Ishulli Manhatan - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ishulli Manhatan

Ishulli Manhatan

· 1 · 521

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 16-05-2011, 16:32:32
Ishulli Manhatan është qendra e Nju-Jorkut, qytetit më të madh të Amerikës Veriore dhe mbarë botës.

Manhatani ka një gjatësi 16 dhe i gjerë 2.5 kilometra, ndërsa në këtë hapësirë kaq të vogël, jetojnë mbi 2 milionë njerëz, çka nënkupton se në një kilometër katrorë, banojnë 50 mijë banorë.Lumenjtë Hudson dhe East River, e rrethojnë Manhatanin. Ky ishull është seli biznesi, financimi dhe e bankave për tërë Amerikën dhe njëri nga më të rëndësishmit në botë.

Pasi bankat janë vendosur në Uollstrit, ky emër është bërë i zakonshëm kur flasim për ata që merren me financa dhe ekonomi.

Temat e fundit