Si krijohet mjegulla - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si krijohet mjegulla

Si krijohet mjegulla

· 1 · 1208

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 30-05-2011, 07:24:59
 

Mjegulla është avulli i ujit i kondensuar në shtresat përdhese të ajrit. Mjegulla është një turbullirë e tillë e ajrit, me rastin e së cilës objektet përreth mund të shihen vetëm në largësi prej 1 km. Mjegulla shënohet me shenjën ≡. Mjegull është mbetja pezull e pikave të vogla të ujit ku shikimi horizontal është nën 1 km.

Mjegullima ka të bëjë me mbetjen pezull të pikëzave mikroskopike të ujit ose të bërthamave të kondensimit. Shikimi është më i madh se 1 km. Aty ku ajri nuk është i pasur me bërthama kondensimi (det i hapur ose rasone polare) dalja e mjegullës nuk varet nga intensifikimi gradual i mjegullimës dhe vjen shpejt.

Formacioni me lagështirë 100 % pak a shumë varet nga prezenca e bërthamave të kondensimit nga lloji dhe përqendrimi i tyre. Për ndonjë motiv, nga kushtet e lagështirës, temperaturës dhe erës, fitojmë një komponent të fortë lokal.

Proceset që vijnë në formimin e mjegullës janë ato që rrisin lagështirën relative të ajrit derisa të arrihet pika e ngopjes. Disa procese janë ftohja dhe më pak avullimi. Ajri pranë sipërfaqes së tokës ftohet atëherë kur duhet të bjerë nxehtësia në tokën më të ftohtë.

Mjegulla rastiset në dy rrethana: Kur toka ftohet nga recatimi i tepërt gjatë natës dhe kur ajri më i ngrohtë lëviz në tokën e ftohtë.
« Editimi i fundit: 23-10-2020, 07:35:45 nga M A X »

Temat e fundit