Çfarë është shpella? - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Çfarë është shpella?

Çfarë është shpella?

· 1 · 850

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 23-06-2011, 13:29:50
Shpellat janë zgavra nëntokësore të gërmuara në shkëmb si pasojë e erozionit. Ka lloje të ndryshme shpellash: të formuara nga shiu që filtron në të çarat e tokës dhe të formuara nga lumenjtë e llavës që rrjedh nën tokë; shpellat e formuara nga dallgët e deteve që rrahin brigjet dhe ato që gërryen uji nën akullnaja; së fundi, janë dhe shpellat e formuara nga era, e cila me anë të thërrmijave të rërës që transporton, e gërryen shkëmbin.Çfarë janë stalaktitet dhe stalagmitet?

Gropat karstike janë formuar nga shiu që tret terrenet gëlqerore. Pikat e ujit në brendësi të këtyre shpellave, duke rënë e më pas duke avulluar, formojnë depozitime gëlqerore me forma të zgjatura: stalaktitet, që varen nga tavani dhe stalagmitet që ngrihen nga dyshemeja e shpellës.

Fakte interesante

- Shpella më e thellë në botë është Jean Bernard, në Francë. Kjo është e thellë 1602 metra.

- Stalaktiti më i gjatë në botë, ai 28 metra, ndodhet në Spanjë, në Cueva de Nerja.

- Stalagmiti më i lartë, 32 metra, ngrihet në shpellën Krasnohorska, në Republikën Çeke

Temat e fundit