Gjuha Shqipe - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjuha shqipe sa e mirë, sa e ëmbël, sa e dlirë

toleranca
20-05-2006, 11:59:32

Të huajt për gjuhën shqipe?

Në këtë temë kam dëshirë të mbledhim sa më shumë të thëna për gjuhën tonë të ëmbël shqipe nga të huaj. Ju faleminderit, toleranca
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
20-05-2006, 11:05:44

Kosova thyen mendësinë e ngultë të tabuizimit të Kodit Standard të Shqipes

Hapi për rishikimin e Standardit është hedhur në Prishtinë. Takimi i Këshillit Ndërakademik për çështje të Shqipes Standarde, ka ngjallur reagime pro dhe kundër. A mund të bëhen ndërhyrje nga tryeza akademike? Ndërsa në Tiranë ka kaluar pa zhurmë, gjuhëtarja Ledi Shamku-Shkreli shpjegon ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-03-2006, 19:32:11

Doreshkrimi Elbasanas i Ungjijve, 1761

Doreshkrimi Elbasanas i Ungjijve, 1761,...dhe lufta për krijimin e një alfabeti shqiptar1. Letërsia e moçme shqiptare dhe problemi i alfabetitNdër problemet e shumta për tu ballafaquar në krijimin e një letërsie...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Prespa, Syrgjyn, GrifshA

Ndihmoni në përkthime!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

U.J.K.U
02-02-2006, 05:53:50

Kodi i shqipes

Rastesisht me ra ne dore nje material i botuar vjet ne gazeten ballkan nga gjuhtari yne i shquar çlirim Xhunga. Mu duk me vend ta postoja ketu pasi ne te jepen disa te dhena shume interesante per pasurine tone te gjuhes shqipe. Ne fakt kjo eshte nje esence pasi materiali eshte i zhvilluar ne men...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
24-01-2006, 21:43:12

Veçori tipologjike të shqipes së sotme standarte

Veçori tipologjike të shqipes së sotme standarteNga ana strukturore, paraqitet sot si një gjuhë sintetiko-analitike, me një mbizotërim të tipareve sintetike dhe me një prirje drejt analitizmit. Një pjesë e mirë e tipareve të saj fonetike dhe gramatikore, janë të trashëguara nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

xhavo
21-11-2005, 19:26:29

Toponime parasllave të protoshqipes në hapësirën e Dardanisë

Disa të dhëna mbi toponime parasllave të protoshqipes në hapësirën e Dardanisë  Dr. Iljaz RexhaStudimet albanologjike në fushën e sferës onomastike në përgjithësi si edhe në atë të toponomastikës shqiptare në veçanti, në kohë të fundit kanë ecur përpara, por në krahasim me studi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
03-11-2005, 13:32:45

Kush e luftoj gjuhen tone te bukur dhe si mbijetoj ajo?

Lufta kundra gjuhës shqipe ka qenë e ashpër. Ky sulm ishte frontal dhe në të gjitha nivelet dhe drejtimet të ndryshme. Fanatikë fetarë ortodoks dhe mysliman injoronin gjuhën shqipe, filluan të ndryshonin emrat e fshatrave ku banonin shqiptarët. Osmanët i quanin shqiptarët të ''pa fe''dhe të ''pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-10-2005, 08:48:24

Alfabetet origjinale shqiptare (1761-1844)

Dorëshkrimi Elbasanas i Ungjijve njihet si Anonimi i Elbasanit (1761) është teksti më i hershëm Shqip i shkruar me një alfabet origjinal. Autor është Gregori i Durrësit, i njohur edhe si Gregori i Voskopojës, i cili qëndroi pesëmbëdhjetë vjet në Elbasan para hartimit të dorëshkrimit. Ai u përpoq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*Ena*
18-10-2005, 04:15:29

De Mauro: Gjuha është më e fortë se ligji

U mbajtën në Tiranë me 6 tetor takime shkencore për gjuhën Konferenca ?Sfidat e sotme të gjuhës dhe gjuhësisë? kanë sjellë në Tiranë gjuhëtarin e njohur italian Tullio De Mauro. Data 6 tetor në rrethin e gjuhëtarëve iu kushtua plotësisht problemeve të gjuhës, duke trajtuar shumë çështje në një v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Irfan
01-05-2005, 10:46:14

Filozofia shqiptare: Dr.Avni Presheva "Prej gjuhës në gjuhë"

Filozofia shqiptare: Dr.Avni Presheva "Prej gjuhës në gjuhë" --------------------------------------------------------------------------------Filozofia shqiptare: Dr.Avni Presheva "Prej gjuhës në gjuhë"MENDIMI FILOZOFIK SHQIPTARNë gjuhë është historia e çdo populli, brendia e tij krijuese,fjala d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-05-2005, 02:44:10

Eposi i kreshnikëve,Folk-miti shqiptar

Shtëpia botuese "Plejad" boton "Eposi i kreshnikëve dhe legjendat", që i përkasin kolanës "Visaret e Kombit", të mbledhur dhe redaktuar nga At Bernardin Palaj dhe At Donat Kurti I botuar që përpara 70 vitesh, i studiuar gjatë e gjerë më vonë, por prej disa dekadash jo më i pran...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2005, 19:17:49

Kongresi i Alfabetit në Manastir

...Kongresi nëntëditor vendosi me votë të plotë që shqiptarët të linin mënjanë alfabetin e Stambollit me dhjetë shenjat e tij të veçanta dhe ta shkruanin gjuhën e tyre vetëm me alfabetin latin. Alfabeti i hartuar në Manastir përmbante 36 shkronja e ndërthurje shkronjash latine...Dorëshkrimi i Te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Irenis
23-03-2005, 16:42:16

Programi për drejtshkrimin e gjuhës shqipe

Më në fund pas një pune shumë të gjatë doli në qarkullim edhe programi për drejtshkrimin e gjuhës shqipe për Microsoft Word.Kjo është një arritje e madhe për gjuhën shqipe. Po ju jap këtu linkun për shkarkimin e tij.

*
Hylli
04-03-2005, 12:22:57

Botohet fjalori sinonimik i gjuhes shqipe

Fjalor Sinonimik i Gjuhës Shqipe Një vepër e madhe leksikografikeDr. Shefkije IslamajPak kohë më parë doli nga shtypi fjalori i parë shpjegues i sinonimeve në gjuhën shqipe. Fjalori është rezultat i një pune të gjatë e të vështirë të një grupi leksikografësh tanë të njohur, autorë edhe të fjalor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
poseidon
28-11-2004, 14:37:07

Vlera e Atheut

Kur njerezit thone "Me ka marre malli qofte edhe per nje grusht dhe nga Shqiperia"per fat te keq shume nga ne qeshim.Por çdo kush,vleren e SHQIPERIse e kupton kur eshte larg saj.Ne nuk kemi nevoje per asnje gje sepse Shqiperia eshte nje nga vendet me te bukura qe Allahu ka krijuar.Mjafton dashur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Diella
25-10-2004, 13:41:25

Letërsia dhe gjuha përmes alternativës

Letersia dhe gjuha permes alternatives   Per here te pare vjen ne nje vellim "Letersia dhe gjuha shqipe". Ështe nje tekst alternativ per klasen e 10-te, i cili eshte hartuar nga emra te njohur te letersise, gjuhes, pedagogjise dhe psikologjise. Ështe nje botim i shtepise bo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe