Gjuha Shqipe

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjuha shqipe sa e mirë, sa e ëmbël, sa e dlirë

M A X
28-08-2022, 20:29:41

Për hir të gjuhës shqipe, zoti President

Para pak ditësh u njohëm me një shkresë zyrtare të dalë nga Institucioni i Presidentit të Republikës së Shqipërisë, nëpërmjet së cilës urdhërohej shkarkimi i zotit Edvin Shvarc nga pozicioni i drejtorit të Drejtorisë së Marrëdhënieve me Jashtë dhe Median. Lajmi mori dhenë dhe reagimet qenë të sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: 1dhe1.com

Poezi per gjuhen shqipe

1dhe1
14-03-2021, 22:12:36
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, titi labi

Fjalë te urta

1dhe1
14-03-2021, 21:23:16
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
21-05-2020, 01:46:17

Fjale dialektore gegerisht

Kjo teme ne lidhje me fjale dialektore gegerisht sherben si vend diskutimi dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerime; pe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
21-05-2020, 01:45:58

Poezi per femije per 28 nentorin

Kjo teme ne lidhje me poezi per femije per 28 nentori sherben si vend diskutimi dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-04-2020, 16:39:10

Fjalorthi shqip i Arnold Ritter von Harffit

Fjalorthi i Arnold Ritter von Harffit është njëri ndër dokumentet e para të gjuhës shqipe krahas me Dorëshkrimin e Theodor Shkodranit dhe Formulën e pagëzimit. Fjalorthi ishte shkruar nga Arnold Ritter von Harffi, një kalorës udhëtar gjermanë, i cili në vitin 1496 qëndroi në portin e Durrësit si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
31-07-2012, 08:18:16

“Drejtshkrimi i shqipes, pas 4 dekadash ka nevojë të përmirësohet”

Nga: REZARTA DELISULATIRANE - "Unë në parim jam plotësisht dakord që drejtshkrimi i shqipes, i botuar këtu e 4 dekada më parë, ka nevojë të përmirësohet, të pasurohet e të përditësohet”. Ky është konk-luzioni i profesoreshës Kristina Jorgaqi, për ndryshimin e gjuhës shqipe. Në një intervistë për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-02-2012, 21:23:33

Për një fjalor të ri të fjalëve të huaja

Një fjalor i fjalëve të huaja ku mungojnë fjalët: agjendë (axhendë), donator, hezitim, lidership, negociatë, opcion, media, eksod, verdikt, disident, rejting, tribunal, moratorium, prosede, satisfaksion, frustrim, gulag e të tjera të ngjashme...Njerëzit që flasin e shkruajnë në mediat tona, veça...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 14:24:34

Gegnishtja apo standardi?

Gegnishtja apo standardi? Gjuhëtarët kërkojnë kongres tjetër!-Gjuha e njësuar shqipe ka ndarë edhe njëherë në dysh gjuhëtarët, duke thelluar mes tyre "hendekun" veri-jug e respektivisht toskërisht-gegërisht. E perditshmja Gazeta Shqiptare shkruan sot se shkas për këtë u bë konferenca e djeshme g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2011, 10:58:38

Psikolinguistika, ende larg gjuhësisë shqiptare

Psikolinguistika, ende larg gjuhësisë shqiptareGazmend Bërlajolli*Nji libër me mëtesa t’analizave parametrash psikolinguistikë të standardit të shqipes, siç i thotë titulli, përzgjedhja grafike e të cilit imponon me e lexue fjalën kyç si emën para se si mbiemën. Megjithatë, përbamësi psikogjuhës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ergisi, olti

Gustav Majer Dhe Albanologjia

ergisi
04-10-2011, 14:04:22
Flm... Me Ndihmove shume
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-09-2011, 16:19:21

Të standardizohet arbërishtja

Të standardizohet arbërishtja
Nga Bekim Bislimi
Seminari Ndërkombëtar i Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare, tash e më shumë se 30 vjet, ka qenë dhe mbetet një urë lidhëse për të arritur deri te njohuritë dhe përvojat shkencore lidhur me albanologjinë për të gjithë albanologët e ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 17:04:33

