Gjeologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me shkencen e gjeologjise.

Berni
16-11-2011, 18:39:58

Ujërat arteziane

Uji artezan është ujë nëntokësor në rrethana të veçanta gjeologjike dhe tektonike, që gjendet në zonën ndërmjet shtresave joujëlëshuese, më së shpeshti në sinklinale, fleksuara, monoklinale, seri të pjerrëta fundërresore etj.Zona e ujit artezian gjendet në vendin ku ndërmjet shtresave të shkëmbi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
egzonni
02-10-2009, 20:02:49

Gjeologjia e vendburimeve te mbetura ne vend

-Vendburimet e mbetura ne vend formohen si pasoje e prishjes fizike dhe kimike te shkëmbinjeve.-Ne fillim kur ekspozohen ne siperfaqen e tokes ata copetohen ne pjese gjithenje e me te vogla.Ne kete proces rolin kryesor e luan klima,ndryshimi i temperatures,te carat e shkëmbinjeve dhe vepritaria ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe