Vullkanet! - Gjeografia Fizike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vullkanet!

Vullkanet!

· 20 · 38162

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 28-09-2005, 12:06:08

Vullkan eshte një çarje në koren e tokës (ose në sipërfaqen e ndonjë planeti tjetër) përmes së cilës villet jashtë llava e shkrirë dhe gazet.

Sot në botë ka rreth 550 vullkane aktive. Rreth 60 prej këtyre shpërthejnë në një vit duke shkaktuar vdekje dhe shkretëtime. Më tepër se 500 miljonë njerëz jetojnë përqark këtyre vullkaneve.

Njohësit e vullkaneve flasin mbi vjellje në formën e derdhjes dhe të shpërthimit. Është përbërja kimike e magmës ajo që vendos nëse një vullkan është shpërthyes apo jo.
Nëse në magmë janë çliruar vetëm disa gaze atëherë vullkani nis të derdhet jashtë. Kjo është vjellje në formën e derdhjes.
Nëse sasia e gazit të çliruar në magmë është e lartë atëherë vullkani është shpërthyes. Hi dhe copa guri villen me kilometra lart në atmosferë. Maja e vullkanit mund të shpërthejë poashtu si tapa e shishes së verës së trazuar. Një shi hiri bjen mbi tokë. Përqark këtyre vullkaneve mund të formoheshin tä ashtyquajturat rryma piroklastike, të cilat janë orteqe të zjarrta dhe vdekjeprurëse që vërshojnë me shpejtësi prej disa qindra kilometrash në orë.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 19-11-2005, 17:06:13
Permasat e disa vullkaneve sipas kontinenteve!


Ne Evrope
Etna ne Sicili ka nje Lartesi prei 3263 m dhe ka shperthyerper here te pare rreth vitit 1500.
Hekla ne Islande  eshte 1447 m dhe ka shperthyer per here te pare ne vitin 1104
Vezuvi ne Itali  eshte 1277 m dhe ka shperthyer per here te pare ne vitin79.
« Editimi i fundit: 08-09-2006, 22:47:23 nga erlehta »

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 19-11-2005, 17:13:06
Per kontinentin e Azise

Klocecskaja  Sopka ne Kamcatkeka lartesine prej 4750 m dhe la shperthyer per here te pare me 1679.
Fuxhi Jama ne Japoni eshte 3778 m dhe ka shperthyer per here te pare ne 1708.
Krakatau ,midis Sumatres dhe Javes  eshte 813 m e ka shperthyer per here te pare  ne 1600.
Ringit ne ishullin Java eshte 1250 m

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 19-11-2005, 17:24:02
Per Afriken dallohet Kameruni i Madh i cili ndodhet ne Kamerun dhe eshte 4070 mdhe ka shperthyer per here te pare me 1922.

Per Ameriken Veriore

Mon Pele
ne ishujt Antile. !350 m. Ka shperthyer per here te pare me 1792.
Katmai ne Gad e Alaskes 2286 m
Popokatepetl ne Meksike5482 m. dhe ka shperthyer me 1932 per here te pare,


Per Ameriken Jugore

Kotopash
i ne Ekuador. 5897 m
Luilajlako   ne Kili  6723 m.

 • Postime: 2805
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 08-12-2005, 09:53:28
10 vullkanet me te larta ne boteVullkani.................................Lokacioni........................... Aktivizimi i fundit ..........Lartesia (m)


1.San-Pedro...........................Kil (Chile )................... .................19 60................. ............6.145


2.Arakari.......... ................... .. Argjentine......... ...............1993 ................... ...........6.082


3.Guallatiri....... ................... ...Kil............. ................... .....1985.......... ................... ..6.071


4.Tupungatito...... ..................K il................. ................... .1986.............. .................6. 000


5.Sabankaja........ .................Pe ru................. .................19 86................. ..............5.967


6.Kotopaksi........ ..................E kuador............. ...............1942 ................... ............5.911


7.Putana........... ................... Kil................ ................... ...1972............ .................. 5.890


8.San Hoze............... ...........Kil..... ................... ..............1960. ................... ...........5.856


9.El Mist............... ...............Peru ................... .................19 48................. ..............5.822


10.Tutupaka........ ...............Peru ................... .................19 02................. ..............5815

 • Postime: 2805
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 08-12-2005, 09:56:54
..Vulkani me i lart ne botë "San Pedro " ne Kil ( Chile)

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 21-12-2005, 07:27:30
Etna Sicili

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 22-04-2006, 09:15:26
Vullkani Ubinas ne Peru ka rinisur aktivitetin e tij pas 40 vjetesh qetesie.