Turqizmat në shqip, pse nuk u zhdukën

Nga Ardian VehbiuNë diskutimet rreth zëvendësimit të toponimisë “së huaj” në Shqipëri, sillet ndonjëherë, si kundërargument, trajtimi i suksesshëm i turqizmave nga kultura shqiptare, që nga Rilindja e këtej.Kundërargumenti mund të formulohet kështu: nëse ne arritëm të pastrojmë turqizmat nga shq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 17:01:12

Shqipja në shkolla mbledh albanologët nga gjithë bota

Gjuha shqipe në tekstet shkollore dhe garantimi i së ardhmes së albanologjisë do të jenë temat kryesore, mbi të cilat do të debatohet përgjatë dy javëve mes albanologësh nga e gjithë bota.Plot 120 syresh janë mbledhur në edicionin e 30-të të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kultu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-05-2011, 14:32:28

Prurjet e dialekteve dhe shqipja

Në një mesazh më shumë se 70 vjet më parë, gramatikani Kostaq Cipo, kur nuk kishim gjuhën standarde, shkruante: “Naimi shkroi në dialekt të kulluar dhe bëri mirë, se dialekti është gurra e gjallë e popullit, se aty janë fshehur thesaret e gjuhës.” Zhvillimi politik, ekonomik, kulturor dhe arsimo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: aldi xhafa, Kreksi, Neo

Legjenda Shqiptare

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-03-2011, 12:36:03

Shqipja letrare, shkolla dhe shoqëria e sotme

Rruga e gjatë dhe e mundimshme në të cilën ka kaluar gjuha shqipe në përgjithësi dhe ajo letrare në veçanti, të jep të drejtën legjitime që herë pas here të shohësh se si përdoret ajo, në ç’formë e ç’mënyra realizohet ajo, se ç’hapësirë ka në universin e sotëm shqiptar.Mendoj se diskutimet për s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-03-2011, 11:13:12

Gjuha shqipe ka gjetur sekretin e mbijetesës

Intervistë me Moikom Zeqon2. Gjuha shqipe ju duket e pasur, e varfër, apo si të tjerat?Potencialisht e mrekullueshme. E vetmuar, pa një familje gjuhësh, e rrezikuar, por edhe me sekretin e mbijetesës.3. Njerëzit janë esencialisht të mirë, apo janë esencialisht të këqij?Doktrina manikeiste, e gra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
13-02-2011, 23:30:38

Fjale te huazuara

Bahçe-kopsht Bajrak-flamur Badihava-falas, kot Bodrum-qilar Xham-qelq Xhade-rrugë Bosh-zbrazët Çarshi-treg Dakik-minutë ose çast Dert-shqetësim Çirak-ndihmës Helbete-sigurisht Hala-ende Kanun-ligj Nejse-gjithsesi Mëhallë-lagje Hava-ajër Nishan-shenjë Borxh-hua Hak-drejtë Hajër-mbarësi
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-12-2010, 14:23:21

Një gjuhë shkrimi e njësishme

Fjala që Eqrem Çabej mbajti në "Kongresin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe", që u zhvillua në Tiranë më 20-25 nëntor 1972. Gazeta e riboton në valën e diskutimeve për përmirësimin dhe rishikimin e gjuhës së njësuar.Çabej, siç vihet re, e sheh parimisht këtë punë si proces ku ka gjithnjë vend për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 13:38:26

Nga liberalizmi gjuhësor tek shqipja standarde

Nga Emil Lafe
Një gjuhë e njësuar për veprimtarinë e administratës është një ndër kërkesat më të para për një shtet. Kur u shpall Shqipëria "më vehte, e lirë e e mosvarme" vetë akti ku janë shkruar këto fjalë, u hartua në dy gjuhë: shqip dhe turqisht. Turqishtja vijoi të përdorej, krah...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:02:56

Komploti i gjuhës: Kostallari dhe Shuteriqi si e rrëzuan Cabejn

Nga ARSHI PIPADrejtshkrimi i Gjuhës Shqipe, është përmbyllësi i fazës së parë të politikës së ShNjL-së. Faza e dytë, do të ishte ajo e konsolidimit dhe e rregullimit, e rritjes dhe e “spastrimit”. Zgjati 12 vjet për të ardhur botimi i Rregullave të Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe (1967), gjë që s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe