Rrymat detare - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Rrymat detare

Rrymat detare

· 1 · 866

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 28-10-2011, 10:18:59
Rrymat detare janë lëvizjet më të rëndësishme të ujit në oqeanin botëror. Shkaktarët kryesorë janë erërat e përhershme, energjia e lëvizjes së thërrmijave të ujit gradualisht nëpërmjet fërkimit përcillen në shtresa më të thella. Për shkak të veprimit të forcës së devijimit, të gjitha rrymat ujore në hemisferën veriore mënjanohen në të djathtë, kurse në atë jugore në të majtë.

Rrymat kryesisht përfshijnë shtresën sipërfaqësor të ujit deri në thellësi 200 metra dhe rrallëherë deri 300 metra. Rrymat e Adriatikut janë pjesë e sistemit të rrymave të Mesdheut. Nën ndikimin e rotacionit të Tokës, ato rrotullohen në drejtim të kundërt me akrepat e orës.

Duke ardhur nga Mesdheu nëpër detin Jon, nëpër ngushticën e Otrantos, rryma lëviz përgjatë bregdetit të Shqipërisë, dhe kthehet përgjatë bregdetit italian.

Temat e fundit