Ne fshatrat perreth vullkanit ka patur dhe lekundje sismike. Te gjitha shtepite jane boshatisur. Shume njeres jane semurur nga  efektet e tymit e te hirit vullkanik, ndersa nje numer i  konsiderueshem lamash (kafshe karakteristike e Peruse).

[attachment[/attachment]

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 08-09-2006, 23:48:49
Vullkani Etna rinis aktivitetin.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 25-11-2006, 20:03:06
Vullkani Etna dhe keto dite ka vazhduar aktivitetin e saj.
Parashikohet qe Etna te mos kete me qetesi.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 23-02-2007, 21:12:56
Nje studim i ri per vullkanet eshte kryer nga studiuesit amerikan.
Sipas ketij studimi, vullkanet pervec llaves dhe hirit hedhin edhe rrufe.

Veshgimet per studim jane kryer gjate shperthimit te vullkanit Mount St. Augustin ne Alaske.

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 28-02-2007, 11:26:06
Aktivizohet ishulli vullkanik në Itali

Vihen në zbatim planet e emergjencës, autoritetet civile në gatishmëri


Planet e emergjencës janë vënë në veprim pasi dy kratere të reja u hapën në majën e ishullit vullkanik italian të Strombolit. Një nga burimet e reja të llavës, pak në veri të Sicilisë, ka filluar të derdhet në det. Anijet e patrullimit të rojave bregdetare, kanë nisur kontrollet dhe 750 banorëve të ishullit iu është kërkuar të qëndrojnë larg zonave të rrezikut. Shpërthimi i madh, i fundit, ka qenë në vitin 2002 dhe shkaktoi një kolaps të tillë që çoi deri në një cunam të vogël. Valët arritën lartësinë 10 metra dhe shkaktuan dëme të shumta në fshatin e Strombolit, në veri të ishullit. Korrespondentët thonë se llava për momentin përbën pak rrezik. Por, ekspertët thonë se gjithçka do të mbahet nën vëzhgim. Një pjesëtar i autoriteteve civile të mbrojtjes tha se është vënë në fuqi gjendja e alarmit. Shërbimet e emergjencave po monitorojnë situatën dhe po spastrojnë zonat më të rrezikuara. "Për momentin, nuk parashikojmë asnjë evakuim", thotë ai. Vullkani, që ngrihet 2 mijë metra mbi nivelin e oqeanit, ka qenë aktiv për të paktën 2 mijë vjetët e shkuar. Pjesa më e madhe e shpërthimeve kanë qenë thjesht shpërthime gazi që kanë lëshuar vetëm sasi të vogla llave mbi buzët e kraterit. Ndërkohë, aktualisht numërohen disa shpërthime brenda një ore. Shpërthimet e mëdha dhe rrjedhjet e llavës, janë të rralla. Shpërthimi i dhjetorit 2002, detyroi mbylljen e ishullit për vizitorët, për disa muaj. Stromboli është në fakt një nga vullkanet më aktivë në tokë. Shumica e shpërthimeve të tij kanë qenë të vogla, por nuk kanë munguar as shpërthimet e fuqishme. Stromboli është një ishull i vogël me diametër rreth 2 kilometra dhe ngrihet 900 metra mbi nivelin e detit. Shkencëtarët italianë, më herët, janë përpjekur të krijojnë një sistem që do të paralajmëronte para kohe për shpërthime të reja të mëdha, në ishullin vullkanik. Italia, ndërkohë, është një terren i rrezikshëm dhe më shumë se 40 qytete, vetëm në Kalabri, janë në listën e zonave të kërcënuara nga vullkanet.

