×

Fol shqip, se je shqiptar!

Fol shqip, se je shqiptar!

· 12 · 487

 • Postime: 12743
Mishel...............
ne: 10-04-2019, 16:07:49
Perfundimisht kemi harruar te flasim shqip.
 

Ja disa fjale ndihmuese per ne qe kemi harruar dhe kemi huazuar ,per thjeshtesi apo tangerllik fjale te huaja
« Editimi i fundit: 10-04-2019, 17:12:58 nga M A X »

 • Postime: 7043
 • Gjinia: Femer
erlehta
#1 ne: 10-04-2019, 20:44:54
Gazetaria i përdore shpesh, madje ne  shume raste e aty ku nuk duhet.
I perdore shtresa "intelektuale" per te treguar fjalorin e tyre te pasur.
Rinia flet me tangerllik cdo lloj fjale 😁.

 • Postime: 7441
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#2 ne: 10-04-2019, 22:14:38
Ore flasin por nuk i dine aspak kuptimet e i vendosin vend e pa vend, argetohesha dikur por edhe sot kur bija ne te tille megalomane. :D

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#3 ne: 18-04-2019, 00:16:05
Nje diskutim interesant per kete behet edhe tek Shqipopedia

 • Postime: 3250
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#4 ne: 18-04-2019, 10:48:55
Ka plot fjale te ndryshme qe degjojm dhe lexojm cdo dite qe vetem ja fusin qe te duken pak me interesante.

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#5 ne: 18-04-2019, 11:43:38
Ka plot fjale te ndryshme qe degjojm dhe lexojm cdo dite qe vetem ja fusin qe te duken pak me interesante.
Problemi kryesor, ose vrasësit kryesor te shqipes jane gazetaret, politikanet dhe pastaj ata qe kane bere vetem 5 klase shkolle ku as firme nuk dine te vene por vendosin shenjën e gishtit.

 • Postime: 7441
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#6 ne: 18-04-2019, 15:15:06
Shumicen e fjaleve te "medha" qe ata perdorin nuk ja kane as idene se cfare kuptimi kane. ;)

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#7 ne: 03-05-2019, 23:35:44
Une nuk e shoh aq tragjike kete gje sepse gjuha eshte si nje organizem qe eshte vazhdimisht ne zhvillim e ndryshim. Ne fund te fundit shqipja eshte nje gjuhe qe perqindjen me te madhe te fjaleve e ka te huazuar ne kohe te ndryshme nga gjuhe te ndryshme.

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#8 ne: 04-05-2019, 16:56:14
Une nuk e shoh aq tragjike kete gje sepse gjuha eshte si nje organizem qe eshte vazhdimisht ne zhvillim e ndryshim. Ne fund te fundit shqipja eshte nje gjuhe qe perqindjen me te madhe te fjaleve e ka te huazuar ne kohe te ndryshme nga gjuhe te ndryshme.
Po kështu huazojme ne dhe pas dekadave themi qe kane origjine shqip :D :P LOL

 • Postime: 26403
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#9 ne: 04-05-2019, 17:11:09
Tamam 😀

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer
Parloté
#10 ne: 06-05-2019, 12:34:46
Së pari falemnderës Mishel për ndihmën e dhënë. Nuk e di se pse ndodh kjo me shqipfolësit, por këtu në  Danimarkë këto dukuri shfaqen si rezultat i veprimtarisë kryesore të personit (profesionit), apo shkallës ose kërkesave të organizmit shtetërorë apo shoqërorë. Një faktor tjetër me rëndësi është edhe përvetsësimi i fjalëve në lidhje me vecoritë që e bën dikë njeri më vete (individ).
p.s. po mos të flisja "shqip" shumë më ndryshe do të rradhiteshin fjalitë. 😉

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#11 ne: 06-05-2019, 15:20:59
Une nuk jam kunder pasurimit se gjuhes shqipe, perkundrazi. Por nuk e shikoj te arsyeshme huazimin ose zvendesimin e nje fjale qe tashme ekziston shqip me nje kuptim shume te mire dhe te qarte me nje fjale te huaj.
 

emra shqip per vajza

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:48:45
nga InfoZ
barcoleta shqip te pista

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:48:14
nga InfoZ
barcaleta te reja shqip

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:45:40
nga InfoZ
perrallat e andersenit ne shqip

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:37:57
nga InfoZ
paranoja shqip

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:30:59
nga InfoZ