Çfarë ka nën det? - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Çfarë ka nën det?

Çfarë ka nën det?

· 1 · 700

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-07-2011, 00:36:55
Në fundin e deteve dhe oqeaneve ka vargje malore, vullkane, fusha dhe humnera. Korja kontinentale lidhet me oqeaniken nga një platformë, një shirit shkëmbor që rrethon të gjithë kontinentet, e thellë, maksimumi 200 metra.Më pas, fundi i detit bën një kërcim të madh nga skarpati kontinental dhe shkon deri në 3000 metra thellësi. Këtu fillon ultësira e pamatshme ku ndodhen vullkanet, çarjet dhe kurrizet oqeanike, vargjet e gjata malore nga ku del llava që vjen prej thellësive të tokës. Çdo kurriz oqeanik u korrespondon anëve të dy pllakave tektonike.

Çfarë është ishulli?

Ishulli është pjesë toke mbi ujë, e rrethuar nga të gjitha anët me ujë.

Ishujt kontinentalë janë të lidhur nën sipërfaqen e detit me koren kontinentale.

Ishujt oqeanikë në të vërtetë janë maja të një relievi të kores oqeanike, shpesh vullkane të zhytur në ujë.

Atolet e deteve tropikale janë ishuj të formuar nga korale të rritur përqark kraterit të një vullkani, që më pas është mbuluar nga uji.

Përse detet janë të kripur?

Ujërat e deteve dhe oqeaneve janë të gjithë të kripur ngaqë janë të pasur me minerale e sidomos me klorur sode, që është kripa e gjellës.

Temat e fundit