#12 ne: 22-06-2008, 00:48:28
  Te flm qe naj mundesoj te jetojme edhe nje dite tjeter,sipas nasa kane arite ne purfundime qe do te kete nje tasunam tjeter,me nje fuqi shume te madhe sa 65000 here hiroshina ku do te shkakton dame shume te medhaedhe pse edhte nje periode e gjate mirpo ishalla nuk ndodhe,mbase 28 viteve qe do te jete me janar ,13,2036 ju pershendes te gjitheve perzemersishte.

#13 ne: 30-07-2009, 16:42:47
Fjala vullkan mendohet se ka prejardhjen nga fjala latine (VULCANUS-perendija e zjarrit)te cilat jan vende në tok te lidhura me brendin e Tokës me kanale më anë të së cilës kohë pas kohe ose edhe panderprer dalin gazra dhe avuj te ngroht si dhe copa të forta të shkenbinjeve si dhe lav e zjarrt.Sipas sejzmografve vullkanet ndahen ne vullkanet aktive dhe te shuara.
Vullkanet aktive janë ato vullkane qe kohë pas kohe shperthejn ne siperfaqen e tokës
Vullkanet e shuara jan ato vullkane qe dikur kanë pasur europcijon por sot nuk kan.Sot ne tok kemi 541 vullkane aktiv dhe mbi 4000 te shuara,format kryesore te vullkaneve janë:Kupa,krateri dhe kalderat etj.
PRODUKTET E VULKANIT
Vullkani gjat shperthimit te tyre nga brendija e tokes ne siperfaqen e saj nxjerrin produkte te ngurta,te lengta dhe të gazta.

#14 ne: 31-10-2009, 01:31:18
A mund te me thot dikush rreth nje fenomeni tjeter natyror i cili ka te beje me vullkanet  ku sipas studimeve te fundit rreth vullkanet e kan zbuluar se ne ameriken veriore kryesisht ne parkun nacional amerikan YELLOWSTONE se nen te shtrihet nje SUPER VULLKAN ku sipas disa pohimeve shkencore thuhet se ai aktivizohet cdo 100.000 vjet dhe se shenjat qe kan filluar te paraqiten ne parkun YELLOW STONE aktivizimi i ketij SUPER VULLKANIT eshte afer????

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 01-11-2009, 09:32:13
Supervullkani Yellowstone ka nje burim te gjere magme. Hapesira magmatike   eshte rreth 60 km te gjate, 40 km te gjere, 10 km te larte si dhe permban  23.000 km³ magme dhe sic dihet sipas gjeologeve ky vullkan eshte vullkani me i rrezikshem per njerezit.
Ne zonen e ketij vullkani vitet e fundit jane ndjere shume levizje sismike. Termeti i fundit eshte ndjere ne nderrimin e viteve 2008-2009 por sipas shkencetareve nje shperthim vullkanik pritet ne mijevjecarin e ardhshem.

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 22-04-2010, 16:02:43
Janë rreth 1500 vullkane aktive në botë. Rreth 50 janë në erupsion aktualisht, por vetëm 11 janë konsideruar si shumë të rrezikshme, sipas një liste të hartuar nga Universiteti i Karolinës së Veriut që llogarit si fuqinë e vullkanit ashtu edhe praninë e njerëzve afër kratereve. Në këtë listë, përkrah filipinasit Pinatubo që në vitin 1991 nxori shumë gaz dhe hi saqë influencoi në klimën e planetit për dy vitet pasardhëse, ekspertët kanë futur edhe Vezuvin. Eyjafjallajokull arriti të bllokonte trafikun ajror, por konsiderohet i rrezikshëm vetëm në rast të erupsionit të “vëllait” të tij më të madh të vendosur vetëm pak simotra më tej, Katlas. Lista përfshin edhe vullkane si Chaiten në Kili, nën vëzhgim të rreptë sidomos pas tërmetit të shkurtit, Krakatoa dhe Merapi në Indonezi apo Mount Rainer në Uashington. Male të tjerë në prag të një erupsioni të rrezikshëm gjenden në Kongo (Nyirangongo), Kolumbi (Nevada del Ruiz), Meksikë Popocatepetl dhe mali Fuxhi, kërcënues për Tokion. Një raport i agjencisë ajrore europiane në vitin 2007 ka llogaritur se 500 milionë persona në botë jetonin shumë pranë një vullkani aktiv për t’u konsideruar të sigurt. Rreth 90 për qind e 1500 vullkaneve aktive është përqendruar në 400 mijë kilometrat e “unazës së zjarrit” në Paqësor. Por tym dhe llavë del vazhdimisht edhe nga dy vullkanet italiane Stromboli dhe Etna, të monitoruar nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë. Erupsioni më i theksuar u vërejt një javë më parë 1500 metra nën nivelin e detit mes Fuxhit dhe Samoas. Për të inspektuar vullkanin ishte e domosdoshme ndërtimi i një telekamere e aftë t’u rezistonte temperaturave në brendësi. Eyjafjallajokull konsiderohet një ‘personazh’ i dorës së dytë në botën e vullkaneve edhe pse tregoi se ishte i aftë të nxirrte 300 metër kub dhe 750 ton llavë, duke ngritur në qiell një re gjigante hiri, që për tri ditë arriti 140 milionë metër kub dhe kaloi lartësinë prej 10 kilometrash për t’u vendosur më pas në një lartësi prej 4-5 mijë metrash, e krijuar një situatë të paprecedentë për shkak të rrezikut që mund të paraqesë për avionët. Në zonat e prekura ajri është shumë i ngarkuar me elektricitet sa mund të krijojë një rrufe spektakolare çdo katër orë. Por lajmi i vetëm i mirë në rastin e vullkaneve qëndron në faktin se ato ndryshe nga tërmetet mund të parashikohen nga gjeologët, pasi japin vazhdimisht sinjale alarmi. Përreth kratereve më të rrezikshme gjeologët kanë ndërtuar një rrjet monitorimi për të parë deformimin e tokës, daljen e gazit nga nëntoka, tronditjet e vogla dhe ndryshimi i rrjedhës së ujërave. Zakonisht erupsioni ndodh kur toka poshtë vullkanit nis të fryhet sikur merr frymë, ndërsa korja tendoset. Nga qielli satelitët vëzhgojnë deformimin, qoftë ky edhe pak centimetra, që akumulohet ditë pas dite. Pastaj mali nis të dridhet. Vullkani pëson një sërë lëkundjesh që sizmografët i regjistrojnë. Më vonë vjen shpërthimi, i cili shoqërohet me një zhurmë që nxjerr në sipërfaqe shumë nga përbërësit prej thellësisë së tokës. Për t’i regjistruar para janë shpikur aparatet me infratinguj që përdoreshin për të kontrolluar eksperimentet bërthamore në zonat më të largëta të globit. Tani janë “stetoskopët” e vendosur në gjoksin e vullkanit. “Mjekët” që merren me evoluimin e vullkaneve në këtë moment janë shumë të shqetësuar. Jo për shkak të Eyjafjallajokull, aktiviteti i të cilit duket i qëndrueshëm tashmë. Ajo që nuk i lë të qetë është aktiviteti i vëllait të tij të madh, Katlas, i vendosur rreth 20 kilometra më në lindje, 5 herë më i madh, 100 herë më i fuqishëm, që mund të arrijë të krijojë në ajër re gjigante hiri të rrezikshme. Çdo ditë në krah të tij sizmologët regjistrojnë mesatarisht 3 mijë lëkundje të vogla, me një magnitudë që shkon deri në 3.1 të shkallës Rihter. Në janar tronditjet e përditshme ishin një ose dy në ditë. Përreth vullkaneve islandezë u regjistrua edhe një ndryshim i vazhdueshëm i rrjedhës së lumenjve. Pikërisht ishte ky ndryshim në