×

Post reply

Emri:
Email:
Titulli:
Ikona e mesazhit:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

shtyp alt+s per te postuar ose alt+p per ta kontrolluar


Permbledhje

Postuar nga: Poshnjari
« ne: 06-05-2019, 15:20:59 »

Une nuk jam kunder pasurimit se gjuhes shqipe, perkundrazi. Por nuk e shikoj te arsyeshme huazimin ose zvendesimin e nje fjale qe tashme ekziston shqip me nje kuptim shume te mire dhe te qarte me nje fjale te huaj.
Postuar nga: Parloté
« ne: 06-05-2019, 12:34:46 »

Së pari falemnderës Mishel për ndihmën e dhënë. Nuk e di se pse ndodh kjo me shqipfolësit, por këtu në  Danimarkë këto dukuri shfaqen si rezultat i veprimtarisë kryesore të personit (profesionit), apo shkallës ose kërkesave të organizmit shtetërorë apo shoqërorë. Një faktor tjetër me rëndësi është edhe përvetsësimi i fjalëve në lidhje me vecoritë që e bën dikë njeri më vete (individ).
p.s. po mos të flisja "shqip" shumë më ndryshe do të rradhiteshin fjalitë. 😉
Postuar nga: M A X
« ne: 04-05-2019, 17:11:09 »

Tamam 😀
Postuar nga: Poshnjari
« ne: 04-05-2019, 16:56:14 »

Une nuk e shoh aq tragjike kete gje sepse gjuha eshte si nje organizem qe eshte vazhdimisht ne zhvillim e ndryshim. Ne fund te fundit shqipja eshte nje gjuhe qe perqindjen me te madhe te fjaleve e ka te huazuar ne kohe te ndryshme nga gjuhe te ndryshme.
Po kështu huazojme ne dhe pas dekadave themi qe kane origjine shqip :D :P LOL
Postuar nga: M A X
« ne: 03-05-2019, 23:35:44 »

Une nuk e shoh aq tragjike kete gje sepse gjuha eshte si nje organizem qe eshte vazhdimisht ne zhvillim e ndryshim. Ne fund te fundit shqipja eshte nje gjuhe qe perqindjen me te madhe te fjaleve e ka te huazuar ne kohe te ndryshme nga gjuhe te ndryshme.
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 18-04-2019, 15:15:06 »

Shumicen e fjaleve te "medha" qe ata perdorin nuk ja kane as idene se cfare kuptimi kane. ;)
Postuar nga: Poshnjari
« ne: 18-04-2019, 11:43:38 »

Ka plot fjale te ndryshme qe degjojm dhe lexojm cdo dite qe vetem ja fusin qe te duken pak me interesante.
Problemi kryesor, ose vrasësit kryesor te shqipes jane gazetaret, politikanet dhe pastaj ata qe kane bere vetem 5 klase shkolle ku as firme nuk dine te vene por vendosin shenjën e gishtit.
Postuar nga: Gjumashi
« ne: 18-04-2019, 10:48:55 »

Ka plot fjale te ndryshme qe degjojm dhe lexojm cdo dite qe vetem ja fusin qe te duken pak me interesante.
Postuar nga: Poshnjari
« ne: 18-04-2019, 00:16:05 »

Nje diskutim interesant per kete behet edhe tek Shqipopedia
Postuar nga: SteriOtipi B
« ne: 10-04-2019, 22:14:38 »

Ore flasin por nuk i dine aspak kuptimet e i vendosin vend e pa vend, argetohesha dikur por edhe sot kur bija ne te tille megalomane. :D