Cikloni - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cikloni

Cikloni

· 1 · 789

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-10-2011, 10:22:21
Cikloni është hapësira me shtypje të ulët atmosferike në krahasim me rrethinën. Cikloni shënohet me N (ose C).

Ajri në këtë hapësirë rrymon nga pjesët anësore në drejtim të brendisë, për shkak të koncentrimit nga brendia fillon të ngrihet dhe të ftohet, dhe krijohen kushte për krijimin e të reshurave.Cikloni sjell mot të ndryshueshëm dhe të reshura. Në ciklone shtypja e ajrit zakonisht është më e ulët se 1013 hPa.

Ajri në ciklone lëviz në drejtim të kundërt nga lëvizja e akrepave të orës (është fjala për Hemisferën veriore).

Temat e fundit