Liqeni Titikaka - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Liqeni Titikaka

Liqeni Titikaka

· 1 · 586

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 27-07-2011, 15:50:23
Inkasit besonin se perëndia Virakoka doli nga thellësitë e Liqenit Titikaka për të krijuar botën, Diellin dhe yjet. Liqeni Titikaka është gjithnjë i ftohtë, sepse furnizohet me ujë nga akullnajat në lartësitë e Andeve. Në Isla del Dol (Ishulli i Diellit), ishulli më i madh i liqenit, gjenden shumë rrënoja inkase.
 


Një grup i vogël njerëzish, të quajtur Uros, jetojnë në ishujt lundrues, të bëra me kallamat që rriten në liqen. Kallamat e pleksur kanë rrënjë të gjata, që ngatërrohen me njëra-tjetrën dhe ngulen në fund të liqenit. Ndërsa kallamishtet fillojnë të hedhin rrënjë, në sipërfaqe krijohen shtresa të reja.
« Editimi i fundit: 17-10-2020, 18:02:46 nga M A X »

Temat e fundit