prag të shpërthimit të Eyjafjallajokull ai që i bindi autoritetet islandeze të evakuonin mijëra banorë që jetonin në afërsi të kësaj zone të rrezikshme. Tani veprimi i tij po shtrihet drejt Katlas. “Historia ka treguar se shumë rrallë Eyjafjallajokull lëviz pa aktivizuar edhe Katlan”, shkruan raporti i “Globval Alliance for Disaster Reduction”, i Universitetit të Karolinës së Veriut që ka hartuar listën e vullkaneve më të rrezikshme në botë. Vullkani më i madh, sipas ekspertëve amerikanë, është aq i mbushur me llavë saqë mund ta ngopë atmosferën me hirin që përmban shumë silic. Në rast të një erupsioni të tejzgjatur, përveç anulimit të fluturimeve pritet edhe një fenomen i quajtur: dimri vullkanik. Edhe situatat e mëparshme e konfirmojnë këtë: në vitin 1612 dhe 1821 erupsionet e Eyjafjallajokull u pasuan brenda një kohe të shkurtër edhe nga rizgjimi i Katlas. Aktiviteti i njëkohshëm i dy vullkaneve islandezë nuk duket të jetë një rastësi. Shkrirja e akujve ka lehtësuar presionin që ushtrohej në ishullin e zjarrit, duke i dhënë mundësi magmës të dalë në sipërfaqe. Teza u pasurua nga vullkanologu Freysteinn Sigmundsson, i Universitetit të Islandës në revistën “Geophysical Research Letters”. “Për vitet e ardhshme priten në Islandë erupsione më të shpeshta dhe më të fuqishme. Ngrohja globale bën që akujt të shkrijnë më shpejt. Ky fenomen ka pasoja edhe te lëvizja e magmës në nëntokë”, shpjegon gjeologu. Fundi i epokës akullnajore i ndodhur 10 mijë vjet më parë, koincidoi me një intensifikim të aktivitetit vullkanik në ishullin e akullit dhe zjarrit. Shkaku më i mundshëm është pikërisht shkrirja e shtresave të akullit në sipërfaqe dhe rifryrja e magmës në nëntokë. Ndërkaq, vullkani filipinas ka arritur te gjashta nga njw matës me tetë njësi që mat “treguesin e shpërthimit vullkanik”. Erupsioni islandez nuk i afrohet fare kësaj shkalle dhe përveç mbylljes së aeroporteve nga Eyjafjallajokull nuk priten pasoja të tjera. Dalja e gazrave dhe pluhurave të ndryshme në stratosferë nga shumë konsiderohet si një mënyrë e mirë për të ndalur ngrohjen globale. “Në rastin e Eyjafjallajokull nuk mund të themi asnjë të tillë, sepse niveli i erupsionit ka qenë i vogël për të pasur ndikime te klima”, ka shpjeguar Olav Hygen nga Institutit Meteorologjik norvegjez. Maksimumi në 12-14 muaj e ardhshëm veriu i Europës mund të shohë perëndime me ngjyrë të kuqe të ndezur, që nuk i ka parë kurrë më parë.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 31-01-2011, 21:31:55
Supervullkani Yellowstone ka nje burim te gjere magme. Hapesira magmatike   eshte rreth 60 km te gjate, 40 km te gjere, 10 km te larte si dhe permban  23.000 km³ magme dhe sic dihet sipas gjeologeve ky vullkan eshte vullkani me i rrezikshem per njerezit.
Ne zonen e ketij vullkani vitet e fundit jane ndjere shume levizje sismike. Termeti i fundit eshte ndjere ne nderrimin e viteve 2008-2009 por sipas shkencetareve nje shperthim vullkanik pritet ne mijevjecarin e ardhshem.


Revista "National Geographic" ka njoftuar se supervullkani Yellowstone eshte "zgjuar". Nje shperthim i mundshem do e bente 2/3 e Amerikes te pabanueshme, ndersa e gjithe bote do te jetonte nje dimer shumevjecar

 • Postime: 2870
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 01-02-2011, 10:33:57
Me kujton Krakatoan dhe katastrofen qe solli.

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 07-08-2011, 12:55:58
Itali, ujëvarë llave nga vullkani Etna

Vullkani Etna në Katania është ngjallur sërish dhe gjatë natës ka dhënë një spektakël të vërtetë, me një llavë që ka rrjedhur nga krateri jug-lindor.
Fenomeni ka zgjatur disa orë dhe i ka dhënë jetë një ujëvare llave që është shoqëruar me re të mëdha hiri që janë përhapur në të gjithë provincën.

Aeroporti Fontanarossa i qytezës siciliane për rrjedhojë ka mbetur i mbyllur për disa orë, nga mesnata deri në 7 të mëngjesit të sotëm.

Agjencitë italiane të lajmeve bëjnë të ditur se për shkak të resë së hirit u anuluan pesë fluturime të parashikuara gjatë orëve të natës. /top channel

Temat e fundit