Fshati më ftohtë në botë -71,2 ⁰ C ! (VIDEO) - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fshati më ftohtë në botë -71,2 ⁰ C ! (VIDEO)

Fshati më ftohtë në botë -71,2 ⁰ C ! (VIDEO)

· 1 · 503

  • Postime: 36
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-01-2013, 19:55:36


Ojmajkon, vendbanim në  Rusi është  shpallur vendi  më të ftohtë në botë, temperatura e matur ka arritë madje  -71,2 gradë C!
Temperatura mesatare e dimrit në këtë vendbanim  është rreth -50 gradë Celsius!
Banorët, e që janë rreth  500, janë adaptuar në një dimër shumë i ftohtë për shkak të faktit se temperatura është normale që temperatura të bie  50 gradë nën zero!
Verërat megjithate  janë shumë të nxehta, dhe temperaturat janë të  zakonshme  mbi 30 gradë në korrik dhe gusht.
Banorët e vendbanimit më  të ftohtë në botë merren me rritjen e irvasit , kuajve , me gjueti dhe peshkim, dhe me këto  kafshë ushqehen sepse bimët nuk rritën. 
Ngrohen me dru dhe qymyr, mandej  disa shtëpi nuk kanë banjo, prandaj përdorin WC në fushë të hapur.
Shkollat punojnë  normalisht, përveq nëse  temperatura bie 52 gradë nën zero.
Nëse ndodh që të ndërpritet rryma elektrike për  vetëm në disa orë, ngrihen  tubat në  ndërtesa dhe shkatërrohen.
Disa nga problemet që i përcjellin banorët e këtij vendbanimi janë zbrazja e baterive ,  syzet të cilat ngjiten për fytyrë, ngrirja e ngjyrës së lapsave, pamundësia e shfrytëzimit të telefonisë mobile dhe probleme të ngjashme.
Për banorët e  Ojmajkonit  varrosjet  paraqesin problem  të vërtetë! Akulli i cili mbulon tokën është aq i trashë se që  merr tre ditë kohë për të gropuar një varr në të cilën varrosin  të vdekurit.
Megjithatë, Omjakoni është destinacion turistik dhe arazhmanet turistik ofrohen pikrisht gjatë dimrit!
/Ismet Azizi/
Video: Measuring temperature in Oymyakon, Siberia / Russia. Cold Winter Weather. By AskYakutia.com

Temat e fundit