Fjalë te urta - Gjuha Shqipe

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fjalë te urta

  Fjalë te urta

  · 90 · 64057

  • Postime: 28631
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 07-05-2004, 09:06:46
  Atdheu
   
  -Balta -- m'e embel se mjalta.  Vlore
  -Bije vendi -- pike ergjendi.  Berat
  -Çdo hi ne vatren e ti.  Jug
  -Dheu yt te ngreh.  Drenice-Kosove
  -Ma mire me luejte nga mendja, se nga shpia.  Guci
  -Mbroje atdhene si shqipja folene.  Shkoder
  -Shqiponja fluturon ne qiell, po folene e ben
  ne toke.  Laberi
  -Bese e shqiptarit -- si purteke arit.  Jug
  -Tosk e gege -- peme nga nje dege.  Gjirokaster
  -Shqiptari shqiptarit nuk ka c'i mburret
  per trimeri.  Skrapar

  Trimeria
   
   -Ai qe ska zemer, ska as thember.  Jug
  -A rrohet me zemer te lepurit?  Jug
  -Asht kollaj me ia pre bishtin ujkut te
  vrame.  Shkoder
  -Burri o te fal, o te var.  Gjirokaster
  -Burri te mbyt, a te fal; I ligu as te mbyt,
  as te fal.  Shkoder
  -Dyfeku pa fisheke tremb dy veta. (ate qe po afroet the ate qe po mban rroje)  Vlore
  -Dyfek qe te vrase vete nuk ka.  Myzeqe
  -Dhelpres me dhelperi, ujkut me trimeri.  Jug
  -Frikacakun e rrahin e ai thote: "Qello dhe nje here, pa te shoc!".  Vlore
  -Kurajua te nxjerr faqebardhe.  Vlore


  Liria

   -Ai qe nderton me djerse, mbron me gjak.  Jug
  -Cdo njeri eshte mbret ne shtepine e tij.  Jug
  -Fikut ulet i hyp kushdo.  Kruje
  -I buti -- i humti.  Jug
  -Liria i ka rrenjet ne gjak.  Jug
  -Liria vjen kur s'I druhesh vdekjes.  Berat
  -Ma mire me kone ni dite e sokol, se njiqind vjet e orl.  Veri
  -Mos u fshi si miza nen bishtin e kalit.  Korce
  -Me mire te vdesesh me kembe, sesa te jetosh me gjunje.  Berat
  -Nuk rron peshki pa uje.  Kosove
  -Sekush fisheket I man per vete.  Fier
  -Sigjithcili ne punen e tij eshte zot.  Jug

  Besa
   
  -Besa asht ma e forte se vdekja.  Kruje
  -Amanetin nuk e tret dheri. Skrapar
  -Fjala -- si njala.  Veri
  -Ku eshe shpresa, atje eshte
  edhe besa.  Gjirokaster
  -Ma zor a m'u ru pej mikit, se pej anmikit.  Kosove
  -Po nuk e pate te ligen brenda, s'te vjen
  nga jashte.  Vlore
  -Muri luan, besa s'luan.  Jug
  -Thika te ve poshte, s'te ther; mynafiku
  te grin.  Devoll
  -Si te kesh bes, nuk je fukara.  Lure/Diber
  -Piviti rrezon qyteteze. Jug
  -Nga del fjala, del the shpirti. Jug

   Sinqeriteti

  -Dielli, edhe kur ka re, ndrit.  Gjirokaster
  -C'ma ka zemra, ma qit vena.  Shkoder
  -Difton fmija, c'ka shtepia.  Veri
  -Duhet ndarre kashta nga kokrrat.  Vlore
  -Duket zogu qe ne ve. Jug
  -Dhia I ka vitet ne brire.  Laberi
  -E verteta rri si vaji mbi uje.  Veri
  -Guha e huj te lidh ne kuj.  Kosove
  -Gjarperi ecen dhe fshin gjurmet me bisht.  Korce
  -Jo prapa gishtit.  Gjirokaster
  -Kur s'e arrin macja mishte, I qelbet.  Jug
  -Kush di me lavdue, din edhe me cpife.  Kruje

   Rinia dhe Pleqeria
   
  -Akoma vazhdon te qethesh me shelege?.  Vlore
  -Doli trendafili, mbeten manushaqer. Jug
  -Fjala e plakut, e pushka e djalit.  Kruje
  -Kali plak te len barren ne rruge.  Veri
  -Kercejne kecerrit, kercen edhe cjapi.  Jug
  -I riu I ka mende si fruri.  Kruje
  -I riu ka fuqi, plaku mencuri.  Jug
  -Kollomioqi me I ri qet buken mete amel.  Shkoder
  -Plehu I vjeter eshte me I ndezur.  Korce
  -Pleqeria vjen me shoke.  Jug
  -Zemer kam, po kembe skam.  Jug
  -Syri mjegulluar, mosha e shkuar. Gjirokaster

   
   
   

  « Editimi i fundit: 30-04-2005, 11:33:55 nga Hyllus »
  *


  #1 ne: 07-07-2004, 23:20:05
  Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa

  Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet

  Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij

  Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet

  Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven

  Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe

  Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra

  Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje

  Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret

  Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone

  Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton

  Ai qe ka, don edhe ma

  Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist

  Ai qe kercenohet, rrallehere hakmirret

  Ai qe ngutet, cdohere vonohet

  Ai qe premton shume, ben pak

  Ai qe s'bindet, nuk din te komandoje

  Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend

  Ai qe s'durohet si njeri, s'durohet as si shok,as si kolege,as si bashkepunetor e as si fqi

  Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin

  Ai qe s'punon si burre, rrin e qan si grua

  Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet

  Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet

  Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t'dale koder

  Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s'ta don, vetem te shikon

  Ai qe thote "une jam une", ai hup gjithkun

  Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall

  Ajo qe s'arrihet, duket me e embel

  Ajo qe s'te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve

  Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele

  Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte

  Ara me vica s'lavrohet

  Ariu nuk rron duke lepire shputat

  Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire

  Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi

  Armikut mos ia trego te verteten

  Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre

  As hasmin mos e pafsh pa pune

  As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq

  As uje mos pi ne krua te pushtetit

  Ashtu qofte e sherr mos qofte

  Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja

  Ate dere qe s'e cel celesi, e cel paraja

  Ate pune qe s'e ben dot vete, mos kerko t'i gjesh te mete

  Ate qe nuk e don thuaji: "Te pafsha pa pune"

  Atje ku fle uji, eshte me i thelle

  Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel

  Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes

  Babane e mire nderoje, babane e keq duroje

  Bajrami i vogel s'falet para t'madhit

  Barren e kalit mos ia ngarko gomarit

  Bashkimi ben fuqine, ndasia ligeshtine

  Bej gosti, qe te provosh mikun

  Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta

  Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh

  Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben

  Beni si them une, mos beni si bej une

  Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja

  Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin

  Besnik behu, e bese mos zin

  Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr

  Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe

  Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera

  Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune

  Bima e keqe rritet kudo

  Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte

  Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

  Bleta din si behet mjalta

  Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar

  Bota eshte helm e mjalte e perzier

  Brengat jane armiqte e jetes

  ****en mos e vet se t'kallxon vet

  Buka ne bark, forca ne shtat

  Buka s'ka turp

  Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren

  Buke e kripe e zemer

  Buke e qepe dhe shendet

  Buka prej qielli s'vjen

  Bukuria dhe pasuria s'jane pergjithmone

  Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke

  Bukuria e gruas duket ne mengjes

  Bukuria nje dite, veprat nje jete

  Bukuria te habite, bukuria te korite

  Burgu eshte varr per se gjalli

  Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale

  Burgu per burra eshte

  Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta

  Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben

  Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte

  Burri me dy gra, kemishen pa la

  Burri ne shtepi, si kercu i zi

  Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese

  Burri per gruan eshte si catia per shtepine

  Burri s'matet me pellembe por me zemer

  Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale

  Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise

  Buza me gaz shendeti pa mase  :pafshim :pafshim :pafshim :pafshim

  « Editimi i fundit: 10-12-2004, 22:33:11 nga Gjumashi »

  #2 ne: 15-07-2004, 03:15:28


  * Burri qe flet me fjale shume te mencura per dashurine, nuk ka aq shume dashuri.

  * Artistet e medhenj kane qene pothuaj gjithmone edhe te dashuruar te medhenj.

  * A mendoni ju se po te kishte qene Laura gruaja e Petrarkes, ai do t'i shkruante sonete gjithe jeten?

  * Asgje nuk e forcon me shume dashurine sesa pengesat e pakapercyeshme.

  * C'eshte dashuria? Dy shpirtera dhe nje trup.
   Ã‚  C'eshte miqesia? Dy trupa dhe nje shpirt.

  * C'eshte dashuria? Tere nje liber ne nje fjale, tere oqeani ne nje pike loti, shtate plae qiej ne nje shikim, furtune ne nje psheretime, rruge ne nje prekje, nje mije vjet ne nje cast, kjo eshte dashuria.

  * Dashuria dhe arsyetimi jane dy udhetare qe nuk banojne ne te njejtin hotel. Kur mberrin njeri, tjetri niset.

  * Dashuria e mire kerkohet, me e mire fare lind pa e kerkuar.

  * Dashuria eshte dobesia me fisnike e mendjes.

  * Dashuria eshe i vetmi pasion qe paguhet me nje monedhe te cilen e ben vet.

  * Dashuria eshte fizike, martesa kimi.

  * Edhe nje krim i pergjakshem nuk e zbulon veten aq shpejt sa dashuria qe kerkon te mbahet e fshehte.

  * Feja i ka bere dashurise nje sherbim te madh duke e deklaruar mekat.

  * Kur dashuron do qe te besh dicka, do qe te sakrifiskosh veten.

  * Kur njeriu kupton perse dashuron, atehere nuk dashuron.

  * Kur pushon se dashuruari dhe se beri gabime, atehere mund ta varrosesh veten per se gjalli.

  * Ndarja per dashurine eshte si era per zjarrin, ajo e shuan zjarrin e dobet dhe ndez me shume zjarrin e madh.

  * Nuk e di a mundet nje femer ta doje nje njeri te lumtur? Atij qe nuk i ka ardhur keq per ate qe do, ndoshta nuk e ka njohur dashurine...

  * Pa dyshim eshte mjaft e rende kur nuk te duan me, ndersa ti vazhdon te dashurosh, por kjo nuk ka te krahasuar me rastin kur vazhdojne te te duan, ndersa ti nuk dashuron me.

  Nje pyetje tjeter, a mund te gjeni se cilat nga keto thenie jane te Shekspir-it...?
  Best of luck :pafshim

  • Postime: 776
  • Karma: +2/-0

  #3 ne: 16-07-2004, 13:17:13
  Ajo dele qe ndahet nga kopeja......
  e perdhenon kasapi ;)
  2.Lumi fle.....armiku ka kohe qe po fle.... :tym

  • Postime: 264
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #4 ne: 31-07-2004, 06:06:00
  *Pune, pune, nate e dite qe te shohim pakez drite.
  *Punen e sotme mos e ler per neser.
  *Sa te rrosh do te mesosh.

  ...keto te lehtat thashe une se te tjerat i dini juve :D.

  • Postime: 5459
  • Karma: +3/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #5 ne: 09-08-2004, 19:13:34
  -Edhe ne kasollen me te vogel ka vend per dy te dashuruar.

  - Shpirti është një mbretëri, poeti është endacak që shkon prej mbretërie në mbretëri sa për të kërkuar një copë buzëqeshje”.

  - Nese gjerat mbrapsht te duken, shiko boten mbrapsht.

   :tym :tym :pafshim

  #6 ne: 22-08-2004, 03:49:15
   turpi:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:07:31 nga Gjumashi »

  #7 ne: 22-08-2004, 03:56:23
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:07:45 nga Gjumashi »

  #8 ne: 22-08-2004, 04:00:10
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:07:57 nga Gjumashi »

  #9 ne: 22-08-2004, 04:05:12
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:08:12 nga Gjumashi »

  #10 ne: 22-08-2004, 04:15:18
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:08:23 nga Gjumashi »

  #11 ne: 22-08-2004, 04:17:10
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:08:35 nga Gjumashi »

  #12 ne: 22-08-2004, 04:18:59
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:08:49 nga Gjumashi »

  #13 ne: 22-08-2004, 04:21:19
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:09:02 nga Gjumashi »

  #14 ne: 22-08-2004, 04:23:58
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:09:12 nga Gjumashi »

  #15 ne: 22-08-2004, 04:25:19
   hmmmm:
  « Editimi i fundit: 18-04-2005, 19:09:25 nga Gjumashi »

  • Postime: 776
  • Karma: +2/-0

  #16 ne: 02-09-2004, 13:50:49
  lumi fle..... armika ka kohe qe po fle.......... :D :D :D

  • Postime: 15
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #17 ne: 06-09-2004, 17:54:23
  ju lumshin doçkat...

  • Postime: 749
  • Karma: +0/-0

  #18 ne: 09-09-2004, 20:25:38
  Gur gur behen dy gur.

  Ai qe vetem per vete mendon eshte si ai qe vetem per vete mendon.

  Kush i ben varrin tjetrit, bien tjetri brenda.

  Punen e sotme mos e ler per neser,lere per pasneser.

  Budallait hapi gropen.

  Femres mos i shiko gunen,shifi shoqen e ngushte.

  Dardha s'ka bisht fare.

   :'(
  « Editimi i fundit: 09-09-2004, 20:26:57 nga London-Tironc »

  • Postime: 8126
  • Karma: +2/-1
  • Gjinia: Femer

  #19 ne: 14-09-2004, 01:26:42
  ti do na vdesesh ne!!!!!!!!!! :D
  Emri:

  Email:
  Verifikimi:
  Flamuri yne ka ngjyre?: