Gjuha Shqipe - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjuha shqipe sa e mirë, sa e ëmbël, sa e dlirë

M A X
01-12-2010, 09:43:03

Shqipja standarde dhe problematikat e saj

Gjuha shqipe, standardi i saj, problematikat e tij dhe a ka nevojë ky standard për ndryshime, ishin temat e diskutimit që mblodhi në panelin e Top Show gjuhëtarë e publicistë nga të gjitha trevat shqiptare.Profesori Emil Lafe, një ndër delegatët e Kongresit të Drejtëshkrimit të Gjuhës Shqipe të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: BlineErZz, Vagabond, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ

DREJTSHKRIMORE (Ushtrime dhe Përmirësime)

*
BlineErZz
13-08-2010, 20:22:17
http://
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2010, 16:06:09

Gramatika shqipe e 1710: A është vërtet ajo e para?

Sivjet mbushen 300 vjet nga Gramatika e parë e shqipes që i përket vitit 1710. Dorëshkrimi i saj ruhet në Bibliotekën e Manastirit të Grottaferratës, afër Romës. Informacionin e parë ër këtë gramatikë e pati dhënë studiuesi arbëresh Nilo Borxha, 83 vjet më parë, duke botuar në revistën "Diturija...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ibes
18-02-2010, 18:13:20

Ardian-njejes i fjales Ardianet

Te Nderuarit, se pari kerkoj ndjese administratoreve nesekjo teme perseritet per here te dyte ( shih temen "Ardian-shpjegohet si emer komunist ne wikipedia...").Ne fakt, nuk dua ta perseris temen. Nderkohe qe pash qe ekziston dhepjesa e gjuhesise desha te kerkoj nje asistence gjuhtare.Thejsh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
11-01-2010, 19:28:52

Gjuha shqipe në Malësi në rrezik të zhduket.

Rezultatet shqetësuese të një hulumtimi që flet për rreziqet që i kanosen shqipes në Malin e Zi.Studimi socio-linguistik "Rrezikimi i gjuhës shqipe", i autorit Haxhi Shabani, i cili trajton dygjuhësinë tek shqiptarët e Ulqinit, e jo dygjuhësinë në komunën e Ulqinit, me sa e kam ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, Stavri

Pasthirrmat e shqipes

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, besi2009ever

Fjalë të skaduara të shqipes

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2009, 11:47:41

Si shkruhej gjuha Shqipe ne vitet '30

*Ushtrimi Nr 90.- Nè qoftè se kijshe pak mà tepèr vullnet tè mirè, do tè bàjshim shumè shpejt me mbarue kèt ushtrim. Mè bàni nji tè mirè me shkue nè pazar me blemè dy zogj.ç'do tè bàjsh ndonji gjà tè mirè sonte?Do tè vete nè theatren kombètare; shoqnija dramatike shfaq nji komedi te njij bashkèq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
23-01-2009, 08:20:48

Albanologët austriakë zbulojnë një libër shqip para Buzukut

Profesorët Stefan Schumacher dhe Joachim Matzinger nga Akademia e Shkencave Austriake kanë arritur të zbulojnë një dokument që mendohet t'i përkasë shekullit të XIV, ku shkruhet një shqipe me gërma latine. Dy profesorët në studimin e tyre kanë arritur në përfundimin se një pjesë e gjuhëve si lat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2008, 00:33:14

Antonimet në fjalorin e gjuhës së sotme shqipe të vitit 1980

Në këtë shkrim kemi vënë në pah përfshirjen e antonimeve në Fjalorin e gjuhës së sotme shqipe të vitit 1980, meqë kemi vënë re re se kjo kategori leksiko-gramatikore ka gjetur një vend meritor në këtë vepër kapitale të gjuhës shqipe. Në të janë përfshirë të gjitha llojet e pranueshme e t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-07-2008, 09:30:31

Vlera të reja për etimologjinë në një fjalor të shqipes

Etimologjia është një rrugë plot kurthe e të papritura, një fushë e minuar për gjuhëtarinVlera të reja për etimologjinë në një fjalor të shqipesKolec TOPALLIKa kaluar më shu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
alproud
02-06-2008, 02:11:56

Funerali i Gegnishtes

Shikoni vidjon:
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-05-2008, 13:38:31

A muna me e shptu gjuhën letrare?

Nuk ka sesi të të shpëtojnë debatet që kanë filluar prej disa kohësh dhe që ende po vazhdojnë për gjuhën letrare shqipe. Ka lloj-lloj tezash e hipotezash, interpretimesh e propozimesh. Bien në sy sidomos thirrjet që bëhen për ta ndryshuar standardin, në kundërshtim me atë që do të ishte rruga no...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2008, 14:15:51

Le të mesojme arberisht - Kurs online i gjuhes arbereshe

Gjuha shqipe e arberesheve te Italiese, e njohur ndryshe si gjuha arbereshe është një version i vjetër i shqipes qe flitet ende nga shqiptarët arbereshe qe jetojne ne Itali prej 5 shekujsh. Së fundi ne internet kanë dalë video qe mundësojnë te njohësh dhe të mësosh gjuhën arbereshe. MORFOLOGJIA ARBERISHTE http://www.youtube.com
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-04-2008, 15:30:18

Në indet e gjuhës dhe kombit

Mbi parimet metodologjike në veprën gjuhësore të Eqerem ÇabejtEqerem Çabej, njëri prej emrave më të shquar të gjuhësisë shqiptare të shekullit XX, është padyshim një monument kulture me një vend të veçantë në panteonin e saj, të cilit i përulemi sot me respekt e nderim. Shumëkus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

albnobody
06-02-2008, 22:34:04

Gjuha shqipe

Gjuha Pellazge = Arbëreshe = Ilire = Shqipe Shqip   Anglisht   Fjalia pellazge=shqipe   Fjalia në Anglisht  Afërdita   Aphrodita   Afër dita   Near daylight.  Agora (Shesh prej guri)   Agoras   Asht gur   It is made of stone.  Akea   Achaea   Asht qe (qetë)   It is ox (oxen).  Ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
27-12-2007, 20:02:48

Mbi gjuhèn Shqipe

MBI GJUHËN SHQIPEGjuha shqipe bën pjesë në familjen e gjuhëve indoevropiane, ku futen gjuhët indoiranike, greqishtja, gjuhët romane, gjuhët sllave, gjuhët gjermane, etj. Ajo formon një degë të veçantë në këtë familje gjuhësore dhe nuk ka ndonjë lidhje prejardhjeje me asnjërën prej gjuhëve të sot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: fatjona gerguri, BeRni

Gjuha shqipe përballë sfidave të reja !

*
fatjona gerguri
02-12-2007, 11:58:39
halo halo
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Elegance, CrYsTaL TeaRs, erlehta

Dy folje me mbaresë të njëjtë!

Elegance
05-10-2007, 05:50:14
Pajis - Kajdis.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ares
18-04-2007, 11:21:15

Prektora (Shkruaj Shqip)

PREKTORAPrektora 1 është një përshtatje që rendit gërmat e shqipes në prektorë (tastierë) sipas standardit perëndimor (QWERTY). Kjo përshtatje vlen për sistemet operative Window...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-03-2007, 11:01:57

120 vjet nga çelja e Shkollës së Parë Shqipe !

Mësonjëtorja e Parë Shqipe, e çelur në 7 Mars në 1887, ka festuar ditën e djeshme, 120-vjetorin e saj. E hapur në kushtet e pushtimit otoman, mundësimi i saj u bë nga një grup rilindësish, ndërsa ishte e para shkollë fillore me një fizionomi të theksuar kombëtare dhe laike, ku të gjitha mësimet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Capkenja, leoni.846, hashi

Fjale te harruara shqipe

*
Capkenja
10-12-2006, 20:33:22
kocimare...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
19-11-2006, 20:17:54

Gjuhe.

Eshte nje mjet me ane e te cilit fiksohet, realizohet dhe transmetohet mendimi. Me ndihmen e gjuhes njeriu u komunikon njerzve te tjere mendimet dhe ndjenjat e tija, i ben ato realitet per te tjeret dhe veten e vet. Gjuha eshte nje fenomen shoqeror qe ka lindur ne procesin e zhvillimit te prodhi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: prijsi, Odise, Lundrentari

Një temë: «Vetëm shqip»

prijsi
12-11-2006, 18:34:16
po odiseja nga behet
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: prijsi, volluna

Prejardhja e fjalëve shqipe

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-10-2006, 12:14:36

Dëshmia e parë për shqipen e shkruar !

Guillelmus Adam (1284): "Dëgjova një zë që thërriste në mal në gjuhën shqipe"Nga një dorëshkrim që ruhet në arkivin e Dubrovnikut mësohet se për gjuhën e arbërve është folur më parë nga ç"mendohejStudimi dhe interesimi për gjuhën shqipe është shumë i hershëm. Megjithatë, të gjit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe