
26-02-2010, 14:00:46

Toka e Zjarrtë

Toka e Zjarrtë (spanjollisht Tierra del Fuego) është arkipelag i cili shtrihet në pjasën më jugore të Amërikës Jugore, është e ndarë nga kontinetni me Ngushticën e Mangelanit. Ka një sipërfaqe prej 73,753 km².Evropiani i parë i cili shkeli Tokën e Zjarrt ishte Mangelani në vitin 1520. Kur u ofru...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Noli Ndrecaj, donart, lulmal

Detet qe lagin Evropen!

Noli Ndrecaj
31-01-2010, 12:29:22
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe